Kokosový olej na pleť – jak jej používat a jeho účinky

Co je to vlastně čím dál tím více oblíbený kokosový olej? A k čemu jej můžeme použít? Důvody boomu tohoto produktu jsou naprosto jednoznačné a to hlavně především, protože má opravdu širokou škálu využití. Kokosový olej má blahodárný účinek nejen na vlasy a pleť ale i na další části těla!

Všestranný pomocník

Kokosový olej na vlasy a pleť je velmi užitečný pomocník a doporučuje se používat v kombinaci s jinými prostředky. Opalovací krém, noční krém a odličovací prostředek lze vylepšit jediným trikem, a to zkombinovat jej právě s kokosovým olejem. Mimo toto užití je kokosový olej jeden z hlavních surovin při výrobě přírodní kosmetiky.

Pro použití oleje k odlíčení stačí nanést malé množství kolem očního okolí a jemně rozetřít, odlíčíte se tak a zároveň dopřejete této citlivé oblasti hydrataci. Pokud jste náchylní na akné nebo máte mastnou pleť přidejte pár kapek kokosového oleje do svého běžného hydratačního krému a použijte jej jako noční krém.

V letních dnech oceníte kokosový olej především v kombinaci s opalovacím krémem, jejich kombinací vytvoříte skvělý ochranný filtr proti sluníčku a zároveň si tak udržíte pleť hydratovanou po celý den!

Další z beauty vychytávek je použití kokosového oleje při čištění zubů díky jeho bělícímu účinku. V neposlední řadě jej můžete použít i na samotnou pokožku místo obyčejného krému, kokosový olej ji krásně hydratuje.

food-3062139_640-2852776
Takto zpracovaný kokosový olej lze koupit ve skleněné dóze ve své drogerii či obchodu s potravinami.

Právě díky hydratačním schopnostem se doporučuje použít kokosový olej k regeneraci pleti po dlouhodobém používání voděodolné kosmetiky. Pleť se díky němu hydratuje, rozzáří a vrátí zpět do kondice. Dále může představovat první pomoc pro suché a popraskané rty, které jsou problémem především v zimních měsících. Velmi dobře pomáhá bojovat proti nepříjemnému pocení rukou.

Kokosový olej lze využít i v kuchyni. Skvěle se hodí na palačinky při jejich smažení. Kromě palačinek je využitelný i do receptů na lívance.

Jak používat kokosový olej na pleť

Před samotnou manipulací je nutné kokosový olej na pleť nachystat ke správnému použití pro lehčí nanášení. Nejlépe tuhý kousek promnout a rozpustit v umytých, čistých rukou a poté jej až nanášet v tekuté podobě na pleť.

Kokosový olej použití na pleť večer

Vyčistěte si obličej jako obvykle – opláchněte, ošetřete tak jak jste zvyklý a jemně osušte. Nechte olej po umytí obličeje 10 minut absorbovat. Rozetřete ho kolem očí místo krému na oči, pomáhá zmírňovat tmavé kruhy pod očima a redukovat vrásky.

Je důležité dávat si pozor na množství, vzhledem k tomu jak je olej hodně mastný. Doporučuje se množství jako velikost hrášku na každé oko. Vyvarujte se však kontaktu kokosového oleje s očima. Dále naneste kokosový olej na ostatní vysušená místa, jemně ho krouživými pohyby vetřete.

Kokosový olej můžete použít i na své popraskané rty, zjemní je a zároveň zvlhčí. Je zcela jedlý takže se nemusíte obávat, když jej omylem trochu spolknete, naopak konzumace kokosového oleje je pro vaše zdraví prospěšná.

Kokosový olej pro problematickou kůži

Vzhledem k jeho protizánětlivým vlastnostem, se dá použít pro léčbu onemocnění kůže, jako je ekzém, lupénka a jiné kožní problémy. Nedávná studie zjistila, že 46 procent pacientů s chronickým onemocněním kůže, kteří použili kokosový olej, měli vynikající reakci při léčbě.

Skvělým pomocníkem na snížení výskytu akné je také jablečný ocet. Jablečný ocet pleť přirozeně ošetřuje, zklidňuje spálení sluncem a zpomaluje stárnutí pleti. Pleť lze pomocí jablečného octa vyčistit tak, že se smíchá 1 díl jablečného octa a 2 díly vody. Směs se aplikuje na pleť a pomocí vatového tamponu vyčistí.

Kokosový olej na vlasy

Jako nejoblíbenější způsob používání kokosového oleje je vytvoření masky na vlasy. Skoro každý ví, že maska na vlasy z kokosového oleje učiní vlasy hebčí, lesklejší a vyživenější.

Málo kdo však ví, že ženy nespokojené po domácím barvení vlasů používají kokosový olej v kombinaci s velmi silným kondicionérem proti lupům na vymytí nové nepěkné barvy!

Dostupnost a cena

Kokosový olej je dostupný v téměř každém obchodě s potravinami nebo drogérii a to v různých velikostních podobách a složeních. Jeho cena se pohybuje od 99 Kč za balení 500 ml až po 159 Kč za 500 ml.

Rozdíl cen především souvisí se značkou a složením daného oleje. Kokosový olej lze sehnat v tuhé formě nejčastěji ve skleněné dóze. Ovšem pro použití jej rozpouštíme pro lepší manipulaci. 

TIP: Za lacino je kokosový olej k sehnání i na mnoha zahraničních e-shopech – například v sekci kosmetika na AliExpressu, kde jeho cena začíná již na pár desítkách korun. Výhodou tohoto čínského e-shopu je nakupování na AliExpressu v češtině. Kokosový olej nabízí i americký e-shop iHerb.

Pokud někdo svého pomocníka chce mít pořád u sebe, neměl by váhat si ho pořídit v malé cestovní verzi!

BIO kokosový olej

Panenský kokosový BIO olej bývá poněkud cenově dražší než „obyčejný“ kokosový olej. A to kvůli jeho původu a způsobu zpracování. Většinou pochází z palmových hájů na pobřeží jižní Indie. Palmy jsou zde pěstovány v čisté přírodě podle zásad kontrolovaného ekologického zemědělství. Zralé plody jsou ručně zpracovávány tradiční metodou lisování za studena.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang