Čištění a odvápnění kávovaru Dolce Gusto

Kávovary jsou dnes běžným vybavením v mnoha domácnostech. Není nad to si dát výbornou kávu v pohodlí domova na začátku dne. V nynější době jsou kávovary schopné vyrobit excelentní cappuccino, espresso nebo caffe latté. Navíc obsluhovat takový stroj není nic náročného a zvládne to každý. Jak se správně starat o kávovar? Jak probíhá čištění a odvápnění kávovarů Dolce Gusto?

Kávovar má hlubokou historii stejně jako samotná káva. Historie kávy sahá až do 15. století, kdy ji podle legendy objevil arabský rytíř. Původ kávovarů, které umí připravit espresso, sahá do roku 1901. V tomto roce došlo k patentu kávovaru, jehož káva se připravovala pomocí tlaku páry. Systém, na kterém fungují profesionální kávovary v kavárnách dnes, se ustálil v roce 1962.

Příprava kávy je dnes jednoduchou záležitostí díky moderním kávovarům.

TIP: Pravidelnou údržbu vyžadují i další elektrické spotřebiče. Hodit se může třeba článek, jak vyčistit pračku.

Jak vyčistit kávovar Dolce Gusto?

Aby kávovary Dolce Gusto fungovaly tak, jak mají, je třeba je alespoň jednou až dvakrát za měsíc vyčistit. Zapomenout se nesmí i na malé součástky zajišťující hladký chod kávovaru. 

 • Za použití vody se dá jednoduše vyčistit odkapávací miska, která v sobě zadržuje přebytečnou vodu. Voda se sem dostane buď z důvodu přeplnění hrnečku, nebo kvůli necílenému rozlití při manipulaci s hotovou kávou. Při větším znečištění je možné použít houbičku s čistícím prostředkem. 
 • Odkapávací miska bývá přikrytá mřížkou, přes kterou voda či káva protéká do misky. Mřížka se nejlépe čistí za použití kartáčku a čistícího prostředku.
 • Nedílnou součástí je nádoba na vodu. Nejšetrnějším způsobem vyčištění je pomocí horké vody. 
 • Kávovar Dolce Gusto vyrábí kávu z kapslí, které drží držák na kapsle. S tím si není třeba lámat hlavu, stačí ho umýt v myčce. 

Levný stojan na kapsle Dolce Gusto nabízí např. obchod Lunzo, který nabízí dopravu zdarma na vše.
Nakoupit stojan na kapsle Dolce Gusto na Lunzo.cz s dopravou zdarma >

Po důkladném umytí všech zmíněných částí kávovaru Dolce Gusto se doporučuje kávovar propláchnout pomocí horké vody, která zahubí bakterie. 

Jak odvápnit kávovar Dolce Gusto? 

Pravidelným odvápněním a vyčištěním se prodlužuje životnost kávovaru. Rozdíl lze pocítit i v chuti připravované kávy. 

Moderní doba je technicky vyvinutá, což se promítá i na kávovarech Dolce Gusto. Většina kávovarů Dolce Gusto sama hlásí, kdy je odvápnění namístě. Zpravidla to bývá jednou za 2 až 3 měsíce

 1. Než se člověk pustí do samotného odvápnění, musí si připravit roztok. Doporučuje se používat odvápňovač Nescafe Dolce Gusto, který je přímo určený k odvápnění kávovarů Dolce Gusto. Jedna nádoba odvápňovače se nalije do 500 ml vody a následně promíchá.
 2. Smíchaný roztok se nalije do nádoby na vodu a klasický hrneček se nahradí nádobou, do které se vejde 500 ml vody. Použít lze i hrnec. 
 3. Zmáčknutím tlačítka odvápnění se zahájí celý proces. 

U většiny typů kávovarů Dolce Gusto je proces shodný. Například u typů Dolce Gusto Genio, MINI Me a Lumio se člověk nemusí starat o množství vody v nádržce na vodu. Celý proces probíhá automaticky. Jakmile má hotovo, stroj se vypne a musí se posunout páčka pouze pozice z HOT na COLD.

Díky pravidelnému odvápnění a vyčištění lze prodloužit životnost kávovarů.

Detailnější postup odvápnění u kávovaru Dolce Gusto Oblo

Aby člověk neudělal při procesu zbytečnou chybu, kvůli které by celý proces musel zopakovat, měl by se držet následujících bodů:

 • Nejdříve je třeba nastavit páčku do pozice HOT.
 • Až bude nádržka na vodu z poloviny prázdná, musí se voda zastavit.
 • Po cca 3 minutách se opět přepne páčka do pozice HOT.
 • Kávovarem by měl protéct roztok na odvápnění. Jakmile proteče, zastaví se voda.
 • Poté se roztok vylije. Člověk nesmí zapomenout na řádné umytí nádržky na vodu, do které se následně nalije čistá voda a vrátí se zpět do původního stavu.
 • Opět se nastaví páčka do pozice HOT.
 • Až odteče polovina z nádržky na vodu, proces se zastaví a spustí se COLD. V tomto procesu ubyde 2. polovina vody z nádržky.
 • Konec odvápnění lze poznat zeleným svítícím tlačítkem ON.

Na procesu odvápnění se nevyplácí šetřit. Odvápnění pomocí kyseliny citrónové by mohlo poškodit kávovar a reklamace by byla zajisté neuznaná. 

TIP: Po vyčištění a odvápnění kávovaru lze doporučit vyzkoušet unikátní kávu flat white. Základem je dvojité espresso s našlehaným mlékem.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang