Kam s dětmi v Praze za zábavou nebo na výlet?

Dítě, které se nudí, obvykle není dobrým společníkem. Mnohem lepší to je, když má nějaký zajímavý program, činnost nebo zábavu. Dřív nebo později však většině rodičů dojde vlastní fantazie a hledají inspiraci na podobné aktivity na internetu. Mnoho webových serverů poskytuje tipy, kam na výlet v Praze a okolí. A i tento článek rodičům nabízí zajímavé možnosti.

Městské parky

Pokud přeje počasí, jsou ideálním místem na trávení volného času s dětmi pražské parky. V posledních několika letech řada z nich prošla modernizací a nabízejí tak kromě samotné zeleně mnoho atraktivních aktivit vhodných jak pro děti, tak pro dospělé.

TIP: Počasí se dá velmi přesně zjistit prostřednictvím mobilní aplikace Počasí Meteocentrum nebo na webu Meteoskop.cz.

Královská obora (Stromovka)

Největší pražský park se rozkládá na území Holešovic na téměř 100 hektarech. S dětmi se tu dá bez problémů strávit celý den. Stromovka prošla nedávno zásadní revitalizací, díky níž v ní třeba přibyly dva rybníky a řada dalších vodních prvků. Není zde vydán zákaz koupání, takže není problém se v některých vodních plochách v parném létě osvěžit. Rybníky propojují u dětí velmi oblíbené dřevěné lávky. Jedná se o perfektní tip kam na výlet.

Stromovka byla v roce 2002 téměř celá zasažena záplavami. Pravděpodobně i díky tomu byla následně schválená její revitalizace a v současnosti se může pyšnit vskutku úžasnou atmosférou.

Nachází se zde množství cest a cestiček pro procházky, na své si přijdou díky rovným a širokým cestám malí cyklisté nebo bruslaři. Je zde dovoleno si jen tak sednout nebo lehnout na louky a odpočívat. Aktivnější rodiče s dětmi si sem mohou vzít fotbalový míč, frisbee nebo badminton a se svými ratolestmi si trochu zasportovat. Jsou zde místa vyhrazená pro piknik, ale poblíž je i řada restaurací, kam se dá s dětmi zajít na svačinu nebo na oběd.

V neposlední řadě zde děti mohou vyzkoušet opravdu nepřeberné množství dětských hřišť. Ve chvíli, kdy je přestane nějaké bavit, stačí se přesunout na další. Stromovku lze navštívit v každém ročním období a vždy bude poskytovat řadu aktivit. Výhodou je, že se neplatí žádné vstupné, které by mohlo zatížit rodinný rozpočet.

Kdo by si chtěl den ve Stromovce zpestřit naučným programem, může zajít do Planetária hlavního města Prahy ve spodní části Královské obory. Nedaleko se také nachází vstup do areálu Výstaviště, ve kterém se koná známá Matějská pouť.

Malešický park

Další možností, kam s dětmi v Praze, je Malešický park. Tato zelená plocha ještě nedávno nebyla ničím zajímavá. Využívali ji především pejskaři pro venčení svých čtyřnohých miláčků, pro děti zde bylo pouze jedno neudržované hřiště. Současnost je už ale jiná, jedná se nyní o místo, které všem generacím poskytuje možnost relaxace nebo aktivního odpočinku. Ani zde nechybí řada vodních prvků, proto sem rodina s dětmi může vyrazit na výlet i za horkých letních dnů.

Pokud mají děti rádi hrátky s vodou, je odpověď na otázku kam s dětmi v Praze naprosto jasná. Jednoznačně do Malešického parku, ve kterém budou jistě nadšeni z vodního systému pump, mlýnků, fontán apod.

Pro vodní radovánky jsou zde k dispozici různá koryta, mlýny, fontány, vodotrysky, kaskády a mnoho dalšího. Malešický park dále nabízí řadu zvukových her, moderní dětské hřiště nebo lanové prolézačky. Dospělí si zde mohou zacvičit na venkovních posilovacích strojích.

Vstup do parku je bezplatný, doporučuje se zabalit si s sebou nějaké občerstvení, protože přímo v parku žádná restaurace nebo stánek není. V okolí parku – v Malešicích nebo blízkých Strašnicích či Vinohradech – se ovšem restaurace, kam zajít na oběd, pochopitelně najdou.

Panská zahrada s přírodním bludištěm

Menším a méně známým pražským parkem je přírodní park v pražské Dubči. Rodina s dětmi zde může strávit příjemné jednu až dvě hodiny, jde tak o příjemný výlet v Praze a okolí. Přírodní park byl kdysi panskou zahradou, odtud nese své jméno.

Bludiště si zamilují menší i starší děti. Rodiče je mohou mít pod kontrolou díky vyvýšené dřevěné vyhlídce.

Zahrada náležela k tvrzi, jejíž zbytky a špýchar jsou dosud k vidění. Kromě toho se mohou návštěvníci Panské zahrady setkat s malebnými zákoutími u rybníků a potůčků, malým dětským hřištěm a několika architektonickými a přírodními prvky.

Fakt, že má park sloužit především k relaxaci a odpočinku dokládá meditační loučka s kameny a vodoteči. Nejzajímavějším prvkem Panské zahrady je ovšem přírodní bludiště s vyhlídkou uprostřed.

Pokud si budou chtít rodiče s dětmi výlet o něco prodloužit, mohou společně zajet do nedalekého terária. To se nachází v nenápadné budově u hlavní silnice přímo v Dubči. K vidění jsou zde jedovatí hadi, želvy, kajmani, varani nebo menší opičky.

Kam za zvířaty

Pro většinu dětí jsou výlety za zvířátky v oblíbenosti na těch nejvyšších příčkách pomyslného žebříčku. Návštěva zoo nebo statku se zvířaty se neomrzí ani dětem, ani dospělým. I v rámci Prahy lze najít řadu známých i méně známých míst, kam se na zvířata zajet podívat.

Zoo Praha

Mezi tipy na výlety za zvířaty rozhodně nesmí chybět návštěva pražské zoologické zahrady. Jedná se o pátou nejlepší zoo na světě, proto by si její expozice nikdo neměl nechat ujít. Leží v Praze 8 Troji a je snadno přístupná pěšky ze zmiňované Stromovky.

Zoo Praha patří k moderním zoologickým zahradám. V nedávno otevřeném Údolí slonů jsou nainstalovány kamery, přes webové stránky tak lze sledovat slony uvnitř v pavilonu i venkovních výbězích.

A stejně jako Stromovku, i pražskou zoo postihla v roce 2002 ničivá povodeň. Ta následně vedla k celkové modernizaci a svým způsobem i k jinému pojetí zoologické zahrady. Pražská zoo ukazuje zvířata v podmínkách, které se co nejvíce přibližují jejich přirozenému prostředí.

Třináct pavilonů a více než 150 expozic doplňují interaktivní prvky, které zaujmou mnoho dětí a jejímž prostřednictvím se hravou formu naučí něco o zvířatech nebo prostředí, kde žijí.

Do Zoo Praha stačí jít jen s dobrou náladou a strávit tu celý den. Drobné občerstvení, nápoje i plnohodnotný oběd se dá pořídit v mnoha stáncích a restauracích. Jediné, s čím je zapotřebí počítat, je především v sezóně vysoká návštěvnost.

Zookoutek Malá Chuchle

Na kopci uprostřed lesa v Malé Chuchli leží malá zoo se zachráněnými zvířaty. Ve výbězích se zde procházejí jeleni, daňci, kozy nebo divoká prasata. Ve voliérách se nachází mnoho druhů ptáků, návštěvníci se mohou podívat například také na rysa ostrovida, lišku, nutrie, psouny apod.

Malou zoo by uprostřed lesů čekal málokdo. Specializuje se především na české druhy zvířat. Provozovatelem jsou Lesy hl. m. Prahy.

Areál zookoutku překvapí tím, kolik zvířat je v něm k vidění. Jeho součástí je také dřevěné dětské hřiště a o víkendu, resp. v sezoně denně, zde funguje stánek s občerstvením. Skoro překvapivě působí fakt, že se sem neplatí žádné vstupné. Zookoutek je přístupný celoročně po žluté turistické cestě.

Komu by nestačil zookoutek a s tím související atrakce, může si i s dětmi udělat zhruba dvoukilometrový okruh Chuchelským hájem. Během příjemné procházky budou mít dospělí i děti pocit, jako by ani nebyli v Praze.

Tipy na výlet hlavně pro kluky

Rodiče malých i větších kluků ví, že nejvíce je to táhne k autům, vlakům a technickým vymoženostem. Kam o víkendu nebo i během pracovního týdne v Praze za podobnými „atrakcemi“?

Národní technické muzeum

Národní technické muzeum je místem, kam obvykle vyráží tátové se svými syny a minimálně půl dne o nich nikdo nic neví. Je to ráj pro všechny kluky (jakéhokoliv věku). Kromě expozice týkající se dopravy (auta, vlaky, motorky, letadla a jiné více či méně obvyklé stroje) je v Národním technickém muzeu k vidění dalších 14 stálých výstav.

Obrovská budova Národního technického muzea v sobě ukrývá i několik lokomotiv, řadu historických aut a ze stropu zavěšená letadla.

Expozice se týkají například architektury, stavitelství a designu, hornictví, hutnictví nebo měření času. Zvídavé a hravé jedince jistě potěší herna Merkur, expozice Technika hrou, Televizní studio nebo Fotografický ateliér.

Komu nebude stačit Národní technické muzeum, nachází se hned naproti Národní zemědělské muzeum, opět s mnoha interaktivními expozicemi. Muzeum zpřístupnilo také svoji střechu, na níž zprovoznilo expozici Život – se včelími úly, políčkem se zemědělskými plodinami, trávníkem k posezení nebo na piknik. Střecha muzea navíc poskytuje nádherný výhled na celou Prahu.

Exkurze na Letišti Václava Havla

Poznat fungování letiště, dostat se na místa, kam se obyčejný cestující nedostane, nahlédnout na pracovní zázemí mnoha profesí, z pouhých několika desítek metrů sledovat přílety i odlety letadel. To vše nabízejí exkurze, které pořádá letiště Václava Havla v Praze.

Pro malé nadšence do letadel bude exkurze letiště nezapomenutelným zážitkem.

Letiště nabízí tři varianty exkurzíindividuální (pro jednotlivce, menší skupiny nebo rodiny s dětmi), skupinové a fotoexkurze. Dále lze vybírat z několika tras podle toho, co chce návštěvník vidět. Zajímat se může třeba o interiéry i exteriéry letiště nebo o prohlídku velmi moderní záchranné požární stanice.

Samotná exkurze trvá zhruba dvě hodiny. Spolu s nějakým občerstvením nebo samostatném pobytu v určených prostorách letiště se tak může jednat o netradiční a zajímavý půldenní výlet.

Kam s dětmi v zimě v Praze

Zatímco možností, kam vyrazit v létě na výlet je poměrně dost, zimní období může být na vymýšlení výletů o něco složitější

Rodiny s dětmi v zimě vyhledávají takové aktivity, které se dají provozovat především uvnitř. Nejčastěji se tak jedná o různá zábavní rodinná centra, pro menší děti jsou lákavé třeba oblíbené herny. Zpříjemnit si zimní den lze ale také obyčejnou návštěvou kavárny s dětským koutkem, kina nebo divadla.

Hračkářství Hamleys

Nadšené výkřiky, radostný úsměv na tváři a rozzářené oči. Tak pravděpodobně bude vypadat každé dítě při návštěvě hračkářství Hamleys v samém centru Prahy. Hamleys totiž nejsou jen „obyčejné regály“ s hračkami, ale především zábava v podobě různorodých atrakcí pro malé i větší děti.

Opravdový dětský ráj se vším, o čem děti sní. To je hračkářství Hamleys.

Jedná se o dětský ráj hraček s prvky zábavního parku. Plocha 6 000 m2 toho nabízí skutečně hodně: ozvučený kolotoč, obří skluzavku z horních pater až do přízemí, závodní dráhu, kreativní koutky nebo pro větší zkoušku dronů. To vše za přítomnosti maskotů hračkářství, kteří rádi se vším poradí a s nejmenšími si samozřejmě pohrají nebo vyfotí.

Z hračkářství Hamleys se dětem nebude chtít domů. Některé atrakce jsou zpoplatněny. Oblíbené hračky je však možné si vyzkoušet, osahat a zahrát si s nimi zcela zdarma.

Kavárna Cacao

Návštěva kaváren je oblíbenou činností mnoha dospělých, zejména v zimních měsících. Díky podnikům s hracím koutkem a vhodným občerstvením si lze v klidu vychutnat šálek kvalitní kávy i za přítomnosti svých ratolestí.

Cacao, které patří mezi nejlepší kavárny v centru Prahy, disponuje prostorným dětským koutkem a nejmenším návštěvníkům nabízí zdravé nápoje, snídaně plné ovoce a další občerstvení – vše čerstvé a z poctivých surovin.

Lyžování v Mnichovicích

Kdo zatím neví, kam v zimě na hory za zasněženými sjezdovkami, může využít lyžařské středisko na Šibeničním vrchu v Mnichovicích, které je od Prahy vzdálené jen 20 minut po dálnici D1. V areálu se nacházejí hned čtyři sjezdovky vhodné pro děti i jejich rodiče, srubové občerstvení a půjčovna lyží a snowboardů, jež se zaměřuje na dětský sortiment.

Kam s dětmi v okolí Prahy

I výlety v okolí Prahy toho pro rodiny s dětmi poskytují skutečně hodně – nabízí se sportovní vyžití, aquaparky, množství hradů a zámků, přírodní krásy, nejhezčí jezera, rybníky apod. Stačí si jen vybrat, kam na výlet. Například jen pár minut od východní hranice hlavního města Prahy v obchodní zóně Čestlice – Průhonice si přijdou na své rodiče s malými dětmi i puberťáky.

Malé děti budou nadšené z návštěvy Funparku Žirafa. Na 8 000 m2 je nepřeberné množství dětských atrakcí a když dojde energie, lze ji doplnit v restauracích nebo fastfoodu. Děti si mohou vyzkoušet různé kolotoče, motokáry, tobogány, elektrická zvířátka, bazénky s míčky, nachází se zde také největší dětská prolézačka v Evropě. Strávit tu lze bez problémů několik hodin.

Jen kousek odtud pro odrostlejší děti vznikla nedávno HOP Arena. Nabízí celkem 12 různých atrakcí, při kterých se využívají trampolíny. Trampolíny jsou vhodné pro děti od 3 let (podle konkrétní atrakce), skákat mohou samozřejmě dospělí spolu s dětmi. Pro nejmenší je zde zdarma batoliště.

Mezi atrakce HOP Areny patří Pěnové moře. Zde si může kdokoliv trénovat ty nejtěžší skákací kousky a pěnové moře mu zajistí vždy měkký dopad.

Další možností, kam s dětmi v okolí Prahy, rovněž přímo v Čestlicích, je známý aquapark Aquapalace Praha. Potěší všechny příznivce vodních radovánek, ale také milovníky různých wellness procedur. K dispozici je kromě Vodního světa také Saunový svět, SPA & wellness nebo fitness centrum.

Kam s dětmi na oběd

Příjemně strávený čas s dětmi může být i bez všech možných atrakcí. Stačí si vyrazit třeba jen na společný oběd a narušit tím jinak běžný rodinný stereotyp. Najít ovšem vhodnou restauraci, která myslí na děti nejen v rámci vhodného jídelníčku, ale také s ohledem na jejich zabavení, může být celkem problém.

V tomto případě se nejvíce vyplatí hledat reference na internetu. Dětský koutek může mít sice kdejaká restaurace, ale to neznamená, že děti skutečně zabaví. Kam tedy s dětmi na oběd?

Jednou z variant by mohl být oběd během výletu lodí po Vltavě v Praze. Plavba po nejdelší řece ČR nabízí krásný výhled na významné budovy historické Prahy, který zaujme ratolesti i jejich rodiče. Nadšení by u dětí mohl způsobit také styl servírování jídla v Golden Pacific Café v obchodním centru Galerie Butovice. Jídlo a pití dováží ke stolu mašinky! A i když z názvu vyplývá, že se jedná o kavárnu, mají tady i obědové menu s dětskými oblíbenými jídly, poměrně široká je i nabídka nápojů a dezertů, nechybí dětmi oblíbená zmrzlina.

Pokud děti omrzí vláčky, mohou zajít do dětského koutku. Na něj je vidět ze všech míst v kavárně, rodiče tak mají své ratolesti pod kontrolou. Dostatek místa je i pro kočárky.

Kde hledat inspiraci

S vymýšlením výletů rodičům pomohou specializované servery. Známé jsou například webové stránky www.overenorodici.cz, www.kudyznudy.cz nebo www.kamsdetmi.com. Zde je možné si aktivity filtrovat podle zaměření. Nabídka obsahuje nejen možná cílová místa, ale také recenze od návštěvníků, kteří už na daném místě nebo na konkrétní akci byli.

V neposlední řadě je možné si zde vzít inspiraci na ubytování vhodné pro rodiny s dětmi. A to nejen v rámci České republiky, ale i v zahraničí. Letní dovolená s dětmi tak bude zcela bez problémů.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang