Streptokok v těhotenství

Streptokok je rod bakterií. Některé druhy bakterií z tohoto rodu se u lidí vyskytují přirozeně a jsou součástí bakteriální mikroflóry kůže a sliznic. Některé druhy jsou však patologické a mohou způsobit řadu onemocnění.

U žen se pak patologické druhy, zejména Streptococcus agalactiae mohou objevit mimo jiné v pochvě a v děloze. Pokud se tak stane v těhotenství, může to znamenat vážný problém. Streptokoková infekce se může objevit i bez objektivních příznaků. Pokud se streptokok objeví u těhotné ženy v průběhu těhotenství, neléčí se. Důvodem je, že až u 70 % žen se streptokoková nákaza za pár dní objeví znovu.

Diagnostika streptokokové nákazy

Streptokok se dá zjistit z moči. Dále se provádí stěr z porodních cest a to zejména v 35. – 37. týdnu těhotenství. Díky němu se rodička dozví, jestli je u ní bakterie přítomna, či nikoliv. Pokud ženu doprovází i výtok, je nutné, aby užívala vaginální čípky, které jsou vhodné pro těhotné ženy. Mimo těhotenství dochází k léčbě antibiotiky.

Streptokoková infekce – riziko pro novorozence

Bakterie může způsobit velmi závažné problémy. Během porodu se může přenést na novorozence při průchodu porodními cestami. Pokud se bakterie streptokoka prokáže, je doporučován porod císařským řezem, nebo je nutné při porodu podat antibiotika.

Jedná-li se o akutní sepsi, jež se projeví do 48 hodin po nákaze, je velká pravděpodobnost úmrtí. Pozdní sepse pak může zanechat následky na centrálním nervovém systému dítěte. Mohou nastat různé orgánové či systémové poruchy, které se mohou projevit mezi sedmým dnem od narození až třetím měsícem života miminka.

Léčba streptokokové infekce v těhotenství

Pokud má žena prokázanou streptokokovou nákazu, podává se jí při porodu infuze, která obsahuje antibiotika a to v okamžiku, kdy nastoupí kontrakce, do konce celého porodu. Takto se aplikují antibiotika také rodičkám, které byly během těhotenství již antibiotiky přeléčeny. Pokud je prováděn císařský řez, k podávání antibiotik nedojde.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang