10 důvodů, proč je někomu pořád zima – zimomřivost a příčiny

zimomrivost

Neustálý pocit zimy je nejen nepříjemný, ale může být i známkou skrytého zdravotního problému, jako je hypotyreóza, nedostatek vitamínů nebo prostě nedostatek spánku. Jaké jsou příčiny zimomřivosti?

Pocit zimy, když je člověk venku v chladném počasí, je jedna věc, ale pokud se neustále třese, zatímco všichni ostatní říkají, že jsou v teple, pak je čas to prozkoumat.

10 možných příčin zimomřivosti

Níže je uvedeno 10 možných příčin zimomřivosti – toho, proč je člověku stále taková zima, a jak může svůj rozhozený vnitřní termostat vyřešit.

proc-mi-je-porad-zima
Neustálý pocit zimy je nejen nepříjemný, ale může být i známkou skrytého zdravotního problému

1. „Proč je mi pořád zima?“ Důvodem může být nízká tělesná hmotnost

Nízká tělesná hmotnost – definovaná jako BMI pohybující se kolem 18,5 kg/m² nebo nižší – může být pro někoho důvod: „Je mi stále zima“.

Zaprvé, když má člověk podváhu, chybí dostatečná hladina tělesného tuku, který by izoloval od nízkých teplot. Může se i někdy vyskytnout zimnice bez teploty.

Navíc nízký BMI obvykle znamená snížený příjem potravy. Skromný příjem kalorií zpomaluje metabolismus, takže si člověk nevytváří dostatek tělesného tepla.

Pokud má člověk podezření, že zimomřivost je způsobena podváhou, může pociťovat další příznaky, jako například:

 • nepravidelný menstruační cyklus
 • závratě
 • únava
 • slabost

Jak ji léčit?

Pokud má člověk podváhu, měl by se poradit se svým lékařem, který provede testy, aby zjistil, co je příčinou nízké tělesné hmotnosti. Může také doporučit, aby člověk přibral několik kilogramů tím, že bude konzumovat plnohodnotné zdravé potraviny, které obsahují hodně bílkovin, tuků a složitých sacharidů.

2. Hypotyreóza jako možný důvod pro pocit zimy bez teploty

Věčná zimomřivost je příznakem hypotyreózy, což znamená, že štítná žláza nevylučuje dostatečné množství hormonů štítné žlázy.

Bez správné hladiny tohoto hormonu se metabolismus zpomaluje, což brání vytvářet dostatečné množství tepla. Tímto onemocněním trpí přibližně přes půl milionu Čechů, přičemž míra výskytu je vyšší u žen, které byly nedávno těhotné nebo jsou starší 60 let.

Mezi další příznaky hypotyreózy patří například:

 • řídnutí vlasů nebo vypadávání vlasů
 • suchá kůže a vlasy
 • delší nebo silnější menstruace
 • nevysvětlitelné přibývání na váze

Jak léčit hypotyreózu?

Pokud člověk má podezření na problém se štítnou žlázou, musí navštívit svého lékaře, jenž může diagnózu potvrdit krevním testem a léčit stav léky na předpis.

3. Neustálý pocit zimy může způsobit anémie z nedostatku železa

Nízká hladina železa je jednou z nejčastějších příčin chronické zimomřivosti. Je to proto, že železo pomáhá červeným krvinkám roznášet kyslík po celém těle, takže je schopno produkovat teplo.

Železo je také klíčové, protože jeho nedostatek může zpomalit funkci štítné žlázy, což vede k hypotyreóze – a ta dále způsobuje neustálou zimu.

Mezi další příznaky nízké hladiny železa patří například:

 • bledá kůže
 • křehké nehty
 • potíže se soustředěním
 • dušnost

Jak léčit nedostatek železa?

Nejprve člověk bude chtít u svého lékaře zjistit správnou diagnózu pomocí krevních testů. Poté může v závislosti na závažnosti anémie doporučit užívání doplňků stravy se železem, infuzi nebo jednoduše zvýšit příjem potravin bohatých na železo, jako je červené maso, listová zelenina a vejce.

4. Studené ruce mohou souviset se špatným krevním oběhem

Pokud člověk má studené ruce a nohy, ale jinak se cítí příjemně, může být na vině problém s krevním oběhem, kvůli kterému se krev nedostává do končetin.

Jednou z častých příčin problémů s krevním oběhem je Raynaudova choroba, někdy nazývaná Raynaudův fenomén. Toto onemocnění způsobuje dočasné zúžení cév na rukou a nohou, když cítí chlad.

Mezi další důvody, proč se krev může hůře dostávat do končetin, patří kardiovaskulární onemocnění, které způsobuje, že srdce nepumpuje tak efektivně, nebo kouření, které zužuje cév.

Jak to léčit?

Většina lidí s Raynaudovým syndromem sice léčbu potřebuje jen zřídka, ale někteří mohou chtít nasadit léky. Je tak vhodné navštívit svého praktického lékaře, který může určit příčinu problémů s krevním oběhem a ujistit se, že se nejedná o něco závažnějšího, jako je například kardiovaskulární onemocnění.

5. Dostatečná hydratace přispívá k termoregulaci těla

Pokud se prostě člověk nemůže zahřát a má neustálý pocit zimy, může to být signál, že potřebuje pít více vody. Až 60 % těla dospělého člověka tvoří voda a ta pomáhá termoregulaci těla.

Pokud je člověk dostatečně hydratovaný, voda zachycuje teplo a pomalu ho uvolňuje, čímž udržuje tělesnou teplotu v příjemné zóně. S menším množstvím vody je tělo citlivější na extrémní teploty.

Kromě pocitu zimy patří mezi další příznaky dehydratace:

 • závratě nebo zmatenost
 • svalové křeče
 • zácpa
 • tmavě zbarvená moč

Jak léčit dehydrataci?

Doporučuje se vypít minimálně osm sklenic denně, ale pokud člověk cvičí nebo tráví čas na slunci, pít by měl vždy více.

zimomrivost-priciny žena pije vodu
Pokud je člověk dostatečně hydratovaný, voda zachycuje teplo a pomalu ho uvolňuje, čímž udržuje tělesnou teplotu v příjemné zóně.

6. Neustálý pocit zimy může souviset s nedostatkem vitaminu B12

Nedostatečná konzumace vitaminu B12 – asi 2,4 mikrogramu denně u průměrného dospělého člověka – může způsobit anémii, která vede k chronické zimomřivosti.

Pokud se u člověka kromě neustálé pocitu zimy objevují i následující příznaky, může mít nedostatek B12:

 • necitlivost nebo brnění rukou, nohou nebo chodidel
 • oteklý a zanícený jazyk
 • problémy s rovnováhou
 • ztráta paměti

Jak bojovat s nedostatkem vitaminu B12?

Zatímco u běžné populace je nedostatek B12 vzácný, u veganů nebo vegetariánů je běžný, protože tato živina se nachází téměř výhradně v živočišných produktech. Proto by měli zkusit užívat doplněk stravy, pokud jsou rostlinného původu. V opačném případě se poradit se svým lékařem, protože to může být známkou problému se vstřebáváním.

7. „Je mi stále zima, protože jsem žena“

Stává se, že se ženy mohou hádat s mužskými členy rodiny nebo kolegy o to, kdo má ovládat termostat. Ukázalo se, že pocit zimy je opravdu genderově podmíněný.

Ačkoli se to může zdát neintuitivní, ženy jsou lepší v uchovávání tepla než muži, protože ženské tělo udržuje průtok krve životně důležitými orgány, jako je mozek a srdce. To však znamená, že se k rukám a nohám dostává méně krve, takže jsou neustále studené ruce.

Co dělat s: „Je mi stále zima, protože jsem žena“?

Pokud není možné zvýšit teplotu na termostatu, ponožky a rukavice jsou v této situaci nejlepšími přáteli pro neustálý pocit zimy a studené ruce. Nebo se může investovat do malého ohřívače na stůl.

neustaly-pocit-zimy teplé ponožky
Pokud není možné zvýšit teplotu na termostatu, ponožky a rukavice jsou v této situaci nejlepšími přáteli pro neustálý pocit zimy a studené ruce.

8. Zimomřivost má spojení s cukrovkou

Cukrovka, jež není pod kontrolou, může vést k onemocnění zvanému periferní neuropatie, které poškozuje nervy v rukou a nohou.

Když se to rozvine, pociťuje nemocný necitlivost a někdy i bolest v rukou a nohou, a protože tyto nervy jsou také zodpovědné za vysílání zpráv do mozku týkajících se vnímání teploty, ruce a nohy mohou být studené.

Jak se léčí cukrovka?

Diabetická nefropatie se vyvíjí postupně, takže si nemocný nemusí uvědomit, že ji má. Pokud je však diabetik nebo má příznaky tohoto onemocnění, jako je časté močení, únava a pocit vyprahlosti, musí navštívit svého lékaře.

9. Minimální svalová hmota může způsobit pocit zimy

Pokud člověk již navštívil svého lékaře kvůli neustávající zimomřivosti a ten zjistil, že nemá žádné základní onemocnění, je možné, že je neustálý pocit zimy kvůli nedostatku svalové hmoty.

Svaly pomáhají udržovat tělesnou termoregulaci těla. Takže nedostatečný svalový tonus přispívá k pocitu zimy. Větší množství svalové hmoty také zrychluje metabolismus, který bojuje proti pocitu „Je mi stále zima“.

Co je možné udělat s tím: „Proč je mi pořád zima“?

V posilovně nebo při investici do volných vah si člověk může vybudovat svaly, které ho budou pohánět jako pec proti pocitu zimy.

10. Zimomřivost jako příčina při nedostatku spánku

Nedostatek spánku působí chaos na nervový systém, což může vyvést z míry systémy regulující teplotu a vést i k zimnici bez teploty.

I když není jasné, proč se to děje, nedostatečný spánek snižuje aktivitu hypotalamu, části mozku, která řídí termoregulaci těla. Proto má člověk pocit zimy bez teploty. Navíc, když je člověk unavený z neklidné noci, metabolismus pracuje pomaleji.

Jak léčit nedostatek spánku, který způsobuje pocit zimy bez teploty?

Člověk by měl dbát na to, aby spal doporučených 79 hodin denně, dodržovat pravidelný spánkový režim a vypínat elektroniku asi 30 minut předtím, než položí hlavu na polštář.

Shrnutí zimomřivost příčiny

Pokud člověka trápí zimomřivost, může to značit i jiné zdravotní problémy. Je tedy vhodné, aby člověk navštívil lékaře a zjistil své příčiny zimomřivosti a proč ho sužuje: „Proč je mi pořád zima?“ Pokud lékař nestanoví, že se zimomřivost týká jiného onemocnění, měl by se člověk zaměřit na dostatečnou hydrataci a popřípadě začít chodit cvičit, aby nabral svalovou hmotu.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang