Výlety po ČR, které neomrzí – tipy, kam vyrazit

vylety-po-cr

Někteří lidé si spojují dovolenou pouze se zahraničními lokacemi, nicméně i Česká republika má rozhodně co nabídnout. Dovolené ani výlety po Česku nemusejí být nudné. Stačí pouze vědět, kam se vypravit a vyrazit. Výhodou je, že je v ČR vše poblíž, a proto se dá vyrazit i na odpolední výlet. Kam vyrazit na výlet po ČR, po srdci Evropy?

Každý turista preferuje jiné typy výletů. Někdo má rád památky a cílem výletu pro něj může být prohlídka hradu nebo zámku. Jiného člověka zase prohlídky nebaví, a tak radši vyrazí s kamarády na túru do hor, kde pozná krásy české fauny a flory.

Bonusem české krajiny je to, že zde nežijí v podstatě žádní nebezpeční tvorové, proto se v klidu můžeme koupat v řece, nebo přespat v lese, což je dobré zpestření výletu. V nejhorším případě kousne komár, ovšem to není taková tragédie.

Praha

Kam v Praze? Praze se z dobrého důvodu přezdívá „město sto věží“. Dokonce i na starých panoramatech jsou k vidění nádherné výhledy na půvabné klenuté kostely a vzletné staré věže, které dohromady tvoří z Prahy jeden ze světových architektonických skvostů.

Část populace si to možná neuvědomuje, ovšem hlavní město lemují ukázky gotického, barokního, renesančního i secesního stylu, které představují dramatický kontrast k robustnímu starému Pražskému hradu.

Praha má jedno z nejzachovalejších historických městských center v Evropě, kde úzké uličky Starého Města otevírají cestu na velkolepá náměstí. K pražským památkám patří slavný Karlův most přes řeku Vltavu, působivá Židovská čtvrť se starými synagogami a samozřejmě mnoho historických kostelů ve městě.

Dominantou Prahy je Pražský hrad. Hrad byl stavěn již v 9. století a dnes je využívaný jako sídlo českého prezidenta. Je to jeden z největších hradů na světě. Spousta lidí ani neví, kolik místností má areál Pražského hradu.

image-4912072
Symbolem Prahy se zaslouženě stal Pražský hrad.

Návštěvník nemusí hned platit prohlídku Pražského hradu. V Praze se dá dělat i mnoho jiných věcí. Stačí se v podvečer vydat na procházku na náplavku a zažít nepopsatelnou atmosféru. Dalšími možnostmi jsou projít se po Karlově mostě, podívat se na orloj nebo povečeřet v jedné z pražských restaurací.

image-8662857
Karlův most je druhý nejstarší dochovaný most v Česku.

Děti jistě ocení zábavný den v zoologické zahradě, kde na ně čeká mnoho různých zábavných a zároveň naučných programů. Praha je také místem k nákupům. Obchodů s různým sortimentem je zde velké množství.

image-8306387
Pražská zoo má obrovskou zásluhu na tom, že koně převalského ještě nevyhynuli.

Nesmíme opomenout ani kulturní stránku věci. V Praze je mnoho divadel a koná se zde i spousta koncertů. Chloubou je Národní divadlo, které se se zlatou korunou tyčí v blízkosti Vltavy.

image-6618317
Národní divadlo bylo díky sbírce, do které lidé značně přispívali, po požáru znovu postaveno.

Praha ukrývá mnoho památek a navštívit všechny za jednu dovolenou je prakticky nemožné. Díky své kráse a historii láká turisty z celého světa.

Zámky

I mimo Prahu se nachází spousta historických skvostů. Skoro na každém kopci se tyčí nějaký hrad, nebo zámek. Pokud tam nic takového nestojí, je pravděpodobné že tam bude alespoň zřícenina.

V České republice se nachází přibližně 460 hradů, zámků a zřícenin. Toto číslo je opravdu veliké, proto než člověk procestuje všechny památky, tak to zabere dobrých několik let.

image-7874674
Další velice známým hradem je Karlštejn.

V České republice najdeme dokonce 16 památek UNESCO. Na tak malou zemi je to úctyhodný počet. Tento seznam mimo jiné čítá:

 • historické centrum Českého Krumlova
 • historické centrum Telče
 • historické centrum Prahy
 • poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře
 • historické centrum Kutné Hory, Chrám sv. Barbory, Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci
 • zahrady a zámek v Kroměříži
 • vesnická rezervace Holašovice
 • zámek Litomyšl
 • sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci
 • Lednicko-valtický areál
 • vila Tugendhat v Brně
 • židovská čtvrť, židovský hřbitov a křesťanská bazilika sv. Prokopa v Třebíči
 • národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Samozřejmě i památky, které nejsou na seznamu UNESCO, jsou velice zajímavé a stojí za návštěvu. Zámky ČR jsou blízké, protože se nás jejich historie bezprostředně týká. Spousta z nich má komentované prohlídky s mnoha informacemi a zajímavosti. Zámky ČR jsou vždy dobrou volbou.

Krajina ČR

Česká krajina nabízí snad všechny lákavé věci kromě moře. Jsou zde hory, skály, údolí, řeky, rybníky, přehrady, lesy, louky a mnoho dalšího. Máme čtyři národní parky a přes 25 přírodních rezervací. V těchto oblastech rostou vzácné rostliny a žijí vzácná zvířata, proto se zde musí dodržovat základní pravidla, kterými zajistíme, že tuto krajinu budou moci obdivovat i další generace.

Díky husté dopravní síti a mnoha turistickým parkovištím, se dá po Česku dobře cestovat autem a poté vyrazit na pěší nebo cyklistický výlet do krajiny. Autem se dá cestovat téměř všude a celkem jednoduše, nicméně je dobré znát nějaké tipy, kam na výlet autem. Na delší dovolenou se dá vyrazit autem do kempu, které jsou v Česku rozšířené.

Úplně za nejlepší výlety a české dovolené se považují takové, při kterých se spojí historické památky s krásnou přírodou. I taková místa naštěstí v Česku máme. Jedním takovým příkladem je již zmiňovaný Lednicko-valtický areál.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang