Chemické WC – jak funguje, jak vybrat a používat, zkušenosti

Zájem o chemické WC rapidně stoupá. Lidé ho s oblibou kupují na staré chaty místo suchých záchodů, do nových domů jako provizorní toaletu nebo například při cestování. Velkou výhodou je nenáročnost údržby. Pro fungování chemického WC je potřeba voda s chemikáliemi a toaletní papír. Jak funguje chemické WC a jak ho používat? 

Byť to nezní moc lákavě, například v karavanech při cestě do Rakouska ho člověk velmi ocení. Díky snadné manipulaci a použití je hojně využíván i lidmi, kteří mají problémy s hybnostíNezávislost a komfort přinese možnost si dojít na toaletu kdekoliv a kdykoliv a nečekat na nejbližší kavárnu nebo benzínovou pumpu.

Slevu 100 Kč na nákup příslušenství k chemickému WC lze jednoduše získat registrací do newsletteru na 4camping.cz.
Registrovat se a získat slevu na příslušenství >

Jak funguje chemické WC?

Chemická WC fungují na jednoduchém principu. Skládají se ze sedátka a dvou nádob oddělených záklopkou. Jedna z nádob slouží jako nádrž. Do té padají fekálie, ke kterým je nutno pravidelně nalévat chemikálie pro rozklad a snížení zápachu. Chemické WC je ekologické, jelikož nedochází k přirozenému rozkladu fekálií.

Chemické WC je používáno nejen na cesty, avšak i jako provizorní toaleta na místech, kde ještě není zavedená voda nebo připojení ke kanalizaci.

Další nádoba je zásobník vody. Díky této nádobě, která je umístěna navrchu, dochází ke splachování buď pomocí měchů, pístů nebo elektricky. Voda zajišťuje odvod odpadu a oplachování. WC není napojené na kanalizační odpad ani k přísunu vody.

Jak používat chemické WC? Jak vypadají a za kolik se prodávají náplně?

nákladech za chemické WC musí člověk počítat i s příslušenstvím, díky kterému bude toaleta udržovaná (je možné se podívat i na typy držáků toaletního papíru, které by mohly být součástí chemického WC).

Rozklad fekálií v chemickém WC probíhá za pomoci speciálních náplní, které také pohlcují zápach a zabraňují šíření bakterií. Chemie do chemického WC mají formu kapslí, gelů, tekutin nebo sáčků, které se vhazují přímo do nádrže. Důležité je správné naředění s vodou. Cena za chemikálie se pohybuje kolem 300 500 Kč

Při koupi chemikálií do chemického WC je třeba myslet i na speciální toaletní papír, který se velmi dobře rozkládá.

Toaletní papír do chemického WC by měl být velmi dobře rozložitelný, aby v nádrži nenadělal paseku. Je sice dražší, za to neucpe chemickou toaletu.

TIP: Vhodný čistící prostředek a rychlorozpustný toaletní papír nabízí například internetový e-shop 4camping.cz.

Jak vybrat chemické WC?

Pro koupi chemického WC je důležité si v první fázi rozmyslet, kde bude WC umístěno, a kolik lidí ho bude používat. Dnes se vyrábí nejen zabudované chemické toalety, nicméně i přenosné, které nevydrží tolik jako zabudované. 

Dalším důležitým kritériem jsou rozměry. Zaměřit by se člověk měl na šířku, která se pohybuje v průměru kolem 40 cm, a na hloubku, která je v rozmezí 40 – 60 cm. Zvolené rozměry by měly odpovídat potřebám největšího budoucího uživatele chemického WC.

Je-li chemické WC pořizováno za účelem přenosnosti, pak je třeba dbát na hmotnost. V průměru váží všechna chemická WC okolo 5 kg.

Ceny za chemické WC se pohybují kolem 2 000 3 000 Kč. Existují i luxusní chemická WC, jejichž cena se vyšplhá až do několika desetitisíců korun. Nabízí za to objemnou mísu, rozměry a nosnost, a samozřejmě automatické splachování. 

Zakoupit se dají ve většině obchodních řetězcích, kde se prodávají kutilské potřeby. Překvapením je, že WC má na svém prodejním listu i obchod Lidl

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang