Co dělat o víkendu v Praze? Tipy pro celou rodinu

Co dělat v Praze o víkendu? Otázka, kterou si kladou jak turisté, tak místní. Odpověď v tomto článku naleznou sportovní nadšenci, milovníci kultury i ti, kteří touží po netradičním či adrenalinovém zážitku. Přinášíme dvě desítky tipů na víkendové aktivity v Praze pro dospělé i jejich ratolesti.

10 tipů, co dělat v Praze o víkendu

Praha nabízí širokou škálu aktivit. Na své si tu přijdou milovníci procházek krásnou přírodou, sportu, kultury i nevšedních zážitků. Co dělat o víkendu v Praze pro to, aby si člověk odpočinul od shonu všedních dní a zapomněl na veškeré starosti?

Příroda v Praze

Každý, kdo žije ve velkém městě, občas zatouží po výletě do přírody nebo alespoň po procházce zelení. Za krásnou přírodou nemusí Pražané daleko. Mezi místa, která nabízejí odpočinek od ruchu velkoměsta společně s krásnou podívanou, patří například přírodní rezervace Divoká Šárka u Šáreckého potoka, parky Stromovka, Hostivař či Milíčov nebo Prokopské údolí, v němž leží jedno z nejhezčích jezer v ČR.

TIP: V případě, že nechcete strávit víkend v Praze, je možné navštívit i mnoho dalších nejkrásnějších míst v ČR, a to nejen výletních, také i přírodních či poutních.

Lomy Velká a Malá Amerika nabízejí skutečně nádhernou podívanou.
Lomy Velká a Malá Amerika nabízejí skutečně nádhernou podívanou.

Komu nevadí poněkud vzdálenější výlet v okolí Prahy, může navštívit například proslulé lomy Velká a Malá Amerika, výstižně nazývané jako český Grand Canyon. Tento výlet poblíž Prahy lze spojit s návštěvou hradu Karlštejn, jenž se řadí mezi nejkrásnější hrady a zámky ČR, a na kterém se kromě stálých expozic konají i různé kulturní akce. Netradiční zážitek nabízí také tzv. bosá stezka v Říčanském lese, v rámci níž si lze vyzkoušet chůzi po jehličí, písku, oblázcích a dalších přírodních materiálech.

Dalším tipem na výlet je návštěva přírodní rezervace Zvolská homole, jež je tvořena pravým břehem Vltavy, největší řeky v ČR. Dá se k ní pohodlně dostat pěšky i hromadnou dopravou z Prahy. Příležitost k fyzicky náročnějšímu výletu dále nabízí ferrata Slánská hora, jež se nachází asi 30 kilometrů od Prahy u města Slaný.

A kdo by se chtěl vydat na ještě vzdálenější místo, může navštívit například rezervaci Rešovské vodopády, v jejichž blízkosti se lze ubytovat a užít si aktivně strávený víkend.

Koupací biotop Radotín

Biotop v Radotíně je tvořen umělou vodní nádrží, která se čistí biologicky, tedy bez použití chemie. Koupání v biotopu je proto vhodné pro malé děti i alergiky, kteří do klasických bazénů nemohou kvůli chlóru.

Koupání v biotopu ocení především děti a alergici, kterým chlorovaná voda způsobuje problémy.
Koupání v biotopu ocení především děti a alergici, kterým chlorovaná voda způsobuje problémy.

V areálu koupaliště najdeme vše, co je k příjemně prožitému letnímu dni potřeba – brouzdaliště i plaveckou zónu, občerstvení, půjčovnu sportovního vybavení a hygienické zázemí.

CENÍK – PRACOVNÍ DEN:
Celodenní vstup 120 Kč
Po 13. hodině 100 Kč
Po 16. hodině 80 Kč

CENÍK – VÍKEND:
Celodenní vstup 160 Kč
Po 13. hodině 120 Kč
Po 16. hodině 100 Kč

OTEVÍRACÍ DOBA:
Pondělí – neděle 9:00 – 20:00

Otevírací doba se může měnit v závislosti na aktuálním počasí.

Plavba historickým centrem

Nezapomenutelný výlet lodí po Vltavě historickým centrem Prahy nadchne každého včetně rodilých Pražáků. Půjčovna lodiček a šlapadel Slovanka na Slovanském ostrově nabízí například i noční plavby s romantickým osvětlením, ideální pro páry. Kdo vyráží na pražskou plavbu brzy ráno, toho jistě bude zajímat, kam v Praze na snídani.

Půjčovna se nachází přímo naproti Národnímu divadlu.

Využít lze také tzv. gastronomických plaveb, v rámci nichž jsou nabízeny nejrůznější pokrmy špičkové úrovně. Díky vybraným delikatesám a sklence kvalitního vína či koktejlu Aperol Spritz bude výlet ještě příjemnější.

Brázdit Vltavu a zároveň si vychutnávat pohled na Pražský hrad, Národní divadlo, Karlův most či Tančící dům je možné po celý rok kromě zimních měsíců.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Duben – říjen 10:00 – 23:00 (denně)

VSTUPNÉ:
200 – 250 Kč / hod v závislosti na zapůjčeném plavidle

Pražské galerie

Veletržní palác, Rudolfinum, Kampa, Centrum současného umění DOX a mnoho dalších galerií láká na výstavy nejrůznějšího zaměření. Kde jinde si užít trochu kultury, když ne ve městě sta věží? Vybírat lze z obrovského množství expozicí, každý si tedy zcela jistě přijde na své.

Na své si v Praze přijdou milovníci kultury, například výstav.
Na své si v Praze přijdou milovníci kultury, například výstav.

Za zmínku určitě stojí znovuotevřené Národní muzeum a jeho kopule, jež byla poprvé v historii zpřístupněna návštěvníkům. Neobvyklý výhled na panorama Prahy je možné zažít každý den od 10:30 do 17:30 hodin.

Návštěvu muzea či galerie lze zakončit v některé z nejlepších kaváren v Praze, mezi které patří například Mlýnská kavárna, Fantova kavárna nebo EMA espresso bar.

Historické hradiště Vyšehrad

Vyšehrad je neodmyslitelnou součástí Prahy. Poskytuje nádherný výhled na město i odpočinek v parcích. Na Vyšehradě se lze jen tak procházet či využít devadesátiminutové komentované prohlídky s průvodcem.

Vyšehrad je ideálním místem na procházky s přáteli, rodinou nebo třeba psím parťákem.
Vyšehrad je ideálním místem na procházky s přáteli, rodinou nebo třeba psím parťákem.

Opevněné hradiště Vyšehrad bylo postaveno již v 10. století a představuje jedno z nejvýznamnějších míst Prahy. Nalezneme zde několik historických památek, mezi něž patří například Táborská brána, rotunda sv. Martina či chrám sv. Petra a Pavla. Za návštěvu stojí také vyšehradský hřbitov a Slavín, který je společnou hrobkou významných národních osobností.

Letecký simulátor iPILOT

Netradiční zážitek nabízí firma iPILOT, jejíž pobočka se nachází v pasáži Černá růže. Na simulátoru největšího dopravního letadla Airbus A380 si lze za přítomnosti instruktorů vyzkoušet povolání opravdového pilota.

Vyzkoušet si řízení největšího dopravního letounu na světě je možné v pasáži Černá růže.
Vyzkoušet si řízení největšího dopravního letounu na světě je možné v pasáži Černá růže.

Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet vzlet a přistání na jednom z několika tisíců světových letišť, řešení problémů při selhání motoru i další náročné situace. Společnost nabízí také speciální program, který nenásilně zbaví strachu z létaní.

PROVOZ SIMULÁTORU:
Pondělí – neděle (na základě rezervací)

CENÍK:
15 minut – 1299 Kč
30 minut – 2299 Kč
60 minut – 3999 Kč
90 minut – 5499 Kč

Únikové hry

Příznivci adrenalinových zážitků si mohou vybrat z široké nabídky únikových her a strávit tak netradiční zábavné odpoledne s přáteli či rodinou.

A o co se vlastně jedná? Úniková hra se odehrává v zamčené místnosti plné různých záludných hlavolamů. Účastníci mají obvykle 1 hodinu na to, aby hádanky vyřešili a pokusili se z místnosti uprchnout. Únikovky jsou v posledních letech čím dál oblíbenější u dospělých i dětí.

Navštívit lze například studio RunAway v Holešovicích, Escape Master v Libni nebo Chess Key Room v Karlíně.

CENA:
800 – 2000 Kč / skupina

JumpPark

V trampolínovém JumpParku se zabaví návštěvníci všech věkových kategorií. Je vhodný pro každého, kdo preferuje aktivní formu odpočinku a zdravý pohyb, při kterém se odreaguje a zároveň skvěle pobaví.

V JumpParku se nachází několik trampolín spojených v jeden celek, který zabírá plochu 400 m². Součástí je také oddychová zóna s občerstvením, ideální pro odpočinek po sportovním výkonu.

Skákání na trampolínách si užije každý bez ohledu na věk.
Skákání na trampolínách si užije každý bez ohledu na věk.

Dovádění na obrovských trampolínách je skvělou cestou ke zpevnění celého těla a rychlému hubnutí. V Praze najdeme dvě pobočky JumpParku – na Jarově a na Zličíně.

JUMPPARK JAROV – OTEVÍRACÍ DOBA:
Pondělí
12:00 – 21:00
Úterý – Pátek 10:00 – 21:00
Sobota – Neděle 9:00 – 21:00

VSTUPNÉ:
Základní
209 Kč / hod.

JUMPPARK ZLIČÍN – OTEVÍRACÍ DOBA:
Pondělí , Středa
Pátek 10:00 – 21:00
Úterý 12:00 – 21:00
SobotaNeděle 9:00 – 21:00

VSTUPNÉ:
Základní
259 Kč / hod.

Zážitkový park iQport

Zábavní loď iQport kotví na Rašínově nábřeží u Železničního mostu. Návštěvníci zde získají spoustu zajímavých poznatků napříč vědními obory, dozví se o různých světových rekordech a prohlédnou si několik desítek exponátů včetně těch interaktivních.

Mezi největší atrakce tohoto zážitkového parku patří dva komunikativní roboti, virtuální realita či unikátní simulace kajuty potápějícího se Titanicu. Zábavní loď iQport návštěvníkům poskytuje nejrůznější informace o geologii, planetě Zemi, kosmu, energii a ekologii. Nechybí ani optické klamy či představení největších světových záhad.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Červen – říjen 9:00 – 20:00 (denně)

VSTUPNÉ:
Základní 180 Kč
Snížené 120 Kč
Rodinné 480 Kč

Naučná stezka v Barrandovských skalách

Výlet do Barrandovských skal ocení především příznivci geologie a lidské historie. Díky naučné stezce lze nahlédnout zpět do minulosti, a to až do období prvohor, siluru a devonu. Trasa provádí místy s pozůstatky sopečné činnosti a úlomky nedalekého korálového útesu, které se zde ukládaly na dně tehdejšího mělkého moře.

Výlet do Barrandovských skal lze spojit s návštěvou nedalekého lomu, v němž se nacházejí devonské zkameněliny.
Výlet do Barrandovských skal lze spojit s návštěvou nedalekého lomu, v němž se nacházejí devonské zkameněliny.

Severně od Barrandovské skály se nachází lom Pod terasami, ve kterém je možné najít zkameněliny typické devonské fauny. Jejími zástupci jsou hlavně trilobiti – vyhynulí členovci z období prvohor.

Co dělat s dětmi o víkendu v Praze?

Vymyslet víkendový program pro potomky nemusí být vždy snadné, jelikož inspirace zkrátka někdy chybí. Kam s dětmi v Praze během víkendu? Přinášíme tipy na výlety s dětmi, které si užije celá rodina.

Aquapark Čestlice

Moře zábavy nejen v letních dnech si děti užijí v Aquapalace Praha v Čestlicích. Díky tomu, že je vodní park rozdělen do několika částí, si zde na své přijdou jak příznivci adrenalinových atrakcí, tak ti, kteří touží po příjemném odpočinku.

Mezi nejoblíbenější atrakce největšího aquaparku ve střední Evropě patří 12 tobogánů, spacebowl a divoká řeka, která měří bezmála 450 metrů. Rodiče mohou relaxovat v saunovém světě nebo v části SPA & Wellness, kde se o ně postarají vyškolení profesionálové. Jedná se o perfektní tip kam na výlet pro celou rodinu.

Planetárium

Pražské planetárium se řadí mezi největší na světě a nabízí několik druhů exkurzí a přednášek pro všechny věkové kategorie. Děti se zde dozví spoustu zajímavých informací z oboru astronomie, chemie, fyziky, biologie a zeměpisu, prohlédnou si hvězdy na největší promítací ploše v Česku a shlédnou zábavné vzdělávací filmy promítané na kopuli o průměru 23,5 metrů.

V planetáriu se děti dozví mnoho zajímavých informací z různých oborů.
V planetáriu se děti dozví mnoho zajímavých informací z různých oborů.

Návštěvu planetária si v letních i mrazivých dnech užijí jak děti, tak dospělí. Za pěkného počasí určitě stojí za to prohlídku spojit s procházkou po Stromovce, jež je považována za nejhezčí park v Praze. Procházka či rychlochůze po tomto parku navíc pomůže každému, kdo řeší, jak rychle zhubnout stehna.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Pondělí 8:30 – 12:00
Úterý – pátek 8:30 – 21:00
Sobota 10:30 – 21:00
Neděle 10:30 – 19:30

VSTUPNÉ:
Základní 150 Kč
Snížené 90 Kč

Děti do 3 let mají vstup zdarma.

Bobová dráha Prosek

Bobová dráha na Proseku je v provozu v každém ročním období. Je přístupná pro děti od 8 let, těm mladším je vstup povolen pouze za doprovodu dospělé osoby. V nerezové dráze se lze projet rychlostí až 62 km/hod, díky účinné brzdě si však každý může zvolit takovou rychlost, která mu vyhovuje.

Bobová dráha na Proseku nabízí spoustu zábavy pro malé i odrostlejší děti.
Bobová dráha na Proseku nabízí spoustu zábavy pro malé i odrostlejší děti.

Bobová dráha měří bezmála 1 kilometr a zahrnuje různé vychytávky jako ,,osmičky“, vyvýšeniny apod. Je vybavena vlekem, který návštěvníky po každé jízdě vyveze až k místní pizzerii s terasou a nádherným výhledem na panorama Prahy.

Po projížďce je možné zdarma využít také horolezeckou stěnu či lanový park, menší děti se zabaví na hřišti plném houpaček a prolézaček.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Letní sezóna 10:00 – 22:00

Mimo sezónu se otevírací doba může lišit.

CENÍK:
Dospělí 80 Kč / 1 jízda
Dítě do 150 cm 60 Kč / 1 jízda
Dítě do 100 cm zdarma

Při nákupu 5 nebo 10 jízd je vstupné výhodnější.

Trilopark

Interaktivní muzeum Trilopark v Nuslích je zaměřené na historii života na planetě Zemi. Na rozdíl od jiných muzejních expozic, které cílí pouze na zrak, Trilopark zaměstná také další smysly – sluch a hmat. V rámci nabízených dílniček pak děti využijí všechny smysly naráz.

Stálá výstava Nelítostný pravěk poutavou formou přibližuje dějiny člověka a přírody. Je doplněna realistickými modely prehistorických výjevů a velkým množstvím nejrůznějších zkamenělin.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Na základě rezervací

VSTUPNÉ:
Dospělý doprovod 80 Kč
Děti 3 – 15 let 200 Kč

Zoologická zahrada

Návštěva ZOO potěší dítě každého věku. Zoologická zahrada hl. města Prahy zahrnuje 10 pavilonů, 150 expozic, lanovou dráhu a další atrakce pro děti i jejich rodiče. Samozřejmostí jsou různé možnosti občerstvení včetně dvou restaurací.

V pražské ZOO můžeme vidět například roztomilé kapybary a několik set dalších druhů zvířat.
V pražské ZOO můžeme vidět například roztomilé kapybary a několik set dalších druhů zvířat.

Pražská ZOO, která leží v členitém terénu Trojské kotliny, je dle cestovatelského serveru TripAdvisor považována za pátou nejlepší zoologickou zahradu na světě.

V posledních letech byly otevřeny pavilony Indonéská džungle, v nichž lze spatřit například varany komodské. ZOO je známá také pro svou expozici lachtanů či chov koní Převalského. V současnosti se zahrada pyšní 670 druhy zvířat, která jsou chována na ploše o rozloze 60 hektarů.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Pondělí – neděle 9:00 – 16:00/17:00/18:00/19:00 (v závislosti na ročním období)

VSTUPNÉ:
Dospělí 200 Kč
Děti 3 – 15 let 150 Kč

Děti do 3 let mají vstup zdarma.

Muzeum Karla Zemana

V muzeu Karla Zemana lze spatřit celoživotní dílo světově známého filmového tvůrce, které zahrnuje nejrůznější filmové triky, nákresy filmových scén, fotografie z tvorby filmů a mnoho dalšího.

Výstava návštěvníkům představí Zemanovu tvorbu od prvních animací až po jeho pozdější umělecké počiny. Velká část je věnována známým filmům Cesta do pravěku, Baron Prášil a Vynález zkázy.

TIP: Mnoho filmů je možné stáhnout ze známé platformy YouTube. Stahování z YouTube vůbec není složité.

V muzeu Karla Zemana lze vidět celoživotní dílo světově uznávaného českého režiséra.
V muzeu Karla Zemana lze vidět celoživotní dílo světově uznávaného českého režiséra.

Děti i dospělí si zde mohou vyzkoušet triky a techniky, které Zeman se svými spolupracovníky používal, vznést se na létajícím stroji, ovládat ponorku z filmu Vynález zkázy nebo se projít po měsíci Barona Prášila.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Pondělí – neděle 10:00 – 19:00

VSTUPNÉ:
Základní 250 Kč
Snížené 160 Kč

Divadelní představení

Praha nabízí mnoho možností pro rodiče, kteří své ratolesti chtějí vzít na loutková či jiná dětská představení. Kromě dobře známého Divadla Spejbla a Hurvínka či Divadla Minor za návštěvu stojí například Divadlo Minaret na Národní třídě, Divadlo D21 na Vinohradech nebo Divadlo Karla Hackera, ve kterém se děti mohou podívat na některou z 30 klasických pohádek, hraných členy amatérského souboru Jiskra.

Zrcadlové bludiště Petřín

Zrcadlový labyrint pobaví každého návštěvníka bez ohledu na věk. Bludiště na pražském Petříně zahrnuje celkem 35 obyčejných a 15 zkreslujících zrcadel, z nichž některá jsou vypouklá či vydutá.

V zrcadlovém bludišti na Petříně se zasmějí děti i dospělí.
V zrcadlovém bludišti na Petříně se zasměje každý návštěvník.

Bludiště bylo postaveno koncem minulého století tesařským mistrem Matějem Bílkem. Inspirací mu byl pravděpodobně zrcadlový labyrint ve vídeňském Prátru.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Říjen, březen 10:00 – 20:00
Listopad – únor 10:00 – 18:00
Duben – září 10:00 – 22:00

Bludiště je otevřené denně.

VSTUPNÉ:
Dospělí 75 Kč
Děti 6 – 15 let / studenti 55 Kč
Děti do 6 let 25 Kč

Hračkářství Hamleys

Nejstarší hračkářství na světě, jehož pobočka byla otevřena v centru Prahy, je skutečným rájem především pro děti mladšího školního věku. Ty zde naleznou 50 tisíc hraček, dlouhou skluzavku, kolotoč, živé pohádkové postavy a spoustu dalších atrakcí.

Hračkářství Hamleys je vhodné především pro menší děti.
Hračkářství Hamleys je vhodné především pro menší děti.

V hračkářství se dále nacházejí hračky slavného Williama Hamleye, po kterém byl řetězec pojmenován, a dalších světoznámých výrobců. Nechybí ani několik sběratelských sérií navržených slavnými designéry.

Národní technické muzeum

Expozice Chemie kolem nás, Měření času, Technika hrou nebo výstava věnovaná hutnictví – to vše a mnohem více nabízí oblíbené Národní technické muzeum na Praze 7.

Malí i velcí návštěvníci si zde mohou prohlédnout sbírku architektonických modelů, pracovny architektů vybavené originálním nábytkem z 19. a 20. století, unikátní astronomické přístroje z 16. století nebo dobové nákresy a mapy. Samozřejmě nechybí ani historický příběh automobilů, letectví a lodní a železniční dopravy v českých zemích.

V Národním technickém muzeu můžeme vidět mnoho unikátních exponátů.
V Národním technickém muzeu můžeme vidět mnoho unikátních exponátů.

Unikátní sbírkové předměty jsou vystavovány v rámci stálých i krátkodobých expozic. Pro děti na nižším a středním stupni základní školy jsou připravovány interaktivní vzdělávací programy, díky nimž se dozví spoustu zajímavých informací z oblasti techniky a vědy. Místo v programu je třeba předem rezervovat.

OTEVÍRACÍ DOBA:
Úterý – neděle 9:00 – 18:00

VSTUPNÉ:
Základní 250 Kč
Snížené 130 Kč
Rodinné 470 Kč

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang