Co vidět v Itálii? 5 krás, které stojí za to

Itálie má rozhodně co nabídnout. Velkolepá města, starověké ruiny, nádherná muzea, skvělé pláže a překrásné přírodní scenérie. No a o jídle samozřejmě ani nemluvě. Když se k tomu přidá výtečná káva, zpěvná melodie italského jazyka a přátelští obyvatelé na každém kroku, stane se z Itálie místo, které opravdu chytne za srdce.

Přestože Itálie patří k poměrně známým a vyhledávaným turistickým destinacím, je v ní stále co objevovat. Je však třeba vydat se jiným směrem, než jsou klasické dovolenkové resorty nebo města jako Řím, Benátky nebo nejmenší stát na světě, Vatikán.

Přestože magický Řím nebo pohádkové Benátky patří mezi místa, která by cestovatelé vynechat neměli, existuje daleko více míst, která stále čekají na své prozkoumání. Kam se vydat za tou nejlepší pizzou Itálie a kde na člověka dýchne historie a vůně prosciutta?

Bologna

Bologna je staré univerzitní město s honosnými verandami a náměstími, krásnými historickými budovami a bohatým středověkým centrem. Je plná podloubí, cihlových domů, skvělé kuchyně a pyšní se hned několika přízvisky. Bologna – La Grassa, La Dotta, La Rossa.

Protože se nachází v srdci regionu Emilia-Romagna, který je považován za největší potravinářskou oblast Itálie, přezdívá se jí La Grassa (tlustá). Slovo tlustá je tedy označením pro dobrou kuchyni – Bologna je proslulá svou tradicí vynikajících pokrmů, pohostinností a štědrostí.

Co však její ostatní přezdívky? La Rossa (červená) je odvozena od vzhledu města, které je plné krásných věží a budov s výraznými červenými cihlami. Při pohledu na město z jedné z věží člověk význam této přezdívky okamžitě pochopí.

Přezdívka La Dotta (vzdělaná) vznikla díky starobylé univerzitě, jejíž historie sahá až do roku 1088. O této univerzitě se hovoří jako o nejstarší univerzitě v západním světě. Tuto univerzitu navštěvují studenti dodnes a díky ní město žije studentským životem také v noci.

Co vidět v Bologni?

Symbolem Bologni jsou vysoké kamenné věže. Na některé z nich je možné vystoupat a prohlédnout si město v celé jeho kráse. Mezi nejznámější patří bezesporu Le due torri, dvě šikmé věže stojící na Piazza di Porta Ravegnana.

Dalším neodmyslitelným symbolem tohoto města je Fontana di Nettuno (česky Neptunova fontána). Dle mnohých se jedná o jednu z nejhezčích fontán v Itálii. Za vidění stojí také centrální náměstí Bologni, Piazza Maggiore.

Jedná se o středověké náměstí plné úžasné architektury, obklopené kavárnami. Stojí zde také velká gotická bazilika San Petronio s 22 kaplemi. Jedná se o klidné místo, které kontrastuje s jinak bujarým životem města.

Zajímavostí je také Santuario Madonna di San Luca, svatyně, ke které se cestovatelé dostanou po 4 kilometrové procházce nejdelším podloubím na světě. Tento kostel stojí na vrcholu kopce, stojí však za vydané úsilí.

TIP: Věděli jste, že originální boloňská omáčka má původ právě v italském městě Bologna? Tradičně se podává se širokými plochými nudlemi jakou jsou tagliatelle, ale pojem boloňské špagety má vlastně americké kořeny.

Neapol

Vidět Neapol a zemřít. Jinými slovy – kdo jednou spatřil italskou Neapol, může v klidu zemřít, protože nic jiného se její kráse nevyrovná. Mnoho cestovatelů neváhá tomuto rčení oponovat, ovšem že na Neapoli něco je, je zkrátka fakt.

Jedná se o třetí největší město v Itálii a nabízí toho mnoho. Je však třeba počítat s tím, že mnohé části tohoto osobitého města jsou považovány za špinavé a nebezpečné. V kontrastu k nim se však s Neapolí pojí také bohatší a křišťálově čisté čtvrti.

Nebylo by to italské město, kdyby se nějakým způsobem nespojovalo s kuchyní. Neapolská kuchyně je známá především díky pizze, která ve městě vznikla. Dle Italů je na pravou pizzu potřeba zajet právě sem.

Neapolská kuchyně je známá především díky pizze, která ve městě vznikla.
Neapolská kuchyně je známá především díky pizze, která ve městě vznikla.

Co vidět v Neapoli?

Neapol památky nabízí stejně jako každé další důležité město Itálie. Při procházce tímto bezesporu zajímavým městem cestovatelé jistě narazí na Baziliku svatého Františka z Pauly. Je zde pohřben svatý František z Assisi a jedná se o jedno z poutních míst.

Za vidění jistě stojí také Neapolský přístav, který je vstupní bránou do Středozemního moře. Procházka po přístavu nabízí krásný výhled na záliv a na Vesuv, vulkán vzdálený přibližně 10 kilometrů od města. Na ostrůvku tohoto zálivu se nachází středověký hrad Castel dell’Ovo.

Mezi jednu z nejvyhledávanějších památek tohoto města se řadí hradní komplex Castel Nuovo. Jedná se o středověkou pevnost a pro mnohé také symbol celé Neapole.

S Neapolí se také mnohdy pojí návštěva Pompejí, města, které roku 79 n. l. zničil Vesuv. Pompeje jsou od Neapole vzdáleny jen 26 kilometrů nebo (cca 30 minut), což z nich dělá ideální destinaci pro jednodenní výlet.

Palermo

Palermo je hlavním městem Sicílie, která je považovaná za autonomní region Itálie. Pojí se s celou řadou středomořských pochoutek, příjemným klimatem a spoustou památek. Co vidět v tomto neobvyklém městě, kterému se kdysi přezdívalo hlavní město mafie?

Jednou z typických věcí pro městečko Palermo jsou bezesporu tržnice. Pouliční trhy oplývají chaotickou atmosférou a prodejci všeho možného, kteří kolemjdoucí přesvědčují o tom, že jejich výrobky jsou ty nejlepší. Tento hluk a zmatek je však něco, co by zde každý cestovatel měl okusit.

Za vidění stojí také Quattro Canti, barokní náměstí, které patří mezi nejnavštěvovanější této metropole. Je také proč – impozantní budovy a krásné fontány učarují jistě každému. Dále je v Palermu k vidění spoustu katedrál, kostelů a paláců, stačí si jen vybrat.

Mezi známější patří například Cattedrale di Palermo, která spolu s dalšími stavbami v Palermu patří do UNESCA. V tomto městě je však možné nechat se ztratit ve starodávných uličkách, unášet se jeho kouzlem a na památky narážet po cestě.

Kromě Palerma stojí za návštěvu i další sicilská města, jako je Catania, ležící na úpatí sopky Etna. Catanie se pyšní krásnou barokní architekturou, rušným přístavem a malebnou černo-písčitou pláží.

Palermo se pojí s celou řadou středomořských pochoutek, příjemným klimatem a spoustou památek.
Palermo se pojí s celou řadou středomořských pochoutek, příjemným klimatem a spoustou památek.

TIP: Ani ne sto kilometrů od Sicílie se nachází Malta. Tento ostrov je přímo okouzlující.

Florencie

Florencie je metropolí italského regionu Toskánsko. Mnozí cestovatelé považují Florencii za ráj pro milovníky umění, jiní zase pro bezmezné romantiky. Co rozhodně neprošvihnout při návštěvě tohoto skutečně nádherného města?

Piazzale Michelangelo musí být snad na prvním místě seznamu míst k vidění. Je to sice klasická turistická zastávka, za to ale nikdy nezklame. Nabízí totiž celou Florencii jako na dlani. V kterémkoliv ročním období, ve dne i v noci – tento výhled stojí za to.

Další zastávkou by měl být symbol města – katedrála Duomo. Tato pravděpodobně nejslavnější katedrála na světě je klenotem města. Nachází se v centru starého města a vytváří vskutku impozantní pohled mezi ostatními středověkými budovami.

Pokud v některém městě stojí za to obdivovat budovy a stavby téměř na každém kroku, je to právě Florencie. Giotto’s Campanile je další z nich, s polychromovanou mramorovou výzdobou jako má také Duomo. Podobnou výzdobou se pyšní i bazilika Santa Croce.

Kdo by měl nádherných staveb přece jen dost, může navštívit krásné zahrady Boboli. Jedná se o historický park náležící k Paláci Pitti. Kromě stromů, rostlin a květin, které odpoutají od víru města, se zde nachází i několik velkých jezírek.

Verona

Verona možná není na prvních příčkách žebříčku cestovatelských míst, ovšem měla by být. Kromě toho, že je bohatá na historii i kulturu, nabízí i mnoho zábavných aktivit a jedinečných atrakcí. Navíc se nachází v blízkosti krásných přírodních scenérií.

Přesně takové přírodní krásy jsou perfektní na jednodenní výlety z víru velkoměsta. Co všechno vidět ve Veroně? Každý kdo je okouzlen římským Koloseem musí navštívit Arenu di Verona, neboli římský amfiteátr na náměstí Piazza Bra.

Samozřejmostí by měla být také Casa di Giulietta, domnělá budova ze slavné scény ze Shakespearovy hry, kde Romeo zdraví Julii a ona k němu mluví z balkónu. Tato budova a mnoho dalších krásných památek se nachází v historickém centru.

Toto historické centrum se vyplatí prochodit křížem krážem, ztratit se v jeho půvabných uličkách a po cestě narazit na další krásy města. Co se jednodenních výletů z Verony týče, za návštěvu jistě stojí proslulé Gardské jezero, italsky Lago di Garda.

Verona se nachází v blízkosti krásných přírodních scenérií, jako je například proslulé Lago di Garda.
Verona se nachází v blízkosti krásných přírodních scenérií, jako je například proslulé Lago di Garda.

Vyplatí se zvážit projížďku lodí po jezeře nebo návštěvu některého z okouzlujících městeček na jeho březích, jako je Sermione nebo Bardolino. Je téměř možné zaručit, že po jedné návštěvě Verony a okolí se sem cestovatelé budou chtít pravidelně vracet.

TIP: Pokud by cestování po Itálii člověku nestačilo, může se vydat za prozkoumáváním nových míst na ostrovy Atlantského oceánu. Mezi ty nejzajímavější patří Kapverdy, Faerské ostrovy, Bahamy nebo Madeira.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang