Ideální váha dítěte a velikost miminek – tabulka

idealni-vaha-ditete-tabulka

Mnoho nových rodičů se ptá, zda dítě roste normálně. Zdravé děti mohou být různě velké, ale průběh vývoje bývá poměrně předvídatelný. Jaké jsou průměrné velikosti miminek? Jaká je ideální váha podle výšky a věku? Rodiče zde najdou tabulky ideální váhy dítěte a tabulku velikostí miminek.

Důležité je, aby rodiče chodili na pravidelné kontroly k lékaři. Při preventivních prohlídkách pediatr zkontroluje výšku, hmotnost a věk dítěte, aby zjistil, zda dítě roste podle očekávání. Především se však podívá na to, jak se růst dítěte vyvíjí v čase.

Jaká je ideální hmotnost a výška dítěte podle věku? Přesná hmotnost dítěte není k určení ideální váhy dítěte až tak důležitá jako trend jeho růstu. Rodiče, zde najdou tabulky ideální váhy dítěte, velikostí miminka, předškolní děti a pro děti ve věku 58 let.

Průměrná hmotnost dítěte při narození: Jaká je váha pro miminko?

Světová zdravotnická organizace stanovila normy pro růst kojenců a dětí. Jaká je ideální váha pro miminko? Průměrná hmotnost novorozence se pohybuje kolem 3,23,4 kg.

Většina zdravých novorozenců v plném věku váží od 2,63,8 kg. Nízká porodní váha pro miminko je méně než 2,5 kg v plném termínu a větší než průměrná je porodní hmotnost 4,0 kg.

Porodní váhu pro miminko může ovlivnit mnoho věcí. Patří mezi ně například:

 • Kolik týdnů těhotenství trvá: Předčasně narozené děti jsou obvykle menší a děti narozené po termínu porodu mohou být větší
 • Kouření: Kouřící matky mají tendenci rodit menší děti
 • Těhotenská cukrovka: Těhotenská cukrovka může vést k narození většího dítěte, než je průměr
 • Stav výživy: Nadměrné přibývání na váze může vést k většímu dítěti, zatímco špatná výživa během těhotenství může vést k menšímu dítěti
 • Rodinná anamnéza: Některé děti se rodí menší nebo větší a může to být v rodině
 • Vícečetné těhotenství: V případě vícečetného těhotenství (dvojčata, trojčata) bude mít jedno dítě pravděpodobně větší porodní váhu než sourozenci narození ve vícečetném těhotenství
velikosti-miminek
Porodní váhu pro miminko může ovlivnit mnoho věcí.

Průměrný přírůstek hmotnosti v 1. roce života: Jak se mění váha dítěte?

Opět platí, že každé dítě je jiné, ale zde je uvedeno, co rodiče mohou obecně očekávat v prvních 12 měsících života.

 • Průměrná váha dítěte v prvních 2 týdnech

Během prvních několika dnů života je normální, že kojení i novorozenci krmeni z láhve ztrácejí na váze. Dítě krmené z láhve může ztratit až 5 % své tělesné hmotnosti a výlučně kojený novorozenec může ztratit až 10 %.

Během 2 týdnů však většina novorozenců získá zpět veškerou ztracenou hmotnost a vrátí se na svou porodní hmotnost.

 • Průměrná váha dítěte v 1. měsíci

Většina kojenců přibere do 1. měsíce přibližně o půl kilogramu více, než váží při narození. V tomto věku nejsou kojenci tak ospalí, začíná se u nich vytvářet pravidelný vzorec krmení a při krmení silněji sají.

 • Průměrná váha dítěte v 6 měsících

V průměru přibývají děti v prvních 6 měsících každý měsíc přibližně jedno kilo. Průměrná váha v 6 měsících je asi 7,3 kg u dívek a 7,9 kg u chlapců.

 • Průměrná váha dítěte podle věku 1 rok

Mezi 6 měsíci a 1 rokem se přibývání na váze trochu zpomalí. Většina dětí do 56 měsíců věku zdvojnásobí svou porodní hmotnost a do 1 roku ji ztrojnásobí. V 1 roce váží holčičky v průměru přibližně 8,9 kg a chlapci přibližně 9,6 kg.

Ideální váha dítěte – tabulka průměrné váhy pro miminko

Tato tabulka ideální váhy dítěte platí pro zdravé, donošené kojence. Lékař může použít specializované růstové grafy váhy pro miminko pro předčasně narozené děti nebo děti narozené se zvláštními zdravotními potřebami.

Tabulka ideální váhy dítěte pro 1. rok

ChlapciDívky
Věk50. percentil*50. percentil*
1 měsíc4,5 kg4,2 kg
2 měsíce 5,6 kg5,1 kg
3 měsíce6,4 kg5,8 kg
4 měsíce7,0 kg 6,4 kg
5 měsíců7,5 kg6,9 kg
6 měsíců7,9 kg7,3 kg
7 měsíců8,3 kg7,6 kg
8 měsíců8,6 kg7,9 kg
9 měsíců8,9 kg8,2 kg
10 měsíců9,2 kg8,5 kg
11 měsíců9,4 kg8,7 kg
12 měsícu9,6 kg8,9 kg
Tabulka ideální váhy dítěte – průměrné váhy pro miminko

* Pokud je váha dítěte na 50. percentilu, znamená to, že ze 100 normálních dětí jejího věku jich bude 50 větších a 50 menších. Podobně pokud je na 75. percentilu, znamená to, že je větší než 75 dětí a menší jen než 25 ze 100 dětí jejího věku.

Pokud rodiče mají obavy ohledně růstu svého dítěte, měli by se obrátit na svého lékaře. Lékař dítěte je nejlepším zdrojem informací, pokud jde o růst a vývoj. 

Jak kojení ovlivňuje váhu pro miminko?

I když je normální, že novorozenec během prvních dnů života hubne, po tomto období je úbytek hmotnosti nebo slabý přírůstek hmotnosti dítěte známkou problému. U kojených dětí to může znamenat, že dítě nedostává dostatek mateřského mléka.

Pokud jde o přibývání na váze, je méně pravděpodobné, že kojené děti přiberou příliš rychle na váze než děti krmené umělým mlékem. Kojení může dokonce pomoci zabránit nadměrnému přibývání na váze a obezitě.

Kojené děti však mohou přibírat příliš, pokud má kojící rodič nadměrnou zásobu mateřského mléka, dítě konzumuje nadměrné množství mateřského mléka nebo pokud se brzy začne s pevnou stravou.

Průměrná délka (výška) miminka

Obecně platí, že během prvních 6 měsíců dítě roste přibližně o 1 centimetr za měsíc. Mezi 6. měsícem a 1. rokem se růst trochu zpomalí na přibližně 1/2 centimetru za měsíc.

Průměrná délka chlapečka v 6 měsících je přibližně 67,6 cm a holčičky asi 65,7 cm. V 1 roce měří chlapci přibližně 75,7 cm a dívky v průměru 74 cm.

Faktory, které určují výšku, jsou následující:

 • Genetika: Výška matky, otce a dalších členů rodiny má nejvýznamnější vliv na to, jak bude dítě vysoké
 • Pohlaví: Chlapci bývají vyšší než dívky
 • Výživa: Správná výživa rodičů během těhotenství i dítěte po narození může zajistit, že tělo dítěte bude dostávat správné vitamíny, minerály a bílkoviny pro zdravé kosti a optimální růst
 • Spánkový režim: Studie ukazují, že kojenci rostou do délky po šlofících a dlouhých obdobích spánku
 • Fyzická aktivita: Tělesný pohyb a fyzická aktivita pomáhají budovat silné svaly a kosti
 • Celkové zdraví: Chronické nemoci a onemocnění v dětství mohou ovlivnit růst a vývoj
tabulka-velikosti-miminka
Obecně platí, že během prvních 6 měsíců dítě roste přibližně o 1 centimetr za měsíc. Mezi 6. měsícem a 1. rokem se růst trochu zpomalí na přibližně 1/2 centimetru za měsíc.

Tabulka velikostí miminka podle měsíců

Tato tabulka velikostí miminek podle měsíců ukazuje průměrnou délku nebo výšku zdravých, donošených dětí od jednoho měsíce do jednoho roku.

Tabulka velikostí miminek podle měsíců, průměrné délky dítěte:

ChlapciDívky
Věk 50. percentil*50. percentil*
1 měsíc54,7 cm53,7 cm
2 měsíce58,4 cm57,1 cm
3 měsíce61,4 cm59,8 cm
4 měsíce63,9 cm 62,1 cm
5 měsíců65,9 cm64,0 cm
6 měsíců67,6 cm65,7 cm
7 měsíců69,2 cm67,3 cm
8 měsíců70,6 cm68,7 cm
9 měsíců72,0 cm70,1 cm
10 měsíců73,3 cm71,5 cm
11 měsíců74,5 cm72,8 cm
12 měsíců75,7 cm74,0 cm
Tabulka velikostí miminek

Tabulka velikostí miminek má centimetry zaokrouhleny.

* Pokud jsou velikosti miminek na 50. percentilu, znamená to, že ze 100 normálních dětí jejího věku jich bude 50 větších a 50 menších. Podobně pokud je na 75. percentilu, znamená to, že je větší než 75 dětí a menší jen než 25 ze 100 dětí jejího věku.

Jak růstové spurty ovlivňují růst dítěte?

Kojenci nerostou stejnou rychlostí. Mají období, kdy rostou pomalu, a období, kdy dochází k rychlejšímu růstu. Velký růstový skok, který nastane v krátkém časovém období, se nazývá růstový spurt.

Růstový spurt může nastat kdykoli a nemusí se nutně řídit určitým vzorcem. Některé z věkových období, kdy může dítě zažít růstový spurt, jsou 10 dní, 3 týdny, 6 týdnů, 3 měsíce a 6 měsíců.

Během růstového spurtu a po něm bude dítě potřebovat více mléka. Možná bude maminka muset své dítě krmit až každou hodinu nebo dvě, což je jev často označovaný jako skupinové krmení.

U kojených dětí k tomu dochází častěji. Jelikož se mateřské mléko tvoří na základě nabídky a poptávky, bude se dítě v době růstového spurtu kojit mnohem častěji, což bude pro tělo maminky signálem k tvorbě většího množství mléka.

Naštěstí tato častá kojení trvají jen asi 1 nebo 2 dny, kdy se zásoba mléka přizpůsobí potřebám rostoucího dítěte. Poté by se dítě mělo vrátit do pravidelnějšího režimu krmení.

Ideální váha podle výšky a věku předškoláka: Jak rostou a přibírají?

Většina dětí přibírá od 2 let do puberty každý rok přibližně 4,4 kg. Mezi 2. a 3. rokem také vyrostou 8 cm do výšky a mezi 3. a 4. rokem o 7 cm. Možná mají rodiče problém si to představit, ale ve 24 až 30 měsících dosahují děti poloviny své dospělé výšky.

Níže jsou uvedeny tabulky průměrné hmotnosti a výšky pro děti v předškolním věku.

Pro všechny platí, že ideální tabulky váhy a výšky dítěte ukazují výšku a hmotnost dětí obou pohlaví v 50. percentilu, což je průměr. Cokoli vyššího znamená, že dítě je větší než průměr. Cokoli nižšího znamená, že je menší než průměr.

idealni-vaha-podle-vysky-a-veku-tabulka
Pro všechny platí, že ideální tabulky váhy a výšky dítěte ukazují výšku a hmotnost dětí obou pohlaví v 50. percentilu, což je průměr.

Tabulka hmotnosti a výšky podle věku: Chlapci v předškolním věku 2 – 4,5 roku

Tabulka průměrné hmotnosti a výšky dítěte v předškolním věku:

VěkVýškaVáha
2 roky86,5 cm12,7 kg
2,5 roku91,3 cm13,6 kg
3 roky95,3 cm14,4 kg
3,5 roku99 cm15,3 kg
4 roky102,5 cm16,3 kg
4,5 roku105,9 cm17,4 kg
Tabulka hmotnosti, věku a výšky – chlapci

Tabulka váhy a výšky podle věku 2 – 4,5 roku: Dívky

Tabulka průměrné hmotnosti, výšky a věku pro dívky:

VěkVýškaVáha
2 roky85 cm12,1 kg
2,5 roku90,3 cm13 kg
3 roky94,2 cm13,9 kg
3,5 roku97,7 cm14,9 kg
4 roky101 cm15,9 kg
4,5 roku104,5 cm16,9 kg
Tabulka váhy podle věku, výšky a hmotnosti – dívky

Váha a výška dítěte podle věku: Jak rostou a přibírají starší děti?

Jaká je průměrná hmotnost a výška velkého dítěte? Možná už rodiče od svého dítěte zaslechli: Jak moc vyrostu?“ Ve věku od 5 do 8 let děti vyrostou přibližně 58 cm za rok. Mezi 6. rokem a pubertou také přibývají na váze 23 kg ročně.

Níže jsou uvedeny tabulky průměrné hmotnosti a výšky podle věku 5 – 8 let.

Tabulka váhy a výšky dítěte podle věku 5 – 8 let: Chlapci

Níže je uvedena tabulka průměrné hmotnosti, výšky a podle věku dítěte pro chlapce:

VěkVýškaHmotnost
5 let109,2 cm18,5 kg
6 let115,7 cm20,8 kg
7 let122 cm23,2 kg
8 let128,1 cm25,8 kg
Tabulka váhy, výšky podle věku dítěte – chlapci

Tabulka váhy a výšky dítěte podle věku 5 – 8 let: Dívky

Tabulka průměrné váhy a výšky dítěte podle věku 5 – 8 let, dívky:

VěkVýškaHmotnost
5 let108 cm18 kg
6 let115 cm20,3 kg
7 let121,8 cm22,9 kg
8 let127,8 cm25,8 kg
Tabulka váhy a výšky dítěte podle věku – dívky

Úvahy o tabulce ideální váhy dítěte

Tabulky o ideální váze dítěte, tabulky velikostí miminek a percentily jsou pouze nástroje, které pomáhají sledovat růst a váhu dítěte v průběhu času.

50. percentil znamená průměr, nikoli „normál“. Zatímco některé děti se nacházejí na průměrné hranici, mnoho dětí se nachází pod ní nebo nad ní. Pokud se tedy dítě nenachází na 50. percentilu, neznamená to, že neroste zdravým tempem. Zdravé děti mohou být na 5. percentilu stejně jako na 95. percentilu.

I když může být lákavé srovnávat růst a vývoj dítěte s jinými dětmi, je důležité si uvědomit, že děti mají různé tvary a velikosti.

Růst a váha dítěte závisí na mnoha faktorech, včetně genetiky, stravy a úrovně aktivity. Každé dítě roste svým vlastním tempem. Lékaři se snaží ujistit, že děti odpovídají tomu, co se od nich vzhledem k jejich anamnéze očekává. Nejdůležitější je, že má dítě zdravý růstový trend, a ne to, jaká je jeho výška a hmotnost ve srovnání s ostatními dětmi.

vaha-ditete-podle-veku
Růst a váha dítěte závisí na mnoha faktorech, včetně genetiky, stravy a úrovně aktivity.

Tabulky ideální váhy dítěte a tabulky velikostí miminek nejsou stejné

Je důležité, aby rodiče věděli, že tabulky ideální váhy dítěte a tabulky velikostí miminek nejsou stejné.

Stejně jako jsou všechny děti jiné, je podstatné si uvědomit, že ne všechny růstové tabulky ideální váhy dítěte jsou totožné. Růstové tabulky ideální váhy dítěte a výšky jsou referenční.

Tabulky ideální váhy dítěte a velikostí miminek od Světové zdravotnické organizace (WHO) obsahují více údajů od kojených dětí. Matky stále více kojí a grafy WHO jsou považovány za standard toho, jak by děti měly růst.

Rodiče by měli mít na paměti, že miminka mají také růstové spurty – což znamená, že růst není vždy postupný a předvídatelný proces. Zrovna když rodiče začnou pochybovat, zda dítě v poslední době dostatečně vyrostlo, může se stát, že se vyšplhá nahoru v žebříčcích.

vaha-miminka-tabulka doktorka s dítětem
Růstové tabulky ideální váhy dítěte a výšky jsou referenční.

Tabulky ideální váhy podle výšky a věku dítěte jsou orientační – nutné dodržovat pravidelné návštěvy u lékaře

Když rodiče porovnávají své dítě s ostatními dětmi, mohou si dělat starosti, pokud si všimnou, že je menší nebo těžší než jeho vrstevníci. Naštěstí existuje snadný způsob, jak zmírnit obavy a s jistotou zjistit, zda dítě roste podle očekávání. Stačí dodržovat pravidelný plán návštěv u dobře prospívajících dětí, který poskytne lékař.

Lékař dítě při každé návštěvě zváží a změří. A v průběhu času bude sledovat růst a celkový zdravotní stav dítěte. Často bude jeho růst od poslední návštěvy v očekávaném rozmezí. Pokud tomu tak není, umožní tyto prohlídky lékaři všimnout si jakýchkoli odchylek od předpokládaného růstu dítěte a případně rychle řešit případné problémy.

Pokud si sami rodiče zavedou tabulku růstu a váhy dítěte, mohou poskytnout lékaři cenné informace při každé návštěvě. Lékař bude sledovat, zda dítě přiměřeně roste, zda nedochází k dramatickým změnám (například ze 75. percentilu na 25. percentil) a zda je váha miminka podle tabulky v přiměřeném rozmezí pro jeho věk.

Tyto ideální tabulky váhy a výšky dítěte poskytnou obecnou představu o tom, jak dítě roste. Pomocí percentilů porovnávají růst a váhu dítěte s ostatními dětmi stejného věku a pohlaví.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang