16 tipů, jak být šťastný v životě

Co znamená být šťastný? Existuje mnoho názorů a pohledů na to, co znamená být šťastný. Podle definice šťastný znamená: potěšení, spokojenost nebo radost. I když některé faktory, které ovlivňují štěstí, nemůže člověk ovlivnit – genetika hraje roli, stejně jako aktuální životní okolnosti. Vždy může člověk podniknout kroky, které pomohou zlepšit dobrou náladu. Jak být šťastný člověk v tomto uspěchaném světě?

Behaviorální vědci strávili spoustu času studiem toho, co lidi činí šťastnými (a co ne). Štěstí může předpovídat zdraví a délku života. Měřítko štěstí lze použít k měření společenského pokroku a úspěšnosti veřejných politik.

Ale štěstí není něco, co se jen tak přihodí. Každý z lidí má možnost provést drobné změny ve svém chování, okolí a vztazích, které mohou pomoci nastavit kurz ke šťastnějšímu životu.

16 tipů, jak být šťastný v životě

Nejúčinnější cestou k trvalému štěstí a naplnění však není hledět jen na své vlastní zájmy, ale také na zájmy druhých. Když člověk přesune pozornost ze sebe, žije život s větším smyslem a větším přínosem.

Když lidé pomáhají druhým, aniž by se starali o to, co za to dostanou, zažívají krásu nesobecké lásky. Velikost vesmíru (a štěstí) se začne exponenciálně zvětšovat. Je ale také důležité, aby člověk uměl upřednostnit sám sebe a najít si pro sebe čas.

Štěstí často vychází zevnitř. Člověk se musí naučit, jak zkrotit negativní myšlenky a přistupovat ke každému dni s optimismem.

Důležité také jsou osobnostní rysy člověka. Ten, kdo je introvert se bude cítit šťastný například při klidné procházce o samotě v přírodě. Naproti tomu lidé extrovertní povahy cítí štěstí mezi lidmi a společenskými akcemi.

1. Šťastný člověk je optimista

Optimismus je zčásti genetický a zčásti naučený. Optimismus neznamená ignorovat realitu neutěšené situace. Například po ztrátě zaměstnání se mnozí lidé mohou cítit poraženi a říkat si: ,,Z toho se už nikdy nevzpamatuju.“

Optimista by tuto výzvu přijal s větší nadějí a řekl by: ,,Bude to těžké, ale je to šance přehodnotit své životní cíle a najít si práci, která mě bude opravdu bavit.“

A pozitivní myšlení a obklopování se pozitivními lidmi opravdu pomáhá. Optimismus, stejně jako pesimismus, může být nakažlivý. Proto by se člověk měl stýkat s optimistickými lidmi. Šťastný život spočívá v tom, aby člověk pozitivní myšlení používal nyní, a ne až bude bohatý a slavný.

Člověk by se měl obklopovat optimistickými lidmi.

2. Šťastní lidé mají více pohybu

Když se lidé zvednou a hýbou se, byť jen trochu, bývají šťastnější, než když jsou v klidu. Studie, která sledovala pohyb a náladu uživatelů mobilních telefonů, zjistila, že lidé hlásili největší štěstí, pokud se v posledních 15 minutách hýbali, než když seděli nebo leželi.

Většinou to nebyla náročná aktivita, ale jen mírná chůze, která jim zanechala dobrou náladu. Samozřejmě není jisté, zda pohyb dělá člověka šťastným, nebo se šťastní lidé prostě jen více hýbou. Ale aktivity jdou ruku v ruce s lepším zdravím a větším štěstím.

TIP: Lidé by měli myslet na to, jak omezit strávený čas na mobilu a věnovat ho jiným aktivitám, co je dělají šťastnými.

3. Šťastný život: Trávení času v přírodě

Řada studií potvrzuje, že pobyt v přírodě je prospěšný. Procházky po klidných, stromy lemovaných cestách mohou vést k významnému zlepšení duševního zdraví, a dokonce i k fyzickým změnám mozku.

Lidé, kteří chodí do přírody, mají klidnější mozek. Některé výzkumy ukazují, že i pohled na obrázky přírody může zlepšit náladu. Sluneční svit také dělá lidi šťastnějšími. Vystavení přirozenému světlutrávením času venku nebo bydlením v prostoru s přirozeným světlem – prospívá náladě.

Trávení času v přírodě má pozitivní vliv na náladu.

TIP: Lidé mohou vyrazit na výlety za památkami a přírodou v okolí ČR, naplánovat aktivní dovolenou za hranicemi u Dunaje či objevovat krásy Itálie.

4. Štědrost

Štědrost činí lidi šťastnějšími. Několik studií zjistilo, že lidé, kteří se chovali štědře, byli šťastnější ve srovnání s lidmi, kteří se rozhodovali sobecky. Ve skutečnosti pouhé pomyšlení na to, že by člověk měl být štědrý a laskavý, vyvolává v mozku reakci štěstí.

Vědci zjistili, že pouhý slib, že člověk bude štědrý, aktivoval nervové změny související se štěstím. A štědřejší lidé byli celkově šťastnější než ti, kteří se chovali více sobecky.

Experiment na Novém Zélandu. Polovině lidí bylo řečeno, aby peníze utratili sami za sebe. Druhá polovina dostala pokyn, aby peníze utratila za někoho známého.

Ponaučení je zřejmé: Pokud se člověk cítí smutný, měl by být štědrý, pokud jde o peníze, čas a zdroje.

5. Jak být šťastný sám se sebou

Člověk by si měl položit otázku: ,,Chovám se stejně dobře k sobě jako ke svým přátelům a rodině?“

Tato jednoduchá otázka je základem nové rozvíjející se oblasti psychologického výzkumu, která se nazývá soucit se sebou samým jak laskavě se lidé k sobě chovají. Ukázalo se, že lidé, pro které je snadné být ostatním oporou a mít pro ně pochopení, mají často překvapivě nízké skóre v testech soucitu k sobě samým. Nadávají si za domnělé chyby, jako je nadváha nebo nedostatek pohybu.

Člověk by tak měl zapracovat na soucitu se sebou samým. To je správný krok k tomu, jak být šťastný sám se sebou.

6. Zdravý životní styl

Jak být šťastný souvisí i se zdravým životní stylem. Člověk by měl omezit příjem alkoholu. Lidé by měli zvolit vyváženou stravu. Zdravá volba stravy může pomoci cítit se emocionálně silnější. Člověk dělá pro sebe něco pozitivního, což zvedne sebevědomí.

Správná strava také pomáhá mozku a tělu efektivně pracovat. Je dobré se věnovat i nějakému cvičení. I mírné cvičení uvolňuje v mozku chemické látky, které zlepšují náladu, takzvané endorfiny.

Strava je důležitější než cvičení, protože to, co do svého těla člověk dává, určuje, jak tělo reaguje. Zdravá vyvážená strava pozitivně ovlivní náladu a celkovou pohodu. Pokud člověk bude jíst špatně (smažené, s vysokým obsahem sodíku a cukrů). Orgány budou reagovat negativně. Výsledkem bude buď hypertenze, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, nebo hůře – všechny výše uvedené příznaky.

Mezi jídlem a náladou existuje vztah. Když člověk nejí vyváženou stravu, dochází ke změnám nálady. Bez správné výživy jsou lidé podráždění, agresivnější a nesoustředění.

stastny-zivot
Zdravá vyvážená strava je správný směr, jak být šťastnější.

7. Žádné negativní myšlenky: ,,nejsem šťastná, šťastný“

Někteří lidé jsou zahlceni svými negativními myšlenkami a tím, že nejsou šťastní. Mají skutečné problémy se takových myšlenek zbavit: ,,nejsem šťastná, šťastný“. Studie Madridské univerzity zjistila, že skutečné sepsání těchto myšlenek na kus papíru a jejich následné zničení bylo účinné: Doporučili je buď roztrhat, vyhodit do koše, nebo spálit!

Skutečnost, že se jich člověk fyzicky zbaví, pomáhá snižovat jejich toxické účinky. Psychologové doporučují provádět tuto činnost pravidelně.

Výzkumy mozku ukazují, že lidé mají vždy tendenci zaměřovat se na negativní věci života, jako jsou starosti, tragédie, neúspěchy a nespokojenost.

,,Lidé mají negativní tendenci, která je jakousi chybou v mozku doby kamenné 21. století.“

Rick Hanson, neuropsycholog.

Proto se musí člověk zaměřit na to dobré a nemyslet neustále: ,,nejsem šťastná, šťastný.“ Hlavně se musí zdokonalit v tom, za co by měl být vděčný.

8. Šťastní lidé nepotřebují nadbytečný majetek

Majetek je pro život nezbytný, ale zdá se, že naše společnost zaměňuje konzumní způsob života se štěstím. Obchodníci se usilovně snaží přesvědčit zákazníky, že jejich výrobky jsou nejen potřebné pro život, ale že jsou nezbytné pro štěstí.

Pomalu, ale jistě lidé začínají věřit jejich prázdným slibům a plýtvají životem na honbu za věcmi, které nikdy nemohou uspokojit potřeby. Lidé obětují čas, peníze, energii a soustředění na věci, které nepotřebují a hromadí se doma. Tento nadbytečný majetek přidává stres, starosti a zátěž.

9. Šťastná žena nezapomíná na čas pro sebe

Ačkoli se to může zdát jednoduché, mnoho lidí zapomíná pečovat o sebe. Ať už je to kvůli nabitému pracovnímu programu, manželství, dětem, rodině, domácím mazlíčkům a přátelům. Mnoho lidí, konkrétně žen, zapomíná na sebe a nevěnuje sobě dostatečnou péči. Říká se: ,,Šťastná žena, šťastný život.“ Šťastná žena dokáže upřednostnit i sama sebe a najít si pro sebe čas.

Když si na sebe denně udělá člověk čas, ovlivňuje to náladu, úroveň stresu, soustředění a produktivitu. Dopřát si chvilku na načerpání sil nejen umožní být sami sebou, ale otevře příležitost poskytnout pomoc ostatním. Může se jednat například o sledování romantického filmu na streamovací platformě, například na Disney+, nebo jen o procházku v přírodě.

nejsem-stastna
Člověk by neměl zapomínat pečovat i sám o sebe.

10. Upřednostňování zážitků před majetkem

Srovnávání majetku a prohlížení lepších předmětů po nákupu může být demoralizující a zničit počáteční potěšení, které člověk měl při nákupu a převzetí onoho nového auta, televize nebo počítače. Šťastní lidé totiž neznamená, že se topí v materiálních věcech.

Cenění si zážitků však není zdaleka tak destruktivní. Patří člověku, jsou výjimečné a poskytují dlouhodobější štěstí. Vždy by lidé měli usilovat o to, aby navštívili nové místo nebo se jen vydali na výlet s dětmi a rodinou.

11. Šťastný člověk zná svoje silné stránky

Je člověk zvídaví, otevření nebo odvážní? Jak tyto silné stránky člověk využívá ke zlepšení svého života a života ostatních? To jsou klíčové otázky, ale lidé, kteří využívají své silné stránky, místo aby se zabývali svými slabinami, jsou obecně mnohem šťastnější.

Schopnost plně využít potenciál prostřednictvím využití svých silných stránek je jedním z nejlepších způsobů, jak najít štěstí a přispět k tomu, aby byl svět lepší.

12. Jak být šťastný znamená znát životní priority

Často člověk mluví o výhře v loterii a o tom, kam by šel a především, co by si koupil. Možná člověk mluví i o tom, že by chtěl přispívat na charitu. Ale nikdy nebo jen zřídka mluví o tom, jaký by byl stav mysli a o kolik by byl šťastnější a bezstarostnější. Proto je tak důležité zaměřit se na priority, aby člověk dosáhl života, který chce žít.

Člověk si může také pořídit motivační diář. Citáty o životě pomůžou například s produktivitou práce a dosažením svých cílů.

13. Šťastný život se čtyřnohými chlupáči

Kočky a psi dělají lidi šťastnými. Psychologové provedli řadu experimentů, aby zjistili, jakou roli hrají domácí zvířata ve štěstí. Zjistili, že majitelé domácích zvířat jsou šťastnější, zdravější a lépe přizpůsobení než ti, kteří je nevlastní.

Majitelé domácích mazlíčků uvedli, že jim jejich mazlíčci poskytují stejnou podporu jako členové rodiny. A lidé, kteří měli k domácím zvířatům citově blíže, měli také tendenci mít hlubší vazby k lidem ve svém životě.

stastny-clovek
Zvířecí kamarádi dělají lidi šťastnějšími.

Lidé by prvně měli zvážit, jaké zvíře si pořídit jako začátečníci v chovatelství a péči o domácího mazlíčka.

14. Jak být šťastný souvisí s objevením smyslu v práci

Na práci si rádi lidé stěžují, ale hraje důležitou roli ve štěstí. Práce, i ta nejvšednější, pomáhá živit rodinu, zajistit střechu nad hlavou a navazovat kontakty s ostatními lidmi. 

V ideálním případě se podaří najít práci, která má pro člověka smysl. Ne každý však může opustit svou každodenní práci, zajistit si třeba práci na zkrácený úvazek a věnovat se například charitativní činnosti či vytouženému podnikání. Proto je důležité, aby člověk našel způsob, jak najít smysl v každodenní práci.

Pokud člověk chce lepší práci nebo chce začít například podnikat na internetu. Neměl by hned myslet na ukončení pracovního poměru dohodou, ale začít šetřit. Až bude mít připravené finance na začátek podnikaní, je snazší odejít a být svým vlastním šéfem. Existují ale i možnosti, v čem podnikat bez kapitálu.

15. Cvičení všímavosti, jak být šťastný

Co znamená všímavost? Znamená to pouze to, že se člověk soustředí a věnuje plnou pozornost přítomnému okamžiku a přijímá ho bez předsudků. To se nyní stává populárním trendem v psychologii a medicíně. Při pravidelném provádění může zlepšit náladu, snížit hladinu stresu a vést k lepší kvalitě života.

Soustředění na přítomný okamžik znamená, že si může osoba vychutnávat doteky, vůně a další fyzické vjemy, ale také šťastné pocity. Soustředí se na radost, kterou přinášejí. Je opravdu účinné zapomenout na minulost a netrápit se budoucími, obávanými scénáři.

16. Dostatek spánku

Když člověk má nedostatek spánku, negativita bere ve velkém za své. K tomuto závěru dospěli vědci po několika experimentech. Klíč k šťastnému životu začíná tedy v ložnici.

Jeden z nich je obzvláště zajímavý:

Vědci se zaměřili na hipokampus, což je část mozku, která zpracovává pozitivní myšlenky. Když mají lidé nedostatek spánku, tato funkce začne skřípat a negativní myšlenky se v ní prosazují mnohem více než dříve.

Aby to ilustrovali, požádali vědci nevyspalé studenty, aby si zapamatovali seznam slov. U všech negativních slov dosahovali vysokého skóre (81 %), ale pokud šlo o slova pozitivní nebo neutrální, správně jich bylo jen asi 31 %. Podobné pokusy prováděl i Dr. Robert Stickgold. Takže pokud má člověk špatnou náladu, může to být zapříčiněné nedostatkem spánku.

stastni-lide
Dostatek spánku je důležitý pro lepší náladu.

Jak být šťastný? Závěrečné shrnutí

Člověk by se měl chovat k sobě jako k příteli. Když se cítí negativně, měl by se zeptat sám sebe, co by poradil kamarádovi, který je na tom špatně. Tuto radu by měl aplikovat sám na sebe. Lidé, kde žijí –venkov, město, sousedství i domov. Toto vše má vliv na celkové štěstí.

Index „dobrého života“ vytvořený britskými vědci zjistil, že dvěma nejsilnějšími ukazateli dobré pohody jsou spánek a sex. Lidé, kteří se cítí po většinu času odpočatí, jsou šťastnější než lidé, kteří se tak necítí. Totéž lze říci o lidech, kteří jsou spokojeni se svým sexuálním životem – jsou celkově šťastnější než lidé s méně uspokojivým sexuálním životem. 

Když člověk dělá něco, v čem je dobrý, například vaří nebo tancuje. Je to dobrý způsob, jak být šťastný člověk a mít pocit úspěchu. Lidé by se měli více usmívat a mít pozitivní myšlení. To zvyšuje hladinu energie, kreativitu a produktivitu až o 30 %. Věříme, že jste tu našli tipy, jak být šťastný sám se sebou a mít šťastný život v tomto zrychleném světě.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang