Těhotenská kalkulačka – pohlaví kluk nebo holka

Těhotenská kalkulačka, známá též jako těhotenský kalendář, je skvělý pomocník, který usnadní přehled o těhotenství. Díky výpočtům si lze spočítat týden těhotenství, předpokládaný týden porodu a dle čínského lunárního kalendáře dokonce i pohlaví miminka. Jak celý tento proces funguje, a lze se na to spolehnout?

Těhotenskou kalkulačku využívá většina žen, a to především na začátku těhotenství, kdy je pro ně vše nové a jsou zvědavé, kdy přijde miminko na svět. V okamžiku oplodnění vajíčka spermií je genetická výbava dítěte kompletní, včetně toho, zda se jedná o kluka, nebo holku.

Výpočet termínu porodu

Termín porodu si lze vypočítat i bez online kalkulačky. Celá tato metoda výpočtu termínu porodu vychází z předpokladu, že těhotenství bude trvat standardních 40 týdnů (tedy 38 týdnů od početí).

Nejpřesnější výpočet termínu porodu se získá, pokud je k datu prvního dne poslední menstruace přičte 40 týdnů, tedy 280 dní.

Těhotenská kalkulačka nedokáže odhalit pohlaví miminka

Stejně dobrý výsledek je možné získat, když se od prvního dne poslední menstruace odečtou 3 měsíce, a k tomu se následně přičte 7 dní.

Zde je tato metoda uvedena na příkladu – jestliže se počátek poslední menstruace datuje k 11. 4., po odečtení 3 měsíců je to 11. 1., po přičtení 7 dní je to pak datum 18. 1., a právě zde by se tedy mělo miminko narodit.

Jak funguje těhotenská kalkulačka

Na internetu je mnoho těhotenských kalkulaček online. Do těchto kalkulaček stačí zadat datum poslední menstruace, a obratem kalkulačka vypočítá, kdy by se miminko mělo narodit.

  • Těhotenská kalkulačka dle početí

Těhotenská kalkulačka pracuje s datem prvního dne poslední menstruace, a poskytuje relevantní výsledky jen ženám, které mají pravidelný cyklus.

Pokud tomu tak není, nezbývá nic jiného, než plně důvěřovat lékaři, který datum odhadne podle data otěhotnění čili ovulace. Těhotenská kalkulačka datum oplodnění počítá také podle data poslední menstruace. Výpočet data porodu se tedy může zmýlit.

Online těhotenské kalkulačky podle data početí přičtou 266 dní od termínu ovulace. Tomuto věku se říká tzv. fetální věk (skutečný věk), a je o 2 týdny kratší než gestační stáří (odpovídá těhotenským týdnům matky).

Výpočet týdne těhotenství i podle kalkulačky ovulace

Pro mnoho žen je důležité vědět, v jakém týdnu těhotenství se nachází nejen při návštěvě doktora. Mohou díky tomu sledovat vývoj bříška i miminka uvnitř. Navíc spolu s konkrétním týdnem těhotenství se pojí i různé příznaky.

Výpočet týdne těhotenství není nijak složitý, jen může často dojít ke zmatkům jej provázejícím. Lékaři stanovují často čísla jako 9+3. To znamená, že má za sebou žena 9 ukončených týdnů v těhotenství a zatím 3 dny v dalším týdnu.

Dalším bodem, nad kterým se mnoho žen pozastavuje, je vyšší počet týdnů, než reálně od početí uběhlo. Je tomu opravdu tak, tyto týdny se počítají od prvního dne data poslední menstruace.

Právě kvůli této nepřesnosti využívá mnoho žen výpočet pomocí ovulační kalkulačky. Týdny těhotenství se tedy následně počítají od data poslední ovulace, které lze zjistit i v ovulační kalkulačce. Díky těmto údajům pak mohou více sedět příznaky spojené s konkrétním týdnem těhotenství.

Výpočet si tedy může udělat každá žena sama, musí však počítat s tím, že se odhadované příznaky mohou konkrétně u ní trochu lišit.

Další metody pro výpočet data porodu

Lékař nastávající mamince nabídne v rámci předporodní péče ultrazvukové vyšetření, které pomocí tzv. CRL parametru zjistí datum narození miminka s vysokou přesností. Toto vyšetření se provádí v rámci prvo-trimestrálního screeningu, a to mezi 11. a 14. týdnem těhotenství.

I kdyby si nastávající maminka nebyla jistá prvním dnem poslední menstruace či početím, lékař může zjistit termín porodu následujícími způsoby:

  • poslechem prvních ozev srdce miminka – provádí se pomocí Doppleru či stetoskopu při CTG vyšetření. Srdeční činnost lze začít slyšet kolem 10. až 12. týdne těhotenství. 
  • anamnézou – její podstatou je zjistit, kdy nastaly první pohyby miminka (obvykle mezi 18. až 22. týdnem) 
  • sonografem – ten převede zvukové vlny na obraz plodu. Přesnost této metody postupně klesá zhruba od 20. týdne těhotenství. 
  • změřením výšky fundu – to je míra, která odpovídá vzdálenosti mezi stydkou kostí a nejvyšším bodem dělohy. 
  • na základě výšky uložení děložního čípku 

Výpočet pravděpodobnosti pohlaví dítěte

Snad každá maminka je zvědavá, jaké pohlaví bude mít její miminko, ať už kvůli vymýšlení jména či nakupování výbavy. A čím dříve tuto informaci získá, tím lépe. I proto existuje mnoho internetových článků, které zmiňují tipy a babské rady na to, jak zjistit pohlaví ještě před ultrazvukem.

Ty se však často vzájemně vyvrací, či působí až absurdně. Další variantou, jak tedy pohlaví odhalit, se staly různé výpočty pravděpodobnosti pohlaví dítěte. Jeden z těchto klasických výpočtů pravděpodobnosti pohlaví dítěte se opírá o stáří krve.

Holka nebo kluk výpočet

Ta se každých sedm let mění a tím se ovlivňuje právě pohlaví dítěte. Tento výpočet holka nebo kluk říká, že dítě stejného pohlaví se narodí podle rodiče, jehož krev je při početí mladší. Jako příklad tohoto výpočtu pravděpodobnosti pohlaví dítěte se může vzít partnerka stará 23 let a partner starý 26 let. V tomto případě má mladší krev žena, páru by se tedy měla narodit dcera.

I tento holka nebo kluk výpočet se často mýlí a je nepřesný. Proto jako další variantu maminky volí těhotenskou kalkulačku pohlaví. Ta pracuje s více informacemi a bude o ní řeč ještě níže. Velkým fenoménem byl také čínský kalendář pohlaví.

Čínský kalendář pohlaví

Podle čínského lunárního kalendáře si lze vypočítat i pohlaví miminka. Nutno zmínit, že výpočet nedokáže nic určit na 100% a stále se jedná pouze o domněnky. Opravdové pohlaví dítěte lze zjistit pouze ultrazvukem.

Těhotenská kalkulačka kluka nebo holku neodhalí, tedy s největší pravděpodobností ne. Ale právě čínský lunární kalendář tuto možnost nabízí, není to však jistota.

V tomto kalendáři se uvede věk matky v době početí a měsíc početí. V tabulce lze následně zjistit pohlaví miminka, které by se mělo narodit.

Z čínského lunárního kalendáře je možné zjistit pravděpodobné pohlaví miminka.

Těhotenská kalkulačka pohlaví

Čínský lunární kalendář není jediným způsobem, který ženy užívají pro zjištění pohlaví dítěte. Na internetu je k nalezení i těhotenská kalkulačka pohlaví, která jej zjišťuje z mnoha faktorů. Tyto kalkulačky se dokonce snaží určit i barvu očí dítěte. Opět je však nutné počítat s nepřesností. Na přesnost si maminky musí počkat až do porodnice.

Těhotenská kalkulačka pohlaví pracuje s datem početí dítěte, poslední menstruací, ovulací, věkem rodičů a dalšími údaji. Některé kalkulačky užívají i již zmíněný čínský kalendář, na popularitě získává i japonský.

TIP: Jak dále zjistit pohlaví dítěte?

Ovulační kalkulačka

Kalkulačku ovulace nevyužívají jen ženy toužící po otěhotnění, může často napomoci vysvětlit další věci, které se s ženským tělem dějí. Kdy má žena plodné dny? Celé plodné období v sobě skrývá 4 dny před ovulací a poté zhruba 24 hodin po uvolnění vajíčka. U každého cyklu se však může délka lišit, podobně tak každá žena může mít jiný počet plodných dní.

Pro nalezení toho nejlepšího plodného dne se využívají kalkulačky ovulace. Tam stačí jen zadat datum prvního dne poslední menstruace a délku cyklu. Pro přibližný výpočet ovulace se odečítá 14 od délky cyklu. Pokud tedy cyklus trvá 30 dní, ovulace nastane 16. den po začátku menstruace.

Na co se před porodem připravit?

V rámci těhotenství ženy často řeší, co na sebe. Toto je asi jediná chvíle v životě, kdy žena tvrdí, že nemá co na sebe, a je tomu opravdu tak. Nejpohodlnější jsou těhotenské šaty či kalhoty, které jsou speciálně navrhnuté tak, aby nic netlačilo na rostoucí bříško, a aby to bylo maximálně pohodlné.

Už v prvním trimestru je dobré přemýšlet nad porodnicí, ve které by si žena přála rodit. Některé porodnice totiž požadují přihlášení už během 3. měsíce. Na internetu si lze o každé porodnici zjistit, jaké je je jejich vybavení a co nabízí.

Každou nastávající maminku také jistě zajímá, jak se stravovat těhotenství, aby plod dobře prospíval a miminko mělo všechno potřebné. O tom, co jíst a pít v těhotenství, jak by měl vypadat jídelníček těhotné ženy a co naopak nejíst, se lze dozvědět v podrobném článku.

Během těhotenství trpí většina žen únavou, bolestmi zad, pálením žáhy a častým močení. Existuje však několik doporučení, které jim mohou. Je to hlavně dostatek odpočinku, zdravá strava či lehké cvičení. V tomto období také pomůže co největší pomoc ze strany partnera či rodiny.

Zde jsou nejlepší porodnice v Česku, o kterých by si měla každá nastávající maminka vědět a podle toho se pak rozhodnout.

Podle porodnice, a především podle toho, co na oddělení šestinedělí nabízí, by si pak žena měla zjistit, co si sbalit s sebou do porodnice. Už před porodem se doporučuje mít nakoupené potřeby pro miminko. V Česku je nabízí e-shop Feedo, který maminkám dodává to nejkvalitnější zboží.

V rámci těhotenství mnoho žen čte knížky, ať už o těhotenství, o porodu, o šestinedělí a tak podobně. Často se seznamují s tím, co je čeká a nemine, a jak se v určitých situacích zachovat. Některé si dokonce čtou o tom, jak naučit dítě mluvitjak naučit dítě plavatjak naučit dítě číst nebo jak připravit dítě do školy. I přesto, že se to zdá jako daleká budoucnost, čas uteče jako voda a tyto informace přijdou brzy vhod.

Žena by se měla na příchod miminka řádně připravit. Ať už pomocí kurzů nebo čtením odborných knih.

Žena by se měla na příchod miminka řádně připravit. Ať už pomocí kurzů nebo čtením odborných knih.

Shrnutí

Těhotenská kalkulačka dokáže téměr s přesností zjistit datum početí i přibližný termín porodu. Nedokáže však určit pohlaví miminka, to je otázka matky přírody.

V době těhotenství je vhodné používat přírodní kosmetiku, která je pro těhotnou ženu i miminko daleko vhodnější.

Žena by měla využít poměrně velkého množství volného času a na příchod miminka se pořádně připravit.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang