Domácí zdravá fitness pizza – recept

Zdravý životní styl pro mnoho lidí znamená odříkání si oblíbených jídel. Jenže existuje mnoho receptů, které nabízejí zdravější variantu, navíc díky přípravě doma je možné mít neustále pod kontrolou i přijímané živiny. Jedním z takových pokrmů je právě pizza. Jak domácí zdravou pizzu vyrobit? Jaké suroviny budou potřeba? 

Pravá italská pizza patří neodmyslitelně k nejoblíbenějším jídlům vůbec. Současně se však nejedná o příliš zdravé jídlo. Při domácí výrobě ze zdravých surovin nešlápne vedle ani ten největší fitness nadšenec. Klasická pizza obsahuje vysoký počet kalorií, což může být pro člověka dodržujícího dietu odstrašující.

Obsahuje také mnoho tuků, a to nelichotí ani zdravému životnímu stylu. Navíc platí, že vyvážený jídelníček a správná volba zdravé stravy je cesta, jak být šťastný v životě.

Kolik má pizza kcal?

Přesný počet, kolik má pizza kcal, však nelze určit jednoznačně, neboť se celková výše kalorií odvíjí od přísad, které na pizze leží. Zeleninová pizza bude obsahovat méně kalorií než pizza Quattro formaggi. Pokud člověk ve vyhledávači zadá „pizza kalorie 32 cm“, nedostane se mu přesné odpovědi.

Naštěstí však existuje způsob, jak si tuto italskou specialitu vychutnat bez výčitek. Jak? Stačí rozvoz pizzy nebo návštěvu fastfoodu vyměnit za poctivou domácí přípravu pizzy, jejímž výsledkem bude zdravá pizza.

Low carb pizza

Recept na nízkokalorickou pizzu obsahuje pouhých 50 kalorií na jeden plátek a méně než 400 kalorií na CELOU pizzu! Na kůrku jsou potřeba jen 2 ingredience. Jen hladkou mouku a netučný jogurt, z čehož vznikne pizza těsto bez droždí a voila – nízkokalorická low carb pizza je na světě.

Domácí pizza bez droždí /  těsto na pizzu bez kynutí

Domácí pizza bez droždí je hotová za 10 minut. Těsto na pizzu bez kynutí a žádné droždí znamená, že výroba pizzy trvá od začátku do konce 10 minut! Každý velkorysý plátek přináší pouhých 55 kalorií na kousek (v závislosti na náplni) nebo si lze vychutnat CELOU pizzu s kůrkou za méně než 400 kalorií! Běžné pizzy mají i přes 1000 kalorií.

Co obsahuje nízkokalorické těsto na pizzu?

  • Samokvasící mouka – kombinace mouky, prášku do pečiva a soli. V kombinaci s jogurtem vytvoří dokonale poddajné těsto, z něhož vytvoříte lahodnou kůrku. Nemáte po ruce žádné? Snadno si vyrobte vlastní.
  • Nízkotučný řecký jogurt – má málo kalorií, avšak hodně bílkovin! Můžete použít libovolný obyčejný jogurt dle vlastního výběru, ovšem kalorie budou o něco vyšší. Nebojte se – jogurt nebude vůbec cítit!
  • Sůl – přidáváme jí o špetku víc, abychom vyvážili celkovou chuť.
  • Italské koření – tajná přísada! Když do těsta přidáme trochu této směsi koření, dostane se chuť na jinou úroveň!

Nízkokalorická omáčka na pizzu:

  • Rajčatová omáčka – známá také jako passata (ne kečup). Použijte takovou, která neobsahuje přidaný cukr ani sůl.
  • Česnekový a cibulový prášek – dodá omáčce chuť.
  • Italské koření – jak do těsta, tak do omáčky.
  • Náhrada hnědého cukru – většina omáček na pizzu obsahuje trochu cukru, takže kalorie snížíme přidáním posypky z náhražky hnědého cukru.
  • Sůl a pepř – podle chuti.

Nápady na přísady:

  • Sýr s nízkým obsahem tuku – sýr mozzarella bez tuku nebo s nízkým obsahem tuku má téměř o polovinu méně kalorií než plnotučný sýr.
  • Zelenina – houby, papriky, cibule a rajčata jsou fantastickou volbou.
  • Sušená rajčata bez tuku, nakrájené olivy nebo artyčoky.
  • Omáčky – Kečup nebo BBQ omáčku bez cukru.

Další zdravé recepty a jídelníčky nabízí web Pestrý jídelníček, jehož služby jsou zcela zdarma.

Domácí zdravá pizza – recept

Dnes se již všeobecně o zdravém životním stylu ví, že neznamená automaticky omezování se. Ať už chce člověk zhubnout stehna či se jen cítit více fit, vyhýbat se oblíbeným jídlům se v dlouhodobém měřítku nemusí vyplatit. Mohlo by totiž dojít ke ztrátě motivace. Podobně jako zdravá pizza se v alternativní variantě dají vyrobit i sladké pokrmy, mezi snídaňové favority patří zdravé lívance či palačinky.

Zdravá domácí pizza je nejen velmi chutná, navíc člověk vždy ví, co přesně jí a kolik kalorií jeho jídlo obsahuje. Může se tak přizpůsobit i v poslední době oblíbené keto dietě. Zdravá dietní pizza se dokonce řadí i mezi levnější alternativní verze jídel s ohledem na ceny v restauracích. Podobným produktem je domácí ovocné smoothie, které je kupované často zbytečně drahé a šizené.

Domácí pizza na plech

Jak udělat domácí pizzu? Recept ačkoli se může zdát snadný, nemusí vždy vyjít. Zejména u začínajících kuchtíků. Při výrobě domácí pizzy se musí člověk připravit na to, že se slaný koláč nemusí hned povést. Z pečení může vzniknout spíše slaná placka. To nemusí být nutně na škodu, i takové pokrmy jsou zdravé a chutné.

Také doba pečení se vždy odvíjí od typu trouby, a tak by i recept na zdravou pizzu měl sloužit jen jako inspirace. Homemade slaný koláč nemusí také být vždy jen kulatý. Oblíbená je domácí pizza na plech.

Zdravé těsto na pizzu

Jak udělat těsto na pizzu? Při výrobě zdravé pizzy je důležité se zaměřit hlavně na výrobu těsta, které se vyznačuje největší kalorickou hodnotou. Někomu vyhovuje pouze klasickou mouku vyměnit za zdravější variantu, někdo preferuje alternativní verzi těsta.

Výhodou výměny pouze normální za alternativní mouku je jednoduchost přípravy. Ve výsledku se totiž recept moc neliší od těch klasických, stejně tak pizza chutná podobně. Domácí těsto na pizzu je k nezaplacení.

Recept na těsto na pizzu pouze s alternativní moukou (zhruba na 1 menší pizzu): 

  • 90 g celozrnné ječné mouky (nebo špaldové, těsto bude hutnější)
  • 1/2 lžičky prášku do pečiva
  • 50 ml vody
  • 20 ml olivového oleje
  • 1/4 lžičky soli

Tento recept se vyznačuje svou opravdovou jednoduchostí. Příprava celozrnného těsta na pizzu zabere jen pár minut a spočívá ve smíchání nejdříve suchých ingrediencí a následného přidání mokrých surovin do jednoho.

pexels-photo-1146760-2362852
Příprava zdravější varianty pizzy z celozrnné mouky je velmi jednoduchá a neliší se nijak zásadně od té klasické. Chuť pizzy také zůstává podobná.

Pak už jen zbývá tenké těsto na pizzu vyválet do požadovaného tvaru a tloušťky. Pizza se následně peče v troubě na 225 °C po dobu zhruba 15 minut. Tato varianta je sice zdravější, ovšem co se týká kalorií, ty zůstávají dost podobné.

Zdravá domácí fitness pizza – recept z ovesných vloček

Pro ty největší fitness nadšence existuje fit pizza, která je plná živin a současně kalorický příjem zůstává v mezích. Jedná se o zdravou domácí pizzu z ovesných vloček, tu dokonce lze připravit i po menších kouscích.

Postup na přípravu mini ovesných pizz je velmi jednoduchý, a tak může často nahradit i klasická svačinová jídla či zdravou snídani. U této zdravé pizzy je znám počet kalorií a to je velká výhoda, pokud se připravuje pizza doma. Recept je následující:

Fitness pizza recept: Na domácí mini pizzy (8 kusů) z ovesných vloček je třeba: 

  • 150 g ovesných vloček
  • 2 vejce
  • sůl
  • sušená bazalka
  • sušené oregano

Pro získání jednoduchého těsta na pizzu stačí jen smíchat jemně namleté vločky s ostatními surovinami a následně vytvořené těsto vytvarovat do malých koleček. Zde záleží na každém, jak velké si je udělá, avšak příliš velká kolečka se mohou v troubě rozpadnout. Péct by se měly v troubě po dobu 20 minut při teplotě 180 °C

Květáková fit pizza – dietní pizza

Těsto na zdravou pizzu lze vyrobit dokonce i z květáku. Ten je vláčný a zajišťuje mimo jiné potřebné živiny. Nejvíce ho ocení ti, kteří chtějí rychle zhubnout, avšak milují dobré jídlo. Příprava květákové fit pizzy je trochu složitější než předchozí varianty, avšak chuťově se výsledek opravdu vyplatí. 

Recept na zdravou květákovou pizzu (vyjde zhruba na 4 menší porce):

  • střední květák 1 ks
  • vejce 3 ks
  • olivový olej 1 lžíce
  • sušené oregáno 1 lžička
  • špetka soli
  • lněné semínko 2 lžíce

Poté co je umytý květák rozdělen na růžičky, musí se ve vařící vodě uvařit do měkka. Nevadí, pokud to trvá déle. Následně je třeba květák zbavit přebytečné vody a následně jej rozmixovat. K vzniklé květákové hmotě už jen stačí přidat zbylé ingredience. Pečení probíhá při 190 °C po dobu 15 minut.

Fitness pizza – recept

Po přípravě těsta přichází na řadu zábavnější část, zdobení pizzy. Klasickou vrstvu povětšinou tvoří rajčatový protlak. Ten by se neměl nahrazovat kupovaným kečupem, kvůli němu by mohlo nejlepší těsto na pizzu přijít nazmar, je totiž plný cukrů i konzervantů.

Rajčatový protlak, který je nedílnou součástí také rajské polévky s rýží, lze zakoupit již hotový, či si ho může člověk jednoduše vyrobit v mixéru. Alternativu zaručující lehčí chuť pizzy představuje bylinkové pesto. 

pexels-photo-842519-5987638
I při zdobení pizzy je důležité myslet na kvalitní a zdravé suroviny. Většina z těch klasických se dá koupit ve zdravější variantě či připravit doma.

Po nanesení protlaku přichází na řadu jednotlivé suroviny. Zde je třeba vybírat dle vlastní chuti. Někomu chutná pizza pouze se zeleninou, někdo preferuje uzeniny a vrstvu sýrů. Veganská pizza může být zajímavou alternativou. Veganství je na vzestupu, ovšem pouze 4 % Čechů nejí maso.

I tak se dá stále zůstat v určitých mezích, a pokud chce člověk zhubnout břicho, stačí jen vybírat nízkokalorické sýry či šunky, které nabízejí běžné supermarkety. Nakonec se nesmí zapomínat ani na koření – mnoho lidí si neumí představit pravou pizzu bez bazalky nebo špenátu. Špenát se výborně hodí na francouzský quiche.

TIP: Špenát se často přidává i do zdravých pokrmů ze špaget. Uvařit perfektní špagety však není jednoduché. Jak správně uvařit špagety?

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang