36. týden těhotenství – těhotenství týden po týdnu

Oteklé tělo, protože zadržujte tekutiny, bolesti nohou, obtížné dýchání. Možná vás píchá a bodá v pánvi, jak se uvolňují vazy, a vy se připravujete na porod. To jsou možné potíže, které vás ke konci těhotenství mohou potkávat. Už asi chodíte na kontroly k lékaři týdně.

Váš gynekolog odebere ve 36. týdnu těhotenství stěry z pochvy, aby zjistil, jestli netrpíte streptokokovou infekcí, kterou by se při průchodu porodními cestami mohl nakazit plod.

Hlava miminka je již pravděpodobně ve vaší pánvi a může narážet na děložní čípek, což se dá pocítit, když si sednete.

Co se děje v 36. týdnu těhotenství?

Miminko nabralo množství tuku, a tak přibralo na váze. Zesílily podkožní tukové tkáně. První chloupky, lanugo, opadávají, naopak vlasy, řasy a obočí rostou.

Kosti děťátka jsou pevné, ale pružné. Především lebka musí být připravená na porod. Švy lebečních kostí nejsou pevné a při průchodu porodními cestami se budou moci překrýt. Proto některá děťátka mají po narození zúženou hlavičku, což se rychle spraví. Pružná lebka také umožní růst mozku po porodu.

36. týden těhotenství je u konce

Zřejmě pociťujete kolem 36. týdne těhotenství čím dál častěji a intenzivněji stahy dělohy. Stále se však pravděpodobně jedná o nepravidelné cvičné kontrakce.

Děložní hrdlo se před porodem zkracuje a koncem týdne tak hlavička děťátka žen, které již rodily, sestupuje do pánve.

Miminko měří od hlavičky k zadečku asi 34 cm, celkem je dlouhé 41 centimetrů. Děťátko váží asi 2,7 kilogramu a přibírá asi čtvrt kila týdně.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang