Předčasný porod

Každá rodička se podvědomě bojí toho, že porodí předčasně, že miminko nebude ještě připraveno na to, aby zvládlo předčasný porod bez následků. I když se vám toto stane a vy předčasně porodíte, nemusíte se bát nejhoršího. Moderní medicína je na velmi vysoké úrovni a pro předčasně narozené děti se udělá opravdu maximum.

Definice předčasného porodu

Pokud porodíte před 38. týdnem těhotenství, jedná se o předčasný porod. Velmi nezralé plody váží okolo 1 500 gramů, ale zachránit lze i plod o nižší hmotnosti. Podle odborné literatury se za předčasný porod pokládá porod mezi 23. a 37. týdnem těhotenství. Porodní váha dítěte se pohybuje mezi 700 a 2 200 gramy.

Co může způsobit předčasný porod

Jaké jsou příčiny předčasného porodu? Pokud žena kouří, pije alkohol, nebo bere drogy, bývá skoro pravidlem, že porodí předčasně. Ovšem předčasně může porodit i žena, která nemá žádné podobné zlozvyky.

Předčasný porod tak může způsobit i infekce, pokud má žena větší množství plodové vody, nebo pokud děložní hrdlo nefunguje tak jak má. Dokonce i v případě, že žena čeká vícerčata, může dojít k předčasnému porodu.

Předčasný porod mohou také vyvolat stresové situace těhotné ženy. Mezi ně patří zejména pracovní, rodinné nebo milostné konflikty. Vnitřní napětí pak může vyvolat a zvyšovat kontrakce děložního svalstva.

Jak postupovat při předčasném porodu

Hrozí-li rodičce předčasný porod, je nutná hospitalizace a klid na lůžku. Děložní hrdlo by nemělo být kratší jak 2 cm, jinak je velmi vysoká pravděpodobnost, že žena předčasně porodí. Při hrozbě předčasného porodu, by žena měla co nejvíce ležet, a nohy by měly být ve vyšší poloze než hlava.

Pokud již nelze předčasnému porodu zabránit, je nutné převést ženu na specializované pracoviště, které je vybaveno inkubátory. Inkubátor zajišťuje dítěti stejné prostředí, jako mělo v děloze. Takové vybavení bohužel nemá každá nemocnice. Je velmi nutné, aby nedonošené miminko dostalo adekvátní péči.

Někdy je nevyhnutelné při předčasných porodech provést císařský řez a to zejména když je miminko natočeno dnem pánevním, nebo když se jedná o porod vícerčat. Někdy je třeba provést císařský řez spojený s předčasným porodem i tehdy, je-li matka v ohrožení života a její těhotenství nemůže dále pokračovat.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang