Vyberte si outdoorový nůž a v přírodě vás nic nezaskočí

image-3923071

Poznejte základní druhy outdoorových nožů a vyrazte do přírody. Který nůž se hodí pro houbaře, turistu nebo zálesáka a jaké vychytávky může skrývat nůž pro přežití? Dozvíte se v článku.

Volte mezi uhlíkovou a nerezovou čepelí

K čemu nůž využijete a do jakých podmínek ho berete? Na tyto otázky si zodpovězte před výběrem. Od účelu se totiž odvíjí další vlastnosti, například rozměry, hmotnost nebo materiál čepele. 

Vybírejte mezi noži z nerezové nebo uhlíkové oceli. Nerezová je nejrozšířenější, nože z tohoto materiálu vydrží dlouho ostré a díky odolnosti vůči korozi nepotřebují tolik péče. Na druhou stranu se hůře brousí. 

Uhlíková ocel má lepší řezné vlastnosti a snadněji se brousí, ale rychleji koroduje. Takový nůž proto vždy otírejte od vlhkosti a občas ho ošetřete olejem.

Čím se liší jednotlivé konstrukce

Podle konstrukce se můžete setkat s noži pevnými nebo zavíracími. Nože s pevnou čepelí se jen tak nezlomí díky robustnímu provedení a vyšší hmotnosti. Ideální pro dlouhodobější pobyty v přírodě a těžší práci (kácení, páčení). Neobejdou se bez pouzdra, které zabrání otupení čepele.

Zavírací nože využijete během turistiky, houbaření a dalších volnočasových aktivit. Patří sem například populární švýcaráky, se kterými uříznete větev, nakrájíte potraviny nebo otevřete konzervu. Díky zavírací konstrukci zaberou minimum místa v kapse.  

Lovecký nůž neslouží pouze k lovu

Praktický lovecký nůž nadchne všechny myslivce a zálesáky. Hodí se především ke stahování, vyvrhování a či doražení ulovené zvěře. Díky jeho pevné čepeli a vyšší hmotnosti pokácíte i menší stromek. Pořiďte si kožené pouzdro na opasek a mějte lovecký nůž vždy po ruce.

image-7019762

Nůž může zachránit život

V nebezpečných situacích potřebujete kvalitní nůž s pevnou čepelí, na který se můžete spolehnout. Nože pro přežití vám mohou zachránit život, protože s nimi zvládnete víc, než jen řezání. 

Kvalitní survival nůž se hodí pro:

  • krájení,
  • lovení,
  • řezání, 
  • sekání a opracování větví,
  • hrabání místo lopatky,
  • kácení stromků.

Některé skrývají v rukojeti malý úložný prostor například pro háček, vlasec, sirky a křesadlo.

Švýcarák nahradí až 40 nástrojů

Multifunkční neboli švýcarský nůž disponuje celou řadou praktických nástrojů. Kromě základního nože využijete například šroubovák, pilku, nůžky, vývrtku, otvírák, pravítko, kompas, výškoměr, pero, svítilnu nebo dokonce USB flash disk. Záleží na provedení. Některé modely nabídnou až 40 funkcí. 

Hmotnost a tloušťka nástroje závisí na množství vymožeností. Jedná se o zavírací nůž, takže ho přenesete v kapse. Při výběru zvažte, zda skutečně využijete většinu nástrojů nebo se spokojíte se základním modelem.

Bez čeho se neobejde žádný houbař?

Jednak bez košíku pro své úlovky, ale především bez houbařského nože. Zpravidla bývá zavírací a díky malým rozměrům nezabere mnoho místa v kapse. Díky zaoblenému ostří snadno očistíte nožičky i kloboučky hub. Vybrané nože na houby pořídíte s praktickým štětečkem na oprášení hlíny.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang