Hry na doma a v místnosti – pro malé i větší děti

Hry pro děti v interiéru se hodí, když prší nebo sněží a není škola. To také znamená, že doma bude více času na zabití. Zatímco někteří rodiče se takových dnů děsí, jiní v nich vidí příležitost, jak strávit smysluplný čas se svými dětmi.

Pro mnoho rodičů mohou zábavné hry pro děti v místnosti znamenat stolní hry nebo jiné sedavé činnosti. Ty jsou sice zábavné, ale hry na doma lze využít i k tomu, aby se děti hýbaly, podpořily sociální interakci a podnítily lásku k učení – a to vše v pohodlí domova! Rodiče též mohou využít tyto nápady jako zábavu na dětskou oslavu.

Co dělat doma – výhody vnitřních her pro děti

Rodiče si mohou myslet, že hry na doma mají svá omezení. Hry pro malé děti v místnosti však nabízejí rodičům i dětem některé velké výhody:

 • podporují učení a učí děti novým dovednostem
 • zabírají méně místa než ty, které se hrají venku
 • děti zůstávají v bezpečí doma a pod dohledem rodičů
 • na počasí nezáleží – ať prší nebo svítí, děti se mohou vždy plně věnovat zábavě

Hraní není jen zábava, je to odbourávání stresu, je to činnost, která udržuje děti zdravé, aniž by si lidé její hodnotu uvědomovali. Takové hry též pomáhají, jak zvládnout vzteklé dítě. Když jsou děti unavené z dlouhého učení, jsou pro ně hry na doma záchranou, na kterou se dychtivě těší. Během dětské párty rozhodně stojí za to vyzkoušet zábavné hry pro kolektiv.

Výbornou aktivitou na doma je v první řadě čtení nahlas. Buď mohou děti poslouchat, nebo samy číst. Po výběru jednoduchého příběhu, nebo knížky se spoustou obrázků se děti mohou naučit plynule číst. Naučné aktivity mohou pomoci dětem v přirozeném vývoji, mohou je naučit plynule mluvit nebo dokonce je připravit na příchod do školy.

Jak zabavit děti – vzdělávací aktivity na doma

HRY S TUŽKOU A PAPÍREM: Zábavné a jednoduché hry s tužkou a papírem zabaví děti v restauraci, u lékaře, v autě, v deštivých dnech i jinde. Hry od Bitevních lodí až po Sprouts zabaví každé dítě, ať už je kdekoliv.

STAVĚNÍ: Není potřeba k tomu žádná luxusní stavebnice. Stačí města z nanuků, věže z karet, dokonce i stavby z kostek nebo vnitřní pevnosti z krabic či polštářů. Pokud jsou děti soutěživé, může vyhrát ten, kdo postaví nejvyšší věž.

KATERNÍ HRY: Karetní hry jsou skvělou výzvou pro mladé lidi a přinášejí hodiny zábavy v místnosti. S krabičkou karet lze dokázat zázraky, ze kterých děti už nebudou chtít spustit oči. Stojí za to vyzkoušet jednoduché karetní hry, nebo se naučit i s kartami kouzlit.

HLAVOLAMY: Procvičte tvůrčí a kognitivní schopnosti dětí a schopnosti řešit problémy pomocí dobrých hlavolamů. Lze použít hlavolamy zakoupené v obchodě nebo nechat děti, aby si vyrobily vlastní. Rodiče mohou nechat děti nakreslit obrázek na pevný kus kartonu. Pak tužkou obkreslit dílky puzzle přímo na jejich výkres. Vystřihnout dílky dobrými nůžkami, promíchat je a děti se mohou pustit se do řešení.

Hry na doma pro děti

KOUZELNÁ MAMINKA: Jednoduše rodiče schovají minci pod jeden ze tří kelímků a zamíchá kelímky. Pak požádá děti, aby uhodly, ve kterém kelímku je mince. Záludní rodiče mohou kelímky umístit k okraji stolu a minci tajně vhodit. Dětem se úžasem vždy rozzáří oči, když zjistí, že mince je pryč!

STÁT!: Rodiče pustí oblíbené melodie svých dětí a požádají je, aby tančily, dokud hudba nepřestane hrát. Když se tak stane, musí ztuhnout v jakékoli poloze – i když mají jednu nohu nahoře. Aby byla hra náročnější, může se dětem říct, aby se zastavily v určitých pozicích: zvířata, tvary, písmena nebo dokonce pozice z jógy.

DIY BALANČNÍ KLADINA: Všichni vědí, jak moc děti milují chůzi po rovných čarách při každé příležitosti. Ideální je pustit hudbu a děti se mohou střídat v chůzi po rovné čáře z pásky. Tuto pohybovou hru pro děti lze ztížit tím, že děti budou chodit pozpátku nebo budou balancovat s jednou nohou na čáře.

HORKÝ BRAMBOR: Při této hře se budou všichni chichotat. Děti si sednou na zem do kruhu. Pustí se jim nějaká hudba a nechají se, aby si co nejrychleji předávaly bramboru (pytel s fazolemi nebo měkký míč) kolem kruhu. Když hudba přestane hrát, hráč, který drží bramboru, opustí kruh. Pokračuje se tak dlouho, dokud nezůstane jen jeden hráč, který hru vyhrál.

Tipy na známé hry pro děti

Nic nedokáže stmelit rodinu tak jako dobrá hra. Zde je seznam zábavných her pro děti v místnosti, které se rodičům mohou hodit, když chtějí strávit nějaký čas s rodinou nebo když počasí nedovoluje venkovní aktivity. Jsou první volbou na seznamu toho, co dělat doma, když se ven nechce. Nudu zaručeně prolomí tyto hry:

Zábavné hry pro děti v místnosti nemusí být jen deskové nebo karetní. Nemusí je dokonce hrát ani jednotlivci, protože se řadí i mezi zábavné hry pro kolektiv. Nemusí být ani nudné a nezajímavé!

Pohybové hry pro děti – v místnosti

Děti se musí neustále hýbat, ať už tráví čas venku nebo vevnitř. Děti pohyb potřebují. Ve škole svou energii vloží do studia a do tělesné výchovy, nicméně doma musí tu energii také někdy vydat. Nejlepší je vyrazit s dětmi na výlet, či na procházku k nejbližšímu hřišti pro děti. Děti se zde vyřádí a pak budou spát jako zabití.

Ale co dělat doma, když venku zrovna nejsou vhodné podmínky k pobytu? Níže je pár tipů na zábavné hry pro děti v místnosti, při kterých se děti vyběhají i ve vnitřních prostorách:

 • míčové hry
 • skákání panáka (na zemi se vytvoří tvar skákacího panáka z lepenky)
 • prolézání pavučiny (pavučinu lze vytvořit například natažením lepenky či provázku do rámu dveří)
 • překážkový běh

Tyto pohybové hry pro malé děti v místnosti jsou skvělou volbou na deštivé či mrazivé dny. Pro rodiče je toto skvělý způsob, jak nechat vyběhat a jak zabavit děti doma.

Zábavné hry pro kolektiv

INDOOROVÝ BOWLING: Skvělý způsob, jak znovu použít láhve od vody. Stačí postavit šest až deset lahví s vodou na konec chodby nebo obývacího pokoje. Na startovní čáru se umístí čára z lepicí pásky. Vezme se středně velký míč a může se začít! Na konci rodiče mohou rozdat trofeje podle skóre dětí.

TANEČNÍ PÁRTY: Děti se potřebují hýbat, i když nemohou jít na hřiště. Děti vyberou s rodiči společně playlist, pustí se hudba a je čas se pořádně vyřádit! Tanečky milují jak malé, tak velké děti a děti mají zároveň pohyb a nemusejí se nutit do pohybových her pro děti.

VĚDECKÝ EXPERIMENT: Spoustu domácích vědeckých experimentů lze provádět bez větších příprav a zařizování, často s pomocí předmětů, které stačí vzít z domu. Pokud se například posadí „oblak“ pěny na holení na sklenici s vodou a pak se postupně přidávají kapky modré vody, vznikne modrý déšť – koloběh vody ve sklenici.

Jak rozvíjet roční dítě hrami

Díky nově nabyté schopnosti chodit a neustále se zlepšujícím jazykovým dovednostem se roční dítě vyvíjí ohromujícím tempem. A přestože batolata budou spoustu věcí prozkoumávat sama, zapojení pečovatelů je pro vývoj ročního dítěte zásadní.

Není však třeba vytahovat horu hraček pro děti se všemi zvonky a píšťalkami, stejně dobře fungují i jednoduché aktivity. Jak zabavit a jak rozvíjet roční dítě? Zde je pár příkladů her pro malé děti v místnosti:

 • vytváření hudby pomocí všeho, co dělá nějaký zvuk (lžíce, hrnce, pánve, chrastítka apod.)
 • stavba pevnosti například z kartonu, polštářů nebo dek
 • mluvení skrze trubku – děti reagují na změnu hlasu rodičů
 • počítejte předměty v místnosti, prsty a další věci
 • předstírejte hovor s imaginárním kamarádem

Děti se při těchto aktivitách učí mluvit, samostatnosti a připravují se na učení. Hry podporují jejich samostatné myšlení a rozvíjí jejich představivost. Hry jsou nejlepší způsob, jak rozvíjet roční dítě, ale i starší děti.

Jak zabavit děti DIY vyráběním

Jestli existují dvě slova, která nahánějí strach každému rodiči, pak je to obávané „nudím se“. Nezáleží na tom, kolik hraček mají, kolik času tráví u obrazovky, kolik knížek ještě nepřečetly, ale zdá se, že nuda přichází ve chvíli, kdy jsou na ni rodiče nejméně připraveni.

Tyto kutilské aktivity pro děti zajistí, že rodič bude mít připravený arzenál prostředků na zabíjení nudy, z nichž většina využívá pouze domácí materiály.

 • Umění barevné soli – vytváření obrazců z nabarvené soli
 • Mramorový papír – pomocí nabarvené pěny na holení vznikají na papíře nádherné vzory
 • Domácí lávové lampy – potřeba je jen potravinářské barvivo, rostlinný olej a antacidová tableta
 • Náramky přátelství – hit mládí rodičů, který si děti rádi vyzkouší

Tyto nápady jsou spíše z řemeslné stránky věci a umožňují dětem vytáhnout všechny své výtvarné potřeby a vyřádit se ve své kreativitě. Jiné mohou být však více fyzické, pro případ, že rodič hledá novou variaci na hru na dvorku. Aktivita může mít vzdělávací charakter nebo může být určena jen pro zábavu.

diy-pro-deti-9272894
Vyrábění nemusí být pouze součást výtvarné výchovy pro děti.

Deskové hry pro malé děti

Když je nádobí uklizené a stůl utřený, a dál co dělat doma? Je čas se znovu sejít u rodinné hry. Nejlepší rodinné stolní hry poskytují hodiny času stráveného bez obrazovky, pomáhají rodinám vytvářet vzpomínky a zároveň všem procvičují duševní svaly. Zde jsou nejoblíbenější stolní hry pro malé děti v místnosti:

 • Výbušná koťátka
 • Jenga
 • Dobble
 • Dixit
 • Tik Tak Bum

Hraní stolních her s dětmi jim může pomoci rozvíjet sociální a kognitivní dovednosti. Deskové hry také zlepšují reakce dětí na odložené uspokojení. Mnohé digitální hry poskytují rychlou dávku „šťastných chemických látek“ dopaminu a oxytocinu, a proto jsou tak návykové. Jsou skvělým způsobem jak zabavit děti a zároveň je vzdělávat.

Deskové hry jsou pomalejší a jejich pravidelné hraní může mozek přeškolit na to, aby stejný vzruch získával ze zpožděného uvolňování chemických látek. To dětem pomáhá soustředit se i na dlouhodobé projekty, jako jsou školní úkoly.

Inspiraci lze hledat na e-shopech s hračkami, nebo v samotném hračkářství a nechat si poradit přímo od prodávajících. Hračky pro děti a zábavné deskové hry, či hry pro páry nabízí například e-shopy Sparkys, Dráčik, Bambule, nebo i čínský AliExpress. Rady, jak ušetřit na nákupech nebo získat výhodné kupony, poskytuje například Slevove.cz.

Mobilní aplikace pro děti

Někdy může být náročné děti vhodně zaměstnat, zejména když je škola mimo provoz. Dnešní děti tráví velkou část dne na tabletech, telefonech a dalších elektronických zařízeních a najít aplikace, které poskytují dětem vhodný rozvojový obsah v kouscích, může být obtížné.

Využití času stráveného u obrazovky k doplnění jejich vzdělání může být přínosné a zábavné, zejména proto, že mnoho vzdělávacích aplikací obsahuje hry, které učení činí napínavějším. Jaké aplikace a hry pro malé děti i starší děti jsou vhodné a nejlepší?

 • ABCmouse.com – celkově nejlépe hodnocená aplikace pro malé děti
 • Duolingo – nejlepší aplikace pro starší děti, které se chtějí učit
 • Kham Academy – nejlepší aplikace pro děti každého věku
 • Simply Piano – nejlepší interaktivní aplikace na naučení hry na piano

Většina velmi dobře hodnocených aplikací jsou dostupné za určitý měsíční poplatek. Nicméně tento výdaj se jistě vyplatí investovat, protože tyto aplikace pomáhají dětem k samostatnosti a kreativnímu myšlení.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang