První příznaky těhotenství

Hormonální změny, které v těle probíhají, ovlivňují nejen tělesné, ale i psychické funkce těhotné maminky. Tyto změny pak může doprovázet řada nepříjemných symptomů neboli příznaků. Jak poznám, že jsem těhotná?

Typické první příznaky těhotenství

Mezi první příznaky těhotenství bezesporu patří nevolnost a zvracení. Tyto dva symptomy se objevují důsledkem nejen výše uvedených hormonálních změn, ale skrytě se na nich podílí také psychika.

V prvních týdnech těhotenství, když žena zjistí, že je těhotná, jí myslí probíhá řada otázek. „Bude miminko zdravé?“ „ Zvládnu se dobře starat o své dítě?“ „ Bude mě mít můj partner stále rád, až budu mít velké bříško?“ Tyto a další podobné otázky pak můžou podvědomě u těhotné ženy vyvolávat úzkost a obavy. Tělo na to může během těhotenství podvědomě reagovat nevolností nebo dokonce zvracením.

Jakmile se žena se svým jiným stavem vyrovná, myšlenka těhotenství se v mysli ženy jakoby „ustálí“, partnerem je ubezpečena, že je vše pořádku, že jí má stále rád a společně vytvoří bezpečný a klidný domov pro své dítě, problémy často vymizí. Pokud však tyto příznaky přetrvávají delší dobu, je třeba poradit se se svým gynekologem o dalším postupu.

Mezi další nepřímé příznaky těhotenství patří napětí v prsou a citlivé bradavky. To není způsobené ničím jiným než přípravou prsů na svůj nastávající úkol.

Prsy se totiž stanou za několik měsíců jediným zdrojem potravy pro narozené miminko, a proto musí zvětšit svůj objem. Napětí prsů neznamená nic jiného než jejich postupný růst. Je dobré, aby žena nosila pevnější podprsenku a pokud prsy bolí i v průběhu noci, není na škodu podprsenku nosit i během ní.

Má-li maminka v době těhotenství chuť na kyselé, ať jí opravdu jen kyselé potraviny.

Jako první příznaky těhotenství se také mohou projevit změny v chutích. Těhotné maminky bývají také citlivější na různé vůně a pachy.

Nastávající maminka by se měla naučit naslouchat svému tělu a měla by dělat přesně to, co její tělo žádá. Její tělo ví, co děťátko potřebuje, co v těle chybí a co je třeba tělu dodat. Proto, má-li maminka chuť na kyselé, ať jí opravdu jen kyselé potraviny jako je zelí, okurky. Má-li tělo chuť na sladké, je třeba tento fakt přijmout a dát si něco sladkého.

Není však vhodné jíst v těhotenství jen potraviny, které obsahují jednoduchý cukr např. šlehačka, zákusky, oplatky…. Pro tyto „sladké dny“ mějte raději v zásobě potraviny obsahující složený cukr – polysacharidy, např. mrkev či jinou zeleninu, ovoce, složený cukr obsahují brambory, rýže a těstoviny a mnoho dalších potravin, které nejen uspokojí chuť na sladké, ale jsou zdraví prospěšnější, než cukry jednoduché.

Mezi pachy, které žena během těhotenství často nepříjemné vnímá, patří mimo jiné cigaretový kouř. Jak je všem známo je škodlivý nejen tomu, kdo kouří, ale také všem v jeho okolí. To platí i o miminku, ke kterému se toxicky působící nikotin dostává přes placentu. Tělo maminky to ví a také se cigaretovému kouři brání tím, že i kuřačce je kouření v těhotenství často nepříjemné.

Tím, že i jinak kouřící ženě cigaretový kouř vadí a vyhýbá se mu, tělo zabezpečuje zdravý vývoj nenarozeného miminka.

Uvedené příznaky těhotenství se samozřejmě u každé maminky nemusí objevit ve stejné intenzitě. Některé se nemusí objevit vůbec. Je dobré, aby maminka přijala své těhotenství co nejdříve a naučila se naslouchat svému tělu. Popisované příznaky těhotenství postupně vymizí a maminka prožívá neopakovatelně nádherné období svého života, je-li těhotenství bezproblémové .

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang