Bosé stezky: Kam vyrazit na barefoot výlet v roce 2024?

Zatímco v Česku jsou naučné stezky bosou nohou spíše kuriozitou, v Rakousku a Německu se už po mnoho let těší velké oblibě. O tom svědčí i nejvyhledávanější, nejdelší a vůbec první stezka tohoto druhu u nás – bosá stezka ve Valticích, která láká i mnoho rakouských turistů. Speciálně upravené cesty s oblázky, pískem nebo šiškami se díky stále populárnějšímu trendu bosé chůze postupně objevují i v dalších koutech naší republiky. Kde si v Čechách a na Moravě projít stezky na boso?

Proč nechat boty v botníku?

Chůze na boso či v barefoot obuvi si získává čím dál více příznivců. Má pozitivní vliv na celkový postoj a rovnováhu, zlepšuje krevní oběh, a díky stimulaci různých bodů na chodidlech funguje jako přírodní akupresura.

Bosé nohy se navíc terénu přizpůsobují lépe než ty obuté a stávají se zdrojem mnoha nových poznatků. Zvláště letní počasí k chůzi na boso přímo vybízí, mnozí lidé v ní však nacházejí radost a úlevu od jara do podzimu.

Názory odborníků na chození bez bot nejsou jednotné, avšak v jedné věci se přece jen shodují – kdo chce začít chodit bos, měl by svá chodidla nechat navyknout postupně. A právě k tomu skvěle poslouží naučné stezky bosou nohou. Chůze po nich může být dobrým tréninkem pro budoucí barefoot životní styl i nevšedním víkendovým zážitkem pro ty, kteří se bot vzdát neplánují. Kde v České republice vykročit bosou nohou?

Chození a procházky jsou skvělé k zařazení větší fyzické aktivity do života člověka. Jsou skvělým pomocníkem hlavně při hubnutí stehen. V tomto případě je ale nutné chůzi spojit i s dalším cvičením a posilováním.

Oblíbené stezky na boso v ČR:

  • Stezka bosou nohou Lednicko-valtický areál (stezka bosou nohou Mikulov)
  • Stezka bosých nohou Staré Hamry
  • Stezka bosou nohou Brno
  • Stezka pro bosé nohy Terčino údolí
  • Stezka bosou nohou Praha

Všechny uvedené stezky jsou vhodné pro „bosochodce“ začátečníky i malé děti, které na nich mohou trénovat své první krůčky.

Stezka bosou nohou Valtice –Schrattenberg

Bosá stezka Valtice začíná a končí nedaleko Kolonády na Rajstně a vede až do rakouské obce Schrattenberg. Zahrnuje 11 zastávek, na nichž si návštěvníci vyzkouší chůzi po písku, kamenech, kůře, šiškách a dalších přírodních materiálech. K odpočinku během procházky slouží nejvyšší bod celé trasy – kopec Homole, na kterém se lze uvelebit v dřevěných lehátkách a kochat se výhledem na širé okolí.

Nachází se zde i zastávka s přírodním grilem, kde si návštěvníci mohou připravit vlastní občerstvení.

Chůze na boso povzbuzuje látkovou výměnu, oběhovou soustavu i dobrou náladu.
Chůze na boso povzbuzuje látkovou výměnu, oběhovou soustavu i dobrou náladu.

Napojit se na stezku bosou nohou ve Valticích je možné na náměstí, odkud vede červená turistická značka až ke kolonádě. Samotná stezka měří přibližně 5 kilometrů a provází malebnou krajinou s rozsáhlými vinicemi. Děti i dospělí si během procházky mohou vyzkoušet několik atrakcí – přírodní klouzačku, vratký dřevěný most či houbovou překážkovou dráhu.

TIP: Kam na výlet autem či na kole v blízkém okolí? Za návštěvu stojí například Muzeum Železné opony, které přibližuje úlohu pohraniční stráže v letech 1959 až 1989, nebo dobře známý zámek Valtice, jenž se řadí mezi nejhezčí zámky v ČR.

Bez bot po Starých Hamrech

Vyzkoušet si chůzi bez bot je možné také v rámci turistické trasy NS Gruň – Bílý kříž. Celá trasa je dohromady takřka 11 kilometrů dlouhá a vede přes Porubané, Kršelky, Draplavé a Školeny, kde na návštěvníky čeká osmé zastavení s příznačným názvem Chodník. Úsek speciálně upravený pro chůzi na boso zahrnuje trávník, kameny a dřevěné špalky.

Stezka bosou nohou Brno – Bosonohy

Bosonohá stezka v Bosonohách se nachází v areálu sportovního hřiště a je přístupná po celý rok. Reflexní plošky na chodidlech lze stimulovat chůzí po šiškách, kamíncích, písku a dalších površích. Dohromady stezka měří asi 70 metrů a je vhodná pro každého včetně velmi malých dětí.

Naboso do Tereziina údolí

Tereziino nebo také Terčino údolí se rozkládá západně od Nových Hradů v jižních Čechách. Kromě romantických staveb a umělého vodopádu zde najdeme deset menších chodníků, které jsou upravené pro bosé návštěvníky. Ti se mohou projít po štěpce, šiškách, kamínkách a dalších přírodních materiálech. Jeden z úseků navíc vede pod hladinou potoka.

Cestou ke stezce bosých nohou v Terčině údolí lze vidět vodopád, historické stavby a mnoho dalších zajímavostí.
Cestou ke stezce bosých nohou v Terčině údolí lze vidět vodopád, historické stavby a mnoho dalších zajímavostí.

Výčet příznivých účinků chůze bez bot najdeme na informačních panelech přímo v Tereziině údolí.

Zážitkový park Zeměráj

Mimořádný smyslový zážitek lze chodidlům dopřát také v zábavním parku Zeměráj v Kovářově. Návštěvníci si v rámci kilometrové stezky vyzkouší chůzi po jehličí, blátě, šiškách, klaccích nebo písku. Atrakce je doplněna řadou stanovišť, která zábavnou formou informují o různých kuriozitách z české přírody.

Stezka pro bosé nohy v Praze

Kdo neví, co dělat o víkendu v Praze, možná uvítá tip na výlet po zážitkové stezce v parku Maxe van der Stoela. Stezka pro bosé nohy zahrnuje úseky s oblázky, štěpkou, smrkovými šiškami i nerovnostmi a výškovými rozdíly.

Příležitostí pro netradiční výlet v okolí Prahy je také Kančí stezka v Říčanském lese u Říčan, jež informuje o nejrůznějších zajímavostech ze života divokých prasat. Její součástí je 30 metrů dlouhá bosá stezka, na které si lze při výletu po blízkém okolí Prahy vyzkoušet chůzi po dřevu či kamení a užít si spoustu legrace.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang