5 způsobů, jak se zbavit stresu a nestresovat se

stres-2-2

Stres je normální lidská reakce organismu na změny, která postihuje každého člověka. Projevuje se fyzickými, emocionálními a intelektuálními reakcemi. Lidské tělo je ve skutečnosti uzpůsobeno k tomu, aby zažívalo stres a reagovalo na něj. Jak se zbavit stresu? Jak bojovat se stresem? A co pomáhá proti stresu?

V dnešní době je těžké se nestresovat. Pendlování mezi prací, rodinou a dalšími závazky způsobuje velkou fyzickou i psychickou zátěž. A samozřejmě také velkou dávku stresu. Je proto potřeba vyhradit si čas na odpočinek. Naučit se zvládat stres vyžaduje praxi, ale není to nemožné. Co proti stresu funguje?

Jak se nestresovat

Vysoká míra stresu ohrožujete životní pohodu. Stres ničí emocionální rovnováhu i fyzické zdraví. Zužuje schopnost jasně myslet, efektivně fungovat a užívat si života. Může se zdát, že se stresem nelze nic dělat. Účty nepřestanou chodit, den nikdy nebude mít více hodin a pracovní a rodinné povinnosti budou vždy náročné. Jak se nestresovat? Jak se vyrovnat se stresem?

I když se může zdát, že se stresem v práci a doma nelze nic dělat, existují kroky, které lze podniknout, aby se člověk zbavil tlaku a získal nad stresem kontrolu. Účinné zvládání stresu pomůže zlomit vliv stresu na život, takže člověk může být šťastnější, zdravější a produktivnější.

Jak bojovat se stresem

Stresové reakce pomáhají tělu přizpůsobit se novým situacím. Stres může být i pozitivní. Udržuje člověka v pohotovosti, motivuje ho a připravuje ho vyhnout se nebezpečí. Pokud člověka například čeká důležitá zkouška, může stresová reakce pomoci tělu pracovat usilovněji a zůstat déle vzhůru.

Stres se však stává problémem, pokud stresory pokračují bez úlevy nebo období relaxace. Přestože je stres v každodenním životě běžný, má významné zdravotní důsledky. Ty sahají od těch relativně neškodných, například častější nachlazení, až po ty potenciálně závažné.

Tím může být například srdeční onemocnění či metabolický syndrom. Proto je důležité osvojit si účinné strategie zvládání stresu v různých situacích. Konečným cílem je vyvážený život, ve kterém bude mít člověk čas na práci, vztahy, odpočinek a zábavu. Jak bojovat se stresem? Co proti stresu?

Jak se zbavit stresu

Různé výzkumy ukazují, že je velké procento lidí, kteří jsou dennodenně pod stresem. A toto procento se neustále zvyšuje. Nejvíce stresu lidi zažívají v práci. Stres je proto také významným faktorem v případě pracovního vyhoření. Jak se nestresovat? Jak se zbavit stresu?

Proto je důležité osvojit si různé praktiky a pomůcky, jak si vybudovat určitou odolnost vůči stresu. Zvládání stresu však není univerzální. Proto je důležité experimentovat a zjistit, co člověku nejlépe vyhovuje. To, co může pomoci jednomu, nemusí fungovat na někoho dalšího.

Jak nebýt ve stresu

Náhlý nebo trvající stres aktivuje nervový systém a zaplavuje krevní oběh adrenalinem a kortizolem. Tyto dva hormony zvyšují krevní tlak, zrychlují srdeční tep a zvyšují hladinu cukru v krvi. Tyto změny přivádějí tělo k reakci boj nebo útěk.

To umožnilo našim předkům uniknout šavlozubým tygrům a dnes je to užitečné v situacích, jako je vyhýbání se autonehodě. Většina moderních chronických stresorů, jako jsou finance nebo náročné a toxické vztahy, však udržuje tělo v tomto zvýšeném stavu, který škodí zdraví. Jak nebýt ve stresu?

Jak se vyrovnat se stresem

Zvládání stresu začíná identifikací zdrojů stresu. To není tak jednoduché, jak se zdá. Zatímco identifikovat hlavní stresory, jako je změna zaměstnání, stěhování nebo rozvod, je snadné, určit zdroje chronického stresu může být složitější. Jak se vyrovnat se stresem? Co proti stresu?

stres-3-2
Stresové situace jsou bohužel součástí každodenního života.

Mezi fyzické příznaky stresu patří:

  • bolest na hrudi nebo pocit bušícího srdce
  • vyčerpání nebo problémy se spánkem
  • bolesti hlavy, závratě nebo třes
  • vysoký krevní tlak
  • svalové napětí nebo zatínání čelistí
  • žaludeční nebo zažívací potíže

Stres může vést k emočním a psychickým příznakům mezi které patří úzkost, podrážděnost, deprese, záchvaty paniky a smutek. Lidé s chronickým stresem se ho často snaží zvládat nezdravým chováním, včetně nadměrného pití alkoholu, přejídání se, kouření, užívání drog či hraní hazardních her.

Co pomáhá proti stresu

Stres je subjektivní, nedá se měřit pomocí testů. Pouze člověk, který ho zažívá, může určit, zda je přítomen a jak silný je. Stres může být krátkodobým nebo dlouhodobým problémem v závislosti na tom, co se v životě člověka odehrává. Jak se uklidnit ve stresu? Co pomáhá proti stresu? Jak nebýt ve stresu?

1. Cvičení

Pravidelné cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak se uklidnit ze stresu. Pomáhá totiž uvolnit tělo i mysl. Cvičení navíc zlepšuje náladu. Aby se však cvičení vyplatilo, mělo by se provádět pravidelně. Vhodné jsou rychlé procházky nebo intenzivnější cvičení, jako je plavání či běh.

Pravidelný pohyb vyrovnává nervový systém, zvyšuje krevní oběh a pomáhá vyplavovat stresové hormony. I každodenní dvacetiminutová procházka má význam. Aby se člověk nevzdával, může si stanovit v oblasti cvičení různé cíle a za jejich splnění se pak něčím odměnit.

2. Relax

Různé relaxační techniky aktivují stav klidu, který vyrovnává hormony boj nebo útěk v těle. Když je člověk ve stresu, jeho svaly jsou napjaté. Důležité je snažit se je uvolnit a osvěžit něčím své tělo. V práci to může být třeba jenom protahování.

Doporučují se také relaxační masáže, meditace, kurz jógy či jiného uvolňujícího cvičení. Existují také cvičení dechová, při kterých se člověk uvolní. Vhodná je i horká koupel či sprcha a sauna. To vše může pomoci, jak se uklidnit ze stresu.

3. Strava

Pravidelná a vyvážená strava pomáhá cítit se celkově lépe. Může také pomoci kontrolovat nálady. Každodenní strava by měla být plná zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a libových bílkovin, které dodají tělu energii. Velmi důležitá je také pravidelnost.

Alkohol, nikotin a kofein mohou dočasně zmírnit stres, ale mají negativní dopad na zdraví, a z dlouhodobého hlediska mohou stres ještě zhoršit. Dobře živené tělo se se stresem lépe vyrovnává. Začít den dobrou snídaní plnou ovoce a zeleniny je ten nejlepší start.

4. Spánek

Důležité je dobře se vyspat. Kvalitní spánek ovlivňuje spoustu aspektů každého dne a je důležitým faktorem co pomáhá proti stresu. Pokud člověk spí méně než sedm až osm hodin, jeho tělo nebude stres snášet tak dobře, jak by mohlo.

Pokud člověku stres nedovolí v noci usnout, je vhodné začít řešit jeho příčinu. Ke kvalitnímu spánku je potřeba také kvalitní prostředí pro spaní. Vhodná je zatemněná pravidelně větraná místnost a kvalitní matrace. V ložnici by také neměly být žádné elektronické přístroje.

stres-1
Kvalitní spánek je základem každého úspěšného dne.

5. Záliby

Zahradničení, čtení, poslech hudby nebo jiná tvůrčí činnost? Různé druhy zálib jsou příkladem, jak se uklidnit ve stresu. Proto je vhodné věnovat se činnostem, které člověku přinášejí potěšení a radost. Výzkumy ukazují, že se tím stres snižuje téměř o polovinu a snižuje se i tepová frekvence.

Člověk si musí vyhradit čas na věci, které ho baví. Každý den by se měl snažit dělat něco, co mu dělá dobře, a to mu pomůže zbavit se stresu. Nemusí to být činnost na několik hodin. Stačí i 15 až 20 minut denně. Mezi oblíbené koníčky patří čtení, pletení, umělecká činnost, sledování filmů na Disney Plus CZ či Netflixu nebo skládání puzzle.

Jak se uklidnit ze stresu

Stres má mnoho podob. Může narůstat postupně v průběhu času nebo se objevit v jednom okamžiku a pak zmizet. Existuje dokonce i prospěšný typ nazývaný eustres, který je pro člověka vlastně dobrý, pokud se nestane příliš intenzivním nebo chronickým.

Příliš mnoho jakéhokoli typu stresu může působit zdrcujícím dojmem. V případě, že se stres objeví rychle a neočekávaně, existuje několik jednoduchých strategii, jak se v danou chvíli uklidnit, aby mohl člověk lépe zvládnout danou situaci.

Jak se uklidnit ve stresu

Mezi pár rychlých rad, jak se uklidnit ve stresu, patří například krátká procházka, vizualizace něčeho hezkého nebo obyčejné žvýkání žvýkačky. Princip spočívá v tom, že se člověk zaměří jakýmkoliv svým smyslem na něco jiného, co odvede myšlenky od spouštěče stresu.

Někomu pomůže zhluboka se nadechnout a dostat do těla více kyslíku. Jinému zase uleví sklenice vody nebo šálek dobrého čaje. Procházka v přírodě či jiná fyzická aktivita jsou také velmi dobré pomůcky proti nahromaděnému stresu.

Nervozita

Nervozita je přirozenou reakcí na stresovou situaci. Obvykle se dostaví, když člověk stojí před důležitou výzvou, například při zkoušce nebo prezentaci. Nervozita se může dostavit také při čekání na výsledky lékařských testů nebo před pracovním pohovorem. Jak se zbavit nervozity?

Nervozitu může doprovázet mnoho fyzických pocitů, včetně sucha v ústech, zpocených dlaní a závratí. Můžou se dostavit také pocity pochybností o sobě samém. Tyto pocity a vjemy jsou nepříjemné a nekontrolovatelné. Nervozita obvykle odezní, jakmile daná situaci skončí.

Jak se zbavit nervozity

Nervozita je přirozenou reakcí na něco, co v nás vzbuzuje trochu strachu. Existují rychlé a snadné způsoby, jak zklidnit svou mysl a tělo, ať už čeká na člověka jakákoli překážka. Nejrychlejším způsobem, jak se zbavit nervozity je s někým si o ní promluvit.

Stačí zavolat někomu z rodiny či přátel a podělit se s nimi o momentální pocity. Rodina či přátele dokážou člověka vyslechnout a tím mu od nervozity trochu odlehčit. Také se doporučuje poslech oblíbené hudby, která člověka přivede na jiné myšlenky. A někdy postačí třeba tabulka čokolády.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang