Jak si zvýšit sebevědomí?

Zdravé sebevědomí je pro člověka nesmírně důležité. Určuje to, jak se chová, jak navazuje a udržuje mezilidské vztahy, jak se cítí a jak je v životě celkově úspěšný. Sebevědomí může být poznamenáno různými traumatickými zážitky z dětství, ale lze o něj přijít třeba i v dospělosti. Lidé s nízkým sebevědomím mívají špatnou sociální komunikaci, nevěří si v osobním ani v pracovním životě a celková životní spokojenost bývá na bodu mrazu. Jak si zvýšit sebevědomí? Stačí se řídit několika radami!

Ty se v mnohých ohledech neliší od rad, jak být šťastný a produktivní. Zdravé sebevědomí, štěstí a produktivita spolu totiž vlastně velmi úzce souvisí. Pro sebevědomí je nejdůležitější poznání a uvědomění si sama sebe.

Ve chvíli, kdy o sobě člověk neuvažuje jako o oběti dnešního světa a naopak nahlíží na své záležitosti pozitivně, činí ten správný krok ke zdravému sebevědomí.

Jak si zvýšit sebevědomí krok za krokem

Sebevědomí je povahový rys člověka. S ohledem na mnoho a mnoho ovlivňujících faktorů mají různí lidé různé sebevědomí. Někdo ho má přehnaně vysoké, což se může projevovat arogancí, nadřazeností a teatrálností, naopak jiný může kvůli nedostatku sebevědomí působit jako šedá myš.

Zatímco první zmiňovaná skupina kritiku své osoby prakticky nepřijímá, pro druhou skupinu lidí s nízkým sebevědomí může být jakákoliv kritika zdrcující. A to až do té míry, že se u takového jedince může vyskytnou duševní porucha v podobě deprese, psychického vyčerpání nebo hraniční porucha osobnosti.

Na vytvoření zdravého sebevědomí se musí intenzivně pracovat. Systematické zvyšování sebevědomí krok za krokem povede k dlouhodobému úspěchu. Jak tedy na to?

TIP: Pozor na manipulátory, kteří mohou sebevědomí druhých zničit. Jak oslabit manipulátora tak, aby druhý o své sebevědomí nepřišel?

6 rad pro vyšší sebevědomí

Za prvé: Pokaždé, když o sobě jedinec začne pochybovat, měl by mít možnost se „nahodit zpátky“. Jednoduchá forma spočívá ve dvou seznamech, které bude člověk nosit u sebe. Na jednom z nich budou sepsané jeho silné stránky a na druhém jeho úspěchy.

Za druhé: Pozitivní myšlení člověka nabíjí, změní jeho pohled na svět a změní také jeho chování. Pozitivně je třeba smýšlet o svých schopnostech. Termíny „nezvládnu to“ nebo „nedokážu to“ jednoduše nahradit „musím to zvládnout“. Negativní myšlenky pomohou zahnat například různé motivační citáty o životě.

Motivace sama sebe je velice důležitá. A možná je také na pořadu dne se zamyslet, zda osoby, kterými se člověk obklopuje, jsou podobně pozitivně smýšlející, nebo zda se nejedná o věčné negativisty. Ty mnoho energie nedodají, naopak stahují ke dnu.

Za třetí: Chválit se a odměňovat se. Jak se v žertu někdy říká, nikdo jiný to neudělá. Ke zdravému sebevědomí přispívá péče o sebe, o své bydlení, svůj šatník. Každý člověk se určitě lépe cítí, když je čistý, má doma uklizeno a odměňuje se i třeba drobnostmi. Radost mu může udělat i některá z vychytávek, se kterými je život snadnější.

Pánové se mohou zajít podívat na sportovní zápas, dámy si mohou nechat udělat francouzskou manikúru, gelové nehty nebo třeba vlasový zábal z kokosového oleje. Každého potěší něco jiného. Ale právě ono potěšení člověka nabije energií. Je také možnost zkusit si udělat jednoduchý účes.

Za čtvrté: Zdravý životní styl sebevědomí také ovlivňuje. Člověk se zbaví přebytečného tuku i různých zdravotních neduhů. Začne se cítit dobře, zvýší se jeho spokojenost a tím pádem i sebevědomí. Zdravý životní styl je např. také způsobem, jak rychle zhubnout nebo jak se zbavit kruhů pod očima. Patří k tomu sportování, zdravá výživa, dostatek spánku a naopak minimum stresu. Dále věnovat pozornost pečlivému sestavení jídelníčku na míru, ideálně s pomocí výživového poradce či dietologa.

Pokud se člověk rozhodne zhubnout stehna, hned se bude cítit lépe, když uvidí výsledky. Hubnout se má ale především pro sebe. Pokud hubneme kvůli srovnávání se s ostatními, není to správně.

TIP: Pro hubnutí lze také využít rotopedy nebo běžecké pásy inSPORTline či jiné sportovní vybavení.

Za páté: Vlastní zájmy jsou pro sebevědomí také velmi důležité. Věnovat se něčemu, co člověka baví, naplňuje a posouvá třeba někam dál, může osobu s nízkým sebevědomím přesvědčit o tom, že je v něčem dobrý. Výborným koníčkem jsou jazyky, třeba základní angličtina. Naštěstí existuje mnoho metod jak se naučit anglicky dokonce i doma. Krok správným směrem k perfektní znalosti jazyka představují také au pair pobyty v zahraničí.

Prostřednictvím rozmanitých osobních koníčků se lze potkat s mnoha podobně „naladěnými“ lidmi. Pro zvýšení sebevědomí se proto doporučuje dělat to, co člověka baví, vytvářet třeba něco kreativního a sdružovat se s lidmi podobného zaměření.

Za šesté: Šestá rada zní velice jednoduše, ale pro mnoho lidí s nízkým sebevědomím může být problematická. Člověk nesmí vysedávat doma, ale musí se snažit být v kontaktu s ostatními lidmi. Příležitosti k setkávání s přáteli je potřeba vyhledávat a zakazuje se odmítat jejich pozvání na kávu, návštěvu kina, oslavu narozenin, ale i třeba na rozlučku se svobodou. Důležité je být k ostatním osobám milý a vstřícný, většinou se takový přístup člověku vrací.

Stejně tak není třeba se bát požádat někoho blízkého o radu nebo pomoc, obvykle jsou přátelé připraveni ochotně vyhovět. Hodně času se doporučuje trávit se svými nejbližšími.

100 a 1 rada na internetu

Na internetu lze sehnat nespočet rad týkající se sebevědomí. Některé je ovšem potřeba brát s nadhledem, ne všechny jsou sepsány odborníky. Kdo se chce ale tématu věnovat hlouběji, může sáhnout po některé knize o tom, jak si zvýšit sebevědomí.

Na portále Databáze knih existuje téměř 50 knih se štítkem „sebevědomí“. Některé obsahují obecné rady, jiné se specifikují na konkrétní oblast – například na posilování sebevědomí dětí, posílení sebevědomí v práci, jak sebevědomě mluvit atd.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang