Ranní nevolnost bývá typickým příznakem počínajícího těhotenství. Téměř každé těhotenství je s ranní nevolností spojováno. I když ne každá žena musí nutně nevolnostmi trpět. Některé z žen proplují těhotenstvím velmi hladce, a kdyby neměly bříško, tak ani nevědí, že jsou těhotné. Jiné naopak mají problémy s nevolnostmi po celou dobu těhotenství.
Co ranní nevolnost v těhotenství způsobuje?
Ve většině případů k nevolnostem dochází, pokud se žena ráno dostatečně nenají. Pokud se těhotná žena nenasnídá, může to vyvolat právě již zmiňovanou nevolnost. Někomu však bývá nevolno nejen z hladu, ale i z jiných důvodů. Jsou ženy, kterým nevolnost může způsobit jakákoliv vůně, nebo pach. Vnímají je totiž mnohem intenzivněji, a proto dochází k tomu, že jim tyto podněty vadí a vyvolají v nich nevolnost.
Ranní nevolnost v prvním trimestru těhotenství
Nevolnost v těhotenství se projevuje hlavně v prvním trimestru. Začíná se objevovat již ve 4. týdnu těhotenství a bývá to první příznak toho, že jste těhotná.
Tuto brzkou nevolnost způsobuje hormon HCG, jehož hladina v počátku těhotenství velmi rychle stoupá. Pokud je těhotná žena ve stresu, může se i ten podepsat na tom, že dochází k nevolnostem. Kupodivu ženy, které čekají vícerčata, si na ranní nevolnosti stěžují o dost méně, než ženy, které čekají jen jedno miminko.
V prvním trimestru se díky raním nevolnostem a zvracení může stát, že místo abyste přibývala na váze, tak naopak hubnete. Toto však nemá negativní vliv na plod. Důležité je, abyste dodržovala pitný režim a přijímala mnohem více tekutin, než jste byla doposud zvyklá.
Jak na nevolnost v těhotenství?
Pokud trpíte ranními nevolnostmi dlouho a často zvracíte, může hrozit riziko dehydratace. Může dojít k rozvratu minerálového hospodaření v těle. V tomto případě je nutné vyhledat pomoc lékaře. Léčba pak může probíhat ambulantně, v některých případech je nutná hospitalizace. Lékař ordinuje léky potlačující pocit nevolnosti a tlumící nucení na zvracení.
Při lehkém průběhu dodržujte několik dietních zásad. Jezte nedráždivou, nekořeněnou stravu v menších porcích. Pijte dostatek tekutin, vhodné jsou studené nápoje.
Dodávejte tělu hodně vitamínů, abyste nahradila vitamíny ze stravy, kterou vyzvracíte. Je doporučován zejména vitamín B6, pyridoxin. Ve čtvrtém měsíci těhotenství by měla nevolnost polevit, či úplně vymizet. Bohužel nevolnost postihuje až tři čtvrtiny těhotných žen.
Jak ranní nevolnosti předejít
Nevolnost a zvracení bývají často spojeny s citlivostí na vůně a pachy. To může být způsobeno nedostatkem zinku v těle. Zinek můžete doplnit buď ve formě vitamínových preparátů vhodných pro těhotné ženy, nebo je například obsažen v dýňovém oleji. Ten užívejte ráno a v poledne jednu lžičku.
Na nevolnost pomůže i zázvor nebo máta. Preventivně je dobré rozžvýkat kousek sušeného zázvoru nebo vypít během dne pár doušků slabého zázvorového či mátového čaje.
V průběhu prvního trimestru můžete ranní nevolnosti předejít dodržováním několika pravidel. Ráno, než vstanete, posnídejte suchý rohlík nebo piškoty a zapijte je teplým čajem. Jezte dietní masa, jako je maso kuřecí, králičí nebo krůtí. Maso připravujte na minimálním množství tuku nebo vařte. Nepoužívejte výrazně aromatické a dráždivé koření.
Pijte mléko, černý čaj. Ovocný překyseluje žaludek a může vyvolat pálení žáhy. Pijte dostatečně tekutiny v podobě stolní nebo mírně perlivé vody. Slazené limonády se nedoporučují. Vyvarujte se kouření a pití alkoholu. Snažte se často pobývat na čerstvém vzduchu, choďte na procházky. Vyvarujte se fyzickému i psychickému stresu.
Nevolnost je nepříjemný jev, ale není důvodem k obavám.