6 věcí, které při rodinné dovolené potřebujete udělat

dovolena-plaz-more-rodina

Čeká vás první rodinná dovolená nebo se prostě jen chcete pořádně připravit? Sepsali jsme pro vás pár tipů, které byste měli před dovolenou udělat. Od pásů, přes hygienu až po nabitou elektroniku. 

1. Zkontrolujte pasy všech cestujících

Představte si to naprosté zoufalství, které pocítíte, když se vám podaří všechny úspěšně sbalit, vyrazit na letiště za rodinným dobrodružstvím, aaaa…. a pas (OP) je buď propadlý, nebo má vypršet během cesty. A protože se jedná o rodinný výlet, pokud nemůže jet jedna osoba, nemůže jet nikdo. V okamžiku, kdy se rozhodnete vyrazit do zahraničí, byste se měli ujistit, že každý bude mít pas platný alespoň jeden rok (od data předpokládaného odjezdu). Mnoho zemí má pevně stanovenou hranici minimálně šesti měsíců, takže si ušetřete starosti, paniku a zklamání. 

2. Sbalte si předem nejnutnější věci

Nejprve si na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky zkontrolujete, zda vše, co si zabalíte, bude legální. Za druhé, nepovažujte balení za samozřejmost. Při rodinných dobrodružných aktivitách do vzrušujících destinací, kdy se jednou ocitnete v deštném pralese, pak u oceánu, na kole, na průzkumu ruin, nebo zvolíte pěší turistiku, není balení úplně jednoduché.

Mnoho z těchto aktivit se bude odehrávat v různých mikroklimatech, takže je důležité, abyste si pro každou aktivitu zabalili vhodné letní oblečení. Pokud se vám podaří sbalit většinu zavazadel alespoň 1 týden předem, měli byste mít čas najít chybějící věci, vyprat věci, které si chcete přibalit, a vyměnit vše, z čeho jste vyrostli.

V ideálním případě byste si večer před odjezdem nebo ráno v den cesty měli sbalit pouze věci, které ještě před odjezdem musíte použít, jako jsou brýle, kontaktní čočky nebo kosmetická taštička. Tyto předměty a/nebo jejich pouzdra zabalte hned ráno po jejich použití. Příprava zavazadel předem odstraní velkou část stresu pro celou rodinu.

dovolena-hory-rodina

3. Svačiny a aktivity

Brzy se děti budou moci smát, křičet a běhat venku, ale než dorazíte do cíle, je nutné, aby měly většinu času, co dělat. Mezinárodní cestování znamená delší dobu letu a nikdo nemá rád, když se v letadle nudí a má hlad. Víte ale, kdo se často nudí a má opravdu hlad? Malé děti!

I když je součástí vašeho letu strava, stačí, aby váš vybíravý jedlík měl hlad a zároveň odmítal jíst. Nezapomeňte dětem přibalit hry nebo zábavné aktivity, které je během dlouhého letu zabaví. Pro dobro všech (včetně vás samotných) zajistěte, aby byl let co nejklidnější a nejpříjemnější tím, že své ratolesti aktivně zaměstnáte a zasytíte.

To samozřejmě platí i o dlouhém cestování v autě. Vhodným pomocníkem jsou i audio pohádky nebo pohádky stažen z platforem typu Disney plus CZ, které děti zabaví a případně i uspí, případně hry do místnosti, které jsou vhodné i do auta..

P.S. Nezapomeňte na nejstarší činnost ze všech: konverzaci. Je to skvělá příležitost, jak nastartovat rodinný čas tím, že s dětmi dohoníte a zjistíte, co se v jejich životě děje. Nejste v kanceláři ani zaneprázdněni domácími pracemi a hektickým rozvrhem, takže tento čas využijte naplno. 

4. Ubrousky a dezinfekční prostředky

Mějte VŽDY připravené vlhčené ubrousky – výborně poslouží během letu, kdy je potřeba utřít malé ručičky a skládací stolek před a po svačině, ale budou vám nápomocné i poté, co vaše rodinná dovolená začne. Předejdete díky tomu onemocnění, protože se budete moci vydezinfikovat, pokud se ocitnete daleko od tradičních toalet nebo pokud nebude k dispozici voda a mýdlo, abyste se mohli před obědem vydrhnout.

5. Fotoaparát, který může používat celá rodina

Přibalte fotoaparát, u kterého vám nebude vadit, že se o něj budou dělit i malé dětské ručičky. Pokud si chcete vzít digitální zrcadlovku, ale necítíte se na to, aby ji používaly vaše děti, zkuste koupit jednorázový fotoaparát.

Proč? Abyste dětem umožnili zachytit vzpomínky na zážitky z jejich vlastního pohledu; fotografie mušlí, které objevily, nebo ještěrky, kterou spatřily, budou skvělým doplňkem rodinného alba. Kromě toho možná zjistíte, že máte doma malého fotografa.

6. Nabíječky!

Neberte si s sebou jen důležitou elektroniku, ale i nabíječky a hlavně pořiďte powerbanku. To je důležité zejména v případě, kdy se rodina rozdělí a potřebuje si zavolat nebo poslat zprávu, nebo pokud dáváte přednost navigaci. Je to také skvělý způsob, jak udělat více s méně  – většina chytrých telefonů a tabletů je multifunkční – navigace, zábava, fotografie, videa atd. Čím méně si toho na cestu zabalíte, tím více místa vám zbyde na suvenýry. 

Bohužel ve vysokých teplotách se telefony přehřívají a rychle vybíjí, tak na to dávejte pozor, ať nezůstanete bez šťávy. A samozřejmě nikdy elektroniku nenechávejte na slunci (u okna, na osušce, palubní desce,…).

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang