Ostrovy Atlantského oceánu – kam na dovolenou

Atlantský oceán neboli obr jménem Atlas podle řecké mytologie je jedním z největších vodních ploch na světě. Nachází se v něm řada ostrovů s dechberoucí přírodou a bohatou kulturou. Kam vyrazit na dovolenou v Atlantském oceánu?

Atlantský oceán spojuje 3 kontinenty, a to Afriku, Evropu a Ameriku. Jinak nazývaný Atlantik je svou vodní rozlohou včetně okrajových moří cca 100 milionů kilometrů čtverečních druhý největší z 5 světových oceánů. Tvoří tedy jednu pětinu zemského povrchu.

Ostrovy, které v Atlantiku leží, jsou pevninského původu. To znamená, že se postupem času od pevniny oddělily. Mezi takové ostrovy patří například Velká Británie. Na druhé straně mohou ostrovy vzniknout pohybem litosférických desek. Sopečným ostrovem jsou Kanárské ostrovy nebo Madeira

Jelikož je Atlantský oceán spojkou mezi kontinenty s nejvyspělejšími státy, jsou lodě plující po oceánu nejvýhodnější variantou. V některých částech se nachází zdroje ropy a zemního plynu, v dalších oblastech je významný rybolov. 

Kapverdy – dovolená

Čím okouzlí své turisty Kapverdy? Svými písčitými plážemi s neodolatelně křišťálovou vodou s karibskou atmosférou. Na některých částech je černý písek původem z vulkánu. V průzračném moři žijí stovky druhů ryb, korálů a pokud bude mít člověk štěstí, uvidí mořskou želvu. V resortech se o své klienty prvotřídně starají v rámci all inclusive, a tak není třeba řešit, co si uvařit k večeři.

Ostrovy leží v tropickém pásmu, a tak je dovolená na Kapverdských ostrovech ideální v kterékoliv roční období. Některé měsíce je zde pochopitelně větší teplo, ale fouká vítr z Atlantiku, který hraje do karet surfařům a windsurfařům. 

Kapverdy se skládají z několika ostrovů:

  • Sal a Boa Vista nejoblíbenějšími letovisky 
  • Santiago s památkami UNESCO 
  • Fogo se sopkou Pico do Fogo
  • Santo Antao s velkým množstvím hor
  • Sao Vicente kosmopolitně zaměřený 

Tyto ostrovy vzdálené cca 600 km od Afriky byly objeveny Portugalci, kteří se jich nechtěli vzdát až do roku 1975. Obyvatelé Kapverd jsou tak často nazýváni potomky portugalských námořníků a afrických otroků. 

kapverdy-1469156
Kapverdské ostrovy mají křišťálovou vodu a krásné písečné pláže.

Faerské ostrovy

Faerské ostrovy jsou trochu jiného charakteru než tropické Kapverdy. Leží na jihozápadním okraji s Norským mořem, tedy severně od Skotska. Turisté milující chladnější počasí jsou unešení z nedotčené přírody, která nabízí pohádkový pohled na mohutné skály, vodopády a miniaturní vesničky. 

Jejich počet se udává 18 ostrovů, 11 ostrůvků a skoro 800 malých skalnatých ostrůvků. Stejně jako Kanárské ostrovy vznikly sopečnou činností, a to dokonce za období třetihor

Historie ostrova je bohaté. Nejdříve se sem uchýlili irští mniši, od kterých získali poté území Vikingové. Tím došlo k připojení Faerských ostrovů k Norsku. Roku 1380 se staly součástí Dánska, a tak je tomu dodnes. Faerské ostrovy jsou autonomní součástí Dánského království. 

Zajímavostí je tradice, která se tu stále dodržuje. Jedná se o morbidní lov velryb a delfínů nazývaný grindadráp, který je celým světem kritizován. Je prováděn tradičním způsobem. Veškeré ulovené maso se rozdělí mezi 50 tisíc obyvatel, kteří zde trvale žijí. 

faerske-ostrovy-4788218
Faerské ostrovy přilákají mnoho turistů, kteří zde obdivují nedotčené krásy přírody.

Bahamy

Dalším ostrovním státem ležícím v Atlantském oceánu jsou Bahamy. Nachází se na jihu od Floridy a na severu od Kuby. Bahamské společenství tvoří část Lucayského souostroví společně s britským zámořským územím. Po koronavirové době je třeba si někde řádně odpočinout nebo se jen zbavit stresu, tak proč nevyrazit třeba na Bahamy?

Udává se, že prvním místem, které Kryštof Kolumbus v Americe objevil, byl právě jeden z ostrovů Baham. V 15. století doplul se svou družinou na území San Salvador, který většinu obyvatel převezl na Kubu, aby pracovala v dolech. Zbytek obyvatel na ostrově vymřel. Od 17. století byly Bahamy britskou kolonií vlivem jejich usazování na tomto území. 

Dnes jsou Bahamy pod svou samosprávou a byla vyhlášena nezávislost. Čelí migračním vlnám z Haiti, jejíž obyvatelé hledají útočiště před haitskými nepokoji. 

Bahamy jsou plné nádherných pláží. Nenachází se zde žádná pohoří. Podnebí je tropické, takže turisté se nezchladí ani v zimě, kdy teplota dosahuje v průměru 20 stupňů Celsia. Nejčastějšími návštěvníky jsou z oblasti, jejichž symbolem je Socha Svobody, tedy z USA.

Největší zisk získávají místní z cestovního ruchu a zemědělství. Pěstuje se tu cukrová třtina a ovoce jako jsou banány nebo ananasy, které jsou častou součástí zdravých snídaní. Slouží spíše pro potřeby místním, než aby se vyvažovány do světa. Další výnosnou činností je rybolov ryb a humrů a krevet.

bahamy-5542129
Bahamy jako první objevil Kryštof Kolumbus při své plavbě. Dnes jsou Bahamy nezávislým ostrovem s vlastní samosprávou.

Madeira

Madeira, Ostrov věčného jara, je portugalským ostrovem ležícím blízko Maroka a samotného Portugalska, tudíž stále patří do Evropy. Celý povrch Madeiry je hornatý, kvůli čemu zde nebydlí mnoho obyvatel. Teplota se zde pohybuje konstantně kolem 20 stupňů Celsia, a to vlivem Golfského proudu

Neobydlené ostrovy v blízkosti Madeiry a ostrova Porto Santo tvoří pouze vrcholy podmořského hřbetu. Od konce 20. století byly vyhlášeny za přírodní rezervaci. Další přírodní rezervací je ostrov Selvagens, kde není pitná voda. Za to je vzdálený od hlavního města Funchalu jen 250 km. Vyrazit do Funchalu na eurovíkend je zkrátka super nápad!

madeira-2411695
Madeiru lze navštívit v kterémkoliv ročním období, teplota se zde tolik nemění. Právě proto se Madeiře často přezdívá Ostrov věčného jara.

Madeira je jako dělaná pro aktivní turisty. Nachází se zde mnoho možností pro zdolávání vrcholů hor jako je Pico Ruivo. Pro turisty začátečníky tu jsou méně náročné cesty, které jsou většinou po rovině a k vidění je krásná příroda a hlavně klid. To člověka zaručeně zbaví netolismu – závislosti na internetu

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang