Lyžování v Itálii – kam se vydat za perfektními sjezdovkami?

Italské Dolomity patří k oblíbeným místům všech lyžařů. Jejich hlavní výhoda spočívá v umístění svahů především na jižních stráních hor. Díky tomu jsou sjezdovky většinu dne zalité sluncem. S azurovým nebem až 300 dnů v roce a perfektně připravenými trasami se jedná o neodolatelnou kombinaci pro většinu lyžařů.

I když Itálie v historii lyžování nehrála příliš viditelnou roli, zeměpisná poloha s mnoha horskými vrcholy a údolími z ní vytvořila jednu z nejoblíbenějších evropských lyžařských zemí.

Návštěvníci Itálie a italských zimních středisek často uvádějí, že tato centra zatím nedosahují úrovně skiareálů ve Francii, Švýcarsku nebo Rakousku. A to především s ohledem na malou propojenost lyžařských areálů. Nicméně je tu vidět každoročně obrovský pokrok směrem kupředu. Modernizují se stávající lanovky a vleky, budují se nová přepravní zařízení, staví horské hotely, chaty, rozšiřuje se už tak široká nabídka služeb.

TIP: Kromě lyžování jsou v Itálii populární prodloužené víkendy v přístavech. Ty méně známé, avšak neméně krásné, jsou Bari, Portofino nebo Trapani.

Cesta z České republiky do nejbližších italských středisek trvá autem kolem 8 hodin. I když třeba Rakousko je pro lyžování dostupnější, ekonomicky se spíše vyplatí Itálie, kde se skipasy a související služby pohybují na velmi přijatelné cenové úrovni. Levné lyžování v Itálii láká ročně tisíce Čechů.

V Itálii se lyžuje v nadmořské výšce 500 až 3 500 metrů n. m. Nejvyšší uvedená hranice ovšem není tak častá, většina skiareálů leží v nižších polohách. Kvalitu sněhu tu v případě nepříznivých přírodních podmínek dohání umělým zasněžováním. Pro lyžování v Alpách je ostatně typické, že naprostá většina sjezdovek je pokryta umělým zasněžováním.

Čím Itálie vyniká?

Čím ovšem Itálie zcela dominuje nad jinými lyžařskými lokalitami, je upravenost sjezdových tratí. Ta dosahuje té nejvyšší úrovně. A to nejen v rámci Evropy, ale i z hlediska celosvětového srovnání. Každé ráno čekají na lyžaře precizně připravené svahy s pověstným „manšestrem“. Nejeden lyžařský nadšenec si přivstane jen kvůli tomu, aby byl na sjezdovce první a mohl si užít dokonalé a ničím nerušené lyžování.

S upraveností sjezdovek souvisí také značení, navigace a bezpečnost. Na všechny tyto aspekty dávají Italové velký důraz, proto opět dosahují té nejvyšší úrovně.

O kvalitě italských sjezdovek svědčí mimo jiné také fakt, že se na nich pravidelně pořádají závody Světového poháru.

A co Itálii naopak chybí…

Zatímco lyžování v Rakousku, Švýcarsku nebo Francii si díky mnoha funparkům a snowparkům užijí i freeridisté nebo snowboardisté, v Itálii a také v Andoře se těchto areálů nachází podstatně méně než ve zmíněných zemích.

Ubytování v italských Alpách je velice rozmanité. Kromě hotelů se zájemce může ubytovat v mnoha typech apartmánů, což může vyhovovat třeba rodinám s dětmi nebo partě přátel. Před bookingem vybraného ubytování se však každému doporučuje zkontrolovat polohu hotelu či apartmánu vůči sjezdovkám a vlekům.

Lyžaři, kteří již navštívili některý z italských skiareálů, často zmiňují ještě jednu „vadu“, i když v tomto případě se jedná pouze o nadsázku. Italské Dolomity jsou prý natolik nádherné, že se člověk více rozhlíží po krajině, než aby naplno lyžoval.

Možnosti lyžování v Itálii

Italská zimní střediska jsou notoricky známá a jména některých z nich musel alespoň jednou slyšet snad každý. Nabízí stovky kilometrů sjezdových i běžeckých tratí. Uvádí se, že díky upraveným a širokým tratím jsou italské Alpy nejlepší volbou pro lyžování rodin s malými dětmi. Zároveň italské skiareály často nabízí pro malé děti slevy nebo dokonce poskytují skipasy pro děti zdarma.

TIP: Myslet je třeba také na cestu autem do Itálie. Po cestě se může stát, že malá ratolest si bude potřebovat odskočit a v okolí nebudou žádné dostupné čerpací stanice s WC. Pro tyto případy je vhodné si pořídit přenosné chemické WC.

Sella Ronda

Celý den na lyžích a pokaždé na jiné sjezdovce – to nabízí Sella Ronda.

Kdo měl možnost si na Sella Rondě zalyžovat, pravděpodobně byl nadšen. Nejedná se totiž o klasický skiareál, ale víceméně o výletní okruh nabízející nádherná panoramata a téměř nekonečné možnosti lyžování na zhruba 400 kilometrech sjezdovek.

Jedná se v podstatě o čtyři propojená lyžařská střediska kolem horského masivu Sella (Val di Fassa, Val Gardena, Alta Badia a Arabba). Lanovky a vleky jsou navrženy tak, aby mohl lyžař během jednoho jediného dne celý horský masiv objet a žádnou sjezdovku nemusel absolvovat dvakrát. Pochopitelně, že celý okruh je doplněn obrovským množstvím dalších sjezdovek.

K dispozici mají lyžaři dvě okružní trasy:

  • ve směru hodinových ručiček – trasa značena oranžovými směrovkami, obtížnost většiny sjezdovek je červená
  • proti směru hodinových ručiček – trasa značena zelenými směrovkami, obtížnost většiny sjezdovek je modrá

Sella Ronda bývá považována za nejlepší lyžování v Itálii. Vydat na ni by se měli spíše zkušenější lyžaři a pokud chtějí okruh absolvovat celý, neměli by být na svahu později než v 10 hodin dopoledne. I s přestávkami na občerstvení nebo oběd v některém z mnoha stánků nebo restaurací zabere cesta 4 až 5 hodin.

Lyžuje se v nadmořské výšce 1 236 až 3 269 m.n.m. Okruhy jsou bez mála 40 kilometrů dlouhé a zhruba polovina z toho jsou sjezdovky. Lyžaři musí počítat s občasnými dlouhými přejezdy a v hlavní sezóně také s více lidmi. Není ovšem potřeba se bát dlouhých front tak, jako tomu je někdy na nejlepších českých sjezdovkách. Na Sella Rondě se i větší počet návštěvníků a lyžařů díky rozsáhlosti areálu rozptýlí.

Marmolada / Arabba

Marmolada je nejvyšší vrchol Dolomit.

Jedním z lyžařských středisek propojených v okruh Sella Ronda je Arraba. Mnozí znalci italského lyžování tvrdí, že právě v Arabbě jsou nejlepší podmínky, především pro rychlé sjezdy. Lyžuje se i na známém ledovci Marmolada. Ta je se svými 3 342 metry nejvyšší horou celých Dolomit.

Arabbu s Marmoladou si nejlépe užijí pokročilí lyžaři. Nedoporučuje se sem jezdit s malými dětmi. Všechny sjezdovky zde mají podobný charakter: začínají poměrně úzkým a náročným úsekem a následně se buď rozšíří do červené nebo dokonce černé sjezdovky. Maximální adrenalin poskytuje lyžařům heliski – přelet helikoptérou nad Sella Rondou a nad horou Marmolada, po kterém následuje náročný sjezd na lyžích.

Lyžařské středisko se nachází v nadmořské výšce 1 446 až 3 265 m.n.m. Z Prahy je cesta dlouhá 685 km, ale za perfektní lyžařský zážitek to stojí. Na každého čeká 85 km sjezdových tratí. Pro vášnivé běžkaře se skiareál příliš nehodí, nachází se zde pro ně pouhých 15 kilometrů běžkařských tratí.

Val di Fiemme

Pohled na mapu lyžařského střediska Val di Fiemme potěší snad každého lyžaře.

Kdo by neznal Val di Fiemme? Jedna z nejvýznamnějších oblastí sjezdového i běžeckého lyžování v provincii Trentino nabízí přes 100 km sjezdovek a 50 vleků a lanovek. Pro běžkaře se zde nachází 150 kilometrů běžkařských tratí.

Vzdálenost z Prahy do Val di Fiemme činí 690 kilometrů. Cestu s oblibou absolvují jak rodiny s dětmi, tak pokročilí lyžaři hledající trochu extrému. Velmi příkrá šestikilometrová černá sjezdovka Olympia v Alpe Cermis jistě veškeré tužby těchto lyžařských nadšenců splní.

Ve Val di Fiemme se lyžuje v nadmořské výšce 860 až 2 388 m.n.m. Oblíbenost tohoto lyžařského střediska dokládá fakt, že již v září je většina ubytovací kapacity na nadcházející zimní sezónu rezervována.

Livigno

Jinak nenápadné horské městečko Livigno se během zimy stává rájem lyžařů.

Velmi zajímavým a oblíbeným lyžařským resortem se 75 kilometry sjezdovek je Livigno. Leží na pomezí Itálie a Švýcarska na slunné straně lombardských Alp. Jen 20 kilometrů odsud se nachází St. Moritz.

Lyžování v italském skiareálu Livigno probíhá v nadmořské výšce 1 809 až 2 789 m.n.m., díky čemuž zde není nouze o dostatek sněhu až do pozdního jara. Resort obklopují dva horské pásy, které způsobují velmi nízké teploty. V lednu se mohou pohybovat až kolem mínus 15 stupňů Celsia.

Díky dostatečné a kvalitní sněhové pokrývce se zde daří i freeridingu a skialpinismu. Většina sjezdovek a freeridových tratí se nachází nad hranicí lesa v obklopení skalních masivů. V údolích si pro změnu užívají běžkaři na celkem 40 kilometrech upravených běžeckých tras.

Vzdálenost z Prahy dosahuje 655 kilometrů. I když sem například spolu s přáteli dorazí nelyžař, nebude se rozhodně nudit. Zlákat ho mohou třeba nákupy v bezcelní zóně, do které Livigno patří.

Na hranicích se Švýcarskem leží také lyžařské areály Cervinia neboli Zermatt. Nachází se na úpatí špičaté hory Matterhorn, která je údajně nejfotografovanější horou světa. Na Matterhorn vede také lanovka s celoročním provozem. Skvělé podmínky pro lyžování i mimo hlavní sezónu nabízí oblast Malbun v Lichtenštejnsku.

Kronplatz

Kronplatz a pověstný panoramatický výhled na Dolomity.

Kronplatz, jihotyrolský lyžařský ráj, se nachází v nadmořské výšce 953 až 2275 m.n.m. Lyžaři zde mohou využít 119 km sjezdových a 210 km běžeckých tratí. Sjezdovky obepínají mohutnou horu Concordia. Z nejvyšších poloh Kronplatzu se rozprostírá jeden z nejkrásnějších panoramatických výhledů na Dolomity.

Kvalita sněhu tu nebývá problém. I kdyby přírodní podmínky však nebyly ideální, celých 100 % sjezdovek pokrývá umělé zasněžování. Kronplatz se hodí jak pro rodiny s dětmi, tak pro nejnáročnější lyžaře. Nachází se zde řada modrých jednoduchých sjezdovek, ale také mnoho dlouhých a náročných sjezdů, jejichž převýšení dosahuje 1 300 metrů.

Kronplatz je velmi dobře dopravně dostupný, jelikož cesta k němu vede z ČR prakticky pořád po dálnicích. Vzdálenost Prahy a Kronplatzu činí 635 km.

Pro milovníky hor, ferrat a horolezectví se na vrcholu Kronplatzu nachází Messner Mountain Museum. Věnuje se těm největším skalním stěnám. Vzhledem ke zmiňovanému neuvěřitelnému výhledu má toto muzeum skutečně důstojné místo.

Aprica

Velice příjemné lyžařské středisko je Aprica, a to i když patří spíše k těm menším.

První lyžařský vlek v tomto oblíbeném lyžařském středisku byl spuštěn již v roce 1942. Aprica má tedy dlouholetou tradici. A to i přes to, že nepatří k těm největším. Aprica nabízí „jen“ 52 km sjezdovek, upravené tratě jsou ale i zde naprostou samozřejmostí.

Na Aprice si mnoho lyžařů cení to, že lyžují prakticky hned nad městečkem, na vleky lze v mnohých případě dojít od ubytování pěšky. Lyžuje se v nadmořské výšce 1162 až 2270 m n. m. To zajišťuje dostatek sněhu i během pozdního jara. Na své si přijdou milovníci modrých, červených i černých sjezdovek, kterých je dokonce osm.

I přes svou menší rozlohu poskytuje Aprica výborné sjezdy. Řeč je třeba o více než 6 kilometrů dlouhé modré sjezdovce Superpanoramica, u které dochází k převýšení 818 m. Zajímavé kopce jsou tu také pro skialpinisty a snowbordisty.

Recenze uvádí, že i s ohledem na již tak levné lyžování v Itálii patří Aprica k těm zcela nejlevnějším. Přitom se zde nachází vše to, co člověk od dobrého skiareálu očekává.

Dolomiti Superski

Když už je řeč o lyžování v Itálii, nejde nezmínit Dolomiti Superski. Jedná se o gigantický komplex 12 lyžařských středisek, a tudíž o největší lyžařskou oblast nejen v Itálii, ale také v Evropě. Na severu je oblast ohraničena středisky Kronplatz – Plan de Corones a Sextner Dolomiten – Alta Pusteria a na jihu dominují Civetta, Tre Valli a San Martino di Castrozza/Passo Rolle.

O velikosti oblasti Dolomiti Superski hovoří nejlépe čísla:

  • 1 204 km sjezdovek
  • 2 465 metrů celkové převýšení
  • 90 % zasněžovaných sjezdovek
  • nejvyšší bod lanovky: 3 265 m.n.m.
  • nejnižší bod lanovky: 800 m.n.m.
  • celková kapacita: 630 000 osob za hodinu

Z uvedených dat musí být každému jasné, že v rámci jedné dovolené nemá šanci vyzkoušet všechny sjezdovky. Pravděpodobně by na to nestačilo ani deset dovolených.

Lyžaře, co by chtěli zkusit více skiareálů pro porovnání lyžování na jednotlivých svazích, bude jistě zajímat informace ohledně skipasu. Na celou oblast Dolomiti Superski lze zakoupit pouze jeden jediný skipas. Je ale také možné kupovat regionální skipasy, případně je různě kombinovat. Lyžování v Itálii se skipasem v sezoně 2020/2021 vyjde na 332 euro za 6 dnů pro dospělého a 232 euro pro osoby narozené po 30. listopadu 2003.

Dolomiti Superski potěší i běžkaře. Celková délka běžkařských tratí dosahuje neuvěřitelných 640 kilometrů. Do oblasti se lyžaři z Čech nejlépe dostanou Brennerskou dálnicí z Innsbrucku. Cesta zabere zhruba 7 hodin.

TIP: Značka Meatfly nabízí velmi kvalitní a designové lyžařské oblečení a ochranné pomůcky.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang