Jak omezit čas strávený na mobilu?

„Co zase děláš na tom telefonu?“ Možná jedna z nejčastějších otázek dnešní doby. A je jedno, komu ji pokládáme. Jestli dětem, partnerovi, nebo možná sami sobě?

Náš čas

Říká se, že čas je drahý. Možná dokonce nejdražší, co máme. Nedá se vrátit, rychle utíká. A často se vůči němu vymezujeme, jako by byl nekonečný. Jednou z takových chvil mohou být i ty, které trávíme brouzdáním na mobilním telefonu. Protože řekněme si to na rovinu – často tam náš čas jen tak bezcílně promrháme. 

Jistě není cílem většiny už nikdy na mobilní telefon nejít. Odinstalovat všechny aplikace a udělat z něj tlačítkovou verzi s krásným displejem. Někteří ho potřebují k práci, pro někoho je to vítaná zábava a relax po pracovním dni. Přesto se ale každý může zamyslet nad tím jak to udělat, aby se z jeho mobilního telefonu stal dobrý sluha a ne zlý pán. Existuje totiž celá řada vědeckých studií, které dokazují, že nadmíra užívání mobilního telefonu (a především pak sociálních sítí) není člověku prospěšná, může zapříčinit potíže s nespavostí a také špatný psychický stav. Dokonce je změřeno, že delší doba trávená na sociálních sítích má přímý vliv na špatnou náladu.

Udělejte si představu

Prvním krokem k regulaci času na mobilním telefonu je mít vůbec představu, kolik ho tam strávíte. Většina telefonů má již v základním nastavení funkci Čas u obrazovky (iOS) nebo Digitální rovnováha (Android), kde tyto informace najdete. Možná vás překvapí číslo, které uvidíte a stane se odrazovým můstkem pro změnu. 

Drobné změny

Jako první můžete začít dělat úplně drobné změny, které ke snížení toho čísla povedou. 

  • Kupte si automatické hodinky. Často mobilní telefon vytáhneme jen proto, abychom zkontrolovali čas. No a když už ho máme v ruce… 
  • Telefon nechávejte na jednom místě. Jakmile přijdete domů, odložte telefon na jedno konkrétní místo a tam ho nechte. Nenoste ho v kapse, nepřesouvejte ho právě tam, kam jdete vy. Bude těžší si pro něj dojít, když si sednete k jídelnímu stolu.
  • Naučte se ho vypínat. A když ne vypínat, alespoň používejte tichý režim nebo režim nerušit. Uvidíte, že vám nic neuteče.
  • Neberte ho do postele. V žádném případě. Pokuste se odbourat zvyk čtení v mobilu před spaním a hned po probuzení. Pokud potřebujete budík, telefon si dejte do režimu nerušit a v posteli ho nepoužívejte. Uleví se vám a doba strávená na telefonu se tím podstatně zkrátí. 

Začleňte tyto malé změny do svého života a můžete sami posoudit, jaký vliv to na jeho kvalitu má!

Copyright © 2022 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang