Tipy, kam na dovolenou v Evropě i po světě

kam-za-dobrodruzstvim

Většina lidí se celý rok těší na svou vysněnou dovolenou. Někteří preferují klidnou rodinnou dovolenou u moře, někteří upřednostňují léto plné dobrodružství. V důchodu chtějí vzpomínat na nejrůznější vzpomínky, které jim svou odlišností utkvěly v hlavě. Kam se vydat za dobrodružstvím po světě i po Evropě? 

Česká republika nabízí také velkou škálu možností, co podniknout nejen v létě. Jako dobrodružství lze považovat spaní ve stanukempu u vody. Přes den pluje parta přátel na raftu po řece, zastavuje pravidelně na doplnění tekutin a pozná spousty nových lidí. Jeden z nejhezčích pohledů z kánoe je na Český KrumlovKam vyrazit na rodinnou dovolenou v ČR? Co takhle dovolená na Slovensku s dětmi? Je to sice za hranicemi, avšak v dojezdové vzdálenosti.

Uskutečnit výlety po ČR se dá také v zimě. Existuje řada internetových stránek s nabídkami horských chat v horách za dobré peníze. Exkluzivní chatičky mají vířivku a saunu. Pokud člověk není zrovna fanoušek lyžování a snowboardu, může využít půjčení sání nebo bobů. V Peci pod Sněžkou se sáňkuje i večer, kdy je tma. Kam se vydat za perfektními sjezdovkami v Itálii?

Nasednout do jakékoliv tramvaje a jet na konečnou zastávku a prozkoumat to tam, skočit bungeejumping, podniknout barefoot cestu, vyrazit na festival nebo třeba navštívit nejkrásnější hrady a zámky ČR. To vše je možné podniknout v České republice. Kam vyrazit za dobrodružstvím po světě, když to člověka láká za hranice? 

Honduras

Honduras, jehož název pochází od Španělů a znamená v překladu hluboký záliv, zní exoticky. Kde se skutečně nachází? Je součástí Latinské Ameriky ve středomoří Karibiku. Jeho sousedem je například Guatemala. Honduras je výjimečný svou mayskou kulturou, doutníky, kávou, banány a potápěním v křišťálových vodách. 

Stejně jako s Amerikou se s Hondurasem pojí historie s Kryštofem Kolumbem. Kolumbus objevil břehy Hondurasu při zámořských cestách již na začátku 16. století. Honduras získal svou nezávislost na Španělsku roku 1821.

Roatán a Copán Ruinas patří mezi nejnavštěvovanější oblasti v Hondurasu. Roatán je zkrátka jako dělaný pro turisty, kteří touží po odpočinku na lehátkách s drinkem v ruce a nádherným pohledem na modré moře. To člověka zaručeně zbaví stresu. Copán Ruinas naopak uspokojí dobrodruhy, protože se dosyta nabaží jedinečné archeologické zóny. To zaručeně patří mezi tipy, jak být šťastný.

Dobrodružná cesta čeká turisty při zdolání horské osady Rio Grande. Na samém vrcholku je nezapomenutelná podívaná na místo, odkud padá směrem dolů nejvyšší vodopád v zemi. Všude kolem se rozprostírá zelená vegetace plná hnízd ptáků. 

Díky křišťálové vodě pořádají centra podél pláží potápění. Pokud to člověk nedělá jen kvůli adrenalinu, ale touží po získání licence, absolvování kurzu v těchto vodách se finančně vyplatí. Ceny jsou tu mnohem nižší než například v Evropě. V mořské vodě je velmi pravděpodobné setkání s žraloky velrybími, kteří jsou neškodní. 

Další adrenalinovou zábavou je takzvaný ziplining. Kdo to nezná, jedná se o ziplinové dráhy vedené skrz koruny stromů. Nejvýše položená dráha se nachází v oblasti Gracias. Každopádně je možné na ně narazit skoro všude.

honduras-4781473
Honduras je plný zajímavých míst. Jedním z nich je oblast Copán Ruinas, kde jsou jedinečné archeologické zóny.

Bora Bora

Bora Bora neboli ráj na zemi je souostroví v Tichém oceánu. Nejedná se však o nejlevnější luxus na světě! Kolem všech ostrovů jsou korálové útesy. Velkou výhodou je, že zde nežije jedovatá havěť, za to bohatý podmořský život. 

Pro milovníky krásných výhledů a turistiky je nejvyšší hora souostroví Mt. Otemanu tou pravou. Byť není moc vysoká, měří pouhých 727 m, pohled z vrcholku na rozprostírající se ostrůvky je nádherný. 

Na východě hlavního ostrova Bora Bora je možné podniknout výlet do Lagoonária. To je proslulé svým přírodním charakterem akvária. Místní z toho udělali atrakci, při které se turisté mohou setkat tváří v tvář s želvami, žraloky, rybami a dalšími vodními živočichy při šnorchlování.

bora-bora-2730821
Souostroví Bora Bora leží v Tichém oceánu a je známé svojí křišťálovou vodou.

Katar – dovolená

Katar je z trochu jiného soudku než Bora Bora. Stát Katar je emirát v Perském zálivuAsii. Se Saúdskou Arábií má na jihu země společnou hranici více než 60 kilometrů. V blízkosti Kataru je malý ostrovní stát Bahrajn. Kdo chce začít pravou arabskou kulturu, je v Kataru správně. Z 3 milionů obyvatel má státní občanství jen 400 000 obyvatel, kteří z toho mají určité výhody.

Katar je stejně jako zbylá část arabských států zdrojem ropy a zemního plynu. Mimo to patří Katar k nejbohatším státům na světě. Navzdory tomu má nízkou úroveň lidského rozvoje. 

Chce-li si člověk oddychnout od adrenalinových zážitků, může vyrazit do muzea islámského umění, které je v hlavním městě Dauhá připomínající místy moderní architekturou Dubai. Je tu uloženo nejdůležitější islámské umění již od roku 2008. Mimo to centrum Kataru tvoří mrakodrapy a nákupní centra se světovými značkami. 

Velkým zážitkem je návštěva pouště. Místní se přizpůsobili turistům, a tak je na poušti mnoho aktivit k uskutečnění. Mezi oblíbenou patří jízda na čtyřkolkách, velbloudech nebo do beduínských osad. Završením jízdy je pozorování západu slunce. 

katar-6044785
Hlavním městem emirátu Katar je Dauhá.

Mali

Poněkud neznámá Republika Mali leží v oblasti Sahelu a Sahary. Na jedné straně má jako souseda Alžírsko, na západě Guineu a Senegal. Celou oblast pochopitelně tvoří poušť, a to zejména na severní části země. Na jihu je snaha o zemědělství.

Mali je klenotem kmene Dogonů, hliněných staveb a řeky Tiber, která se klikatí mezi stolovými horami a v údolí. Velkým a hlavně nezapomenutelným dobrodružstvím je plavba po řece Tiber do města Timbuktu, jehož obyvatelé jsou převážně domorodé západní africké kmeny. 

U jezera blízko města Gossi je v lednu k vidění obrovské stádo slonů, kteří sem migrují. Poté se přesouvají na západ země. Sloni bohužel místní krajinu ničí. Místní průvodci pořádají expedice na velbloudech na bližší setkání s divokými slony. 

V této oblasti se tyčí vysoké skalní útvary Main Fatimy, které lákají horolezce. Doporučuje se si vhodně vybrat skálu dle náročnosti a vybavenosti horolezců. 

mali-6757014
Jedním z velkých dobrodružství na Mali je sledování stáda slonů.

Zájezd do Disneylandu v Paříži

Není-li člověk zrovna největším fanouškem dalekého cestování, může vyrazit za dobrodružstvím po Evropě. Zájezd do Disneylandu lze uskutečnit automobilem, nikoliv jen letecky. Řada cestovních kanceláří nabízí zájezd autobusem spojeným s návštěvou Louvru. Disneyland dokáže zabavit nejen malé děti, ale i dospělé a náročné fanoušky Disney filmů. Může to být originální dárek pro tatínka k narozeninám.

Tematický zábavní park funguje od roku 1992 a je rozdělený do 2 parků. První je Walt Disney Studios Park a druhý je zábavní centru Disney. Celý komplex zaměstnává přes 12 tisíc lidí. 

disneyland-2347127
Zájezd do Disneylandu v Paříži si užijí nejen malé děti, ale i rodiče.

Disneyland park se podle zábavního parku v Americe člení na dalších pět okruhů: Divoký západ, džungle, země pohádek, vize budoucnosti a úvodní část parku. Disneyland v Paříži se skládá z Disney Village, která je plná obchůdků, restaurací, multikin a je veřejně přístupná. Walt Disney Studios Park je koncipován na podobu filmových ateliérů tvořeného filmovým vybavením a různými dekoracemi.

Určitou alternativou může být Legoland v Německu. Před návštěvou je ale dobré si zjistit, jaké jsou svátky v Německu, aby návštěvníci nebyli ochuzeni nejen o otevřené atrakce a obchody.

Jezero Tanganika a park Nsumbu

Jezero Tanganika je nejhlubším jezerem Afriky a skýtá mnoho zábavy. Zdá se zde šnorchlovat, potápět se i se slunit na pláži.

Výhodou je, že nedaleko se nachází zambijský národní park Nsumbu. Do tohoto národního parku se nedá dojet autem, takže člověk musí buď na pěší safari, nebo pozorovat zvířata z lodě.

Dají se zde spatřit sloni, hroši, krokodýli i antilopy. Jezero na koupání a nedaleké safari je zkrátka skvělou kombinací pro každou dovolenou.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang