Jak se zbavit kruhů pod očima? Řešení je obvykle snadné

Po dlouhém ponocování kruhy pod očima nikoho nepřekvapí. V takovém případě se jedná o přechodný problém, který do druhého dne zmizí. Ale jak se zbavit kruhů pod očima, které přetrvávají delší dobu? Existuje několik snadných metod, které pomohou otoky očí odstranit. V první řadě je však nutné se zaměřit na jejich příčiny, aby se očekávané výsledky dostavily.

Jaké jsou příčiny kruhů pod očima?

Kruhy pod očima trápí mnoho žen i mužů. Zpravidla se objevují třeba po vydařené rozlučce se svobodou či jinak prohýřené noci následkem nedostatku despánku. V mnohých případech však představují dlouhodobý problém, který ne a ne zmizet. Co patří mezi jejich nejčastější příčiny?

Dlouhodobě se kruhy pod očima vyskytují z různých důvodů a v krajních případech mohou signalizovat i některá onemocnění. Mezi nejčastější příčiny kruhů pod očima patří:

  • nedostatek spánku
  • přílišná námaha očí a pobyt v nevhodném prostředí
  • nedostatečná péče o oční okolí
  • omezený průtok krve a lymfy v cévkách pod očima
  • onemocnění jater, ledvin či štítné žlázy

Velmi častým důvodem kruhů pod očima je nedostatek spánku, stres či nadměrné namáhání očí, například pravidelnou prací na počítači. Může je způsobovat i nedostatečná, popřípadě nevhodná péče o jemnou pokožku pod očima. Samozřejmě nelze opomenout ani celkově nezdravý životní styl, špatnou stravu a nedostatečný pitný režim.

V některých případech může být příčinou kruhů či otoků pod očima také alergie, nedostatek železa nebo anémie (chudokrevnost). Je-li z nějakého důvodu omezen krevní průtok v cévách pod očima, dochází k hromadění krevního barviva (hemoglobinu), které způsobuje charakteristické zbarvení očního okolí.

Dobrá spánková hygiena často pomůže s kruhy pod očima zatočit.

Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima?

Odstranit kruhy pod očima může být až překvapivě snadné, někdy je to však běh na dlouhou trať – vždy záleží na tom, co potíže způsobuje.

Může se totiž jednat o dědičnou záležitost a žádná z rad pro to, jak se zbavit kruhů pod očima, nebude na sto procent účinkovat. Zda jsou na vině geny, poznáme pohledem na své příbuzné. Pokud se s kruhy pod očima potýkají i oni, bude s největší pravděpodobností nutné se smířit s tím, že se jich nikdy úplně nezbavíme.

Ovšem je-li příčinou nedostatek spánku, špatná strava, nedostatečná péče o pokožku nebo závislost na sociálních sítích a neustálé koukání do počítače, řešení existuje, a výsledky se zpravidla dostaví velmi rychle. Při boji s kruhy pod očima se vyplatí dbát na spánkovou hygienu a zdravý jídelníček, používat vhodnou kosmetiku, nebát se přírodních produktů jako je třeba kokosový olej na pleť, a pokud problém přetrvává, navštívit svého lékaře.

Spánková hygiena

Nejčastějším důvodem otoků pod očima a tmavých kruhů je nedostatek spánku. V takovém případě se řešení samo nabízí. Základem dobré spánkové hygieny je chodit spát přibližně ve stejný čas, před spaním nekouřit, nepít nápoje s obsahem kofeinu a nerozptylovat se sledováním televize nebo sociálních sítí. Důležité je také večeřet lehčí jídla, ložnici důkladně vyvětrat a hlavu podepřít pohodlným a kvalitním polštářem.

Chlad

Pokud se kruhy pod očima objevily náhle, je chlad často rychlým pomocníkem, protože pomůže lepšímu prokrvení pokožky. Můžeme použít například kostku ledu, plátky vychlazené salátové okurky nebo čajové lžičky, které přiložíme na oční víčka.

Strava a pitný režim

Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima, s nimiž se potýkáme už delší dobu? Ideální je zamyslet se nad svým životním stylem. Na očním okolí se projevuje především nedostatečný pitný režim a nezdravá strava. Denně bychom měli vypít přibližně dva litry tekutin, nejlépe neperlivé vody.

Vyplatí se omezit kávu, perlivé nápoje a alkohol. Pokud si nějaký alkoholický nápoj chceme dopřát, je lepší zvolit lehčí koktejl jako třeba Aperol Spritz, popřípadě bílé víno. Alkohol je však nejlepší vynechat úplně. Skvělou alternativou alkoholických nápojů jsou nealkoholické letní drinky, které můžeme popíjet v libovolném množství.

Nezbytné je do jídelníčku zařadit dostatek čerstvého ovoce, zeleniny a potravin s vysokým obsahem železa (hovězí maso, obiloviny, luštěniny, zelené potraviny apod.). Pomoci může také zvýšená konzumace vitaminu C, jenž zpevňuje cévní stěny a činí je dlouhodobě odolnějšími.

Ráno z postele pomohou vytáhnout detoxikační zeleninové smoothie, které obsahují železo, vitamin C a mnoho dalšího. Obsahují řadu antioxidantů a taková červená řepa působí blahodárně i na pleť.

TIP: Některým lidem může pomoct jarní/podzimní detox, ve kterém se doporučuje užití přírodní minerální vody s projímavými účinky Zaječickou hořkou. Další možností, jak podpořit očistu organismu je za pomoci výživových doplňků, takové produkty nabízí například e-shop Herboxa.

Kosmetické produkty

Je-li příčinou kruhů pod očima nevhodná péče o oční okolí, může být právě kosmetika tím, co pomůže se jich zbavit. Vyplatí se vyzkoušet především přípravky s obsahem retinolu či bakuchiolu a již zmíněného vitaminu C, který různým krémům a emulzím dodává bělící schopnosti a napomáhá prokrvení. Vybrat si lze například v e-shopu Notino.cz.

Mimo klasické kosmetické výrobky se dá využít i přírodní bio kosmetika, vyrobená z toho nejlepšího z přírody. Právě výrobky přírodní kosmetiky obsahují často kokos. Přírodní produkty často obsahují kokos, a to právě kvůli tomu že má blahodárné účinky na pleť i na celé tělo. Neměli bychom zapomínat ani na jemné masáže pokožky kolem očí, díky nimž se zlepší průtok krve a lymfy.

Užitečným kosmetickým produktem jsou také korektory, které tmavých kruhů pod očima sice nezbaví, nicméně je alespoň zakryjí. Výběr vhodného typu korektoru je vždy individuální záležitost – záleží na typu pokožky, na dalších používaných přípravcích i na tom, jak moc viditelné kruhy pod očima jsou.

Lékařské vyšetření

Otoky či tmavé kruhy pod očima mohou v krajních případech značit dosud skryté onemocnění. Pokud žádná z výše uvedených metod nepomáhá a pravděpodobně na vině nejsou ani geny, je na místě prohlídka u praktického lékaře, který doporučí další kroky.

Kruhy pod očima totiž mohou signalizovat poruchy štítné žlázy, problémy s ledvinami, játry nebo některé z kardiovaskulárních onemocnění. Mezi možné příčiny se řadí také problémy s ledvinami a zadržování vody v těle.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang