Rešovské vodopády – trasa, mapa

Národní přírodní rezervace Rešovské vodopády přímo vybízí k výletu. Návštěvníky ohromí přírodními krásami i vzácnými druhy rostlin a živočichů, které lze objevovat při procházce naučnou stezkou. Jaké je v oblasti Rešovských vodopádů počasí, kde se ubytovat a na jaká další zajímavá místa se v jejich okolí vydat?

Rešovské vodopády se nacházejí v Nízkém Jeseníku, přibližně 8 kilometrů od Rýmařova na říčce Huntavě. Roku 1966 se staly chráněným územím a v současnosti patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle severní Moravy.

Vodopády jsou tvořeny asi 200 metrů dlouhým a 10 metrů širokým kaňonem, jehož stěny v některých místech dosahují až dvacetimetrové výšky. Voda řeky Huntavy postupně padá z několika stupňů, přičemž ten nejvyšší měří zhruba 10 metrů.

Okolí vodopádů zahrnuje příkré svahy s mnoha skalními stěnami, stupni a puklinami. Za účelem ochrany místních významných lesních porostů byla tato oblast roku 2012 vyhlášena národní přírodní rezervací. NPR Rešovské vodopády je součástí Přírodního parku Sovinecko a jsou jedním z nejkrásnějších míst v ČR.

Rešovské vodopády – naučná stezka podél toku Huntavy

Národní přírodní rezervací Rešovské vodopády prochází stezka, která provádí po nejkrásnějších částech údolí podél toku říčky Huntavy. Její součástí je systém dřevěných mostů a lávek, schody a v nejzajímavějších místech také vyhlídky.

NPR Rešovské vodopády je domovem vzácných druhů hmyzu, například ohroženého jasoně dymnivkového.
NPR Rešovské vodopády je domovem vzácných druhů hmyzu, například ohroženého jasoně dymnivkového.

Během procházky lze spatřit vzácné druhy hmyzu, k nimž patří například bahnomilka nebo kriticky ohrožený motýl jasoň dymnivkový. Mezi nejvýznamnější druhy vegetace tohoto území se řadí šikoušek zelený, javor klen, habr obecný či pitulník horský.

Jaké je v oblasti Rešovských vodopádů počasí?

Ještě před samotným výletem je z mnoha důvodů dobré vědět, s jakými teplotami v okolí Rešovských vodopádů počítat. Aktuální i dlouhodobou předpověď počasí lze sledovat například na webu Meteoskop, který přináší přesné a přehledné informace.

Jelikož se Rešovské vodopády nacházejí v Nízkém Jeseníku, nestoupají teploty příliš vysoko ani v létě. Průměrné denní teploty v červenci obvykle nepřesahují 23 °C, přičemž večery bývají poměrně chladné. Je proto dobré přibrat pár vrstev oblečení navíc.

Rešovské vodopády nabízejí krásnou podívanou zejména v letních měsících.
Rešovské vodopády nabízejí krásnou podívanou zejména v letních měsících.

Pro pohoří Nízký Jeseník jsou charakteristické především dlouhé a drsné zimy, proto se do Rešovských vodopádů turisté vydávají spíše koncem jara a zejména pak v letních měsících.

Rešovské vodopády v zimě

I v mrazech však tento přírodní skvost nabízí unikátní podívanou. Rešovské vodopády v zimě často zamrzají a jsou tak ozvláštněny různými ledovými útvary a zasněženými balvany. Vzhledem k tomu, že cesta k nim zahrnuje schody, lávky, můstky a některé náročnější úseky, je dobré pamatovat na vhodnou obuv.

Kde se v okolí Rešovských vodopádů ubytovat?

Návštěvníci, kteří chtějí v okolí Rešovských vodopádů nějaký čas zůstat, se mohou ubytovat hned v několika penzionech. Co jednotlivá zařízení nabízejí?

Penzion Nad Vodopády

Penzion Nad Vodopády se nachází přímo v obci Rešov a nabízí dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky. Jeho součástí je restaurace, tenisový kurt, volejbalové hřiště a vyhřívaný bazén. V zimě je možné si zde zapůjčit běžky, sáně či boby.

LOKALITA: Rešov (Horní Město)
WWW: www.resov.cz

Chata Na Mlýně

Penzion Chata Na Mlýně najdeme v předhůří Jeseníků na velmi klidném místě u lesa. Svým zákazníkům nabízí dvoulůžkové, čtyřlůžkové nebo pětilůžkové pokoje s možností přistýlky či dětské postýlky. Součástí penzionu je restaurace, sál a venkovní terasa, která láká k odpočinku po náročném výletu.

LOKALITA: Horní Město
WWW: www.chatanamlyne.cz

Penzion Argenta

V nedaleké obci Stříbrné Hory je situován penzion Argenta, v němž si lze vybrat z dvoulůžkového, třílůžkového, čtyřlůžkového či šestilůžkového pokoje. Součástí ubytování může být i polopenze či plná penze – pokrmy z domácí kuchyně, doplněné například kvalitním českým či zahraničním vínem. V penzionu se nachází společenská místnost, restaurace a relaxační zóna se saunou a bazénem.

LOKALITA: Stříbrné Hory (Horní Město)
WWW: www.argenta-penzion.wbs.cz

Rešovské vodopády – mapa, možnosti dopravy

Existuje několik možností, jak se k naučné stezce vedoucí k vodopádům dostat. Návštěvníky ze vzdálenějších oblastí jistě potěší, že jsou Rešovské vodopády dostupné autem. Ti, kteří na tento výlet autem nechtějí, mohou využít železniční či autobusovou dopravu. Ve všech případech se určitě vyplatí mít kvalitní obuv např. z Botovo.

Vodopády jsou nejsnáze dostupné z Rešova (1,5 km), popřípadě z Horního Města (3 km) či Tvrdkova (3 km).

Nejsnazší cesta k Rešovským vodopádům vede přímo z obce Rešov.
Nejsnazší cesta k Rešovským vodopádům vede přímo z obce Rešov.

Autem – trasa

Od Olomouce: Po silnici R35 směrem na Mohelnici, poté odbočit na Litovel a po silnici II/449 pokračovat směrem na Uničov, Dlouhá Loučka a Rýmařov. Z Rýmařova vede silnice II/370 na Horní město a Rešov, kam lze odbočit ve vesnici Skály. Z Rešova pak vede červená turistická trasa až k vodopádům.

Od Jeseníku: Po silnici I/11 do Bělé pod Pradědem, zde odbočit směrem na Bruntál a poté v osadě Vidly do Karlovy Studánky. Odtud doprava po silnici II/445 na Malou Morávku a Rýmařov.

Ze Šumperka: Po silnici I/11 směrem Bruntál do města Rýmařov.

Autobusem

Dálkovými linkami se lze dopravit do města Uničov, odkud jezdí místní linky až na zastávku Uničov-Rýmařov. Blíže k vodopádům se však nachází zastávka Horní Město-Skály, odkud je možné po zelené turistické značce dojít až k cíli.

Vlakem

Vlakem lze pohodlně dojet přímo na místní železniční zastávku Rýmařov a poté pokračovat pěšky po zelené turistické značce.

Tipy na výlet v okolí – turistická trasa

Od naučné stezky u Rešovských vodopádů vede žlutá turistická trasa s názvem Křížová cesta v Rudě u Rýmařova. Obec Ruda se v 18. století stala poutním místem k Panně Marii Sněžné – chrámu, v němž se nachází kopie stejnojmenného obrazu z římské baziliky. Dnes je křížová cesta zcela zrekonstruovaná a dle mnohých se řadí k nejhezčím v republice.

V oblasti Nízkého Jeseníku se rovněž nachází některé z nejhezčích hradů a zámků ČR. Zájemci o historii mohou navštívit například nedaleký hrad Sovinec, kde se pravidelně pořádají různé kulturní akce jako šermířská vystoupení nebo hudební a divadelní představení.

Hrad Sovinec obklopuje nádherná příroda Nízkého Jeseníku.
Hrad Sovinec obklopuje nádherná příroda Nízkého Jeseníku.

Kdo by se chtěl vydat za dalšími přírodními zajímavostmi, může si udělat výlet ke Stříbrnému jezírku, které bezpochyby patří k nejhezčím jezerům v ČR. Jezírko se nachází v lokalitě Pohořské vrchy a z důvodu ochrany významného biotopu vodních živočichů bylo prohlášeno za chráněné území.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang