Bolest v podbřišku v těhotenství

Asi každá žena se v těhotenství setká s bolestí v podbřišku. Proč je tomu vlastně tak? Protože mají v břiše plod, který se zvětšuje a s ním roste i děloha. Bolest může, avšak nemusí mít vážné důvody. Z pravidla se objevuje na začátku těhotenství a pak samozřejmě také na konci těhotenství.

Bolest, která se objevuje právě na konci těhotenství, může být buďto z důvodu kontrakcí, nebo jsou to zatím jen poslíčci (falešné kontrakce). Jak rozeznat poslíčky od kontrakcí? Poslíčci již nejednu ženu před porodem vyhnali do porodnice, odkud jí však opět poslali domů.

Poslíčky

Poslíčky lze popsat jako křeče v břiše, které jsou kontrakcím velmi podobné. Pokud ženu tyto křeče postihnou, měla by si vlézt do teplé vany. Pokud by šlo o poslíčky, tak ty teplá voda utlumí.

Tyto falešné kontrakce může žena pociťovat od druhé poloviny těhotenství. Některá žena je však nepocítí vůbec, jinou mohou trápit poslední týdny před porodem i denně.

Poslíčky lze důkladněji popsat jako velmi nepravidelné stahy, které nezesilují na intenzitě a po chvilce vymizí. Nestává se, že by poslíčci přešli v porod. Pokud ženu potrápili poslíčci ke konci těhotenství je zřejmé, že porod opravdu brzy nastane.

Falešné kontrakce (poslíčky) nastávající matky jsou brány jako příznaky předčasného porodu. Můžou být srovnatelné s přirozenými kontrakcemi, a jsou také známé pod názvem tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce. Falešné kontrakce se vyznačují tím, že jsou nepravidelné, neobvyklé a neúčinné. Méně často mohou být silné nebo bolestivé.

Falešné kontrakce by měly být přehlíženy, pokud se nestanou intenzivnějšími a častějšími. Pokud jsou doopravdy falešné, kontrakce se zastaví, když nastávající matka změní polohu, vyjde si na procházku nebo si odpočine.

Když jsou kontrakce pravidelné, bolestivé nebo se zintenzivňují, měla by nastávající matka kontaktovat lékaře, který posoudí, zda se jedná o přirozenou kontrakci a začal tak porod nebo ne.

Kontrakce

Kontrakce jsou pravidelné stahy a v pravidelném časovém intervalu zesilují. Časový interval se postupně zkracuje a bolesti stále nabývají na intenzitě. K bolestem v podbřišku se přidává bolest v oblasti křížové kosti, náhlé ztvrdnutí břicha nebo také bolest vystřelující do stehen.

Porodní kontrakce jsou základem porodu. Jsou to krátké a intenzivní svalové kontrakce děložního čípku a dělohy, které pomáhají v odchodu dítěte do světa. Rodička je cítí jako silnou bolest v podbřišku.

Každá kontrakce trvá 10 – 60 sekund. Porodní kontrakce začínají dříve nebo později, obvykle po 38 týdnech těhotenství. Pokud je žena prvorodička a bolesti se objevují pravidelně po 5. minutách, tak potom již skutečně nastal čas, kdy je třeba do porodnice jet.

Jestli ženě ještě nepraskla plodová voda, měla by si s sebou do auta vzít přebalovací podložku, na kterou si sedne. V případě, že jí v autě praskne voda, vyteče právě do této podložky.

Pokud žena nerodí poprvé, doporučuje se odjet do porodnice, když se kontrakce objevují po 10. minutách.

Příčiny bolesti v podbřišku

Během těhotenství je podbřišek často místem bolesti.

Bolest podbřišku může vyvolat řada příčin:

  • zvětšující se děloha
  • hormonální změny
  • změny hladiny vody v těle
  • natažená břišní tkáň
  • vyvíjející se plod
  • poruchy pohybu střev
  • stres
  • nízká tělesná teplota
  • poruchy spánku
  • alergická reakce
  • infekce
  • osteoporóza
  • problémy s játry

Aby byla bolest v podbřišku během těhotenství účinně léčena, měla by být přesně diagnostikována. Přesné diagnózy lze dosáhnout lékařským vyšetřením, zvláště těhotenským ultrazvukem, vyšetřením krve a moči nebo měřením tlaku.

Základní léčba bolestí v podbřišku během těhotenství může zahrnovat terapeutické pohybové aktivity, jako je pomalá a ležérní chůze. Léčba je však obvykle doplňována o středně silné léky proti bolesti, relaxaci a rehabilitaci.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang