Výlety za památkami a přírodou v okolí ČR

nasi-sousede

Česká republika sousedí se čtyřmi státy, kdy každý nabízí jiné druhy zážitků. Sousedními státy jsou tedy Německo, Polsko, Slovensko a Rakousko. Dohromady mají tyto státy nespočet památek, ale i zajímavých přírodních zákoutí. Od krásných pohoří, až po moře, které nabízí skvěle strávenou dovolenou.

Výhodou cestování do těchto zemí je, že nejsou daleko, proto se dá vyrazit třeba jen na víkend. Také se nemusí kupovat letenka, protože všude se dá dostat suchou nohou. Zároveň je tam k vidění opravdu nespočet nezapomenutelných míst, díky kterým si turista výlet užije a silně se mu zaryje do paměti.

Slovensko

K tomuto státu máme nejblíže. Důvodem proč tomu tak je, je nedávná minulost. Ještě donedávna jsme tvořili jeden stát. Bohužel nemá přístup k moři, proto není tak vyhledávanou turistickou destinací pro dovolené jako třeba Bulharsko nebo Španělsko. Dovolená v Bulharsku má taky své kouzlo, ale návštěvník Slovenska rozhodně nebude svého rozhodnutí navštívit tuto zemi litovat.

Slovensko je známé svými národními parky, malebnými turistickými stezkami a stovkami jeskyní – z nichž některé jsou památkami chráněnými UNESCO. Mimo jiné i to je důvod, proč je Slovensko vysněnou destinací pro milovníky outdooru. Zajímavým zážitkem by mohla být dovolená na Slovensku u vody.

Stejně rádi však zavítají na Slovensko i milovníci historie a různých pochutin, protože je zde spousta příležitostí, jak se vrhnout přímo do objevování a ochutnávání lahůdek.

Slovenská muzea pod širým nebem nabízejí jedinečnou příležitost objevit lidové tradice země, návštěva Bratislavy dává možnost zažít pulzující město, kterého se dotkla temná historie.

image-4837984
Lomnický štít je druhá nejvyšší hora Slovenska.

Slovensko má ještě jednu výhodu a tou je, že se zde každý, kdo umí česky, snadno domluví a může si popovídat s místními obyvateli.

Polsko

Polsko je známé svým úspěchem v postkomunistické éře, kdy se stalo hrdou a nezávislou zemí. Je slavnou evropskou destinací díky svým malebným krajinám, bohatou historii, živou kulturu a historickým místům k návštěvě. V Polsku si návštěvník může vychutnat moře, hory a různé další venkovní krajiny. Lahodná kuchyně a židovské dědictví jsou několika dalšími oblíbenými polskými turistickými atrakcemi.

Za návštěvu samozřejmě stojí hlavní město Varšava, ale i další velké a staré město Gdaňsk, Krakov nebo třeba Wroclaw, který se česky nazývá Vrastislav.

Kolobřeh je známý svými krásnými plážemi, promenádou a majákem. Město je také domovem řady historických památek, včetně baziliky Panny Marie, radnice a městských hradeb.

Nedaleko Krakova se nachází solné doly Wieliczka. Prohlídka těchto dolů je opravdu zajímavá a člověk se sveze výtahem, který jede opravdu hodně rychle. Tento důl je dokonce napsán na seznamu UNESCO.

image-8689610
Město Krakov je skvělé místo pro pěší výlety.

Všechna tyto města i mnohé další jsou velice zajímavé i z historického pohledu, proto je dobré si na návštěvu vyhradit patřičný čas. Například pro Gdaňsk se doporučuje strávit zde dva až tři dny, aby si člověk stihl všechno pořádně prohlédnout a vychutnat. Pro Wroclaw to platí také.

Rakousko

Rakousko, kdysi součást rozsáhlého evropského impéria, dodnes zrcadlí bohatství své slávy. Vídeň září jako hvězda klasické hudby, architektury, umění… a pečiva. Památky ve Vídni jsou opravdu zajímavé. Salzburg je zase rodištěm Mozarta a je domovem celé řady krásných budov.

A i když je to velká část toho, co dělá Rakousko skutečně skvělým, tato vnitrozemská země je mnohem víc než jen historie a pěkná architektura. Díky tomu, že se nachází převážně v Alpách, je velmi oblíbeným místem lyžařů a pěších turistů s celou řadou úžasných scenérií, do kterých se mohou nasát.

image-9090401
Alpy se dají obdivovat v zimě i v létě.

Návštěvník zde spatří okouzlující města zastrčená do rozmáchlých zelených svahů, zakončených drsnými vrcholky hor. Čistý horský vzduch a alpská střediska zkrátka lákají spoustu milovníku přírody i adrenalinu.

Rakousko je ukázkou toho, jak krásné mohou být horské scenérie, údolí a jezera, např. v okolí Hallstattu. Podobný pocit, může člověk zažít také v Moldavsku v přírodní rezervaci Codru. Hlavní město Moldavska je Kišiněv, který je dokonce považován za jedno z nejzelenějších měst na celém evropském kontinentu.

Německo

Historie, kultura a přírodní krásy snad nejlépe vystihují podstatu dovolené v Německu. S mnoha historickými městy a malebnými městečky, spolu s množstvím lesů a hor, mají návštěvníci na výběr, pokud jde o cestování na jedinečná místa k návštěvě v této krásné části Evropy.

Ti, kteří chtějí vidět nebo zažít umění, by měli zamířit do větších metropolitních oblastí, jako je Mnichov, Frankfurt, Hamburk nebo Lübeck. Pro ty, kteří hledají rekreační aktivity, se hodí majestátní Bavorské Alpy, Černý les nebo údolí Rýna.

Krásné staré katedrály a velké paláce jsou všude. A v menších městech a vesnicích, z nichž některá se mohou pochlubit dosud netknutými původními historickými centry, se dodnes praktikuje mnoho staletí starých tradic včetně tradičních vánočních trhů, slavností a jarmarků.

image-2538653
Skalní most Bastei v Německu se dá pojmout jako pěkný výlet autem.

V kulturním srdci Německa je hlavní město Berlín. Domovem mnoha pěkných muzeí a galerií je toto pulzující město skvělou základnou, ze které můžete prozkoumat mnoho dalších požitků, které může země nabídnout. A pro milovníky přírody, je celý svět možností ve velké německé přírodě.

Pro milovníky koupání je skvělou zprávou, že i Německo má moře, kde se dá koupat. Je sice o něco studenější než moře v Bulharsku nebo třeba Řecku, ale po náročném výletě je to příjemná změna.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang