Psychologické otázky, které pomohou přečíst každého

Psychologické otázky jsou otázky, na které není správná odpověď, ale i přes to se toho člověk od druhého mnoho dozví a umožní mu to nahlédnout do lidského nitra a lépe mu porozumět. Tyto otázky se dají využít k mnoha účelům. Kdo by nechtěl lépe poznat partnera, kamaráda, nebo se zasmát s dětmi, které často mívají veselé a zajímavé odpovědi?

Všichni se shodneme na tom, že setkání s novými lidmi je jedním z největších zážitků v životě. Každý přítel, milenec, spolupracovník, soused, známý byl kdysi cizinec. Aby se z cizince rychle stal přítel, nebo nepřítel je vhodné pokládat mu otázky na přemýšlení.

I když je těžké se o někom dozvědět vše důležité, co potřebujeme vědět hned při prvním setkání, existují tedy určité otázky, které podle psychologů poskytnou hlubší vhled do podstaty jeho charakteru.

Jednoduché otázky typu: „Jaký máš den?“ nebo “Co je nového?“, tento účel obvykle nesplňují. Proto jsou níže vypsané psychologické otázky k zamyšlení, které poskytnou vhled do duše člověka. Jsou to otázky, na které není odpověď ano, nebo ne. Každý člověk odpovídá trochu jinak a tyto otázky se dají uchopit z více pohledů.

Psychologické otázky k zamyšlení

Psychologické otázky k zamyšlení jsou navrženy tak, aby poskytovaly přesnější a hlubší vhled do cizince, kterého člověk právě potkal a chce ho poznat. Díky nim může člověk přijít na to, zda spolu budou v budoucnu dobře vycházet. A právě proto existují otázky, na které není odpověď, nebo dá hodně práce odpověď vymyslet a formulovat.

Jak by jste popsal sám sebe?

Toto je úplně základní a překvapivě dobrá osobní psychologická otázka k zamyšlení, díky které se dá přijít na mnoho věcí. Odpověď odhalí mnoho o lidské osobnosti.

Na tuto těžkou otázku se dá odpovědět mnoha různými způsoby. Lidé mohou mluvit o své osobnosti, práci, rodině, ale ať už odpoví jakkoliv, obecně to ukáže jejich životní priority a hodnoty.

Například, pokud někdo začne napřed mluvit o tom, jak procestoval celý svět a až poté o svém povolání, tak to ve většině případů znamená, že je pro něj cestování důležitější než práce, kterou dělá hlavně pro peníze. Také se z toho dá poznat, že to s cestováním myslí vážně a pravděpodobně s ním bude chtít pokračovat.

Jaký je Váš největší úspěch?

Tato zajímavá otázka k zamyšlení poskytne vhled do minulosti člověka a také odhalí dvě nenápadné věci o jeho osobnosti. Je to osobní otázka, na kterou lidé odpovídají obvykle kariérním úspěchem, ale nemusí to být pravidlem. A odpovědi mohou být velmi různorodé.

Opět odpověď ukazuje, kde leží zájmy člověka. Zmíní se o sportovním úspěchu? Nebo o profesionálním, nebo rodinném? Podle toho je vidět, na jaké oblasti v životě jsou hrdí. Někdo má dobře rozjetou kariéru, někdo rád sportuje, jiný kreslí, někdo vybudoval úspěšný startup, nebo má velkou rodinu, které věnuje hodně času a považuje její spokojenost za úspěch.

A také je dobré si všimnout, jak dlouho mu trvalo, než si vzpomněl na tento úspěch? Pokud to byla dlouhá doba, mohlo se stát, že má buď spoustu úspěchů, nebo jen málo. Člověk musí použít šestý smysl, aby zjistil, která možnost je ta správná.

image-8872247
Dokončení náročného studia může být také odpovědí na tuto těžkou otázku.

Jaké Vaše vysněné povolání?

Další zajímavá otázka k zamyšlení, která o člověku hodně prozradí. Někteří ukážou, že jsou tvůrčím typem, a to tak, že zdůrazní tvůrčí činnost. Někteří se budou snažit být vtipní a popisovat práce, které neexistují jako „ochutnávač zmrzlin“ nebo „závodník ve spaní“. Odpověď hodně odhalí, zda o této otázce člověk přemýšlel hodně, nebo vůbec.

Asi nejvíce zajímavou odpovědí by bylo, kdyby člověk zmínil svoje současné povolání a nazval ho tím nejlepším. V takovém případě je zase úkol empatie přijít na to, zda to myslí vážně nebo ironicky.

Zajímavé je, že tato otázka je kladena velmi často při skutečných pracovních pohovorech.

image-8123602
Každý má jinou představu vysněné práce.

Kdybyste mohl změnit svět, co byste udělal?

Pro většinu z nás je náš každodenní život tak individuálně zaměřený, že se nestává často, abychom přemýšleli o tom, jak se svět může změnit k lepšímu. Odpověď na tuto zajímavou otázku k zamyšlení odhalí nejen to, nakolik člověk věnuje pozornost aktuálním událostem, politice a problémům, ale i hodnotám dané osoby.

Je jejich odpověď sobecká, nebo projevují skutečnou starost o blaho druhých a planety? Často se podle toho dá zjistit, jak moc je člověk sobecký.

Odpovědi na tuto zajímavou otázku na rozhovor budou nesmírně poutavé a je vždy příjemné, když chce potenciální přítel řešit stejné problémy, jak bychom řešili mi sami.

Člověk má v tuto chvíli moc nad celou zeměkoulí.

Co o Vás nikdo neví?

Člověk musí mít trošku kuráž, aby se na takovou odvážnou otázku zeptal, ale jediné, co se může stát je, že člověk řekne, že si to radši nechá pro sebe. Je vhodné s touto otázkou počkat na správný okamžik. Pokud ale tázaný odpoví, značí to vzájemnou důvěru.

Protože v dnešní době trávíme na internetu spoustu času, náš talent na konverzaci jde tak trochu stranou. Už nemáme tolik možností vést hluboké a smysluplné rozhovory, a když je vedeme, obvykle jsou uspěchané. Tato zajímavá otázka na rozhovor nám připomíná, jak je osobní kontakt při rozhovoru důležitý. Rozhovor tak nabývá na autenticitě.

Chybí nám příležitost mluvit o sobě a ptát se ostatních. Je zajímavé sledovat, o čem chybí lidem mluvit. Tato velice osobní otázka pomůže zjistit o osobě, která sedí naproti poměrně vzácnou informaci. Tato zajímavá otázka na rozhovor může být ještě zajímavější, pokud odpovídají obě strany.

Je ovšem důležité dbát na soukromí a pokud se člověk nechce svěřit, tak bychom ho neměli nutit.

Pokud budeme znát tajemství, měli bychom s ním správně zacházet a neposlat ho dál.

Kde byste se chtěl zítra probudit?

Jedná se o velice zábavnou otázku, která prozradí spoustu snů a nadějí konverzačního partnera. Lidé, kteří říkají místa jako „pláž“ nebo něco méně konkrétního, možná tajně říkají, že nemají žádné ambice a sny.

image-2466023
Představa probuzení na úžasném ostrově je velice lákavá.

Naopak ten, kdo řekne, že by se chtěl probudit u dědečka na statku, protože už tam dlouho nebyl, bude pravděpodobně kreativní a zábavný typ člověka, se kterým se člověk nebude nudit.

Toto je také zajímavá otázka pro děti, které vymýšlejí ještě zajímavější odpovědi. Jejich fantazie je totiž bezbřehá.

Kdo je nejdůležitější osobou v Vašem životě?

Někdy tato osobní otázka vyvolává zajímavé odpovědi. Ne každý řekne, že je pro něj nedůležitější osobou na světě jeho maminka, protože bohužel ne všichni milují svoji matku. Nicméně je to častá odpověď.

image-1822577
Pevné poutu je důležité jak mezi kamarády, tak v rámci rodiny.

Někteří lidé budou říkat, že opravdu vzhlíží k trenérovi, příteli nebo učiteli. Je to dobrá otázka na zjištění, jak moc člověk udržuje vztahy s rodinou, nebo jestli má dlouhodobé kamarády.

TIP: Jaké znaky má citové vydírání od matky?

Za jakých okolností byste kradl?

Každý má svoji morální hranici někde jinde a tato odvážná otázka na přemýšlení trošičku poodhalí, kde asi leží. Někdo by klidně ukradl jídlo pro rodinu, kdyby hladověla. Někdo by ani toto neudělal. Díky této odvážné otázce se člověk doví, kde ta morální hranice zhruba leží.

Také je dobré zamyslet se nad tím, jestli dotyčný říká pravdu. Ve skutečnosti by to totiž mohlo být dost jinak. Toto je opravdu velice zajímavá otázka k zamyšlení.

Jak by vypadal Váš perfektní den?

Při této otázce na přemýšlení je dobré rozpovídat se do malých detailů a pečlivě poslouchat. Toto je velmi komplexní otázka, která dává mnoho odpovědí. Člověk by se také neměl bát doptat a pokládat doplňující otázky.

U této otázky platí, že každý člověk si svůj perfektní den představuje jinak a trochu jinak i otázku uchopí. Fantazii se zde meze opravdu nekladou.

Jste ranní ptáče nebo sova?

Ani na jednom typu člověka není nic špatného, ale je dobré vědět, jaký typ člověk je.

Pokud je člověk stejný typ, budou se snáze plánovat společné aktivity. Pokud je rozdílný, budou se navzájem doplňovat. Obě varianty mají výhody a nevýhody.

Základní otázky pro partnery

Zajímavých otázek, na které chceme znát odpovědi je strašně moc, ale níže jsou vypsané ty, které jsou nejvíce časté:

 • Jaká je jeho/její silná stránka?
 • Co nemůže vystát?
 • Kdo je jeho/její životní vzor?
 • Jak si představuje budoucnost?
 • Chce založit rodinu?
 • Jak si představuje ideálního partnera/partnerku?
 • Jaký je smysl života?
 • Jak na sobě pracuje?
 • Je optimista, nebo pesimista?
 • Co nejhoršího/nejlepšího zažil/a?
 • Co o sobě zjistil/a, když se naposled s někým rozešel/rozešla?
 • Co je jeho/její největší zlozvyk?

Jak již bylo řečeno otázek, na které se chceme zeptat své potencionální polovičky, je mnoho a mnoho. Některé jsou zajímavé více, některé méně. Člověk by se neměl bát zeptat. Líná huba, holé neštěstí. Ovšem neměl by se ptát na nevhodné otázky a když ho zrovna nic nenapadá může hledat inspiraci v seznamu základních otázek pro partnery, který je vypsán výše. Poznávání druhého skrze tyto otázky může být zajímavou aktivitou pro páry na doma.

TIP: Se základy neverbální komunikace lze o člověku zjistit mnoho věcí i beze slov. Pokud člověk rozumí mimice a gestům, nepotřebuje se ptát na tolik základních otázek pro partnery.

Zajímavé otázky pro děti

Děti mají bujnou fantazii a často mají velice zajímavé a veselé myšlenky. Také jsou velice hravé, takže je vymýšlení odpovědí baví. Seznam těch zajímavých otázek k přemýšlení:

 • Existují mimozemšťané?
 • Co se stane po smrti?
 • S kým by chtělo dítě povečeřet?
 • Kdyby mohlo změnit jednu věc, jaká by to byla?
 • Chtělo by cestovat radši do minulosti, nebo budoucnosti? Proč?
 • Kdyby se nad každým člověkem zobrazila stupnice, co by měla měřit?
 • Co by dítě koupilo, kdyby vyhrálo milion?
 • Jak by se dítě chtělo jmenovat?
 • Kdyby celá rodina žila v zoo, kdo by byl jakým zvířetem? Proč?
 • Kdyby dítě mohlo mít jednu superschopnost, jakou by chtělo?
 • Jaká je nejtěžší práce na světě?
 • Jak vypadá jeho vysněný dům?
 • Kdyby o něm někdo natočil film, jak by se měl jmenovat?
 • Kdyby dítě mohlo udělat největší nepořádek na světě, jak by to udělalo?
 • Mají zvířata sny? Co se jim zdá?
 • Kdyby bylo jediným člověkem na planetě, co by udělalo?

Vymýšlet odpovědi na tyto těžké otázky děti opravdu baví, a proto jsou zajímavé otázky pro děti skvělým způsobem, jak je zabavit. Otázek je opravdu hodně a děti si rády vymýšlejí další.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang