Nejkrásnější hrady a zámky ČR – kam zavítat?

Hrady a zámky patří k nejoblíbenějším turistickým cílům. Nabízejí nahlédnutí do historie naší země i příležitost k aktivnímu trávení volného času s celou rodinou. Kromě běžné prohlídky s průvodcem je navíc obvykle možné navštívit různé dlouhodobé i krátkodobé výstavy a zúčastnit se i dalších kulturních akcí. Kam se vydat za nejkrásnějšími hrady a zámky ČR?

Nejhezčí hrady a zámky v Čechách

Napříč všemi českými kraji nalezneme nesčetně hradů a zámků, které stojí za návštěvu. Bezpochyby nejproslulejším a zároveň nejvýznamnějším hradem je Pražský hrad, který je otevřen celoročně. Komu došly nápady na to, co dělat o víkendu v Praze, se sem může kdykoliv vydat, a zavítat například na jednu ze stálých výstav Pražského hradu.

Existuje však velké množství dalších známých i méně známých míst (kupříkladu tajemstvím opředený hrad Potštejn), jejichž návštěvu se vyplatí nevynechat, a to především z toho důvodu, že by se neměly vynechat nejkrásnější výletní místa v ČR. Která to jsou?

Křivoklát

Křivoklát patří mezi nejvýznamnější hrady českých knížat a králů a na seznamu nejhezčích hradů a zámků u nás má jistě své místo. Jeho počátky sahají až do období vlády Přemysla Otakara II. ve 12. století, o zhruba dvě stě let později na Křivoklátu opakovaně pobýval římský císař a český král Karel IV.

Hrad Křivoklát byl v minulosti mnohokrát zasažen ničivými požáry. V 19. století došlo díky jeho tehdejším majitelům Fürstenberkům k celkové restauraci a tím i záchraně hradu.

Křivoklát se řadí mezi nejstarší a nejvýznamnější místa českých knížat a králů.
Křivoklát se řadí mezi nejstarší a nejvýznamnější místa českých knížat a králů.

V současnosti na hradě, který lze navštívit například v rámci rodinného výletu v okolí Prahy, po celý rok probíhá mnoho zajímavých akcí jako noční prohlídky, koncerty, muzikály, divadla nebo filmový festival. Samozřejmostí je nabídka několika prohlídkových okruhů, při nichž se návštěvníci dozví to nejdůležitější o historii Křivoklátu, a krátkodobé i stálé výstavy (Cesta legionáře, Můj stát a Kamenická huť).

Kdo má zájem okusit noční hradní atmosféru, může využít některou z možností ubytování – byt u Liščí bašty, Četnickou stanici nebo apartmán Magistra Kelleyho.

REGION: Středočeský kraj
WWW: www.hrad-krivoklat.cz

Karlštejn

Karlštejn mezi hrady a zámky Česka zaujímá zcela výjimečné postavení. Byl založen a vybudován v polovině 14. století Karlem IV. jakožto místo pro uložení královských pokladů, z nichž nejvýznamnější byly říšské korunovační klenoty a sbírky svatých relikvií. Stavba hradu skončila roku 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži. V současnosti je Karlštejn oblíbeným místem pro kratší výlety v okolí Prahy.

Po roce 1480 byl Karlštejn upraven pozdně goticky a poté koncem 16. století renesančně. Dnešní vzhled hrad získal na konci 19. století.

Karlštejn je jedním z míst, na kterých pobýval císař Karel IV.
Karlštejn má mezi hrady a zámky v Česku výjimečné postavení.

Mezi největší zajímavosti nacházející se na Karlštejně patří původní nástěnná výzdoba ze 14. století, největší portrétní galerie českých panovníků v Česku, soubor obrazů Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže a repliky Svatováclavské koruny českých králů.

Pro návštěvníky jsou přichystány různé prohlídkové okruhy, které je zavedou do Císařského paláce, Velké věže či spodních podlaží Mariánské věže. Za návštěvu jistě stojí také stálá expozice s názvem Karlštejnský poklad.

REGION: Středočeský kraj
WWW: www.hrad-karlstejn.cz

Červená Lhota

Renesanční vodní zámek Červená Lhota byl postaven přibližně v polovině 15. století. Dnes patří mezi nejkrásnější hrady a zámky Česka a láká návštěvníky i ze vzdálených míst. Červenou Lhotu si můžeme pamatovat například z pohádek Princezna na hrášku, O kráse a štěstí, Zlatovláska nebo O zatoulané princezně.

Na zámku Červená Lhota se natáčelo několik známých českých pohádek a filmů.
Na zámku Červená Lhota se natáčelo několik známých českých pohádek a filmů.

Hlavní expozice v 1. patře představuje byt posledních majitelů zámku, knížat Schönburg-Hartenstein, v původní podobě z první poloviny 20. století. Vidět tu lze také soukromé podkrovní pokoje šlechticů z období konce monarchie a první republiky.

Zajímavostí zámku je renesanční kaple Nejsvětější Trojice, která stojí na návrší zámeckého parku. Najdeme v ní původní dochované malby a krásný dřevěný strop, který symbolizuje nebeský Jeruzalém. Po rybníku se lze projet na vypůjčené loďce a zámek si prohlédnout z vodní hladiny.

REGION: Jihočeský kraj
WWW: www.zamek-cervenalhota.cz

Bezděz

Královský hrad Bezděz založil roku 1264 Přemysl Otakar II. O pár let později zde byl vězněn jeho syn Václav II. společně s matkou královnou Kunhutou. V první polovině 19. století hrad inspiroval romantického básníka Karla Hynka Máchu k sepsání básně Máj.

Ve stejné době byl nedaleko Bezdězu nechal Přemysl Otakar II. postavit gotický hrad Houska, který je opředen tajemnými mýty a legendami o bráně do pekla.

Hrad Bezděz sloužil jako inspirace jednomu z nejvýznamnějších českých básníků, Karlu Hynku Máchovi.
Hrad Bezděz sloužil jako inspirace jednomu z nejvýznamnějších českých básníků, Karlu Hynku Máchovi.

Hrad Bezděz má jeden volný prohlídkový okruh s tištěným průvodcem. Návštěvníci si mohou prohlédnou hradní kapli, královský palác, Velkou věž, manské paláce na II. nádvoří a purkrabský palác.

Mezi zajímavosti hradu patří unikátní raně gotická kaple s křížovými klenbami a krásný výhled na okolí z ochozu na Velké věži.

REGION: Liberecký kraj
WWW: www.hrad-bezdez.eu

Kašperk

Dalším z nejhezčích hradů a zámků u nás je Kašperk, který nechal ve 14. století postavit český král a římský císař Karel IV. Nachází se v překrásném koutu Šumavy, nedaleko Kašperských hor. Kašperk představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách.

Původní účelem hradu byla obrana hranice s Bavorskem a ochrana nalezišť zlata a důležité obchodní trasy, tzv. Zlaté stezky.

Hrad Kašperk najdeme v krásném prostředí Šumavy.
Hrad Kašperk najdeme v krásném prostředí Šumavy.

Návštěvníkům jsou nabízeny komentované prohlídky vhodné pro dospělé i děti. V rámci prohlídkových okruhů lze načerpat zajímavé informace o každodenním životě ve středověku nebo stavbě Kašperku. Pro nejmenší návštěvníky je zde k dispozici interaktivní prohlídka s průvodci.

TIP: Návštěvu hradu Kašperk je možné spojit s výletem k pěti šumavským jezerům ledovcového původu, která se řadí mezi nejkrásnější jezera v ČR. Za vidění stojí především Černé, Čertovo a Prášilské jezero.

REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.kasperk.cz

Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov je hned po Pražském hradě největším hradním a zámeckým komplexem u nás. V roce 1989 byl díky vysokému hodnocení českých i zahraniční znalců vyhlášen národní kulturní památkou a o tři roky později také zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. V současnosti se řadí mezi nejoblíbenější turistické cíle v Jihočeském kraji.

Hrad a zámek Český Krumlov představuje druhý největší zámecký a hradní komplex u nás.
Hrad a zámek Český Krumlov představuje druhý největší zámecký a hradní komplex u nás.

Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. První prohlídková trasa provádí původními renesančními a barokními apartmány, zámeckou kaplí sv. Jiří, eggenberským sálem a slavným rokokovým maškarním sálem.

Druhý prohlídkový okruh návštěvníky seznámí s historií rodu Schwarzenbergů. Zahrnuje prohlídku galerie s portréty významných příslušníků rodu od 15. do 20. století, původních historických interiérů a spojovacích chodeb plášťového mostu.

REGION: Jihočeský kraj
WWW: www.zamek-ceskykrumlov.cz

Hluboká nad Vltavou

Zámek hluboká, který najdeme nedaleko břehů nejdelší řeky ČR, byl založen jako obranný hrad ve 13. století českými králi. Jelikož se jednalo o královský majetek, byl často dáván do zástavy. V jeho držení se vystřídalo několik šlechtických rodů včetně Pernštejnů či pánů z Hradce.

V roce 1563 byl původní gotický hrad přestaven na zámek. O další úpravy se postarali příslušníci rodu Schwarzenbergů, kteří na hluboké pobývali od 17. do 20. století.

Za dnešní podobu zámku Hluboká vděčíme příslušníkům rodu Schwarzenbergů.
Za dnešní podobu zámku Hluboká vděčíme příslušníkům rodu Schwarzenbergů.

Pro návštěvníky je připraveno šest prohlídkových okruhů, které představí reprezentační pokoje zámku, soukromé apartmány Jana Adolfa II. Schwarzenberga a jeho manželky Eleanory, kuchyni, věž nebo honosné pokoje pro hosty.

REGION: Jihočeský kraj
WWW: www.zamek-hluboka.eu

Kačina

Zámek Kačina je jednou z nejvýznamnějších empírových staveb v Česku. Počátkem 19. století jej jako své letní sídlo nechal postavit Jan Rudolf Chotek, prezident gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. V roce 1950 zámek připadl Zemědělskému muzeu jako výstavní prostor pro zemědělskou a potravinářskou expozici. Ta byla postupně rozšiřována o spoustu rozličných prvků a časem došlo i ke zpřístupnění Chotkovské knihovny, divadla a takzvané Chotkovské expozice, jež přibližuje historii tohoto významného rodu. Od roku 2001 je Kačina národní kulturní památkou.

Zámek Kačina je jednou z nejvýznamnějších staveb empírové architektury.
Zámek Kačina je jednou z nejvýznamnějších staveb empírové architektury.

Na výběr je zde ze čtyř prohlídkových tras. Návštěvníci si na základě svých preferencí mohou prohlédnout hospodářské zázemí zámku, Chotkovskou knihovnu, aktuální krátkodobé výstavy nebo již zmíněnou expozici, která informuje o dějinách rodu Chotků.

REGION: Středočeský kraj
WWW: www.kacina.cz

Kokořín

Kokořín, jeden z nejhezčích hradů a zámků Česka, najdeme v pískovcových skalách Kokořínského dolu. Hrad je obklopen nádhernou přírodou s nevšedními skalními útvary, tůní a lesním porostem s množstvím vzácných rostlin i živočichů. Kokořínsko díky tomu představuje příležitost pro jeden z nejkrásnějších výletů autem v okolí Prahy.

V minulosti se na Kokoříně vystřídali různí majitelé, v současnosti je hrad majetkem rodiny Špačkových.

Hrad Kokořín obklopuje překrásná příroda Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Hrad Kokořín obklopuje překrásná příroda Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Na Kokoříně lze využít dvou prohlídkových tras – s průvodcem či bez. Okruh s průvodcem zahrnuje prohlídku starého paláce, který je upraven do podoby rytířské síně, loveckého předpokoje a dvou obytných pokojů. Návštěvníkům, kteří zvolí prohlídku bez průvodce, je zpřístupněna obranná hradní věž a výstava historických fotografií ve sklepení hradu.

REGION: Středočeský kraj
WWW: www.hradkokorin.eu

Točník

Zříceninu hradu Točník najdeme nedaleko města Žebrák. Točník ve 14. století založil král Václav IV. jako své honosné reprezentační sídlo. Důvodem byl zřejmě ničivý požár hradu Žebrák v roce 1395. Místo obtížné a nákladné přestavby Žebráka nechal král vybudovat hrad větší, výše položený a lépe zabezpečený.

Hrad Točník byl postaven jako reprezentační sídlo Václava IV.
Hrad Točník byl postaven jako reprezentační sídlo krále Václava IV.

Točník si návštěvníci mohou projít buď sami bez průvodce, nebo v rámci jednoho ze tří komentovaných prohlídkových okruhů. Na hradě je pravidelně pořádáno mnoho tematických akcí a krátkodobých výstav.

REGION: Středočeský kraj
WWW: www.hrad-tocnik.cz

Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic je nejmladší novogotickou stavbou svého typu na území České republiky. Jeho výjimečnost ovšem sahá ještě dál. Architektura, kterou nabízí, totiž nemá obdoby v celé střední Evropě.

Hrádek u Nechanic po rekonstrukci dostal bílou až žlutou barvu. Na konci roku 2001 byl však jeho původní červeno-růžový zjev obnoven.

V Hrádku u Nechanic si na své přijdou i sportovní nadšenci, součástí rozsáhlých zahrad v anglickém stylu je totiž mimo jiné golfové hřiště z 90. let minulého století. V roce 2005 došlo k jeho rozšíření na současných 9 jamek.

Nejkrásnější hrady a zámky na Moravě

Pro snazší orientaci jsme se dosud zabývali nejkrásnějšími hrady a zámky v Česku, které se nacházejí výhradně na území Čech. Jaká místa stojí za to navštívit na Moravě?

Bítov

Jedním z nejhezčích moravských hradů a zámků je bezpochyby hrad Bítov, který stojí před soutokem řek Dyje a Želetavky. Bítov ovládal velkou část jižní Moravy již za vlády Přemyslovců a představoval účinný prostředek obrany státní hranice. Postupem času se zde vystřídaly rody Lichtenburků a Jankovských z Vlašimi, na jejichž popud proběhly renesanční stavební úpravy. Dnešní novogotickou podobu Bítov získal v době, kdy byl ve vlastnictví rodu Daunů.

Bítov se tyčí nad soutokem Dyje a Želetavky a patří mezi nehezčí hrady na Moravě.
Bítov se tyčí nad soutokem Dyje a Želetavky.

Pro návštěvníky jsou na Bítově přichystány čtyři prohlídkové okruhy, v rámci nichž lze navštívit přepychové palácové interiéry, hradní pivovar, zbrojnici a hladomornu společně s mučírnou a vězením.

REGION: Jihomoravský kraj
WWW: www.hrad-bitov.cz

Pernštejn

Velmi dobře zachovalý středověký hrad Pernštejn nechali postavit páni z Pernštejna mezi lety 1270 a 1285. Původně se jednalo o stavbu s jednoduchou dispozicí, která se však ztratila vlivem pozdějších rekonstrukcí. Dnešní podoba hradu pochází z období gotiky a rané renesance.

Pernštejn patří mezi nejlépe zachovalé hrady u nás.
Pernštejn patří mezi nejlépe zachovalé hrady u nás.

K vidění jsou zde veškeré důležité hradní prostory, knihovna, vyhlídková věž a čtyři hradní nádvoří. Vybrat si lze z několika prohlídkových tras, z nichž jedna je speciálně uzpůsobená pro děti od 4 do 6 let.

Do paměti mnohých z nás se hrad Pernštejn vryl díky legendě o parádivé komorné. Tato komorná jménem Eliška se místo plnění svých povinností raději prohlížela v zrcadle. Jednoho dne nedorazila na mši, a tak se ji jeden z mnichů vydal hledat. Když ji opět našel stát před zrcadlem, proklel ji, a Eliška se vzápětí propadla hluboko pod zem. Podle pověsti na hradě dodnes bloudí jako bílá paní. Ono zrcadlo je rovněž prokleté. Pokud se do něj nějaká žena či dívka podívá, ztratí prý do roka svou krásu.

REGION: Jihomoravský kraj
WWW: www.hrad-pernstejn.eu

Bouzov

Mezi nejhezčími hrady a zámky na Moravě nesmí chybět hrad Bouzov, založený na přelomu 13. a 14 století. Nachází se v pohádkové krajině Mohelnicka a Litovelska a až do konce 17. století byl střídavě ve vlastnictví různých českých a moravských rodů. Poté hrad koupil řád německých rytířů a od roku 1945 je majetkem státu. Roku 1999 byl zařazen mezi národní kulturní památky.

Hrad Bouzov se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka.
Hrad Bouzov se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka.

Návštěvníci si mohou vybrat z méně rozsáhlých i rozsáhlejších prohlídkových okruhů, popřípadě navštívit jednu ze stálých tematických výstav. Pro děti od 3 do 6 let je zde připravena speciálně uzpůsobená prohlídková trasa.

REGION: Olomoucký kraj
WWW: www.hrad-bouzov.cz

Veveří

Státní hrad Veveří se z původního (pravděpodobně) loveckého hrádku během osmi set let vyvinul v jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Česku. První písemné zmínky pocházejí z roku 1213, opravdovým kamenným hradem se však stal až o několik desítek let později. K jeho největšímu rozšíření došlo za vlády moravského markraběte Jana Jindřicha, mladšího bratra Karla IV.

Hrad Veveří se řadí mezi nejrozsáhlejší hradní komplexy u nás.
Hrad Veveří se řadí mezi nejrozsáhlejší hradní komplexy u nás.

Komentované prohlídky návštěvníky provedou historií moravské větve rodu Lucemburků a představí stavebně-historický vývoj hradu společně s jeho nejvýznamnějšími prostory. Návštěvníci mohou využít také prohlídky bez průvodce.

REGION: Jihomoravský kraj
WWW: www.hrad-veveri.cz

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad byl postaven v druhé polovině 13. století nedaleko soutoku řek Lučiny a Ostravice. V současné době se zde pořádají různé kulturní akce jako koncerty, divadelní představení nebo jarmarky.

V prostorách Slezskoostravského hradu se pořádají koncerty, divadelní představení, jarmarky a další kulturní akce.
V prostorách Slezskoostravského hradu se pořádají koncerty, divadelní představení, jarmarky a další kulturní akce.

Nejvyšší budovou hradu je věž, ve které si návštěvníci mohou prohlédnout stálou výstavu o historii hradu a města Ostravy nebo výstavu věnovanou třicetileté válce a husitství.

REGION: Moravskoslezský kraj
WWW: www.slezskoostravskyhrad.cz

Hukvaldy

Hukvaldy jsou zřícena hradu, jež se nachází v okrese Frýdek-Místek ve stejnojmenné obci, která je proslulá především jako rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka. Hukvaldy od roku 1958 patří na seznam kulturních památek ČR a zároveň se řadí k největším hradům na Moravě.

Návštěvníci hradu Hukvaldy se mohou zúčastnit mnoha kulturních akcí.
Návštěvníci hradu Hukvaldy se mohou zúčastnit mnoha kulturních akcí.

Během sezóny se na hradě Hukvaldy pořádá velké množství akcí nejrůznějšího zaměření. Patří mezi ně například vystoupení šermířů, pálení čarodějnic, vinobraní, hledání pokladů a mnoho dalšího.

REGION: Moravskoslezský kraj
WWW: www.hradhukvaldy.eu

Špilberk

Úloha hradu Špilberk se v průběhu staletí proměňovala. Nejprve sloužil jako sídlo moravských vojenských velitelů a postupně se stal mohutnou zlověstnou pevností, takzvaným „žalářem národů“, který byl považován za nekrutější věznici rakouské monarchie. Dnes představuje jedno z nejvýznamnějších kulturních center Brna a řadí se mezi hrady a zámky, které určitě stojí za to navštívit.

Špilberk byl v minulosti jedním z nejkrutějších žalářů ve střední Evropě.
Špilberk byl v minulosti jedním z nejkrutějších žalářů ve střední Evropě.

Zajímavostí hradu Špilberk jsou kasematy – systém dlouhých chodeb, který vznikl v době, kdy se hrad měnil na pevnost. Kasematy původně poskytovaly ochranu vojákům v době obléhání, později se proměnily v již zmíněný žalář s krutými podmínkami.

Kasematy Špilberk jsou nejnavštěvovanější částí hradu. Lze na ně koupit také samostatnou vstupenku, nebo si je užít společně s dalším hradními expozicemi nebo přechodnými výstavami.

REGION: Jihomoravský kraj
WWW: www.spilberk.cz

Nové Zámky

Nové zámky u Nesovic představují jeden z nejcennějších odkazů italské renesance v ČR. Stavba zámku byla zahájena v polovině 16. století a během následujících let se zde vystřídaly dvě desítky majitelů. Po druhé světové válce se Nové Zámky staly pouhou drůbežárnou a sýpkou. V sedmdesátých letech spadaly pod správu Krajského památkového střediska a později Moravského muzea.

Od roku 2002 jsou majiteli zámku příslušníci rodiny Floriánovy, kteří jej po pár letech prodali současnému majiteli Tomáši Novotnému. Právě jemu Nové Zámky vděčí za generální rekonstrukci a dnešní podobu.

Nové Zámky u Nesovic jsou jednou z nejvýznamnějších staveb italské renesanční architektury u nás.
Nové Zámky u Nesovic jsou jednou z nejvýznamnějších staveb italské renesanční architektury u nás.

V současnosti se neplánují žádné trvalé expozice, na zámku je nicméně možné shlédnout různé krátkodobé výstavy nebo koncerty.

REGION: Jihomoravský kraj

Šternberk

Hrad Šternberk byl původně vystavěn jako obranní středověké sídlo. V polovině 13. století jej založil Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník jednoho z českých šlechtických rodů. Později zde sídlil významný diplomat a církevní hodnostář Albert II. Návštěvníky překvapí především velká rozloha hradu, jeho členitost a bohatá výzdoba pocházející z období od gotiky po secesi.

Hrad Šternberk se vyznačuje svou vnitřní členitostí a velkou rozlohou.
Hrad Šternberk se vyznačuje svou vnitřní členitostí a velkou rozlohou.

Šternberk lze lépe poznat díky několika nabízeným prohlídkovým okruhům, z nichž si každý vybere dle vlastních preferencí. Nechybí ani stálá výstava s názvem Liechtenstienská dominia střední Moravy, která prezentuje historii středomoravského území.

REGION: Olomoucký kraj
WWW: www.hrad-sternberk.cz

Zámek Lednice

Státní zámek Lednice patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice. Po novogotické přestavbě v 19. století se stal krásným romantickým sídlem, obklopeným velkým parkem s palmovým skleníkem, římským akvaduktem, čínským pavilonem a umělou zříceninou Janův hrad.

První zmínka o tomto místě pochází z počátku 13. století. Už v té době zde pravděpodobně stála gotická tvrz, která byla dána v držbu rakouskému šlechtici Sigfriedu Sirotkovi.

Výlet do přepychového lednického zámku lze spojit s procházkou po Lednicko-valtickém areálu.
Výlet do přepychového lednického zámku lze spojit s procházkou po Lednicko-valtickém areálu.

Návštěvníci zámku Lednice si mohou prohlédnout reprezentační sály, soukromé knížecí apartmány či umělé barokní krápníkové jeskyně. Skvělým završením výletu je procházka po rozlehlém Lednicko-valtickém areálu, který je považován za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě.

REGION: Jihomoravský kraj
WWW: www.zamek-lednice.com

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang