Zpocené ruce – jak vyřešit nadměrné pocení rukou

Pocení je způsob, jakým tělo reguluje svou teplotu. Přestože se potí každý člověk, život s nepřetržitě zpocenýma rukama může vyvolávat rozpaky. Pokud se někomu často potí ruce nebo se nadměrně potí na jiných částech těla, což není způsobeno vyššími teplotami, můžete mít hyperhidrózu. Jak řešit nepříjemné pocení dlaní a rukou?

V závislosti na zvyklostech může být pozdravení druhých podáním ruky každodenní záležitostí. Lidé, kteří se s pocením rukou nesetkávají, nemají problém s natažením ruky. Pokud jsou však ruce neustále lepkavé a mokré, může něco tak jednoduchého, jako je podání ruky, vyvolat úzkost.

Hyperhidróza

Hyperhidróza je abnormálně nadměrné pocení, které nemusí nutně souviset s horkem nebo cvičením. Člověk se může potit tak silně, že se mu pot prosákne skrz oblečení nebo odkapává z rukou. Kromě toho, že tento typ silného pocení narušuje běžné denní aktivity, může způsobovat sociální úzkost a rozpaky.

Obvykle pomáhá léčba hyperhidrózy, která začíná antiperspiranty na předpis. Pokud antiperspiranty nepomáhají, může být nutné vyzkoušet různé léky a terapie. V závažných případech lékař může navrhnout operaci, při které se odstraní potní žlázy nebo se odpojí nervy zodpovědné za nadměrnou produkci potu.

Běžné příčiny pocení dlaní

Většině lidí se potí dlaně ve stresových situacích, v úzkostných chvílích, při vysokých teplotách nebo při fyzické námaze. Není například neobvyklé, že se při napínavém filmu, hraní oblíbené videohry, lezení nebo vzpírání lepí ruce.

Tyto činnosti a vyšší hladina stresu zvýší tělesnou teplotu. To způsobí, že potní žlázy uvolňují prostřednictvím potu další teplo. Bohužel, dlaně nemají v tomto procesu ochlazování/pocení volnou ruku.

 • úzkost a emoční stres
 • genetika
 • hormony
 • fyzická aktivita
 • horké prostředí
 • strava
 • základní zdravotní stav
 • léky a léčiva na předpis

Pokud se ruce potí až nadměrně v jakékoliv situaci, může to být příčinou nemoci. Je-li pocení dlaní doprovázeno jinými bolestmi, je čas navštívit lékaře.

Příčiny nadměrného pocení rukou a dlaní

V případě hyperhidrózy dochází k nadměrné činnosti potních žláz, které vyvolávají nadměrné pocení. Tato reakce nijak nesouvisí s vnitřní nebo venkovní teplotou ani s úrovní fyzické aktivity člověka. Nezáleží na tom, zda je teplota příjemná nebo zda se člověk nehýbe, ruce se mohou vydatně potit.

Někteří lidé považují mírné pocení rukou za zanedbatelnou záležitost. Ačkoli tento stav nemusí vždy znamenat vážný problém a může se vyskytovat v rodinách, nadměrné pocení je někdy příznakem základního onemocnění, jako je např:

 • diabetes
 • menopauza (návaly horka)
 • nízká hladina cukru v krvi
 • hyperaktivní štítná žláza
 • srdeční infarkt
 • problémy s nervovým systémem
 • infekce

Pokud je pocení způsobeno základním problémem, může mít člověk další příznaky. Pokud pocení doprovází zimnice, bolest na hrudi, nevolnost, závratě nebo horečka, je třeba vyhledat lékaře. K lékaři by se měl každý objednat také v případě, že se pocení zhorší nebo začne narušovat běžný život.

Zpocené ruce a úzkost

Úzkost, stres a nervozita jsou ve skutečnosti jedněmi z hlavních viníků pocení rukou a zároveň nadměrného třesu rukou. Pravděpodobně každý si všiml, že se mu ruce začnou potit předtím, než má mluvit před publikem nebo během prvního rande. Je to zcela normální.

Stres, úzkost a nervozita jsou pocity, které v těle vyvolávají reakci bojuj nebo uteč. Tyto reakce uvolňují stresové hormony kortizol a adrenalin.

Hormony sice pomáhají vyrovnat se s tím, co člověka zneklidňuje, ale zároveň zvyšují tělesnou teplotu. Tělo se samozřejmě potí, aby regulovalo teplotu, takže když si člověk prochází úzkostí, aktivují se potní žlázy.

Je pocení dlaní dědičné?

Pokud se někomu neustále potí ruce, možná zdědil několik špatných genů. Nadměrně zpocené dlaně mohou skutečně přeskakovat generace, takže je možné, že je dotyčný zdědil, i když je jeho rodiče nemají.

Podle studií mají dvě třetiny pacientů s hyperhidrózou (nadměrným pocením) člena rodiny se stejným onemocněním. Pocení rukou je normální, ale u některých se vyskytuje v míře podobné Niagarským vodopádům a zcela bezdůvodně. Tento typ pocení se nazývá palmární hyperhidróza.

Jak zmírnit pocení rukou přírodní cestou?

Pokud někoho trápí nadměrně zpocené ruce, existuje několik možností, jak se přirozeně zbavit pocení rukou. Tyto a další různé domácí techniky mohou pomoci zastavit pocení nebo zmírnit úzkost, která je často příčinou pocení:

DĚTSKÝ PUDR, KUKUŘIČNÝ ŠKROB, JEDLÁ SODA: Dětský pudr absorbuje tekutiny. Takže pokaždé, když se někomu začnou potit ruce, jednoduše je popráší trochou dětského pudru. Praktické je s sebou nosit cestovní lahvičku nebo si jednu nechat v práci, aby byla po ruce po celý den. Důležité je vybrat pudr bez obsahu mastku. Jde místo pudru také použít jedlou sodu nebo kukuřičný škrob.

DOSTATEČNÝ PITNÝ REŽIM: Nejvíc přirozená cesta, jak bojovat s nadměrně zpocenýma rukama je dostatek vody v těle. Je potřeba vypít během dne velké množství vody. Hydratace může ochladit tělesnou teplotu a pomoci snížit nadměrné pocení.

KOKOSOVÝ OLEJ: Po každodenní sprše se vezme trochu kokosového oleje a rozetře se mezi dlaněmi, dokud nejsou zcela pokryty. Kokosový olej je přírodní antiperspirant a má několik dalších výhod souvisejících s pokožkou, takže pomůže udržet ruce hebké i na dotek.

poceni-rukou-lecba-9442468
Při léčbě pocení rukou je potřeba trpělivost se zkoušením různých léčebných metod.

Antiperspirant na ruce

Antiperspirant je nejjednodušší osvědčený způsob kontroly pocení. Antiperspiranty fungují tak, že ucpávají a zmenšují potní póry. V důsledku toho se bude člověk méně potit všude tam, kde použije antiperspirant.

Bude na ruce fungovat jakýkoli antiperspirant?

Antiperspiranty ve formě tyčinek, roll-onů a sprejů jsou ideální pro ošetření zpoceného podpaží, ale pleťové vody, krémy a gely jsou vhodnější pro aplikaci na ruce a nohy. Před použitím přírodních prostředků a lékařských postupů se doporučuje vyzkoušet antiperspirační krém na ruce.

Jak antiperspirační krém funguje?

Aplikuje se na dlaně množství antiperspirantu o velikosti hrášku, rozetře se a nechá se 3-5 minut zaschnout. Pokud jsou ruce během aplikace mokré nebo zpocené, antiperspirační krém nebude bránit pocení rukou.

V závislosti na intenzitě pocení mohou antiperspiranty na ruce omezit pocení na 1 až 3 hodiny při jedné aplikaci. Aplikaci lze provádět v případě potřeby, aby se lidé vyhnuli potenciálně trapným situacím, jako je nepříjemné podání ruky, kluzké držení rukou apod.

Ubrousky na ruce na bázi alkoholu

Pokud někoho zajímá, jak se zbavit pocení rukou, ale nechce používat antiperspirant, může zkusit použít ubrousky na ruce na bázi alkoholu. Alkohol je adstringent, který při lokální aplikaci může díky svým schopnostem stahovat póry a udržet ruce dočasně suché.

Pokud se ruce nadměrně potí, raději by měl člověk zůstat u antiperspirantů nebo přípravků proti nadměrnému pocení. Nicméně tento užitečný trik se hodí těsně před důležitým pohovorem nebo společenskou událostí.

Dieta a detoxikace

Jídlo může být tím nejlepším lékem na nadměrné pocení rukou. Strava může ovlivnit pocení dlaní a pocení rukou. Některé potraviny zvyšují pocení – zatímco jiné potraviny mohou pomoci potit se méně. Zdravá strava vede k rovnováze a zdravějšímu tělu.

Špatná strava vede k nerovnováze – fyzické, emocionální i duševní. Nerovnováha může vést k chronickým onemocněním, přibývání na váze, úzkosti a k nadměrnému pocení rukou.

Méně špatných věcí + více dobrých věcí = šťastnější, zdravější a méně se potící.

Prvním krokem v boji proti nadměrnému pocení rukou by mělo být to, že se člověk vyhne kofeinu, alkoholickým nápojům a kořeněným, tučným, smaženým a zpracovaným potravinám. Všechny tyto potraviny mohou zvýšit tělesnou teplotu a zvýšit srdeční tep. Když se tělesná teplota zvýší, více se lidé potí, aby uvolnili přebytečné teplo.

Špatné potraviny by se také měly nahradit dobrými potravinami, jako jsou celozrnné výrobky a mandle. Vitamíny B a D mohou být také velmi užitečné pro podporu rovnováhy. Zde je několik oblíbených zdrojů vitamínů:

 • Nízkotučné nebo odtučněné mléko
 • Potraviny bohaté na vápník
 • Olivový olej

Do svého jídelníčku by se také mělo zařadit ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody. Stejně jako pravidelné pití vody pomáhají udržovat hydrataci těla, která reguluje tělesnou teplotu. Například brokolice, květák, vodní meloun, pomeranče, jahody, celer, ředkvičky, cuketa, salát a spoustu dalších. Praktickým způsobem, jak do sebe dostat velké množství vitaminů je ovocné a zeleninové smoothie.

Namáčení v šalvějovém čaji

Pokud jde o způsob, jak zastavit pocení rukou, šalvěj je známá jako antiperspirant matky přírody. Obsahuje přírodní adstringentní látku zvanou kyselina tříslová. Kyselina tříslová dokáže stáhnout a zmenšit pokožku a póry. Toto zmenšení pomáhá omezit pocení, stejně jako antiperspirant.

Jak to funguje:

 1. Do čtvrt litru vroucí vody se přidá 4-5 sáčků šalvějového čaje.
 2. Čaj se nechá louhovat, dokud není dostatečně chladný na dotek.
 3. Po vychladnutí se ruce namočí do šalvějového roztoku na 30 minut.

Někteří „odborníci“ tvrdí, že pití šalvějového čaje může také snížit nadměrné pocení. Jen je důležité, že čaj, který byl použitý k namáčení rukou, nebude nikdo pít. Tento postup dobře funguje i na zpocené nohy.

Organická růžová voda

Růžovou vodu lze zakoupit v každém obchodě s kosmetickými přípravky a přípravky pro péči o pleť, protože se obvykle používá jako pleťové tonikum. Funguje tak, že uzavírá póry v pokožce, což snižuje množství produkovaného potu.

Růžová voda se používá na zpocené ruce tak, že se do ní namočí vatový tampon, poté se jím potřou dlaně a nechá se zaschnout. Tímto způsobem lze na ruce aplikovat také citronovou šťávu a jablečný ocet, ale pokud se použije některý z nich, měly by se ruce po zaschnutí opláchnout. Jako alternativu lze použít také vilín.

Pravidelný pohyb

Když se člověk snaží najít odpověď na otázku, jak zastavit pocení rukou, může mu připadat zvláštní, že na seznamu domácích prostředků proti pocení rukou najde cvičení. Koneckonců, když někdo cvičí, potí se. Jde o to, že cvičení také pomáhá snižovat množství stresu, kterým tělo prochází.

Díky tomu se teplota tělesného jádra pravidelně usazuje na nižší úrovni, což celkově snižuje množství potu, které lidské tělo produkuje.

Je dobré zařadit do svého programu zhruba 30 minut cvičení pět dní v týdnu. Pokud někdo nechce chodit do posilovny, mohl by zvážit každý večer procházku nebo projížďku na kole po okolí. Jen by se nemělo cvičit příliš před spaním, jinak by to mohlo vyústit v problémy s usínáním.

Botoxové injekce

Při použití botoxu k léčbě nadměrného pocení v malých oblastech – například na dlaních – je známo, že botox účinně snižuje pocení o 82 až 87 procent.

Při použití k léčbě pocení rukou však každý musí každých šest měsíců podstoupit injekce, což může způsobit dočasnou bolest a slabost rukou. Z tohoto důvodu je nejlepší před vyzkoušením botoxových injekcí probrat všechny možnosti s lékařem.

Léčba iontoforézou

K dispozici je také léčba hyperhidrózy dlaní zvaná iontoforéza. Je známo, že tato léčba snižuje množství potu produkovaného rukama až o 81 procent. Tato léčba však může být poněkud bolestivá, takže se obvykle používá jako poslední možnost.

Ionoforéza využívá lékařský přístroj, který propouští mírný elektrický proud přes vodu a povrch kůže. Nikdo si není stoprocentně jistý, jak to funguje, aby se ruce přestaly potit, ale předpokládá se, že elektrický proud a minerály ve vodě zesilují vnější vrstvu kůže, která následně blokuje pronikání potu na povrch.

Toto ošetření lze absolvovat v ordinaci svého lékaře. Nebo pokud člověk dává přednost domácímu ošetření, může mu lékař napsat recept, který mu umožní zakoupit lékařský přístroj.

Na některých místech je voda z vodovodu příliš „měkká“ na to, aby ošetření fungovalo. V podstatě to znamená, že voda nemá dostatek minerálů a elektrolytů. Pokud voda pochází z této oblasti, lze do léčebné vaničky přidat lžičku jedlé sody.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang