Jednoduché domácí pokrmy, které zvládne každá kuchařinka

Fazolky na kyselo, zelné placky, hrnkové knedlíky, domácí těstoviny, falafel… to vše lze připravit ze základních ingrediencí, které se běžně nacházejí v každé domácí spíži. Proč si podomácku nevyrobit častokrát levnější a zdravější variantu jídel?

Kolikrát díky časovému presu nezbývá než uvařit takzvaně co dům dal. Proč se však omezit jen na chleba s máslem, když lze během pár minut takřka z ničeho vykouzlit pokrm hodný bohů. Věděli jste například, že knedlíky z mikrovlnky připravíte během pár minut?

S moukou a vejci se dá také skvěle kouzlit – rodinu můžete potěšit třeba domácími nudlemi. Jak na to? Jak se vyrábějí domácí těstoviny?

Domácí těstoviny – recept

Je to velmi zábavné a domácí těstoviny – recept vyžaduje jen několik základních ingrediencí. Samozřejmě není na škodu ani to, že jsou domácí těstoviny naprosto vynikající. Příprava těsta je snadný a zábavný způsob, jak strávit hodinu v kuchyni s milovanou osobou, a na závěr si dát velký talíř dokonalých nudlí al dente.

K domácí výrobě lahodných čerstvých těstovin jsou potřeba pouze 4 ingredience a je dost pravděpodobné, že jsou už všechny po ruce:

  • univerzální mouka
  • vejce
  • olivový olej
  • sůl

Nejprve si na čisté pracovní ploše udělejte z mouky hnízdo. Do středu přidejte zbývající ingredience a vidličkou opatrně rozbijte vejce. Stěny mouky by měly zůstat neporušené. Poté rukama jemně smíchejte, aby se těsto spojilo v chundelatou kouli.

Hněťte. Zpočátku by mělo být těsto dost suché, ovšem vydržte. Možná se zprvu nebude zdát, že se těsto spojí, avšak po 8-10 minutách hnětení by mělo být soudržné a hladké. Pokud se těsto stále zdá příliš suché, pokropte si prsty vodou a pokračujte v hnětení. Pokud se těsto příliš lepí, nasypte na pracovní plochu více mouky.

Příprava domácích těstovin vyžaduje šikovné ruce, avšak zvládne je každý. Je to skvělý způsob, jak do vaření zapojit celou rodinu.

Když se těsto spojí, vytvarujte z něj kouli a zabalte ji do plastové fólie. Těsto nechte 30 minut odpočívat při pokojové teplotě. Čerstvé těsto na těstoviny nakrájejte na 4 díly. Rozválejte jej.

Poté těsto přeložte… pokud chcete. Tento krok je do jisté míry nepovinný, ovšem díky němu bude výsledný plát těstovin více obdélníkový, čímž získáte více dlouhých vláken těstovin. Jakmile těsto přeložíte, rozválejte jej na požadovanou tloušťku.

Nakonec těstoviny nakrájejte a uvařte. Nudle vařte 1 minutu v hrnci s vroucí osolenou vodou a pochutnejte si. Kdo by se domácí přípravy základních surovin stále neuměl nabažit, může vyzkoušet připravit domácí hrnkové knedlíky, které slibují skvělou chuť i zábavu v jednom.

Kupované těstoviny se ve vroucí vodě vaří přibližně 8 až 12 minut (záleží na druhu a na kvalitě těstovin). Pro odpověď na otázku, jak dlouho se vaří špagety, je vhodné číst informace na obalu.

Falafel – recept

Falafel je oblíbené blízkovýchodní rychlé jídlo ze směsi cizrny (nebo fazolí fava), čerstvých bylinek a koření, které se tvarují do malých placiček nebo kuliček. Předpokládá se, že falafel vznikl v Egyptě, kde koptští křesťané hledali vydatnou náhradu masa během dlouhých postních období. V Egyptě a na celém Blízkém východě se stal také oblíbeným veganským jídlem.

Falafel je v Egyptě každodenním pokrmem lidí a lze jej nalézt u pouličních prodejců téměř v každé čtvrti. Často se podává ve formě sendviče s bohatou kapkou tahini a spoustou středomořského salátu spolu s plátky pečeného nebo smaženého lilku.

Tento veganský pokrm se připravuje z jednoduchých, každodenních surovin, až lze těžko věřit, jak je snadný. Klíčem ke skvělému falafelu jsou vynikající ingredience, proto ve směsi na falafel nesmí chybět kvalitní koření, jako je kmín a koriandr. Falafel recept vyniká svou jednoduchostí a rychlostí.

Falafel získal svoji neotřesitelnou popularitu nejen v zemích Orientu, nýbrž se dokázal probojovat i do jídelníčku mnoha Evropanů.

Stačí k němu pár ingrediencí v čele cizrnou (300 g), olivovým olejem (3 lžíce), stroužkem česneku, lžičkou římského kmínu, hrstí nasekaného koriandru, solí a pepřem a citronovou šťávou. Cizrnu se vyplatí namočit přes noc ve vodě, aby její vaření netrvalo příliš dlouho.

Poté stačí všechny ingredience smíchat dohromady v mixéru a z hmoty vytvarovat kuličky nebo placičky. Ty se mohou usmažit, případně upéct v troubě. Podobným způsobem lze připravit také zelné placky, které si co do chuti a vydatnosti s falafelem v ničem nezadají.

Milovníci přírodních bílkovin ocení kromě falafelu také pokrmy připravené z fazolek a ostatních luštěnin. Zelené fazolky na kyselo jsou velmi zdravou a zdraví prospěšnou přílohou k hlavním jídlům, případně lze fazole na kyselo pojmout jako salát, nebo hlavní chod a doplnit mnoha dalšími ingrediencemi dle svého vkusu a chuti.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang