Velký přehled nejlepších porodnic v Česku

Narození miminka je jeden z nejvýznamnějších a nejkrásnějších okamžiků lidského života. K tomu, aby tato výjimečná situace nebyla ničím negativním narušena, by si měla každá nadcházející maminka zjistit dostatek informací. A pochopitelně si také dobře vybrat porodnici, která bude vyhovovat jejím požadavkům. Jaké porodnice patří v České republice mezi nejoblíbenější a co nabízí?

V první řadě je potřeba trochu upřesnit výše zmiňované „zjistit dostatek informací“. Rozhodně by to nemělo znamenat projíždět internet křížem krážem. Každé rozumně uvažující budoucí mamince by mělo být jasné, že relevantní informace může získat jen z odborných zdrojů a nikoliv z internetových diskuzí. Z těch může čerpat například tipy na těhotenské kalhoty či šaty, či jiné tipy týkající se produktů pro maminky a jejich děti.

Další velice nápomocné informace by mohly být o těhotenské kalkulačce či o vývoji těhotenství týden po týdnu. Díky těmto informacím bude maminka vždy vědět, co se s jejím tělem děje, jak se vyvíjí miminko a kdy ji čeká jaká kontrola.

Každá nastávající maminka by také měla vědět, co jíst a nejíst v těhotenství, aby se miminku dobře dařilo a mělo všechny potřebné živiny a vitamíny. Zdravá strava je v těhotenství velmi důležitá, protože pomáhá zvládat únavu v těhotenství.

Pokud tedy rodička touží získat informaci například o průběhu porodu, poporodní péči o matku i miminko nebo třeba jen o vybavení porodnice, lze ji doporučit se zeptat přímo u zdroje. Většina českých porodnic nabízí možnost se na porodní sály a související zařízení podívat před porodem osobně, stejně tak nabízejí různé předporodní kurzy a konzultace.

Hodnocení porodnic na internetu

Recenzím rodiček na internetu se však většinou vyhnout nedá. Budoucí maminky chtějí vědět, jaké zkušenosti měly ty, kteří už mají svůj životní okamžik za sebou. K nejoblíbenějším webům, kde lze hodnocení porodnic hledat, patří www.emimino.cz nebo www.babyonline.cz. Na těchto stránkách je podle recenzí maminek také prezentována oblíbenost jednotlivých porodnic v České republice.

Při čtení hodnocení porodnic by si měla každá maminka uvědomit, že se jedná o vyjádření osobní, zcela subjektivní zkušenosti. Každá žena má přitom jinou povahu, očekává od dané chvíle něco jiného, vypořádává se s případnými problémy jinak, zkrátka každé vyhovuje jiný přístup. Zároveň své názory na internetu přidává jen několik procent z celkového počtu rodiček a – jak to tak u recenzí bývá – většinou se veřejně hodnotí spíše zápory než klady. Hodnocení porodnic se proto doporučuje přečíst, ale vyhodnotit vlastním rozumem a nedělat z nich alfu a omegu svého rozhodnutí.

Trendem současnosti je přirozený porod s minimálním zásahem zdravotnického personálu. Rodičky chtějí svého potomka přivést na svět v místě, které připomíná spíše domácí než nemocniční prostředí. K dispozici chtějí mít masážní vanu, různé pomůcky ulevující od porodních bolestí, audioterapii, aromaterapii apod. Je asi pochopitelné, že těmto trendům se lépe přizpůsobují menší nemocnice než ty, ve kterých se uskutečňují tisíce porodů ročně.

TIP: Většina porodnic zakazuje živé květiny na pokojích, obvykle jsou pro případné květinové dary na chodbách stojany. Pro novopečenou maminku lze zvolit ale i jiný dárek než bohatou kytici. Nepřeberné množství nápadů na originální a vkusné dárky nabízí značka Pandora a její šperky.

Velké pražské porodnice

Možná právě velmi pomalé (ne)přizpůsobování těmto požadavkům na přirozený porod stojí za tím, že velké pražské porodnice se v žebříčcích oblíbenosti většinou vůbec nevyskytují. A když si o nich člověk přečte recenze, skoro se zhrozí. Každý si může přečíst recenzi s několika vykřičníky hned v úvodu, že ta či jiná pražská porodnice neumožňuje rodit do vody, rodičku obtěžuje neustálým monitorováním základních životních funkcí miminka nebo vůbec nerespektuje porodní plán rodičky.

Je však potřeba chápat potřeby rodiček i možnosti porodnice, která ročně uskuteční kolem 5 000 porodů. Řeč je například o dvou nejznámějších a zároveň nejlepších porodnicích v Praze – Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí a Zemská porodnice u Apolináře. Pro někoho „továrna na děti“, pro jiné špičkové odborné pracoviště, kam bývají směřovány i velice komplikované případy právě proto, že se jedná o zařízení s nejmodernějším přístrojovým vybavením a vysoce odbornými zkušenostmi.

Výhodou velkých porodnic možná není osobní přístup, ale určitě se zde nachází to nejlepší vybavení, které může zachránit nový lidský život.

V dnešní době si naštěstí mohou rodičky porodnici vybrat, i když jsou pochopitelně limitováni především dobrou dopravní dostupností. Kdo chce mít naprosté soukromí a třeba vyzkoušet i alternativní způsoby vedení porodu, zvolí spíše menší porodnici. Velké porodnice jsou pak dobrou volbou pro všechny ženy, které ocení řízené vedení porodu a přítomnost zdravotního personálu je pro ně naopak uklidňující.

Na co si maminky nejčastěji ve velkých pražských porodnicích stěžují? Zmiňují například:

  • neosobní, občas odtažitý a nepříjemný přístup zdravotnického personálu
  • obtížnou a příliš brzkou registraci do porodnice
  • vzhledem k přeplněnosti problém se získáním nadstandardních pokojů
  • dlouhé čekací doby v prenatální poradně
  • neakceptace alternativních forem porodu
  • vysoké platby za nadstandardní pokoj a za přítomnost partnera u porodu
  • protichůdnost sdělovaných informací ze stran dětských sester na oddělení šestinedělí

Na druhou stranu si téměř všechny rodičky uvědomují, že jsou na pracovišti s nejmodernějším vybavením a lékaři disponují obrovskými zkušenostmi a světovými poznatky.

Vše je o lidech

Neosobní přístup, nedostatek empatie a málo poskytovaných informací ze strany zdravotníků je nejčastějším zmiňovaným problémem mnohých porodnic. Recenze maminek jsou pak velice rozhořčené a porodnici nedoporučují. Hned pod takovou recenzí si pak ale lze přečíst názor jiné maminky, která si přístup všech nemůže vynachválit.

Každé ženě v porodnicích vyhovuje něco jiného, proto se mohou podstatně lišit jejich názory na konkrétní porodnici. Každá také mohla mít „štěstí“ na jinak kvalitní personál.

Jak už to tak bývá, vše je totiž o lidech. Jedna lékařská směna může být fajn, u druhé může komunikace zkrátka váznout. Stejně jako v životě si každý „nesedne“ s každým, velmi podobné to může být ve vztahu lékař – pacient.

Nejlepší porodnice v ČR

V úvodu článku byly zmíněny dva weby, na kterých lze najít recenze rodiček na jednotlivé porodnice. Z hodnocení uživatelů webu pak vyplývá žebříček nejoblíbenějších porodnic v České republice:

Webové stránky babyonline.cz:

Název porodnice nebo nemocniceHodnocení uživatelů (max. počet 5 bodů)
Rokycanská nemocnice5 bodů
Lužická nemocnice (Rumburk)5 bodů
Nemocnice Strakonice4,98 bodů
Nemocnice Žatec4,97 bodů
Klatovská nemocnice4,92 bodů
Stodská nemocnice4,92 bodů
Domažlická nemocnice4,90 bodů
Nemocnice Ivančice4,90 bodů
Nemocnice Karviná – Ráj4,89 bodů
Nemocnice Hořovice4,87 bodů

Druhý web, na kterém rodičky mohou hodnotit kvalitu jednotlivých porodnic, je emimino.cz. Zde má hodnocení formu hvězdiček, přičemž nejlepší porodnice v ČR mohou dostat max. 5 hvězd. Jedinou porodnicí, která získala plný počet hvězd, se nachází v Turnově. Dalších 33 porodnic získalo 4,5 hvězdičky – kromě mimo jiné se jedná o porodnice v Jindřichově Hradci, Vrchlabí, Krnově, Brandýse nad Labem, Kadani, Nymburce, Vsetíně či Hradci Králové.

A co konkrétní informace o některých dalších velmi kladně hodnocených porodnicích v ČR?

Nejlepší porodnice v Praze

I ty nejlepší porodnice v Praze se často stávají terčem kritiky kvůli přeplněnosti, neosobnímu přístupu či obtížné registraci. Při výběru by se nastávající maminky měly však zaměřit i na klady porodnic, jimiž se právě pražské nemocnice mohou pyšnit.

U těch největších si mohou být rodičky jisté, že disponují kvalitním personálem i vybavením. I proto se sem přesouvají vážnější případy z nemocnic v okolí. Není také tajemstvím, že právě do pražských porodnic se sjíždějí ženy nejen z Prahy právě pro jejich kvalitu.

Pražské porodnice bývají sice často kritizovány za přeplněnost a neosobní přístup, jedná se však o nemocnice poskytující jednu z nejprofesionálnějších péčí v celé republice.

Mezi nejlepší porodnice v Praze maminky řadí Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí. Ten si mnoho matek chválí za nadstandardní přístup personálu, příjemné prostředí a kvalitu péče.

Dalšími oblíbenými nemocnicemi jsou Bulovka a Motol. Ty se vyznačují velikostí, jedná se o největší porodnice v Česku. Maminky se však nemusí bát, že by na úkor velikosti, byla lékařská péče méně kvalitní.

Porodnice u Apolináře recenze

Porodnice u Apolináře je často velmi kladně hodnocenou nemocnicí. Sídlí na Praze 2 a má dlouholetou tradici. Porodnice se vyznačuje tím, že pečuje profesionálně i o ženy s rizikovým a patologickým těhotenstvím. Právě proto jsou zde hospitalizovány rodičky z celé republiky, kterým hrozí předčasný porod.

Porodnici u Apolináře recenze maminek chválí za nadstandardní služby, přístup personálu a prostory. Naopak některé špatné recenze porodnice u Apolináře hodnotí zastaralé přístupy personálu a kvalitu porodních sálů. S těmito body se potýká však většina porodnic a opět záleží na individuální zkušenosti, jak zmiňují i další maminky v recenzích.

Velkou výhodou, kterou porodnice nabízí jsou předporodní kurzy či cvičení pro těhotné. Porodnice u Apolináře také na svých stránkách pomáhá s přípravou do nemocnice, nebo odpovídá na dotazy v online poradně. Po porodu je zde také možné zapůjčení monitoru dechu pro první měsíce.

Porodnice Neratovice

Často kladně hodnocená je soukromá porodnice v Neratovicích. Ročně se zde uskutečňuje více než 1 000 porodů. Porodnice uvádí, že nabízí široké spektrum nabídky nadstandardních služeb a respektuje porodní plán rodičky. Na svých webových stránkách prezentuje seznam toho, co si s sebou vzít do porodnice, což je ostatně běžná praxe i u dalších porodnic.

Samotný personál na porodním sále je hodnocen velice dobře. Rodičky kvitují už zmiňovaný přirozený průběh porodu a například také možnost si kromě partnera vzít na porodní sál svoji porodní asistentku, kteří společně rodičku podporují a dodávají ji sebevědomí, že to vše zvládne. Poněkud nesourodé reakce jsou na oddělení šestinedělí – zmiňovaný je nedostatek informací ze strany sester či malá pomoc při začátcích kojení.

Porodnice Třebíč

Ročně kolem 1250 porodů se uskuteční v porodnici Třebíč, která je držitelem certifikátu Baby friendly hospital. Jedná se o porodnici s 15 pokoji, které mají kompletně nové vybavení. Rodičky mohou využít aromaterapii, balneoterapii a řadu dalších uvolňujících pomůcek, vč. porodnické vany.

Pro mnohé maminky může být rozhodující i to, že Porodnice v Třebíči provádí na přání rodičky odběr pupečníkové krve. Jaké další porodnice tuto možnost nabízejí lze zjistit na tomto odkazu.

Obvykle nejvíce emocí vzbuzuje pobyt na oddělení šestinedělí. Rodičky uvádí, že zdravotní sestry neposkytují sourodé informace.

Recenze zmiňují opravdu profesionální a vstřícný přístup k rodičkám. Občas se objevuje negativní hodnocení stravy. Ve větší míře pak novopečené maminky upozorňují na to, že sestry na oddělení šestinedělí nesdělují sourodé informace například ohledně kojení nebo péče o novorozence.

Kroměřížská porodnice

Porodnice v Kroměříži byla vybudována v devadesátých letech a udává ročně zhruba 600 porodů. Jedná se tedy o menší porodnici, která akceptuje i alternativní metody vedení porodu. Mnohé maminky může zaujmout tzv. domácím porodním pokojem. Jedná se o místnost určenou k porodu, která svým vybavením a estetickým laděním připomíná domácí prostředí.

Rodičky mohou využívat homeopatii a aromaterapii. Kroměřížská porodnice také respektuje ambulantní porody, kdy rodička odchází min. 2 hodiny po porodu domů. Co určitě potěší je přítomnost partnera u porodu zdarma.

Podobně jako v porodnici Třebíč, i zde se v recenzích chválí především personál přímo na porodních sálech. Na novorozenecké oddělení se názory jednotlivých maminek rozcházejí. Některé vyjadřují spokojenost, druhé mírné problémy jen s některými sestrami. Výjimkou nejsou ale i zcela vyhrocené názory.

Porodnice Stod

Počtem porodů srovnatelná porodnice s Kroměříží je Stodská porodnice. Ta si zakládá na možnosti přijít k porodu bez předchozí registrace. Díky dostatečné kapacitě si mohou dovolit nepřetržitý příjem rodiček.

Využívat lze během porodu aromaterapii, masáže nebo si pouštět oblíbenou hudbu. Standardní pokoje nemají více než 2 lůžka, což v případě jiných porodnic klidně odpovídá i placenému nadstandardu. Novopečené maminky tak mají v rámci možností velkou šanci, že se vyspí a nebudou mít kruhy pod očima. Za přítomnost partnera u porodu se nic neplatí. Akceptuje se zde také ambulantní porod.

Na Stodskou porodnici mají rodičky obvykle velmi dobrou vzpomínku a kladně ji proto ve svých recenzích hodnotí. Jak na webu babyonline.cz, tak na emimino.cz se umístila na předních pozicích žebříčku oblíbených českých porodnic.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang