Audioknihy pro děti – zdarma, online

Audiokniha pro děti představuje jednu z možností, jak je naučit mít vztah ke čtení a ke knihám. Učí děti mnoho nového a pakliže jsou správně využívány, jsou vhodným nástrojem k rozvíjení dětského myšlení a fantazie. Jak s audioknihami pro děti pracovat? Pro koho jsou vhodné? Kde je lze stáhnout online a zdarma a jaké tituly patří k těm nejlepším?

Společné čtení rodičů a dětí nemůže nic nahradit. Společně strávený čas mezi nimi utváří jedinečné pouto. Audioknihy pro děti by neměly toto společné čtení v žádném případě nahradit, ale pouze vhodně doplnit. Mohou být pěkným dárkem k prvnímu školnímu dni.

Během večerního uspávání bývá dětem nadmíru příjemná přítomnost rodičů. Audioknihy pro děti lze tedy využít spíše během denních aktivit. Ideální situací je například cestování. Pohádkové vyprávění, případně dobrodružný příběh pro starší děti určitě alespoň na chvilku pomůže zahnat nudu na cestách (podobně jako některé hry do auta na cesty).

Audioknihy se ale dají pustit také během různých denních aktivit v domácnosti, například při nějakém kreativním tvoření, kreslení, stavění lega, apod. Pořád se bude jednat o smysluplnější aktivitu než pasivní sledování televize.

Široký výběr audioknih pro děti i pro dospělé nabízí např. známé české knihkupectví Knihy Dobrovský.

Audiokniha pro děti – proč ji poslouchat?

Audioknihy pro děti, resp. obecně poslech mluveného slova, děti významným způsobem rozvíjí. Mají význam především pro emocionální zdraví dětí a pochopitelně tím získávají jazykovou a čtenářskou gramotnost. Přinášejí zábavu i poučení. Jaké další plusy poslech audioknihy u dětí přináší? Například:

  • rozvíjení vlastní představivosti
  • rozvíjení slovní zásoby (pomáhá dítěti učit se mluvit)
  • rozvíjení schopnosti kritického myšlení ve formě analyzování příběhu
  • učí udržet pozornost

Kromě výše uvedeného se dá u poslechu audioknih hovořit také o „učení nápodobou“, kdy si dítě všímá dobrého přednesu a nevědomky jej třeba také začne postupně používat. Různé studie navíc ukazují na fakt, že poslech audioknih má vliv i na budoucí studijní výsledky. Děti, které před školou pravidelně poslouchaly audioknihy, se prokazatelně naučily rychleji číst a rychleji se rozvíjela také jejich gramotnost.

Pro školáky pak poslech audioknih představuje možnost, jak se seznámit s větším počtem knižních titulů, než které je schopno dítě reálně samo přečíst. U dětí je nutné budovat vztah k četbě odmalička a asi není žádnou novinkou, že dítě bývá většinou odrazem svých rodičů.

Pakliže čtou rodiče, velice pravděpodobně budou mít vztah k četbě a knihám i jejich potomci. A je prakticky jedno, zda se budou zajímat spíše o reálné knihy nebo jejich namluvené formy.

Poslouchat neumí každý…

I poslech audioknih se musí nejprve naučit, resp. zvyknout si na něj. Zvláště malé děti obvykle nevydrží pozornost déle než pár minut, ale to je naprosto v pořádku. Nelze dítě jakkoliv nutit, to by bylo kontraproduktivní.

U nejmenších dětí se doporučuje začít například večerníčkovými příběhy. Obvykle jsou krátké a co je podstatné, postavičky jsou dětem známé a tím zaujmou jejich pozornost. Rodiče musí dát dobrý pozor na výběr správného titulu, aby alespoň trochu zaujal. Pohlídat si ale musí také další náležitosti.

K důležitým „parametrům“ audioknihy pro děti patří bezpochyby osoba vypravěče. Jeho přednes musí být srozumitelný a zřetelný, neměl by být příliš rychlý nebo naopak pomalý, nudný. Namluvené pohádky a příběhy pro nejmenší by měly obsahovat také veselé písničky nebo říkanky, které jsou pro děti zajímavější než obyčejný text.

Soustředění při poslechu audioknih se musí každé dítě naučit, není to zdaleka automatické.

Ve chvíli, kdy si dítě osvojí poslouchání audioknih, se dokáže zklidnit a soustředit se na daný příběh a činnost, kterou vykonává. A přesně to následně využije ve svých školních, ale i mimoškolních aktivitách.

Kde hledat audioknihy pro děti?

Možností, kde najít audioknihy pro děti zdarma, se nabízí hned několik. Prakticky se jedná o stejná úložiště, kde hledají mluvené slovo také dospělí. Audioknihy se nacházejí na YouTube a obsahuje je i Spotify.

Sekci s pohádkami má také portál Zvukoveknihy.cz. Nacházejí se zde pohádky od českých klasiků. Poslechnout zcela zdarma lze například pohádku Sůl nad zlato, Čertův švagr nebo O dvanácti měsíčkách.

Výše uvedené možnosti nabízejí poslech online nebo stažení audioknihy pro děti zdarma. Komu by nevadilo za audioknihu podle svého výběru zaplatit, má nepřeberné množství příběhů a pohádek k dispozici na webu Audioteka.cz.

Desítky dětských titulů za cenu pohybující se zhruba od 100 korun zajistí to, že si vybere opravdu každý. Výhodou je, že se pár minut z audioknihy dá stáhnout zdarma, člověk si tak může udělat představu o tom, zda takto namluvená audiokniha potomka zaujme či nikoliv.

Tipy na audioknihy pro děti

Z mnoha dostupných titulů se dá jen těžko vybrat pouze několik tipů – každému se líbí něco jiného. Následující výčet proto představuje především bestsellery, které rodiče kupují pro své děti nejčastěji:

Seznam by mohl pokračovat dalšími desítkami titulů. Začít se ale doporučuje opravdu hlavně takovými audioknihami, jejichž postavy děti znají a mají je rády. Poslech pak pro ně bude od začátku zajímavější a pochopitelnější.

Všechny výše zmíněné tituly audioknih pro děti lze pohodlně nakoupit na portálu Alza.cz. Výhodou je, že ještě před samotným nákupem je možné si kousek namluveného vyprávění pustit. Ceny za pohádky se nejčastěji pohybují kolem 200 korun, některé večerníčkové příběhy však stojí třeba jen necelých 70 korun.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang