Aktivní dovolená za hranicemi aneb kde pramení Dunaj?

Nálada ve společnosti je po tvrdých lockdownech mírně optimistická a už je pomalu čas plánovat letní dovolenou. Láká vás aktivní dovolená a nechce se vám daleko? Nabízíme tipy na atraktivní místa co by kamenem dohodil od českých hranic.

Kde pramení Dunaj?

Dunaj je jedna z nejzajímavějších řek v Evropě, její délka je více než 2 800 kilometrů a protéká deseti státy. Určuje charakter několika evropských metropolí, včetně Vídně, Budapešti nebo Bratislavy. Je známá především díky své mohutné deltě, ve které se vlévá do Černého moře.

Spoustu dohadů ale v minulosti vyvolala otázka, kde pramení Dunaj. Jako první jej hledali už starověcí Římané, který označili jeho pramen přímo ve městě Donaueschingen. Pozdější výzkumy ale ukazují na místo více skryté, konkrétně na soutok říček Breg a Brigach, které se nachází nedaleko. Informační tabule v okolí označují pramen Bregu právě jako místo, kde pramení Dunaj.

Místo, kde pramení Dunaj, je turisticky velmi atraktivní. Samotný pramen lze jednoduše navštívit, kolem vedou turistické trasy, na kterých kromě pramene můžete navštívit i zajímavé skalní útvary nebo observatoř. Dostat se tam můžete pěšky, na kole nebo autem, nedaleko jsou útulné restaurace i hotely.

Dunaj jako turistická tepna

Díky místu, kde pramení Dunaj, a také díky délce toku této mohutné řeky je Dunaj atraktivním turistickým průvodcem po střední Evropě. Na své si přijdou milovníci outdoor dovolené i městské turistiky. Kam vyrazit za dobrodružstvím po Evropě?

Pokud patříte mezi příznivce městské varianty, nabízí Dunaj návštěvu hned čtyř evropských hlavních měst. Nejatraktivnějším z nich je pravděpodobně Vídeň se svými parky, kavárnami, muzei nebo vánočními trhy, Na paty jí zdatně šlape maďarská Budapešť, která se v posledních letech stala vyhledávanou turistickou metropolí.

Dalším „dunajským hlavním městem“ je Bratislava, kde můžete navštívit Bratislavský hrad, hrad Děvín nebo stále se modernizující městské centrum. Poslední metropolí je Bělehrad v Srbsku, kde se do Dunaje vlévá řeka Sáva. V historii byl Bělehrad důležitou křižovatkou mezi západním světem a Orientem, dnes je navštěvován především kvůli nočnímu životu.

Kolem Dunaje na kole

Pro milovníky cyklistiky je okolí Dunaje skvělou destinací. V místech, kde pramení Dunaj, začíná 1 200 kilometrů dlouhá cyklostezka, která kopíruje tok řeky. Některé její úseky jsou velmi populární mezi širokou veřejností, především v Rakousku, kde si díky nenáročnému terénu přijdou na své i děti nebo naopak starší ročníky.

Atraktivní nejen pro cyklisty je také Hallstattské jezero či Bodamské jezero a jeho okolí. Kromě košaté sítě cyklostezek se tady nachází množství tras pro pěší turistiku. Bodamské jezero nabízí také možnosti pro poklidnou rekreaci, procházky na pobřeží, koupání a vyhlídkové plavby.

Kdo touží po aktivní dovolené, může se vypravit také za norskými fjordy. Ikonická modrá jezera, která jsou rájem pro outdoorové aktivity.

Správné vybavení pro aktivní dovolenou

Ať už se vydáte na kolo nebo na horskou túru, vždy se vyplatí mít to správné vybavení. Základem jsou dobré boty, správně vybrané pro konkrétního nositele i terén. Pokud budete nakupovat ve speciálních outdoorových obchodech, většinou si nemusíte dělat starosti s kvalitou obuvi.

Součástí vybavení v případě, že se turisté vydají na elektrokole, je jeho správné seřízení a údržba. Ta se hodí nejen v zimě jako součást zazimování, ale také v létě, aby se na výletech mohl cyklista na kolo spolehnout a bylo na jízdu bezpečné.

Například prodejny alpsport nabízejí italskou obuv Scarpa, která je ozkoušena mnoha náruživými turisty. Je nejen kvalitní svým zpracováním, ale také hezká na pohled. Alpsport dokonce během nuceného uzavření obchodů navrhl průvodce nákupem obuvi, díky kterému si vyberete ten správný model právě pro sebe. V prodejnách alpsport seženete i další vybavení do přírody, batohy, stany nebo spacáky.

Důležitá součást vybavení – cestovní pojištění

Pokud cestujete do zahraničí, mělo by cestovní pojištění patřit mezi vaši základní výbavu. Z cestovního pojištění jsou hrazeny případné náklady na ošetření, na hospitalizaci, léky, nezbytné převozy a repatriaci a také převoz tělesných ostatků.

Existují také balíčky na míru podle typu dovolené – pojištění na hory, pojištění na lyže nebo speciální pojištění pro děti. Jestli se chystáte na dovolenou autem, mohla by se vám hodit varianta, ve které je zahrnuta i případná technická asistence při odtahu nebo nehodě.

Cestovní pojištění kromě pojištění pro případ úrazu a hospitalizace zahrnuje také pojištění osobních věcí a zavazadel, pojištění za škodu nebo pojištění při rizikových sportech. Pokud se tedy chystáte na rizikovější dovolenou v České republice, měli byste o sjednání cestovního pojištění uvažovat také.

Navíc dnes už není potřeba chodit na pobočku pojišťovny nebo banky, kde si pojištění sjednáte, ale vše jednoduše zařídíte na internetu během několika minut. Stačí k tomu občanský průkaz nebo cestovní pas.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang