Přibírání v těhotenství

Je jasné, že pokud jste těhotná, tak přiberete na váze. Otázkou ovšem je, kolik kilogramů to bude. Některé maminky mají radost z toho, že konečně mohou přibrat a sníst tak to, co chtějí. Ono to tak svým způsobem je. Vaše hmotnost se po porodu snižuje snadněji, než pokud se snažíte zhubnout dietami.

Přispěje k tomu samotný porod, dále nevyspání, věčné běhání kolem miminka, kojení a také vycházky, které podnikáte s kočárkem. Je jasné, že v prvních dnech po porodu vaše tělo určitě není nikterak dokonalé, ale nebojte se, dá se to doladit.

Jednotlivá období těhotenství a váhový přírůstek

V prvním trimestru je přibírání na váze ovlivněno mnoha faktory. Žena může trpět nevolností, začíná mít neobvyklé chutě, trápí jí nadýmání nebo má naopak stále velký hlad. Z těchto důvodů je váhový přírůstek v tomto období značně rozdílný. Zpravidla by žena v prvním trimestru měla přibrat dva kilogramy.

V období druhého trimestru je tělo již na jiný stav navyklé, hladina hormonů se ustálila, ustoupila ranní nevolnost i tzv.vlčí hlad. Proto se žena může navrátit k navyklému způsobu stravování. Celkový váhový přírůstek v tomto období se pak pohybuje okolo osmi kilogramů.

Ke konci těhotenství může váha na chvíli ustálit, nemělo by však docházet k hubnutí. V tomto období žena přibere čtyři až sedm kilogramů.

Celkový váhový přírůstek v těhotenství

Samozřejmě není vhodné přibrat v těhotenství nadměrně moc kilogramů. Není však ani vhodné se v těhotenství hlídat, nebo dokonce držet dietu. Pokud jíte tak, jak jste byla zvyklá, jen ve větších dávkách, neměla by vás následná obezita po porodu ohrozit.

V těhotenství jezte tak, jak si tělo žádá a to, oč si samo říká. Neodříkejte si nic, pokud vám to neublíží.

I v těhotenství se může cvičit, ale samozřejmě velmi opatrně. Jako cvičení, se doporučuje spíše cvičení pro těhotné. Díky cvičení pak navíc budete mít porod, který pro vás bude snadnější. Cvičení vás naučí, jak se uvolňovat a jak se na porod dobře připravit.

Co se týká přibírání v těhotenství, není nikde přesně dané, kolik byste v těhotenství měla přibrat. Někdo přibere jen pár kil, někdo dokonce více jak 20 kilogramů. Celkový váhový přírůstek se podle statistik obvykle pohybuje mezi 12- ti až 15- ti kilogramy.

Při každé návštěvě těhotenské poradny vás sestra zváží a lékař případně upozorní na to, zda je u vás přibírání na váze v normě, či nikoliv.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang