Jak se zbavit strachu a překonat ho

strach

Strach je přirozená a důležitá emoce, která nás upozorňuje na přítomnost nebezpečí. A je jedno, jestli je toto nebezpečí fyzické nebo psychické. Strach někdy pramení ze skutečných hrozeb, ale někdy také vychází i z domnělých nebezpečí. Jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu?

Od malička jsme vybaveni pudy přežití, které jsou nezbytné k tomu, abychom dostali strach, když cítíme nebezpečí. Strach je od toho, aby nás chránil. V hlavě strach upozorní na nebezpečí a připravuje nás na jeho zvládnutí. Pocit strachu je v některých situacích velmi přirozený a zároveň užitečný. Strach může být jako varovný signál, který nás nabádá k opatrnosti.

Jako všechny emoce, strach může být mírný, střední, nebo intenzivní, v závislosti na situaci a osobu. Pocit strachu může být krátkodobý nebo může trvat déle.

Strach může být také příznakem některých duševních poruch včetně panických atak, sociální úzkostné poruchy, fobií a posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Stejně jako jsou různé intenzity strachu, tak strach u každého člověka vyvolává jiná situace. Někdo má strach ze samoty, jiný člověk má zase strach z lidí. Někdo se bojí hadů, ale někdo jiný je chová doma v teráriu.

Strach z lidí

Pro extroverty to zní až neuvěřitelně, ale existují lidé, kteří mají strach z lidí. Bojí se neznámých lidí, ale nejsou v pohodě ani ve skupině kamarádů, které znají. Takže oslava je pro ně spíše noční můrou, než potěšením.

Vědci se přou, čím je tento strach, nebo dokonce fobie způsobena. Nic není jistě potvrzeno, ale pravděpodobně se jedná o nějakou zkušenost z minulosti. Také vrozené predispozice hrají svoji roli.

strach-z-lidi-1674487
Strach z lidí může dospět až do fáze, kdy člověk vůbec nevychází z domova.

Jak překonat strach z lidí? Zde velmi záleží na míře strachu, kterou daný jedinec cítí. V podstatě se tito lidé dají rozdělit do dvou skupin. A to na ty, kterým velká skupina lidí nedělá dobře a na ty, kteří to zkrátka nezvládají.

Pokud se dá situace zvládnout, pak je chození mezi lidi skvělou cestou, jak překonat strach z lidí a vlastně i sám sebe. Pokud člověk nemá rád bujaré večírky, může si v klidu zajít na menší oslavu, nebo na kávu s pár přáteli. A kdo ví, třeba se časem dopracuje i na velké večírky.

Nikdy by se ale neměl vyskytovat za hranicí strachu moc dlouho, protože dělat věci za hranicí strachu je velice vyčerpávající. Pokud by na tom člověk nezačal pracovat, je pravděpodobné, že se situace zhorší a člověk se zařadí do druhé skupiny, která je popsána níže.

Pokud už ale strach z lidí došel až do takového stavu, že ho není možné překonat svojí vůlí a silou. Pak se musí zvolit promyšlenější taktika, jak překonat strach z lidí. Nejlepší variantou je navštívit psychologa, který člověku poradí, jak se zbavit strachu a úzkosti.

Psycholog má na to své metody, které může podpořit i léky na uklidnění. Pravidelné návštěvy a dodržování všech doporučení je dobrá cesta, jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu. Bude dlouhá a trnitá, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Strach ze samoty

Tito lidé mají extrémní strach z toho, že budou sami. Člověk může zažít tento strach, když je sám, ale i když je s jinými lidmi. Možná je to překvapivé, ale v tomto případě se strach soustředí na obavy z izolace. Jedná se o strach z opuštění. Člověk se může cítit osamělý v davu, nebo se může obávat, že ho lidé opustí, nebo že bude muset jít domů sám.

Strach ze samoty i strach z opuštění často začíná v dětství. Časté příčiny strachu ze samoty zahrnují:

 • být ignorován nebo se cítit opuštěný
 • rozvod nebo ztráta rodiče v dětství
 • ztratit se v davu
 • být svědkem traumatické události bez někoho, kdo by člověka podporoval

Jak se zbavit strachu ze samoty? Tento strach je strach v hlavě, který má své opodstatnění, ale neměl by být příliš veliký. Stejně jako při strachu z lidí i zde záleží právě na jeho velikosti. V tomto případě je dobré vyřešit příčinu strachu a pak postupně zkoušet být sám.

Někdo si to zvládne vyřešit v sobě, nebo mu pomůže někdo z blízkých, ale někdo bude muset zajít k psychologovi. Není se za co stydět a je důležité vybrat si psychologa, který bude člověku opravdu sedět a rozumět.

Strach z řízení auta

Strach z řízení je druh fobie, která má za následek přetrvávající a intenzivní strach z řízení nebo jízdy ve vozidle. Tento strach se projevuje výrazným strachem z vyhlídky na řízení a také snahou vyhnout se řízení auta.

Někteří lidé pociťují úzkost nebo strach, vždy když řídí. Jiní se obávají jízdy v konkrétních situacích, jako je jízda přes most, tunelem, v noci, vysokou rychlostí, změna jízdního pruhu nebo předjíždění. Nejčastěji se lidé bojí řídit, protože se obávají, že se stane něco negativního.

Příčiny strachu jsou různé. Začátečník těsně po autoškole se bojí, protože řízení je něco nového a neznámého. Strach z neznámého je evolučně daný a je velmi důležitý. Proto by měl se začátečníkem jezdit někdo, u koho již řízení strach z neznámého nevyvolává. Následně by se i začátečník měl zbavit svého strachu.

Ovšem i potom se může a někdy i ze dne na den objevit strach z řízení auta. Příčin je hodně. Níže je seznam těch nejběžnějších:

 • minulé zkušenosti s autonehodami
 • ztracení
 • cestování hustým provozem
 • sledování ošklivé autonehody v televizi
 • mít někoho, koho znáte, kdo měl nehodu
 • nedostatek důvěry ve své řidičské schopnosti

Jak se zbavit stresu a strachu při řízení? Zase záleží na tom, jak moc velký má člověk strach. Pokud se dá nějak zvládnout je dobré řídit s blízkým, kterému člověk důvěřuje. A společně jezdit pomalu mimo provoz a postupem času se zlepšovat. Pokud už sednutí za volant nepřipadá v úvahu, pak je vhodná doba zajít si k odborníkovi pro radu a péči. Dost často to bývá už jediná možná cesta, jak se zbavit stresu a strachu ze řízení auta. Bez řízení se sice dá žít, ale je to značně omezující a nepraktické.

Člověk by neměl mít strach a být ve stresu, ale stále je nutné mít k řízení respekt a dodržovat všechny dopravní předpisy.

Strach z hloubek

Nenormální a přetrvávající strach z hloubky rozhodně není nic příjemného. Pacienti trpící tímto strachem pociťují úzkost, i když si uvědomují, že jsou v bezpečí před pádem do hlubin. Hlavním příznakem je neustálý a přehnaný pocit napětí a úzkosti.

Tento strach je někdy způsoben minulým traumatickým zážitkem, jako je třeba topení se v hluboké vodě. Nehody nebo úmrtí související s hloubkami ve zprávách mohou také vyvolat strach z hloubek. V důsledku toho se lidé se strachem z hloubky snaží vyhýbat jezerům, bazénům, moři, chodbám, studnám, horským údolím, tunelům, jeskyním nebo všem dalším věcem, které s nimi mají spojenou hloubku.

strach-z-hloubky
Lidé, kteří mají strach z hloubky, se bojí i když vědí, že jim reálně žádné nebezpečí nehrozí.

Po setkání s hlubinami mohou začít pociťovat fyzické příznaky hysterie a úzkosti. Mezi tyto příznaky může patřit pocení, zvýšená tepová frekvence, nadměrný krevní tlak, třes, závratě, nevolnost, ztráta kontroly, pocit uvěznění a myšlenky na smrt.

Při zvladatelné strachu pomůže série mentálních cvičení, jako je představa, že se člověk přiblíží k údolí nebo k hluboké vodě, nebo vstoupí do vody a nasadí si potápěčské vybavení a skutečně se potápí, jsou známé metody, jak překonat úzkostnou reakci. Některé další metody zahrnují cvičení, jako je například stání ve vodě do pasu nebo chůze v bazénu.

Pokud už strach z hloubky pokročil do takové fáze, že ho člověk není schopen překonat sám, pak je dobré vyhledat pomoc u odborníka.

Strach z budoucnosti

Asi skoro každý člověk se někdy bál tak, že nemohl usnout před schůzkou se šéfem. Každý je nervózní, když ho čeká důležitá debata s partnerem. A dokola přemýšlí, jak to asi dopadne.

Nikdo neví, co přinese budoucnost, a přemýšlet, jak dopadnou pracovní nebo partnerské situace, je celkem normální. Ale musí to mít určité meze. Jakmile se situace dostane za hranici normálnosti, začíná strach z budoucnosti, který popisuje obavy kolem špatných věcí, které by se mohly stát. Může se to stát v mnoha různých kontextech, ale běžně se to zaměřuje na věci, které člověk nemůže předvídat nebo kontrolovat.

Opět platí, že tyto starosti jsou normální, ale mohou se stát známkami strachu z budoucnosti, pokud začnou ovlivňovat každodenní život.

Příznaky, kterých si člověk může všimnout jsou vypsány níže:

 • potíže se soustředěním
 • potíže se zvládáním emocí a nálady
 • emoční otupělost
 • ztráta zájmu o obvyklé koníčky
 • nervozita nebo neklid
 • svalové napětí a bolest
 • nevolnost a ztráta chuti k jídlu
 • problémy se spánkem

Lidé se strachem z budoucnosti tráví spoustu času představováním si nejhorších scénářů. Přílišné soustředění na tyto nechtěné výsledky může také zvýšit frustraci a beznaděj. Pro spokojený a šťastný život je dobré představovat si ty nejlepší scénáře.

Jak se zbavit stresu a strachu? Existuje hodně možností, jak se zbavit strachu a úzkosti z budoucnosti. Nejlepší možností, jak se navždy zbavit paniky, úzkosti a strachu, je kombinovat více způsobů.

Jednoduché a přitom funkční řešení jsou mantry. Jejich opakování pomáhá zmírnit strach. Je to takové krátkodobější řešení, ale i tak může pomoci. Věty, které je dobré si opakovat:

 • Jsem v bezpečí.
 • Nic zlého se mi nestane.
 • Všechno bude v pořádku.

Cvičení, zejména zkoušení nových forem cvičení nebo fyzických aktivit, pomáhá udržet se v přítomném okamžiku. Takto je člověk nucen přemýšlet o úkolu, který má před sebou, a nezbývá mu žádný čas na starání se o budoucnost.

Další možností, jak se přestat strachovat o budoucnost je vedení deníku, které pomáhá v boji proti předpojatosti při zpětném pohledu. Zároveň psaní deníku také pomáhá odvrátit myšlenky, že minulost byla mnohem ideálnější. Psaní si klasického deníku, nebo deníku vděčnosti prokazatelně zvyšuje dlouhodobou spokojenost,

Pokud je strach z budoucnosti závažný, tak se opět vyplatí najít si terapeuta, který člověku pomůže na cestě při zbavení se strachu.

Strach ze smrti

Je přirozené cítit nějaký pocit obav ze smrti nebo umírání. Koneckonců, je normální strach z neznámého a smrt je rozhodně neznámá. Člověk si může myslet, že umírání bude děsivé, bolestivé nebo osamělé.

strach-ze-smrti-4737435
Smrt je sice nepříjemná, ale přirozená součást života.

Ale pokud má strach ze smrti, pak tento strach ovlivňuje každodenní život. Může ztížit fungování ve škole, v práci nebo v sociálních situacích. Když takový člověk přemýšlí o umírání, mohou se u něj projevit dokonce fyzické příznaky, jako je panický záchvat.

Je možné, že i konkrétní událost nebo zkušenost spustila tento iracionální strach ze smrti. Může se rozvinout, pokud:

 • člověk prožije traumatický zážitek související se smrtí nebo umíráním
 • přijde o rodiče nebo milovanou osobu
 • viděl, že někdo má těžkou nebo bolestivou smrt

Jak se zbavit strachu a úzkosti? Pokud je strach ještě zvladatelný, je dobré promluvit si s někým, komu člověk důvěřuje. V opačném případě je nutné obrátit se na psychologa.

Zabránit tomuto strachu není jednoduché, ale je dobré hovořit o smrti již s malými dětmi. Samozřejmě na jejich úrovni a hlavní je jim nelhat.

Strach z nemocí

Lidé, kteří mají strach z nemocí, mají nelogický strach z rozvoje konkrétní nemoci. Obvykle je nemoc, které se obávají, život ohrožující. Tento strach někdy nazýváme chorobou studentů medicíny, protože studenti mohou věřit, že po jejím studiu nějakou nemoc mají. Strach z nemocí se také týká lidí, kteří na internetu čtou o určité nemoci a pak věří, že tuto nemoc mají nebo ji dostanou.

Tito lidé často navštěvují lékaře a požadují lékařské testy. Nebo se u nich může rozvinout strach z lékařů, protože se bojí, že zjistí, že mají nějakou nemoc. Často mají pocit, že lékaři neberou jejich symptomy a obavy vážně.

Kvůli tomu, že se lidé bojí, že se nakazí, chovají se poněkud zvláštně. Projevy velkého strachu z nemocí:

 • Vyhýbají se lidem nebo místům, aby se snížilo riziko, že onemocní.
 • Neustále zkoumají konkrétní nemoc a její příznaky.
 • Jsou úzkostlivý o svoje zdraví.
 • Jsou posedlí normálními tělesnými funkcemi, jako je tepová frekvence, nebo obava, že něco jako kašel je příznakem rakoviny plic.
 • Nadměrně sdílejí příznaky a zdravotní stav s ostatními.

Nejúčinnější metodou, jak se zbavit tohoto strachu je navštívit psychologa. Pokud je strach ještě zvladatelný, je dobré zaměstnat se nějakou činností a přestat na onemocnění myslet.

Strach ze strachu

Strach ze strachu může znít nadbytečně, ale je to velmi reálná a komplexní porucha, která může mít několik forem.

Člověk s fobií se může bát fyzických vjemů, které se dostavují se strachem, jako je dušnost, zpocené dlaně nebo bušení srdce. Může mít pocit, že tyto příznaky ohrožují jeho život, nebo mohou způsobit trvalé poškození.

Také může mít strach z rozvoje specifické fobie, jako je například klaustrofobie (strach z přeplněných, stísněných prostor) nebo trypanofobie (strach z jehel). Úzkost z předvídání potenciální fobie se ve skutečnosti stává fobií samotnou. I tento strach ze strachu může ovlivnit každý aspekt života. Intenzivní pocity děsu, úzkosti a paniky mohou ztížit fungování v práci i ve škole.

Lidé se strachem ze strachu se obvykle vyhýbají situacím, kdy si myslí, že by se mohli začít bát. To by mohlo znamenat, že se vyhnou běžným „děsivým situacím“, jako jsou horory, horské dráhy nebo seskok padákem. Může to ale také znamenat držet se dál od úzkosti v jakékoli podobě, jako je třeba jít na pracovní pohovor.

Vyhýbací se strategie mohou pramenit i z jiných fobií. Pokud má například člověk aerofobii (strach z létání), může se natolik bát, že zaznamená příznaky spojené s touto fobií, že se začne pro jistotu vyhýbat jiným formám cestování, jako jsou auta, vlaky a autobusy.

Jak se zbavit stresu a strachu? Strach ze strachu už je velmi komplexní problém, který je většinou potřeba řešit s psychologem.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang