Zázvor v těhotenství

Možná žijete v mylném domnění, že bylinky jsou zdravé a že jejich konzumací nemáte co zkazit. Bylinky by nikomu rozhodně neměly ublížit. Avšak nadměrná spotřeba některých druhů bylinek v těhotenství jej může ohrozit.

Jednou z takových bylinek je zázvor. Čerstvý zázvor má výraznou, ostrou chuť. V domácnostech se používá nejen čerstvý, ale také sušený a mletý zázvor.

Na užívání zázvoru v průběhu těhotenství se názory velmi liší. Jedni jej doporučují, jiní odsuzují. Obecně se však dá konstatovat, že pokud žena nepřekročí stanovenou denní dávku, nemělo by jeho užívání těhotenství ohrozit. Denní dávka čerstvého zázvoru by neměla přesáhnout jeden gram. V sušené podobě pak nesmí dávka překročit čtyři gramy.

Zázvor ve velkém množství může přispět k potratu, nebo k mutaci plodu, takže s jeho užíváním buďte opatrné.

Využití léčebných účinků zázvoru v těhotenství

Zázvor je vhodný především tehdy, pokud žena trpí v těhotenství nevolnostmi a zvracením. Je však nutné zázvor dodávat tělu pouze v menších dávkách.

Zázvor lze užívat při chřipce, má protizánětlivé a antioxidační účinky a z tohoto důvodu je také velmi oblíbený.

O užívání zázvoru v těhotenství informujte vždy svého lékaře. Zázvor lze užívat v různých formách. Může to být jak zázvor čerstvý, tak i sušený, nebo kandovaný a také zázvor v čaji.

Obecně však platí, že malé množství zázvoru vám skutečně dodá pocit úlevy, větší množství vám pak naopak může uškodit. Zázvorem si těhotná žena může pomoci od nechutenství. Může se však stát, že vám zázvor bude v těhotenství připadat odporný. Někdy i typická vůně zázvoru může být velmi nepříjemná.

Každá žena má těhotenství jiné chutě. Každá žena také vnímá různé chutě a vůně naprosto rozdílně. Nepůsobí-li na vás zázvor v těhotenství příjemně, tak se mu raději vyhněte a snažte se najít jiné řešení, jak si poradit s nevolnostmi, či nechutenstvím.

Zázvor rozhodně není jediná bylina, po které v těhotenství můžeme sáhnout. Při jejím užívání však dbejte vždy rad lékaře či lékárníka. Nikdy nepřekračujte stanovenou denní dávku.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang