20 tipů na nejlepší kavárny v Praze

Kavárny jsou skvělým místem pro odpočinek u oblíbené knihy, setkání s přáteli, sobotní brunch s drahou polovičkou i pracovní schůzku. Které z nich poskytují ideální prostor pro četbu či studium a ve kterých to naopak žije? Vybrali jsme 20 pražských kaváren, které rozhodně stojí za návštěvu!

Nejlepší kavárny v centru Prahy

Naše hlavní město skýtá nespočet kaváren s dlouhou tradicí i řadu novějších podniků. Liší se nejen jejich nabídka nápojů a občerstvení, nýbrž i atmosféra, interiér a přístup personálu. Níže zmíněný seznam pražských kaváren je natolik rozmanitý, že si z něj vybere každý. Kam na nejlepší kávu v centru Prahy a ostatních částech města?

NEJLEPŠÍ KAVÁRNY PRAHA – CENTRUM:

 1. Kavárna Slavia (Praha, Staré Město)
 2. Kavárna Adria (Praha, Nové Město)
 3. Cacao (Praha, Nové Město)
 4. Kavárna Nový Svět (Praha, Hradčany)
 5. Café Louvre (Praha, Nové Město)
 6. Mlýnská kavárna (Praha, Malá Strana)
 7. MyRaw Café (Praha, Staré Město)
 8. Fantova kavárna (Praha, Hlavní nádraží)
 9. Týnská literární kavárna (Praha, Staré Město)
 10. EMA espresso bar (Praha, Nové Město)

NEJLEPŠÍ KAVÁRNY MIMO CENTRUM:

 1. Café Letka (Praha, Letná)
 2. Místo (Praha, Dejvice)
 3. Kavárna Pražírna (Praha, Vinohrady)
 4. Cafefin (Praha, Vinohrady)
 5. Coffee Room (Praha, Vinohrady)
 6. Spižírna 1902 (Praha, Vinohrady)
 7. La Terra Coffee (Praha 4, Antala Staška)
 8. Kavárna Liberál (Praha, Holešovice)
 9. Ouky Douky Coffee (Praha, Holešovice)
 10. Kavárna Mezi Řádky (Praha, Smíchov)

1. Kavárna Slavia

Kavárna Slavia právem patří k historii kávy v Praze. V pražském centru od roku 1863 představovala tradiční místo pro setkávání umělců a intelektuálů. Stálými hosty zde byli například Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Franz Kafka nebo Jaroslav Seifert.

Slavia se nachází na Smetanově nábřeží a i v současnosti má rozhodně co nabídnout – kromě skvělé kávy je to například úchvatný výhled na Národní divadlo, Karlův most a Hradčany. Atmosféru první republiky každý den mezi 17. a 23. hodinou dokresluje živá hudba na klavír.

Slavia se řadí mezi pražské kavárny s dlouhou tradicí.
Slavia se řadí mezi pražské kavárny s dlouhou tradicí.

NABÍDKA: V kavárně Slavia si lze pochutnat na vynikající kávě a občerstvení špičkové úrovně. Nabídka obsahuje například speciality české kuchyně, salátové talíře, palačinky, lívance, zákusky a mnoho variant snídaní. Samozřejmostí je široký výběr teplých nápojů a kvalitních vín.

ADRESA: Kavárna Slavia Praha, Smetanovo nábřeží 1012/2, 110 00 Staré Město
WWW: cafeslavia.cz

2. Kavárna Adria

Kavárna se nachází ve druhém patře Paláce Adria, jenž představuje významnou kulturní památku moderní architektury. Adria byla roku 2007 otevřena na místě bývalé koncertní kavárny Reunion a nyní nabízí příjemné posezení s výhledem na rušnou ulici Národní.

Kavárna Adria je oblíbená zejména pro svou nabídku snídaní.
Kavárna Adria je oblíbená zejména pro svou nabídku snídaní.

NABÍDKA: Stálí hosté kavárny Adria si chválí především snídaňové menu, jehož součástí jsou speciality jako vejce Benedikt či zastřené vejce s lososem. Nabídka dále zahrnuje polední menu s českými i zahraničními pokrmy, polévky, saláty a dezerty. Stejně široký je i výběr teplých a studených nápojů. Vedle kávy si zde lze vychutnat například koktejl Aperol Spritz či jiný letní drink, pivo Hubertus nebo sklenku dobrého českého vína.

ADRESA: Kavárna Adria Praha, Národní 36/40/36, 110 00 Nové Město
WWW: caffeadria.cz

3. Cacao

Cacao na seznamu nejlepších kaváren v centru Prahy rozhodně nesmí chybět. Nachází se nedaleko Prašné brány a disponuje prostorným dětským koutkem, tudíž představuje ideální místo pro všechny, kteří neví, kam s dětmi v Praze. Pro malé návštěvníky jsou tu přichystány zdravé nápoje, snídaně a další občerstvení.

V teplejších měsících je k dispozici venkovní zahrádka, z níž lze sledovat pěkné panorama malé části historického centra města.

Nabídka kavárny Cacao zahrnuje například domácí zmrzlinu, dorty a další zákusky.
Nabídka kavárny Cacao zahrnuje například domácí zmrzlinu, dorty a další zákusky.

NABÍDKA: Specialitou kavárny Cacao jsou domácí zmrzliny, dorty a dezerty. Hosté mohou vybírat také z široké nabídky kávy, sypaných čajů a míchaných nápojů. Nechybí ani výběr teplých a studených snídaní, salátů, baget a dalších pokrmů z poctivých surovin.

ADRESA: Cacao Praha, V Celnici 1031/4, 110 00 Nové Město
WWW: cacaoprague.cz

4. Kavárna Nový Svět

Tuto malou kavárnu rodinného charakteru najdeme v malebné části centra nedaleko Pražského hradu, jednoho z nejhezčích hradů v ČR. V Kavárně Nový svět lze ochutnat speciality z lokálních českých i evropských pražíren a domácí občerstvení. Její prostory jsou ideálním prostředím pro posezení s přáteli, čtení či práci na PC.

Kavárna Nový Svět je jako stvořená pro práci na PC, čtení i posezení s přáteli.
Kavárna Nový Svět je jako stvořená pro práci na PC, čtení i klidné posezení s přáteli.

NABÍDKA: Kavárna Nový svět nabízí kávu z malých pražíren a z produkce DoubleShot, domácí limonády, zákusky, čaje i dobrá vína. Nabídka zahrnuje také zeleninové pokrmy vhodné pro vegetariány.

ADRESA: Nový Svět 2, 118 00 Praha 1-Hradčany
WWW: kavarna.novysvet.net

5. Café Louvre

Známá kavárna Louvre je již od svého založení v roce 1902 špičkou pražského kavárenství. V minulosti ji navštěvovali osobnosti jako Franz Kafka, Max Brod, Eduard Vojan nebo bratři Čapkové, kteří zde založili český PEN klub, jenž dodnes chrání svobodu slova a tisku.

Hosté této tradiční prvorepublikové kavárny si mohou přečíst denní tisk, půjčit si šachy nebo vyzkoušet kulečník v biliárovém sále. V teplejším období je k dispozici letní terasa.

Prvorepubliková kavárna Louvre je jedním z míst s velmi bohatou historií.
Prvorepubliková kavárna Louvre je jedním z míst s velmi bohatou historií.

NABÍDKA: V příjemném prostředí kavárny si lze vychutnat lehké i sytější snídaně, obědy a večeře. Nabídka obsahuje především pokrmy české kuchyně, vyhlášené dezerty, zeleninové i ovocné saláty a mnoho dalšího. Samozřejmostí je široký výběr studených a teplých nápojů, míchané drinky, mléčné koktejly, pivo a výběrová vína.

ADRESA: Café Louvre Praha, Národní 22, 110 00 Nové Město
WWW: cafelouvre.cz

6. Mlýnská kavárna

Mlýnská kavárna na Malé Straně potěší jak milovníky dobré kávy, tak příznivce točeného piva. Jedná se totiž o „křížence“ kavárny a hospody s intelektuální atmosférou, velkým množstvím výstav a dalších kulturních akcí.

Hosté mlýnské kavárny si mohou dopřát například krajíc chleba se sádlem, který se bezvadně hodí k čepovanému vinohradskému pivu.
Hosté mlýnské kavárny si mohou dopřát například krajíc chleba se sádlem, který se bezvadně hodí k čepovanému vinohradskému pivu.

NABÍDKA: Návštěvníci se mohou posilnit dobrou kávou, čajem nebo třeba vinohradským pivem. Podávají se zde jak kavárenská, tak tradiční hospodská jídla, například chleba se sádlem, sendviče i lehčí pokrmy jako hummus, saláty apod.

ADRESA: Mlýnská kavárna, Všehrdova 449/14, 118 00 Malá Strana
WWW: facebook.com/kavarna.mlynska

7. MyRaw Café

Příjemnou kavárnu MyRaw najdeme v Dlouhé ulici a jak název napovídá, jedná se o podnik zaměřený na raw stravu. Ta zahrnuje pouze suroviny zpracované max. do teploty 42 °C. Díky tomu si zachovávají veškeré enzymy a vitamíny, navíc intenzivněji působí například jako prevence civilizačních chorob.

Na návštěvníky kavárny MyRaw Café čeká mimo jiné pestrá nabídka ovocných smoothie.
Na návštěvníky kavárny MyRaw Café čeká mimo jiné pestrá nabídka ovocných smoothie.

NABÍDKA: Pro návštěvníky kavárny je připravena široká nabídka snídaní, obědů i večeří, menších chuťovek v podobě veganských sýrů, tyčinek, dipů a domácích dezertů. Jako v ráji si budou připadat zejména milovníci pražené kávy a domácích smoothie, která jsou připravována z ovoce a mladých kokosů. Nechybí ani organická vína od prověřených českých vinařů.

ADRESA: MyRaw Café, Dlouhá 39, 110 00 Staré Město
WWW: myraw.cz

8. Fantova kavárna

Fantova kavárna se nachází ve zrekonstruované odbavovací hale Hlavního nádraží Praha a nabízí příjemné posezení u šálku originální kávy a dalších nápojů. Kavárnu pod kupolí historické nádražní budovy provozuje indický řetězec Café Coffee Day.

Prostory kavárny jsou vybavené nábytkem, jenž připomíná slavné designerské kousky 20. století. Po vzoru dalších provozoven, které bychom našli převážně v Indii, se v kavárně nenacházejí toalety, a hosté tedy musí využít WC u příchodu k jednotlivým spojům.

Fantova kavárna na seznam nejlepších kaváren v Praze patří zejména díky svému umístění v historické secesní budově Hlavního nádraží. Ta dříve sloužila jako odjezdová hala a o něco později jako místo k posezení při čekání na vlak. V současnosti je kulturní památkou a zároveň vzpomínkou na architekta Josefa Fantu.

Kavárnu najdeme v secesní odbavovací hale Hlavního nádraží Praha.
Kavárnu najdeme v secesní odbavovací hale Hlavního nádraží Praha.

NABÍDKA: Hosté Fantovy kavárny si mohou vybrat z bohaté nabídky různých druhů kávy, alkoholických a nealkoholických nápojů, grilovaných pokrmů, polévek, salátů a dezertů.

ADRESA: Fantova kavárna Praha, Hlavní nádraží, Wilsonova 300/8, 110 00 Vinohrady
WWW: cafecoffeeday.cz

9. Týnská literární kavárna

Prostředí Týnské literární kavárny ocení zejména ti, kteří mají kladný vztah k četbě. Nicméně i hosté, kteří zrovna nechtějí listovat knihami, si zde užijí příjemné chvilky – třeba u šálku lahodné kávy či sklenky dobrého vína.

Návštěvníci Literární kavárny si mohou vybrat například z nabídky domácích nebo točených limonád.
Návštěvníci Literární kavárny si mohou vybrat například z nabídky domácích nebo točených limonád.

NABÍDKA: Hostům Literární kavárny je k dispozici bohatá nabídka alkoholických a nealkoholických nápojů včetně točených a domácích limonád. Samozřejmostí je káva, čaj a lehčí občerstvení v podobě toustů, nakládaného hermelínu, utopenců a dalších chuťovek.

ADRESA: Týnská literární kavárna, Týnská 6, 110 00 Staré Město
WWW: tynskakavarna.cz

10. EMA espresso bar

Ve výčtu nejlepších kaváren v centru Prahy nesmí chybět ani podnik EMA espresso bar (Extra Medium Akorát). Tato kavárna je zkrátka tím pravým místem pro všechny, kteří nepohrdnou kvalitní kávou. Ta se díky zkušeným a usměvavým baristům stává skutečně návykovou. Nevtíravý design a vzdušné prostory navíc vytvářejí ideální prostředí pro studium, četbu nebo práci na PC.

Předností kavárny EMA espresso bar je výběrová káva z lokálních pražíren.
Předností kavárny EMA espresso bar je výběrová káva z lokálních pražíren.

NABÍDKA: Snídani nebo brunch? V EMA espresso bar je možné obojí. V nabídce této pražské kavárny najdeme kávu z mikropražíren ve všech známých úpravách, domácí zákusky (vhodné i pro vegany), slané pokrmy a nejrůznější nealkoholické nápoje.

ADRESA: EMA espresso bar, Na Florenci 1420/3, 110 00 Nové Město
WWW: emaespressobar.cz

Kam na skvělou kávu mimo centrum?

Kavárny s bohatou nabídkou výtečné kávy, zákusků včetně makronek a dalšího domácího občerstvení se nacházejí nejen v samotném centru města. Kam se za příjemným zážitkem vydat v ostatních částech Prahy?

1. Café Letka

Historie kavárny Letka se začala psát již v dobách monarchie. Později byl tento podnik na více než sto let uzavřen, dnes však opět představuje místo pro nejrůznější setkání a klidné posezení. Moderní a útulná kavárna Letka se nachází jen pár kroků od známého parku Letná a kromě chutného občerstvení nabízí pohodovou, komorní atmosféru jak přes den, tak ve večerních hodinách.

Café Letka svým zákazníkům nabízí kávu z berlínské pražírny Five Elephant.
Café Letka svým zákazníkům nabízí kávu z berlínské pražírny Five Elephant.

NABÍDKA: V kavárně Letka lze ochutnat například kávu z pražírny Five Elephant, domácí limonády, sendviče, koláče nebo pivo od broumského sládka Matušky.

ADRESA: Café Letka, Letohradská 44, 170 00 Praha 7-Letná
WWW: cafeletka.cz

2. Místo

Kavárna Místo potěší všechny příznivce minimalismu a moderního designu. Nachází se v srdci Dejvic a jelikož zde obvykle bývá poněkud rušno, vyplatí se před její návštěvou udělat rezervaci.

Kavárna Místo nabízí pohodový zážitek se skvělým občerstvením.
Kavárna Místo nabízí pohodový zážitek se skvělým občerstvením.

NABÍDKA: Prémiová káva z lokální pražírny DoubleShot, domácí limonády, saláty, bagety, dorty a další moučníky – zkrátka vše, co lze od nejlepší kavárny v Praze očekávat.

ADRESA: Místo, Bubenečská 12, 160 00 Praha 6-Dejvice
WWW: mistoprovas.cz

3. Kavárna Pražírna

Jak sám název napovídá, Kavárna Pražírna disponuje vlastním pražícím strojem, v němž baristé připravují vybrané druhy káv. Ty lze ochutnat přímo na místě nebo si je odnést domů. Výhodou je, že vyškolený personál poradí, jak kávu správně připravit svépomocí.

Kavárnu a pražírnu v jednom nalezneme na pražských Vinohradech.
Kavárnu a pražírnu v jednom nalezneme na pražských Vinohradech.

NABÍDKA: Kromě kávy je možné ochutnat například víno, točené pivo nebo domácí limonády. Ráno jsou nabízeny snídaně, po zbytek dne polévka, sendviče a zapečené tousty.

ADRESA: Kavárna Pražírna, Lublaňská 676/50, 120 00 Vinohrady-Nové Město
WWW: kavarnaprazirna.cz

4. Cafefin

Útulná kavárna na Náměstí Jiřího z Poděbrad se od ostatních uvedených liší svou nabídkou, která se skládá z nejrůznějších vietnamských pokrmů. Možná proto je tento podnik obecně považován spíše za bistro, ačkoliv se označuje za kavárnu a nabízí výtečnou kávu se vším, co k ní patří.

Návštěvníci kavárny Cafefin si mohou dát například i oblíbené Bun bo Nam Bo.
Návštěvníci kavárny Cafefin si mohou dát například i oblíbené Bun bo Nam Bo.

NABÍDKA: Menu zahrnuje bohaté snídaně v podobě rýžových kaší či toustů, typické vietnamské dezerty, bagety i sytější pokrmy. Díky tomu je návštěva kavárny Cafefin skvělou volbou pro všechny, kteří neví, co uvařit k večeři či obědu.

ADRESA: Cafefin, nám. J. z Poděbrad 1407/4, 120 00 Vinohrady
WWW: cafefinvpraze.com

5. Coffee Room

Mezi nejlepšími kavárnami v Praze má své místo také vinohradský Coffee Room, který rovněž představuje kavárnu a bistro v jednom. Díky špičkovému zákaznickému servisu, přátelské atmosféře, dobrému jídlu a skvělé kávě si tento podnik zamiluje zkrátka každý.

Návštěvníci kavárny Coffee Room si mohou vybrat z řady sezónních specialit.
Návštěvníci kavárny Coffee Room si mohou vybrat z řady sezónních specialit.

NABÍDKA: Kromě kávy ze světových pražíren zde lze ochutnat například sezónní speciality jako dýňové latte, řepové latte či kakao s Marshmallows. Za zmínku stojí také široká nabídka snídaní, která zahrnuje domácí smoothie, tousty i veganské pokrmy.

ADRESA: Coffee Room, Korunní 1208/74, 101 00 Vinohrady
WWW: coffeeroom.cz

6. Spižírna 1902

Útulný prostor s květinovou výzdobou, pestrou nabídkou a milým personálem – stručný popis, který dokonale vystihuje poněkud neobvyklou kavárnu Spižírna 1902, již najdeme v ulici Korunní.

Neobvyklá je především filozofie kavárny. Hlavní myšlenkou je podávat sezónní, zdravé a na místě připravené pokrmy, které bychom mohli vytvořit i ze surovin z vlastní spižírny. Každé ráno si lze vybrat z čerstvě upečených koláčů, buchet a dalšího pečiva dle rodinného receptu.

Spižírna 1902 nabízí čerstvě upečené pečivo připravené podle rodinné receptury.
Spižírna 1902 nabízí čerstvě upečené pečivo připravené podle rodinné receptury.

NABÍDKA: Kavárna Spižírna 1902 se zaměřuje především na snídaňové menu. Po zbytek dne je možné ochutnat lehčí pokrmy či zdravé jednohubky, které jsou vhodné pro masožravce, vegetariány i vegany. Samozřejmostí jsou domácí limonády, výtečná káva, víno a pivo z lokálních pivovarů.

ADRESA: Spižírna 1902, Korunní 86, 101 00 Vinohrady
WWW: spizirna1902.cz

7. La Terra Coffee

Kavárna La Terra Coffee, na kterou narazíme pár kroků od Budějovické, nabízí příjemné útočiště před rušným městem a všudypřítomným shonem. Cílem jejích zakladatelek je poskytnout přátelské, rodinné prostředí, vhodné pro setkávání s kamarády i pracovní schůzky. Otevření druhé pobočky na Vyšehradské je důkazem toho, že se zmíněný účel daří plnit na jedničku.

Útulná kavárna s rodinnou atmosférou láká na skvělou kávu i výtečné snídaně.
Útulná kavárna s rodinnou atmosférou láká na skvělou kávu i výtečné snídaně.

NABÍDKA: Obě pobočky nabízejí kávu v klasické i speciální úpravě, mléčné koktejly, čerstvé ovocné šťávy, sendviče, wrapy, bagely, míchaná vejce a další lehké občerstvení.

ADRESA: La Terra Coffee, A. Staška 378/60, 140 00 Praha 4 // Vyšehradská 1710/22, 128 00 Nové Město
WWW: laterracoffee.com

8. Kavárna Liberál

Kavárna Liberál, jež se nachází kousek od stanice metra Vltavská, je oblíbeným místem studentů, milovníků hudby, kávy a dobrého piva. Ve večerních hodinách zde bývá poměrně rušno, přes den se obvykle řadí mezi tiché a klidné podniky.

Přes den je Kavárna Liberál klidným místem, večer tu však bývá celkem rušno.
Přes den je Kavárna Liberál klidným místem, večer tu však bývá celkem rušno.

NABÍDKA: Oblíbeným nápojem hostů je kromě kávy také točené pivo, ideálně doplněné utopencem či nakládaným hermelínem. Menu dále zahrnuje běžné alkoholické a nealkoholické nápoje i vydatnější pokrmy.

ADRESA: Kavárna Liberál, Heřmanova 6, 170 00 Praha 7-Holešovice
WWW: facebook.com/kavarnaliberal

9. Ouky Douky Coffee

Ouky Douky Coffee jsme na seznam nejlepších kaváren v Praze zařadili zejména díky jeho pohodové, komorní atmosféře. Kavárna je propojena s antikvariátem a její součástí je také permanentní instalace obrazů od různých malířů. Na své si tudíž přijdou jak milovníci dobré kávy, tak příznivci četby a umění.

Součástí kavárny Ouky Douky je antikvariát a expozice malířských děl.
Součástí kavárny Ouky Douky je antikvariát a expozice malířských děl.

NABÍDKA: V Ouky Douky Coffee je možné vybírat z běžné nabídky kávy a dalších alkoholických i nealkoholických nápojů, sendvičů, toustů a dezertů.

ADRESA: Ouky Douky Coffee, Janovského 1118/14, 170 00 Praha 7-Holešovice
WWW: oukydouky.cz

10. Kavárna Mezi Řádky

V příjemném prostředí útulné Kavárny Mezi Řádky si lze vychutnat šálek kávy nebo čaje připravený mimořádnou obsluhou – kavárna je totiž sociálním podnikem, který zaměstnává lidi s lehkou mentální retardací. Jelikož zvítězila v soutěži Podnikatel roku 2018 Prahy 5, má ve výčtu nejlepších pražských kaváren bezpochyby své místo.

Do Kavárny Mezi Řádky se vyplatí zajít nejen na dobrou kávu, nýbrž i na palačinky, domácí koláčky a další čerstvě upečené zákusky.
Do Kavárny Mezi Řádky se vyplatí zajít nejen na dobrou kávu, nýbrž i na palačinky, domácí koláčky a další čerstvě upečené zákusky.

NABÍDKA: Kavárna nabízí fair trade kávu v bio kvalitě, čerstvé pečivo z vlastní pekárny i sladké občerstvené v podobě palačinek a koláčů. Na nápojovém lístku najdeme například fresh džusy, domácí limonády, víno nebo pivo Svijany.

ADRESA: Kavárna Mezi Řádky, Štefánikova 278/40, 150 00 Praha 5-Smíchov
WWW: facebook.com/kavarnameziradky

TIP: Pokud se člověku nechce nikam vyrazit, může si udělat výbornou kávu i doma, a to pomocí kávovarů Dolce Gusto. Aby kávovar fungoval tak, jak má, musí se pravidelně čistit a odvápňovat. Jak správně odvápnit kávovary Dolce Gusto?

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang