Nákup na eBay – co se zde vyplatí koupit?

eBay je internetové tržiště, které nabízí produkty především čínských prodejců. Velmi oblíbenými kategoriemi jsou na eBay elektronika a k ní příslušenství nebo značkové oblečení a doplňky. Veškeré produkty jsou nabízeny za velmi nízké a výhodné ceny. Co vše eBay nabízí? Jak vypadá a probíhá nákup na eBay? Veškeré informace nabízí tento článek.

eBay disponuje mnoho čínskými e-shopy, které nabízejí téměř veškeré zboží a vybere si tak zde každý zákazník. eBay je také označován za tzv. online aukční síň. Nabídka eBay je velmi obsáhlá, od oblečení (výjimkou není značkové ani fake značkové oblečení) až po velmi oblíbené kryty na mobily eBay. Spektrum zboží není o moc odlišné, než nabízí např. AliExpress nebo Wish.

TIP: Začátkem roku 2021 končí osvobození levných zásilek od DPH, což se dotkne i nákupů z oblíbených čínských e-shopů. Co objednat z Číny ještě před zavedením DPH? Pozitivní recenze si získalo například příslušenství k elektronice, bižuterie nebo různé kuchyňské vychytávky.

Nabídka na eBay

Nabídka na eBay je velmi obsáhlá a vybere si zde opravdu každý. Pro rychlé vyhledávání určitých produktů při nakupování na eBay lze využít vyhledávací kolonku přímo na domovské stránce v horní části. Nabízí se také možnost vybrat ze všech kategorií po rozkliknutí kolonky „All Categories“. Celá nabídka eBay je k dispozici zde.

Kolonka pro rychlé vyhledávání produktů a na pravé straně kolonka pro všechny nabízené kategorie.

Ovšem pro přehlednější a také pro více kategorií je lepší použít kolonku „Shop by category“. Zde jsou rozdělené všechny kategorie nabízených produktů.

Nabízené kategorie po rozkliknutí kolonky Shop by category.

Hlavní kategorie na eBay jsou:

 • eBay Motors – např. autodíly a příslušenství, motorky, lodě apod.
 • Fashion – veškeré oblečení a doplňky pro ženy, muže i děti
 • Books, Movies, Music – instrumentální nástroje, DVD, knihy všeho žánru, CD
 • Electronics – veškerá elektronika a příslušenství k ní
 • Collectibles, Art – sběratelské předměty a umění
 • Home, Garden – Domov a zahrada
 • Sporting Goods – veškeré sportovní vybavení
 • Toys, Hobbies – hračky a záliby
 • Health, Beauty – zdraví a krása
 • Ostatní kategorie

Po rozkliknutí každé kategorie následují ještě podkategorie, které nabízejí přímo dané produkty, které spadají pod daný druh nabízeného zboží. Lze vyhledávat jak pomocí kategorie, tak např. i podle značky daného produktu.

Registrace na eBay

Pro nakupování na eBay je důležitá registrace. Registrace je zdarma a zabere jen pár minut. Registrace skrývá mnoho výhod, nejen, že se nabízí možnost nákupu na eBay, ale je zde také možnost i vystavit své zboží k prodeji.

Registrace na eBay zabere jen pár vteřin. Registrovat se na eBay zde >>

Pro registraci na eBay je nutné na hlavní stránce kliknout na tlačítko „Register“. V případě, že je již daný zákazník na eBay registrovaný, stačí kliknout pouze na „Sign up“ a přihlásit se tak ke svému účtu.

V horní části stránky je políčko pro registraci nebo přihlášení do uživatelského účtu pro nákup na eBay.

Při registraci se uvádí celé jméno, e-mail a heslo. Nabízí se i možnost přihlášení přes účet na Googlu, na Facebooku nebo přes účet od Applu. Registrace je dokončená ve chvíli, kdy zákazník klikne na tlačítko „Create account“. Lze také vytvořit i business účet. Pro vytvoření stačí kliknout zde.

Registrace zabere jen chvilku a je možné ji provést několika způsoby.

Po dokončení registrace přijde zákazníkovi ještě ověřovací e-mail, který obsahuje odkaz pro ověření účtu. Poté už nic nebrání v nakupování na eBay.

Nákup na eBay

Jak již bylo zmíněno, zboží lze vyhledávat v kategoriích nebo přes vyhledávací pole. Vždy je ale nutné zadávat název zboží v angličtině. U každé kategorie je možnost filtrovat zboží dle požadavků zákazníka (velikost, cena, barva, značka atd.). Důležitým filtrem je také možnost nákupu v aukci (Auction) nebo hned (Buy It Now).

Filtr aukce nebo koupit teď je také velmi důležitým faktorem při nákupu na eBay.

Každé zboží je označeno svým názvem, fotografií, uvedenou cenou a také je zde informace o poštovném. Mnoho prodejců nabízí poštovné zdarma, poté je u daného produktu „Free shipping“. V opačném případě je uvedeno, kolik poštovné činí.

U produktů je buď poštovné zdarma nebo je uvedená suma za poštovné.

Velmi důležitým faktorem pro nakupování na eBay je také sledování hodnocení nejen produktů, ale také prodejců. Většina produktů má hodnocení od zákazníků, kteří již daný produkt zakoupili.

Hodnocení prodejce je k dispozici vedle produktu pod názvem „Seller information„. V případě alespoň 98 % pozitivního hodnocení se jedná o spolehlivého prodejce.

Hodnocení prodejce při nákupu na eBay je stejně důležité jako hodnocení zákazníků.

Pod každým produktem jsou také k nalezení informace o doručení, poštovném, způsobu platby na eBay a o případném vrácení zboží. Je zde uvedeno, z jaké země přesně je produkt posílán.

Informace ohledně doručení, platby a vrácení zboží jsou k dispozici u každého produktu.

Díky platbě přes PayPal, která je považována za nejbezpečnější na světě, je vysoká možnost odhalit podvodné e-shopy. PayPal totiž používají pouze ověření prodejci.

Nákup na eBay je velmi intuitivní a snadný, zvládne to každý. Nabídka je k dispozici zde >>

Pokud přijde zboží, které zákazníkovi nevyhovuje, jednoduše lze využít eBay reklamaci a zboží tak vyreklamovat nebo vrátit.

Nakupování na eBay

Velmi oblíbenými produkty na eBay jsou kryty na mobily, móda, elektronika, šperky, doplňky do domácnosti, mince z eBay a hračky. Ceny u produktů se zobrazují v českých korunách, takže orientace je velmi snadná. Celá nabídka zboží na eBay je k dispozici zde.

Mnoho zákazníků lákají především nízké ceny např. u elektroniky, ovšem je nutné mít na paměti, že i zboží z eBay podléhají DPH a clu. Nicméně s využitím cashbacku se jedná o zajímavý způsob, jak ušetřit na nákupech. S kartou od Crypto.com lze tímto způsobem obdržet zpět až 8%.

Bylo vybráno 5 tipů pro nákup na eBay, které se vyplatí.

 • Originál kryt s logem na iPhone
 • Ochranná skla na telefon 3 ks
 • Lego figurky
 • Módní náušnice
 • Dámské letní šaty

Na eBay se určitě vyplatí koupit módu od ověřených prodejců. Na eBay se dají sehnat podobné kousky jako na e-shopech Modivo či Floryday. Široký sortiment poté obsahuje i šperky, hračky, příslušenství na mobily atd. Velmi výhodné také bývají dekorace do domácnosti nebo dekorace na oslavy či svatby. Nabízí se i možnost zakoupit dekorace na rozlučku se svobodou a mnoho dalšího.

DPH a Clo na eBay

Mimo široký výběr zboží a jejich nízkých cen je lákavou nabídkou také poštovné zdarma u většiny produktů. Ovšem, aby se nákup na eBay.com moc neprodražil je důležité vědět, v jakých případech se hradí DPH a clo.

Rozhodujícím faktorem je celková hodnota zásilky, ve které je zahrnutá nejen hodnota zboží, ale také poštovné a případné pojištění zásilky. Jak je to tedy s platbou DPH a cla na eBay?

 • do 22 € se DPH ani clo neplatí,
 • v případě, že je hodnota zásilky vyšší 22 € a nepřesahující 150 € se platí pouze DPH,
 • v případě, že je hodnota zásilky vyšší než 150 € platí se DPH i clo.

V případě, že je zboží objednáno z německého eBay.de nebo anglického eBay.co.uk, zásilky celnímu řízení nepodléhají v žádném z výše uvedených případů. Ovšem po vystoupení Anglie z EU se může očekávat, že se clo a DPH z Anglie bude muset platit.

Ta nejnovější britská móda však půjde nakoupit co nevidět i v kamenné prodejně v České republice. Primark Praha se chystá na dlouho očekávané otevření své pobočky na Václavském náměstí.

eBay v češtině

Pro mnoho zákazníků je velká nevýhoda, že neexistuje eBay česky. Využití možnosti přepnutí eBay česky přímo na stránce by mnoho zákazníků jiště přivítalo. eBay sice nabízí svým zákazníkům ceny v českých korunách, ale zbytek stránek je anglicky.

TIP: Nabízí se ovšem možnost, jak mít eBay v češtině díky různým překladačům z angličtiny.

Existují 2 možnosti, jak mít eBay v češtině:

 • první možností je využití pravého tlačítka na myši a kliknout kdekoliv na stránku a poté vybrat možnost „Přeložit do jazyka čeština
 • druhou možností je využití automatického Google překladače, který sám vyskočí při otevření cizojazyčné stránky – poté stačí kliknout na políčko „čeština a zákazník má eBay v češtině.
Využití automatického Google překladače je velmi jednoduché.

Náš trh bohužel není tak silný, jako např. německý, kde byl zpřístupněn portál eBay.deeBay Deutschland. Tato stránka obsahuje nabídku zboží v němčině. Je to tedy i možnost pro ty, kteří lépe rozumí německy, než anglicky.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang