„Co zase děláš na tom telefonu?“ Možná jedna z nejčastějších otázek dnešní doby. A je jedno, komu ji pokládáme. Jestli dětem, partnerovi, nebo možná sami sobě?
Náš čas
Říká se, že čas je drahý. Možná dokonce nejdražší, co máme. Nedá se vrátit, rychle utíká. A často se vůči němu vymezujeme, jako by byl nekonečný. Jednou z takových chvil mohou být i ty, které trávíme brouzdáním na mobilním telefonu. Protože řekněme si to na rovinu – často tam náš čas jen tak bezcílně promrháme.
Jistě není cílem většiny už nikdy na mobilní telefon nejít. Odinstalovat všechny aplikace a udělat z něj tlačítkovou verzi s krásným displejem. Někteří ho potřebují k práci, pro někoho je to vítaná zábava a relax po pracovním dni, někdo tráví mnoho času na seznamkách pro mladé.
Přesto se ale každý může zamyslet nad tím jak to udělat, aby se z jeho mobilního telefonu stal dobrý sluha a ne zlý pán.
Existuje totiž celá řada vědeckých studií, které dokazují, že nadmíra užívání mobilního telefonu (a především pak sociálních sítí) není člověku prospěšná, může zapříčinit potíže s nespavostí, také špatný psychický stav a ztrátu motivace ke studiu, kdy telefon je doslova rušivý element. Dokonce je změřeno, že delší doba trávená na sociálních sítích má přímý vliv na špatnou náladu.
Udělejte si představu
Prvním krokem k regulaci času na mobilním telefonu je mít vůbec představu, kolik ho tam strávíte. Většina telefonů má již v základním nastavení funkci Čas u obrazovky (iOS) nebo Digitální rovnováha (Android), kde tyto informace najdete. Možná vás překvapí číslo, které uvidíte a stane se odrazovým můstkem pro změnu.
TIP: Jedním z řešení může být také koupě deskové hry, či hry pro páry. Hraní her je lepším zužitkováním času a zároveň se lidé lépe poznají.
Drobné změny
Jako první můžete začít dělat úplně drobné změny, které ke snížení toho čísla povedou.
- Kupte si automatické hodinky. Často mobilní telefon vytáhneme jen proto, abychom zkontrolovali čas. No a když už ho máme v ruce…
- Telefon nechávejte na jednom místě. Jakmile přijdete domů, odložte telefon na jedno konkrétní místo a tam ho nechte. Nenoste ho v kapse, nepřesouvejte ho právě tam, kam jdete vy. Bude těžší si pro něj dojít, když si sednete k jídelnímu stolu.
- Naučte se ho vypínat. A když ne vypínat, alespoň používejte tichý režim nebo režim nerušit. Uvidíte, že vám nic neuteče.
- Neberte ho do postele. V žádném případě. Pokuste se odbourat zvyk čtení v mobilu před spaním a hned po probuzení. Pokud potřebujete budík, telefon si dejte do režimu nerušit a v posteli ho nepoužívejte. Uleví se vám a doba strávená na telefonu se tím podstatně zkrátí.
Začleňte tyto malé změny do svého života a můžete sami posoudit, jaký vliv to na jeho kvalitu má!