Jaké zvíře si pořídit coby chovatelé začátečníci?

Chceme-li si pořídit domácího mazlíčka, měli bychom si to nejprve pečlivě promyslet. Často nás o zvířátko prosí naše děti, které si však většinou nedovedou představit, co vše péče o zvíře obnáší. I malému křečkovi totiž musíme pravidelně měnit vodu, potravu i podestýlku.

Otázkou pak je, kolik času můžeme našemu mazlíčkovi věnovat, aby u nás nestrádal. Na následujících řádcích si tak povíme, co vše je třeba zvážit, než si zvířátko od chovatele či z obchodu přineseme domů.

Co vše je třeba promyslet při výběru domácího mazlíčka?

Mezi základní faktory, které musíme zvážit, patří náš čas, prostory a finance. Máme dostatek času na konkrétní zvíře? Jak často je třeba jej venčit? To jsou otázky, které by měly být nejdříve zodpovězeny. A co prostory? Pro malého hlodavce nám postačí malý koutek na klec pro křečka, do které následně umístíte třeba i nějaké hračky pro křečka džungarského.

Plazi už však vyžadují i kvalitní terárium, kočka se nám zase bude pohybovat po bytě či domě, takže nábytek pro kočky zabere daleko víc místa. Máme jej k tomu uzpůsobený? Co se týče financí, zde bychom si měli uvědomit, že je dobré připlatit si za domácího mazlíčka, kterého koupíme přímo od chovatele.

Nejen, že máme zaručený původ zvířete, ale také dostaneme spoustu užitečných rad o chovu zvířátka a to přímo z první ruky. Kromě počáteční investice do nákupu zvířete pak musíme počítat i s dalšími financemi, které do něj budeme muset časem investovat. Krmivo a pravidelná veterinární péče by měla být samozřejmostí.                 

Z jakých domácích zvířátek je dobré vybírat, když jsme chovatelé začátečnici?

Jestli-že jsme nikdy předtím domácí zvíře nechovali, bylo by vhodné začít s chovem nenáročného mazlíčka. Pro začátek bude dobrou volbou některý z malých hlodavců. Zvláště dětem můžeme doporučit křečka, morče, popř. zakrslého králíčka.

Chov plazů a ptáků je už o kapku náročnější výzva. Toužíte-li vy nebo vaše děti po kočičce či pejskovi, měla by jejich pořízení zvážit celá rodina. Tyto roztomilé společníky nám totiž už jen tak někdo nepohlídá, budeme-li chtít odjet např. na dovolenou.

Zejména pejsci pak vyžadují pravidelné venčení a nákladnou veterinární péči. I mezi kočkami a pejsky lze vybírat z nejrůznějších plemen, které jsou různě náročné. Malé čivavě bude stačit méně pohybu, než např. aktivnímu huskymu, kterému musíte podřídit většinu svého volného času. Zvířátko proto vybírejte s rozmyslem a nejen podle jeho vzhledu.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang