Jak se zbavit úzkosti

uzkost-2

Neklid, hrůza, strach nebo nevysvětlitelný pocit blížící se zkázy mohou být velmi nepříjemné. Jedná se o projevy záchvatu úzkosti, která je již typickou součástí života. Je to vedlejší produkt rušného světa. Co pomáhá na úzkost? Jak se zbavit úzkosti?

Úzkost se projevuje jako žaludeční nevolnost, bušení srdce, nervové napětí nebo dokonce záchvat paniky. Všechny tyto pocity můžou být velmi nepříjemné. V horším případě může nekontrolovaná úzkost výrazně ovlivnit kvalitu každodenního života.

Sklony k úzkosti ovlivňuje i druh osobnosti, a to zda je člověk spíše extrovert nebo introvert. Introverti mají tendenci se obracet dovnitř, na svoje vnitřní myšlenky a pocity. Zejména úzkostný introvert se může stahovat od lidí a prostředí, které mohou úzkost ještě více podněcovat.

Úzkostné stavy

Úzkost je pocit strachu, obav a neklidu. Může způsobovat pocení rukou a celého těla, napětí, esenciální třes a zrychlený tep. Jedná se o normální reakci na stres. Úzkost může člověk pociťovat například při řešení obtížného problému v práci, před zkouškou nebo před důležitým rozhodnutím.

Úzkostné stavy jsou poruchy, při kterých člověk trpí úzkostí, která nemizí a může se časem zhoršovat. Příznaky úzkosti mohou narušovat každodenní činnosti, jako je výkon v zaměstnání, ve škole a mezilidské vztahy. V takovém případě je lepší vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Pocit úzkosti na hrudi

Úzkost je přirozená reakce těla na stres. Je to pocit strachu nebo obav, který může být způsoben kombinací různých faktorů. Podle vědců sahají od genetiky přes životní prostředí až po chemii mozku. Pro některé lidi jsou však tyto pocity úzkosti něčím víc než jen přechodnými starostmi. Jak se zbavit stresu?

Záchvaty úzkosti se můžou u různých lidí projevovat různými způsoby. U někoho se jedná pouze o chvilkový stav, u jiného nemusí odeznít po mnoho týdnů, měsíců nebo let. Časem se může zhoršovat a někdy se stane tak závažnou, že zasahuje do běžných činností člověka.

Záchvat úzkosti – projevy

I když se stavy úzkosti u jednotlivých lidí liší, obecně platí, že tělo na úzkost reaguje velmi specifickým způsobem. Když člověk cítí silné záchvaty úzkosti, tělo je ve stavu zvýšené pohotovosti, hledá možné nebezpečí a aktivuje reakce typu boj nebo útěk. Mezi běžné příznaky úzkosti patří:

  • zvýšená srdeční frekvence
  • zrychlené dýchání
  • pocit úzkosti na hrudi
  • neklid, nervozita a napětí
  • potíže se soustředěním
  • zvýšené pocení
  • nespavost
uzkost-1
Úzkost je součástí života každého člověka.

Úzkostně depresivní porucha

Úzkost není vždy jen špatná. Díky ní si člověk uvědomuje nebezpečí, motivuje k organizaci a připravenosti a pomáhá kalkulovat s riziky. Když se však úzkost opakuje každý den, je na čase jednat dříve, než se z toho stane úzkostně depresivní porucha.

Rozlišuje se mezi každodenní úzkostí a úzkostně depresivní poruchou. Pocit úzkosti z něčeho nového nebo stresujícího je jedna věc, ale když se dostane do nezvladatelné nebo nadměrné míry a začne ovlivňovat kvalitu života, může se jednat o poruchu. Mezi úzkostně depresivní poruchy patří:

  • panická porucha
  • posttraumatická stresová porucha
  • obsedantně-kompulzivní porucha
  • úzkost z odloučení
  • úzkost z nemoci
  • fobie
  • generalizovaná úzkostná porucha
  • sociální úzkostná porucha

Jak se zbavit deprese a úzkosti

Úzkostné poruchy a deprese patří mezi nejčastější problémy duševního zdraví dospělých. Vedle úzkostné poruchy byl zaznamenán také vysoký výskyt deprese a výkyvů nálad. Mnoho lidí s těžkou depresí trpí také silnou a přetrvávající úzkostí. Jak se zbavit deprese a úzkosti?

Jednou z běžných možností léčby úzkosti je kognitivně-behaviorální terapie. Ta poskytuje lidem nástroje, jak se s úzkostí vyrovnat, když se objeví. Existují také prášky na úzkost, jako jsou antidepresiva a sedativa, které působí na rovnováhu chemie mozku a zabraňují silné úzkosti.

Přírodní léky na úzkost

Záchvaty úzkosti lze léčit různě. Na začátku je vhodné zkusit léčbu úzkosti přírodními léky na úzkost. Existují malé i velké způsoby, jak si v boji s úzkostí pomoci. Člověk může upravit své návyky, jako je cvičení, spánek a strava. Lze také vyzkoušet něco zcela nového, například aromaterapii nebo meditaci.

Příznaky úzkosti lze ve velké míře omezit nebo se jich úplně zbavit. Pokud člověk chce, může se stavy úzkosti naučit ovládat či s nimi pracovat. Jak nemyslet na úzkost? Jak zahnat úzkost? Co patří mezi přírodní léky na úzkost? Jak se navždy zbavit paniky úzkosti a strachu?

1. Cvičení

Pravidelné cvičení není jen o fyzickém zdraví. Může být velkou pomocí i pro to duševní. Jedním z důvodů je například to, že odvádí pozornost od něčeho, co v člověku vyvolává úzkostné stavy. Pravidelné cvičení vede ke zvýšení koncentrace a vůle, což může pomoci při některých příznacích úzkosti.

Pokud jde o to, jaký typ cvičení, jde spíše o osobní preferenci. Někomu vyhovuje spíše cvičení ve vyšší tepové frekvenci jako je například HIIT – intenzivní intervalový trénink nebo běh. Pokud však chce člověk začít s něčím méně náročným, vhodný je pilates nebo jóga.

2. Strava

Nízká hladina cukru v krvi, dehydratace nebo chemické látky v průmyslově zpracovaných potravinách, jako jsou umělá aromata, umělá barviva a konzervační látky, mohou u některých lidí způsobit změny nálady. Strava s vysokým obsahem cukrů může mít také vliv na temperament.

Doporučuje se proto vyloučit průmyslově zpracované potraviny z jídelníčku a zařadit stravu bohatou na sacharidy, ovoce a zeleninu a libové bílkoviny. Měly by to být potraviny bohaté na hořčík, omega-3 mastné kyseliny a zinek. Vhodné je také omezení kofeinu a alkoholu.

3. Spánek

To, že je spánek důležitou součástí dobrého duševního zdraví je všeobecně známo. Dospělý jedinec by měl spát 7 až 9 hodin denně. Proto, aby byl spánek co nejkvalitnější, je vhodné dodržovat několik zásad. V pokoji, kde člověk spí by měla být tma a chlad.

Člověk by se měl vyhýbat kofeinu, nikotinu a velkým porcím jídla těsně před spaním. Také není vhodné sledovat v posteli televizi či používat telefon, tablet nebo počítač. Na druhou stranu je vhodné chodit spát každý večer přibližně ve stejnou dobu.

uzkost-3
V případě zhoršující se úzkosti je lepší vyhledat odbornou pomoc.

Léčba úzkosti

Řada odborníků nabízí informace, léčbu úzkosti a podporu v případě úzkostných stavů, stejně jako řadu věcí, které může člověk udělat, aby si pomohl sám. Účinná léčba úzkosti pomůže naučit se úzkost ovládat. Jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu? Co pomáhá na úzkost?

V případě mírných příznaků odborník navrhne již zmiňovanou změnu životního stylu. Pokud jsou projevy záchvatu úzkosti středně závažné až závažné, bude pravděpodobně nutná psychologická nebo lékařská léčba. Jako lék je vhodný například Lexaurin. Někdy se může jednat i o kombinaci obojího. Jak se navždy zbavit paniky úzkosti a strachu?

Jak zahnat úzkost

Odborníci na duševní zdraví definují silné úzkosti jako obavy z hrozby, která je ještě v budoucnosti. Například při pomyšlení na konverzaci, které se člověk obává, se může žaludek zkroutit několik dní předtím, než k ní dojde. Před zkouškou nebo prezentací se zase může člověku rozbušit srdce.

Spousta lidí se denně zamýšlí nad tím, jak zahnat úzkost a jak se úzkosti zbavit. Je zcela normální, že se chce člověk těchto nepříjemných pocitů vyvarovat. Občas postačí popíjení heřmánkového či zeleného čaje nebo rozptýlení v podobě knížky či oblíbeného filmu.

Jak nemyslet na úzkost

Když si člověk dělá starosti s tím, jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu, dává tím nervovému systému signál, že má ještě větší důvod k úzkosti. A to úzkost ještě zhoršuje. Díky správným dovednostem a změnám životního stylu lze lépe regulovat své emoce.

Při náhlém stavu úzkosti nebo záchvatu úzkosti je důležité snažit se přesměrovat pozornost od znepokojivých myšlenek nebo emocí. Funguje jakékoliv rozptýlení. Je to proto, protože mozek nemůže být na dvou místech najednou. Přesunutí pozornosti přeruší řetězec splašených myšlenek.

Co pomáhá na úzkost

Bohužel kromě každodenní úzkosti existuje také klinická úzkost. Pokud je úzkost klasifikována jako porucha, jedná se o přetrvávající a nadměrné obavy, kdy jedinec může ztratit racionální perspektivu a očekávat nejhorší, i když k tomu není žádný zjevný důvod. Toto vše způsobuje psychické vyčerpání.

Chronické nebo závažné příznaky úzkosti mohou být známkou úzkostné poruchy. Jak se zbavit deprese a úzkosti v případě klinické úzkosti? Naštěstí existují účinné terapie a prášky na úzkost. V tomto případě je samozřejmě nutné vyhledat odbornou pomoc, která nejlépe určí nejlepší možnosti léčby.

Stavy úzkosti

Ať už je příčinou úzkosti cokoli, vždy je dobré, když si to člověk dokáže sám uvědomit a snaží se s úzkostí nějakým způsobem pracovat. V případě, že se úzkost zhoršuje, je lepší vyhledat odbornou pomoc. Je důležité si uvědomit, že úzkostné poruchy lze léčit, a to i v závažných případech. Přestože úzkost obvykle úplně nezmizí, může se ji člověk naučit zvládat a žít šťastný a zdravý život.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang