Jak funguje seznamka pro mladé a co dělají?

seznamka-pro-mlade

Vyhlídka pro rodiče, že dospívající používá seznamky pro mladé a řeší, co dělat na prvním rande, je přirozeně zneklidňující. Je snadné se obávat, že dítě bude zraněno. Že mu to přeroste přes hlavu. Že bude manipulováno nebo že mu bude zlomeno srdce. Jak fungují seznamky pro mladé a kam mohou vyrazit na první rande? Jaké jsou tipy pro rodiče, aby se v tom orientovali?

Je jasné, že rodiče cítí rozpaky, že dospívající vyroste a opustí hnízdo. Ale jakkoli nepříjemné nebo děsivé se může zdát uvažování o seznamkách pro mladé a romantickém životě dítěte. Rodiče by neměli zapomínat, že jde o normální, zdravou a nezbytnou součást emocionálního vývoje každého mladého dospělého.

Jak funguje seznamka pro mladé? Co se změnilo?

Jak ale přesně v dnešní době randění dospívajících vůbec vypadá? Obecná představa je možná stejná jako vždy. Ale způsob, jakým dospívající randí, se oproti době před pouhými deseti lety dost změnil. A vliv na to mají i seznamky pro mladé.

Je zřejmé, že rozmach sociálních médií a všudypřítomné mobilní telefony jsou dva největší vlivy na měnící se svět randění teenagerů. Děti ani nemusí opouštět své ložnice, aby si mohly „vyrazit“.

Mnoho dospívajících si povídá online, což může snadno přerůst ve falešný pocit intimity. V důsledku toho se častěji setkávají s lidmi na seznamce pro mladé, se kterými si sice chatovali, ale nikdy se s nimi nesetkali, protože je nevnímají jako cizí lidi. Online seznamování – seznamka pro mladé tak otevírá úplně jiný svět.

Jaké jsou nejpoužívanější seznamky pro mladé?

V současné době, je jasné, že trend seznamovaní se přesunul do online prostředí. Pravděpodobně rodičům neuniklo, že sociální sítě jako je Facebook, Instagram a TikTok též slouží jako seznamka pro mladé, i když se oficiálně za seznamky nepovažují.

Facebook však již vytvořil svou platformu, kde mají možnost se mladí seznamovat.

Zde jsou uvedeny nejčastější platformy, jež patří mezi nejpoužívanější seznamky pro mladé v Česku:

 • Tinder
 • Badoo
 • Instagram
 • TikTok
 • Facebok
seznamovani-pro-mlade notebooková klávesnice se srdíčkem
V současné době, je jasné, že trend seznamovaní se přesunul do online prostředí.

7 tipů pro rodiče, jak se orientovat ve světě seznamování

Tato rychle se měnící společenská situace je pro rodiče stále náročnější, jak udržet krok. Jak zjistit, jak se svými dospívajícími mluvit o seznamování, sexuálních otázkách a stanovit pravidla, co se týče seznamek pro mladé. A samozřejmě jiná pravidla, která je ochrání. Aby se rodiče orientovali v této neznámé oblasti, je níže popsáno 7 tipů, které rodičům odkryjí, jak se mohou chovat a lépe se zorientovat.

1. Romantika teenagerů je normální

I když někteří dospívající začínají randit dříve než jiní. Romantické zájmy a seznamky pro mladé jsou v období dospívání normální a zdravé. Některé děti svůj zájem o randění projevují otevřeněji nebo hlasitěji. Většina z nich však věnuje pozornost a je zaujata vyhlídkou na romantický život, i když si ji nechávají pro sebe.

Randění pomáhá dospívajícím budovat sociální dovednosti a emocionálně růst. Zajímavé je, že dospívající dnes „randí“ méně než v minulosti. To je možná částečně způsobeno přílivem mobilních telefonů a virtuálních sociálních interakcí. A měnícím se způsobem, jakým dospívající definují své vztahy.

V roce 1991 spolu nerandilo pouze 14 % maturantů, zatímco v roce 2013 se toto číslo vyšplhalo na 38 %. Z dětí ve věku 13 až 17 let má nějakou zkušenost s romantickým vztahem přibližně 35 % a 19 % z nich je ve vztahu v každém okamžiku.

Ale bez ohledu na to, kdy to začne, je pravda, že většina dospívajících, zejména když procházejí střední a vysokou školou, se nakonec bude zajímat o seznamky pro mladé a randění. Až začnou chodit s někým, rodiče se budou muset připravit tím, že stanoví očekávání. A zahájí o těchto tématech láskyplný a podpůrný dialog.

2. Randění buduje vztahové dovednosti

Stejně jako začátek každé nové životní etapy je i vstup do světa randění vzrušující i děsivý. Pro děti i jejich rodiče. Děti se budou muset prosadit tím, že vyjádří romantický zájem o někoho jiného. Ať už zvolí seznamku pro mladé, nebo jiný způsob. Budou riskovat odmítnutí, zjišťovat, jak být partnerem na schůzce a co to přesně znamená.

Nové dovednosti v oblasti komunikace, péče, ohleduplnosti, intimity a nezávislosti se střetávají s rozvíjející se sexualitou, omezenou kontrolou impulzů a touhou posouvat hranice. Dospívající může mít také nerealistické představy o randění na základě toho, co viděl na internetu, ve filmech nebo četl v knihách.

Skutečné randění nenapodobuje teenagerské filmy od Netflixu nebo Disneyho – nebo porno. Naopak, první schůzky mohou být trapné nebo nemusí skončit romancí. Rande mohou probíhat ve skupině nebo dokonce prostřednictvím Snapchatu, ale city jsou stejně skutečné.

Dnešní teenageři tráví spoustu času psaním SMS. A zpráv potenciálním milostným zájemcům na sociálních sítích a seznamkách pro mladé. Pro některé může tento přístup usnadnit seznamování. A to protože mohou nejprve otestovat vody a poznat se online, a to právě díky i seznamkám.

Pro ty dospívající, kteří jsou stydliví, může být osobní setkání nepříjemnější, zejména proto, že děti tráví tolik času připoutané ke své elektronice na úkor osobní komunikace.

Rodiče by měli pochopit, že rané seznamování je pro dospívajícího příležitostí, jak na těchto životních dovednostech zapracovat. Může udělat chybu anebo se zranit. Ale v ideálním případě se z těchto zkušeností také poučí.

3. Teenager potřebuje „rozhovor“

Je důležité, aby si rodiče s dospívajícím promluvili o různých tématech týkajících se randění, jako jsou osobní hodnoty, očekávání a tlak vrstevníků. Rodiče by měli být se svým dospívajícím otevření o všem, od toho, jak se k někomu chovat s úctou, až po jejich – a jeho – přesvědčení o sexuálních aktivitách.

Může být užitečné nastínit dětem, jak může vypadat rané chození. I když je rodičův pohled na věc poněkud zastaralý, jeho sdílení může nastartovat konverzaci. Zeptat se jich, co si představují pod pojmem chození a jaké mají případně otázky. Případně se podělit o některé své vlastní zkušenosti.

Probrat témata souhlasu, pocitu bezpečí a pohodlí a respektování jejich vlastních pocitů i pocitů druhé osoby. Především jim říct, co očekávají, pokud jde o respektování jejich partnera na schůzce a naopak.

Též by si rodiče měli promluvit o základních věcech, například o tom, jak se chovat při setkání s rodiči partnera nebo jak se chovat s respektem během rande. Ujistit se, že dospívající ví, že má projevovat zdvořilost tím, že bude chodit včas a nebude během rande psát zprávy přátelům.

Promluvit si o tom, co dělat, když se na rande druhá osoba chová neuctivě. A také si promluvit s dospívajícím o bezpečném sexu.

4. Žádný tlak a škatulkování

Kromě toho by rodiče neměli předpokládat, že znají (nebo by si měli vybrat) typ (nebo pohlaví) osoby, se kterou bude chtít chodit. Možná uvidí své dítě se sportovně založeným, čistotným klukem nebo teenagerem ze čtenářského kroužku, ale může projevit zájem o někoho úplně jiného.

Je to jejich čas, aby experimentovaly a zjistily, co a kdo je zajímá. Navíc se ví, že čím více rodiče budou tlačit, tím více budou táhnout. Dítě se může zajímat o někoho, koho by mu rodiče nikdy nevybrali. Ale měli by se snažit mu být co nejvíce oporou, pokud jde o zdravý a respektující vztah.

Rodiče by měli být otevření skutečnosti, že sexualita a pohlaví jsou spektrum. A mnoho dospívajících se nevejde do tradičních škatulek. Nebo přesně neodpovídají očekáváním, která na ně mají jejich rodiče. Je tak důležité milovat své dítě bez ohledu na to, co se děje.

5. Soukromí je zásadní

Rodičovské hodnoty, úroveň vyspělosti dospívajícího a konkrétní situace pomohou určit, jak velký doprovod dospívající potřebuje. Za určitých okolností může být nezbytné a zdravé mít na očích všechny, ale dospívající také potřebují stále větší míru nezávislosti a schopnosti činit vlastní rozhodnutí.

Je dobré, snažit se dospívajícímu poskytnout alespoň trochu soukromí.

Soukromí může rodič poskytnout, že:

 • Neposlouchá telefonní hovory
 • Neodposlouchává soukromé konverzace
 • Nečte každou zprávu na sociálních sítích

Pokud má rodič obavy z toho, co se děje, může:

 • Sledovat veřejné příspěvky svého dítěte na sociálních sítích
 • Řídit se svým instinktem, jak pečlivě dohlížet na to, co dospívající dělá

Další dobrou strategií je pozvat dítě, aby si domů přivedlo své kamarády a známé. Protože tak rodiče získají lepší představu o dynamice skupiny nebo dvojice. Navíc, pokud si dítě myslí, že rodiče chtějí jeho přátele nebo romantické partnery skutečně poznat a nejsou k nim nepřátelští. Je pravděpodobnější, že se otevře – a možná i méně pravděpodobné, že se bude dopouštět pochybného chování.

6. Dospívající potřebuje vedení

Ačkoli není zdravé příliš se zaplétat do seznamovacího života svého dospívajícího, mohou nastat situace, kdy rodič bude muset zasáhnout. Pokud rodič zaslechne, že dospívající říká zlé poznámky nebo používá manipulativní taktiky, ozvat se je na místě. Stejně tak pokud je dospívající příjemcem nezdravého chování. Je důležité zasáhnout a pomoci.

Mezi okamžikem, kdy dospívající začne chodit na seznamky pro mladé a randit, a okamžikem, kdy vstoupí do světa dospělých, existuje malé časové okno. A to znamená, snažit se jim poskytnout vedení, které jim může pomoci uspět v jejich budoucích vztazích. Ať už zažijí nějaké vážné zlomené srdce, nebo jsou to srdcaři, dospívání je doba, kdy se dospívající začínají učit o romantických vztazích z první ruky.

Je vhodné si otevřeně s dítětem promluvit o sexu, o tom, jak poznat, na co je připraveno, a o bezpečném sexu.

Rodiče by měli počítat s tím, že se dítě může cítit nepříjemně. A to když o těchto věcech bude mluvit. A může se tomu dokonce výslovně bránit. Ale to neznamená, že by se rodiče o to neměli pokusit.

Nabídnout radu, starostlivé ucho a otevřené rameno. Ujistit se, že chápou, že cokoli, co je umístěno na internetu a zašlou na seznamce pro mladé, je navždy. A že zaslání nahé fotografie se může snadno vymstít. A může být sdíleno s nechtěnými příjemci.

Nepředpokládat, že vše, co potřebují vědět, se dozvěděli ze sexuální výchovy, filmů a od svých kamarádů. Říct jim vše, co si myslí, že by měli vědět, i to, co je zřejmé. Pravděpodobně mají otázky. Ale možná se na ně nezeptají. A pravděpodobně cestou pochytili mylné informace, které je třeba opravit.

7. Teenager potřebuje bezpečnostní pravidla

Úkolem jako rodiče je zajistit bezpečnost dítěte a pomoci mu osvojit si dovednosti, které potřebuje k tomu, aby se orientovalo ve zdravých vztazích. Jak dospívající dospívá, měl by vyžadovat méně pravidel pro chození. Pravidla pro dospívajícího by však měla vycházet z jeho chování, ne nutně z jeho věku.

Pokud nejsou ve svých aktivitách upřímní nebo nedodržují zákaz vycházení či jiná pravidla, může jim chybět vyspělost, aby měli větší volnost (pokud jsou pravidla přiměřená). Teenageři a mladší dospívající budou potřebovat více pravidel, protože pravděpodobně ještě nejsou schopni zvládnout odpovědnost za romantický vztah.

Rodič by se měl seznámit s každým, s kým chce dospívající chodit. Stanovit očekávání, že se před schůzkou seznámí, ať už to bude vypadat jakkoli. Vždy rodič může začít tím, že se s jejich partnerem setká doma, například na večeři. A teprve poté dovolí svému dospívajícímu, aby šel na rande sám.

Rodiče mohou udělat ze schůzky bez doprovodu výsadu. Pro mladší dospívající může být pozvání domů maximem randění. Nebo rodič může dospívajícího a jeho partnera odvézt do kina nebo na veřejné místo.

Starší dospívající budou pravděpodobně chtít jít na rande bez řidiče nebo doprovodu. Udělat z toho privilegium, které si lze zasloužit, pokud se dospívající bude chovat důvěryhodně.

seznamovani pár na procházce
Jak dospívající dospívá, měl by vyžadovat méně pravidel pro chození.

Jak seznamka pro mladé a technologie ovlivňují seznamování?

Digitální svět a seznamky pro mladé přinesly revoluci v romantice dospívajících. Způsob, jakým dospívající komunikuje s partnerem a udržuje vztah, se pravděpodobně značně liší od zkušeností, které měli rodiče se vztahy na střední škole.

Níže je uvedeno 7 způsobů, jak seznamka pro mladé a technologie mění seznamování:

 • Seznamky pro mladé rozšiřují okruh zájemců o randění
 • Flirtovaní je většinou virtuální
 • Sociální média a top seznamky pro mladé jsou hlavním zdrojem žárlivosti
 • Technologie umožňuje neustálý kontakt
 • Existuje více způsobů, jak říct „je konec“
 • Většina dospívajících se na seznamce pro mladé či jiné platformě zapojí do sextingu

Přibližně 27 % dospívajících uvádí, že sociální média v nich vyvolávají pocit žárlivosti a nejistoty ohledně jejich romantických vztahů.

seznamky-pro-mlade
Digitální svět a seznamky pro mladé přinesl revoluci v romantice dospívajících.

Sexting jako součást seznamek pro mladé

Dospívající má nekonečně mnoho příležitostí ke sdílení nahých fotografií nebo snímků z webové kamery na seznamce pro mladé či jiné platformě. Vzhledem k tomu, že používání chytrých telefonů a snadný přístup k sociálním médiím jsou stále rozšířenější, mnoho dospívajících se někdy zapojí do sextingu. Zatímco někteří dospívající to považují za flirtování, jiní se k tomu nechají dotlačit.

Je dobré také, aby rodič zavedl diskuzi o nebezpečích spojených s technologiemi, jako je například zmíněný sexting. Někdy jsou dospívající v pokušení vyhovět žádosti rande a poslat nahé fotografie. Ať už soukromě do zprávy, nebo někomu, koho poznali na seznamce pro mladé.

Bohužel se tyto fotografie mohou velmi rychle dostat na veřejnost a nic netušící dospívající mohou skončit zraněni, zahanbeni nebo v rozpacích. Rodiče by tak měli stanovit jasná pravidla pro používání mobilního telefonu a chování na seznamce pro mladé, která pomohou dospívajícím dělat správná rozhodnutí.

sexting-jako-soucast-seznamek-pro-mlade dívka s notebookem
Dospívající má nekonečně mnoho příležitostí ke sdílení nahých fotografií nebo snímků z webové kamery na seznamce pro mladé či jiné platformě.

6 nápadů, co může dospívající dělat na prvním rande

První rande je především o navázání počátečního kontaktu a objevení toho, co mají oba společného. Může však být těžké se pro oba dohodnout, co dělat na prvním rande nebo kam na rande. Zejména pokud je člověk nervózní z toho, aby udělal dobrý dojem.

Typické rande u večeře navíc může působit trapně, jakmile člověk vyčerpá všechna obvyklá témata k hovoru a nenajde nic dalšího, o čem by se mohli bavit. Kam na první rande?

Níže je uvedeno 6 nápadů, co mohou dospívající dělat na prvním rande, aby bylo zábavné a poutavé. Randící také mohou využít otázky na rande, aby se o druhém dozvěděli co nejvíce.

co-delat-na-prvnim-rande
První rande je především o navázání počátečního kontaktu a objevení toho, co mají oba společného.

1. Navštívit kurz umění

Malá studie z roku 2019 zjistila, že u párů, které se zúčastnily výtvarné lekce, došlo ke zvýšení produkce oxytocinu, „hormon mazlení“. Ten hraje roli při vytváření vazeb a důvěry. Přestože každý z partnerů vytvořil své vlastní individuální umělecké dílo, vědci pozorovali, že páry zůstaly propojeny tím, že se po celou dobu účastnily fyzických doteků a vzájemně se povzbuzovaly.

Člověk nemusí být zkušenými umělcem, aby se bavil na hodinách malování, kreslení nebo keramiky. Tyto aktivity nabízejí příležitost předvést svou kreativitu. A nemuset se tak obávat trapných přestávek v konverzaci, protože budou mít konkrétní činnost, na kterou se mohou soustředit.

2. Kam na rande? Piknik v parku

Vyjít si na čerstvý vzduch a dopřát si rande v parku může být pro dospívající skvělý nápad, co dělat na prvním rande.

Sdílení jídla na pikniku je jedním z nejoblíbenějších nápadů na rande, protože může vytvořit neformálnější a příjemnější atmosféru než večeře v restauraci. Navíc příroda může vytvořit klidné a uklidňující prostředí pro první rande. 

Aby to bylo zajímavé, můžou si také přibalit nějaké stolní hry. Jestli je člověk zvědavý, jak protějšek reaguje na výhru nebo prohru, je super nápad navrhnout deskovou hru. Vyzvat se navzájem ke hře Monopoly může na prvním rande udělat s poutem hotové divy.

Malá studie z roku 2019 zjistila, že u párů, které spolu hrály deskové hry, došlo ke zvýšení oxytocinu. Tato pozitivní korelace byla obzvláště významná u žen. U níž byl nárůst oxytocinu během her ještě větší než u mužů.

kam-na-rande pár ležící na dece v trávě
Sdílení jídla na pikniku je jedním z nejoblíbenějších nápadů na rande, protože může vytvořit neformálnější a příjemnější atmosféru než večeře v restauraci.

3. Vyrazit na něco sladkého jako nápad, kam na rande

Zatímco večeře může být tradičnějším plánem, kam na rande. Výzkum naznačuje, že lepší volbou může být vyrazit si na dezert. Ať už se randící sejdou v místní pekárně na koblihy, nebo si zajdou do cukrárny na dortík.

Studie z roku 2015 zjistila, že studenti, kteří během průzkumu konzumovali sladkou pochoutku, mnohem častěji projevovali zájem o své rande. A cítili se pozitivněji ohledně hypotetického romantického vztahu než ti, kteří konzumovali slané občerstvení. 

Dezert navíc znamená menší závazek, což může pomoci, pokud se situace nevydaří.

4. Kam na první rande? Poslechnout si živou hudbu

Podle průzkumu z roku 2019 81 % lidí, kteří šli na koncert na prvním rande, šlo i na druhé rande. Navíc randící, kteří si společně užily hudbu, zaznamenaly zlepšení v komunikaci, citovém propojení a celkové spokojenosti ve vztahu

Na základě těchto zjištění si možná člověk bude chtít naplánovat návštěvu koncertu, večera otevřeného mikrofonu nebo místního baru s živou hudbou na prvním rande. Díky tomu, že bude mít k dispozici představení, které může sledovat, se nebude muset stresovat tím, že bude muset udržovat konverzaci bez přestávky. A samotná hudba může vyvolat smysluplné rozhovory o preferencích, které mají randící společné.

5. Procházka jako uvolňující činnost, co dělat na prvním rande

Randící si mohou vzít s sebou čaj nebo smoothie a společně se projít v parku, botanické zahradě, projít se na Pražském hradu nebo dokonce v malebné části města.

Procházka může pomoci uvolnit se a povzbudit oba ke sdílení, než když sedí ve stylu rozhovoru naproti sobě. Navíc si randící mohou udělat obrázek o tom, jak kdo komunikuje se svým okolím.

Při společném průzkumu se oba snadno dozví něco o zájmech partnera, například jestli má chuť zajít do knihkupectví nebo se zastavit, aby si pohladil psa.

kam-vyrazit-na-prvni-rande mladý pár sedící v přírodě
Procházka může pomoci uvolnit se a povzbudit oba ke sdílení, než když sedí ve stylu rozhovoru naproti sobě.

6. „Únikovka“ jako výzva, kam na první rande

Pokud chce člověk opravdu výzvu, může zkusit únikovou místnost

Malá studie z roku 2017 našla důkazy, které naznačují, že únikové místnosti mohou podpořit verbální komunikaci. A zároveň pomáhají lidem odhodit sociální zábrany a procvičit si dovednosti spolupráce

Dává smysl, že hledání indicií a řešení hádanek v reálné dobrodružné hře by se dobře hodilo na první rande, protože tyto úkoly umožní zjistit, jak fungují jako tým. V únikových místnostech také není potřeba trapně konverzovat. Randící budou příliš zaneprázdněni vymýšlením dalšího postupu.

Seznamka pro mladé a jiné platformy přinesly revoluci v randění

Rodiče by si měli uvědomit, že způsob, jakým vychovají svého dospívajícího v této nové fázi, může mít velké důsledky pro jeho budoucí vztahy (milostné i jiné), životní styl, který si zvolí, a pro to, jakým dospělým se stane. Čím otevřenější a solidárnější k nim rodiče budou, tím lépe. Koneckonců, pokud se něco zvrtne, chtějí rodiče, aby dítě vědělo, že vždy jsou na jeho straně.

Rodiče by se neměli bát otevřeného rozhovoru a vše vysvětlit. Důležité je také zmínit nebezpečí internetu, jako je seznamka pro mladé a jiné platformy, kde dospívající mohou provozovat sexting. Je nutné, aby teenageři věděli, že zaslání nahé fotografie nemusí být tak soukromé, jak si myslí.

Digitální svět přinesl revoluci v seznamování, ať už seznamky pro mladé, nebo sociální sítě. Otevírá to úplně jiné možnosti. A dospívající často považují vztah na internetu jako romantický, aniž by člověka znali osobně.

Dospívající mají mnoho aktivit, jak si mohou připravit půdu pro schůzku a co dělat na prvním rande.

Nejlepší možnosti, kam na první rande, jsou však zpravidla ty, které představují příležitost ke konverzaci. A samozřejmě poznání osobnosti toho druhého a společnému zažití něčeho nového, aniž by randící kladli příliš velký důraz na neustálou konverzaci.

V případě pochybností je na randění nejlepší zvolit takovou aktivitu, která bude oběma vyhovovat stejnou měrou. Čím více se do toho oba vloží a budou v pohodě, tím větší je pravděpodobnost, že vzájemně poznají své pravé, autentické já – a tím více si to užijí.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang