Zázvor v těhotenství

Mnoho lidí žije v mylném domnění, že bylinky jsou zdravé a že jejich konzumací nemají co zkazit. Bylinky by nikomu rozhodně neměly ublížit. Avšak nadměrná spotřeba některých druhů bylinek v těhotenství jej může ohrozit.

Jednou z takových bylinek je zázvor. Čerstvý zázvor má výraznou, ostrou chuť. V domácnostech se používá nejen čerstvý, avšak také sušený a mletý zázvor.

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) je koření s výraznou chutí a vůní, které se tradičně využívá v kuchyni a také pro své léčivé účinky. V těhotenství může být zázvor zajímavým přírodním pomocníkem pro budoucí matky, avšak je důležité ho konzumovat s rozumem a konzultovat s lékařem před jeho použitím.

Zázvor je známý svými vlastnostmi proti zvracení a úzkostem, což může být pro těhotné ženy přínosné, zejména pokud trpí ranní nevolností. Mnoho studií naznačuje, že zázvor může pomoci zmírnit nevolnost a zvracení spojené s těhotenstvím.

Nicméně, i když je zázvor považován za obecně bezpečný, je stále důležité brát ho s opatrností, zejména v prvním trimestru, kdy jsou plodové orgány ve vývoji.

Na užívání zázvoru v průběhu těhotenství se názory velmi liší. Jedni jej doporučují, jiní odsuzují. Obecně se však dá konstatovat, že pokud žena nepřekročí stanovenou denní dávku, nemělo by jeho užívání těhotenství ohrozit. Denní dávka čerstvého zázvoru by neměla přesáhnout jeden gram. V sušené podobě pak nesmí dávka překročit čtyři gramy.

Zázvor ve velkém množství může přispět k potratu, nebo k mutaci plodu, takže s jeho užíváním být opatrná.

Využití léčebných účinků zázvoru v těhotenství

Zázvor je vhodný především tehdy, pokud žena trpí v těhotenství nevolnostmi a zvracením. Je však nutné zázvor dodávat tělu pouze v menších dávkách.

Zázvor lze užívat při chřipce, má protizánětlivé a antioxidační účinky a z tohoto důvodu je také velmi oblíbený.

O užívání zázvoru v těhotenství by se měl vždy informovat ženin lékař. Zázvor lze užívat v různých formách. Může to být jak zázvor čerstvý, tak i sušený, nebo kandovaný a také zázvor v čaji.

Obecně však platí, že malé množství zázvoru skutečně dodá pocit úlevy, větší množství pak naopak může uškodit. Zázvorem si těhotná žena může pomoci od nechutenství. Může se však stát, že jí zázvor bude v těhotenství připadat odporný. Někdy i typická vůně zázvoru může být velmi nepříjemná.

Každá žena má v těhotenství jiné chutě. Každá žena také vnímá různé chutě a vůně naprosto rozdílně. Nepůsobí-li na ženu zázvor v těhotenství příjemně, tak by se mu měla raději vyhnout a snažit se najít jiné řešení, jak si poradit s nevolnostmi, či nechutenstvím.

Zázvor rozhodně není jediná bylina, po které v těhotenství můžou ženy sáhnout. Při jejím užívání je však potřeba dbát vždy rad lékaře či lékárníka. Nikdy nepřekračovat stanovenou denní dávku.

Zázvor ve stravě

Existuje několik způsobů, jak zahrnout zázvor do stravy během těhotenství:

 1. Zázvorový čaj: Příprava čaje z čerstvého nebo sušeného zázvoru může být příjemným způsobem, jak získat jeho přínosy. Avšak, i když je zázvorový čaj obecně považován za bezpečný, je důležité ho konzumovat s mírou, aby se žena vyhnula případným komplikacím.
 2. Zázvorové sušenky nebo müsli: Přidání zázvoru do domácích sušenek nebo müsli může být další způsob, jak začlenit toto koření do stravy.
 3. Zázvorový nápoj: V některých kulturách je oblíbeným nápojem zázvorová limonáda. Lze si ji připravit doma nebo zakoupit přírodní variantu bez přidaného cukru.

Přestože zázvor může být prospěšný, je nezbytné být opatrný a konzultovat jej s lékařem, zejména pokud má žena nějaké zdravotní problémy nebo užívá léky. Některé studie uvádějí, že vysoké dávky zázvoru mohou ovlivnit srážlivost krve, což by mohlo být potenciálně nebezpečné, zejména v období blížícího se porodu.

V každém případě je vhodné dodržovat doporučené denní dávky a sledovat své tělo na případné nežádoucí účinky. Při jakýchkoli obavách nebo otázkách ohledně konzumace zázvoru v těhotenství je vždy nejlepší konzultovat se svým lékařem.

Pěstování zázvoru

Zázvor (Zingiber officinale) pochází ze subtropických oblastí a potřebuje teplé, vlhké podmínky pro správný růst. Zde jsou základní kroky pro pěstování zázvoru:

 1. Výběr odrůdy:
  • Zázvor se může pěstovat z kousků kořene, které se nazývají rizomy. Je lepší používat organický zázvor, protože mnoho obchodních zázvorů může být ošetřeno chemikáliemi, které brání klíčení.
 2. Příprava rizomů:
  • Rozdělit zázvor na kusy o délce 2-4 cm, každý by měl mít několik pupenů (očí). Nechat kousky sušit přes noc, aby se zabránilo hnilobě.
 3. Příprava půdy:
  • Zázvor preferuje dobře propustnou půdu s vysokým obsahem organické hmoty. Přidat do půdy kompost nebo dobře rozložený hnůj.
 4. Umístění:
  • Zázvor potřebuje teplé a vlhké prostředí. Vybrat místo s dostatkem světla, avšak zároveň s dostatkem stínu, aby se zabránilo přímému slunečnímu záření.
 5. Zalévání:
  • Zázvor potřebuje pravidelné zalévání. Ujistit se, že půda je stále vlhká, avšak nedovolit, aby byla přemokřená, protože to může způsobit hnilobu kořenů.
 6. Hnojení:
  • Přidávat pravidelně hnojivo bohaté na dusík během vegetačního období.
 7. Péče o rostliny:
  • Odstraňovat plevel a udržovat okolí rostliny čisté. Může se také mulčovat půda, aby se udržela vlhkost.
 8. Sklizeň:
  • Zázvor se může sklízet asi 8-10 měsíců po výsadbě. Vyjmout kořeny ze země a opatrně oddělit oddenky od hlavní rostliny.

Pěstování zázvoru může vyžadovat trpělivost, protože kořeny mohou potřebovat několik měsíců na to, aby byly dostatečně velké pro sklizeň. Dbát na správnou péči a sledovat růst rostliny.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je oblíbený pro svůj osvěžující a hřejivý charakter. Zázvor přináší do čaje pikantní a kořeněnou chuť a má také různé zdravotní benefity. Zde je jednoduchý recept na přípravu zázvorového čaje:

Ingredience:

 • 1 palec zázvoru (oloupaný a na plátky)
 • 2 šálky vody
 • med nebo citron (pro dochucení)

Postup:

 1. Příprava zázvoru:
  • Oloupat kousek zázvoru a nakrájet ho na tenké plátky nebo na menší kousky. Velikost kousků lze upravit podle své preference, avšak menší kousky zázvoru uvolní více chuti.
 2. Příprava vody:
  • Přivést 2 šálky vody k varu. Může se také připravit čaj s menším množstvím vody a poté ho naředit podle svých preferencí.
 3. Přidání zázvoru:
  • Přidat nakrájený zázvor do vroucí vody. Může se také přidat citronová kůra nebo citronová šťáva pro chuť a vitamín C.
 4. Var nebo louhování:
  • Nechat zázvor vařit ve vodě po dobu asi 10-15 minut, aby se uvolnila chuť a aroma. Pokud chce žena silnější chuť, může nechat čaj déle louhovat.
 5. Filtrování:
  • Po uvaření nebo louhování scedit zázvorový čaj, aby se odstranili kousky zázvoru a získal čistý nápoj.
 6. Dochucení (volitelně):
  • Může se přidat med nebo citron podle své chuti, aby se čaj stal sladší nebo osvěžující.
 7. Podávání:
  • Podávat zázvorový čaj teplý. Může se pít samotný nebo jako doplněk k jiným čajům.

Zázvorový čaj není jen lahodný, nicméně také může pomoci při zmírňování nachlazení, podporovat trávení a poskytovat další zdravotní výhody.

Zázvorové sušenky

Tyto sušenky jsou skvěle známé z regálů obchodů a údajně patří mezi nejoblíbenější na Novém Zélandu. Mají úžasnou vůni a jsou navíc pevné, což z nich činí ideální doplněk k čaji.

Ingredience:

 • 1 šálek másla (měkkého)
 • 1 šálek hnědého cukru
 • 1/4 šálku medu
 • 2 lžičky mletého zázvoru
 • 2 šálky mouky
 • 1/2 lžičky jedlé sody
 • špetka soli

Postup:

 1. Předehřát troubu na 180 °C.
 2. V misce smíchat měkké máslo s hnědým cukrem a medem, dokud nevznikne hladká směs.
 3. Přidat mletý zázvor a dobře promíchat.
 4. V samostatné misce smíchat mouku, jedlou sodu a sůl.
 5. Postupně přidávat suché ingredience do směsi s máslem a dobře promíchat, dokud nevznikne těsto.
 6. Formovat malé kuličky těsta a umístit je na plech s dostatečným rozestupem.
 7. Péct sušenky v předehřáté troubě asi 10-12 minut, dokud nejsou okraje lehce zlaté.
 8. Nechat sušenky vychladnout před podáváním.

Sušenky mají vynikající chuť i s citronovou polevou. Nanést lžičkou a rovnoměrně rozetřít trochu polevy na každou sušenku. Nechat polevu asi 30 minut ztuhnout, než se začnou sušenky podávat nebo ukládat. Tato citronová poleva přidává osvěžující a sladkou notu k chutím sušenek.

Zázvorové müsli

Zázvorové müsli zaručí malé překvapení výrazných chutí a vůní. Zázvor, lahodné oříšky a sladké ovoce je dokonalým základem pro rozvinutí něčeho peprnějšího, ohnivého a smyslného.

Ingredience:

 • 2 šálky ovesných vloček
 • 1/2 šálku mletého zázvoru
 • 1/2 šálku nasekaných oříšků (např. vlašské nebo lískové oříšky)
 • 1/4 šálku medu
 • 1/4 šálku kokosového oleje
 • 1/2 šálku rozinek nebo sušených brusinek

Postup:

 1. Předehřát troubu na 150 °C.
 2. V míse smíchat ovesné vločky, mletý zázvor a oříšky.
 3. Na sporáku nebo v mikrovlnné troubě rozehřát med a kokosový olej, dokud neztvrdnou.
 4. Přidat tekutou směs do suchých ingrediencí a důkladně promíchat.
 5. Rozprostřít müsli na plech vyložený pečicím papírem.
 6. Péct v předehřáté troubě asi 20-25 minut, nebo dokud není müsli lehce zlaté, pravidelně míchat, aby se zabránilo připálení.
 7. Přidat sušené ovoce a promíchat.
 8. Nechat müsli před uložením úplně vychladnout.

Zázvor, s jeho blahodárnými vlastnostmi, propůjčuje svou výraznou chuť a esenci hodnotnému jádru. Nikomu neunikne tato harmonie chutí, a okamžitě nadšeně prosí o další kousek. Tato pochoutka se snadno stane chutným zážitkem.

Zázvorová limonáda

Zázvorová limonáda je skvělý nápoj pro osvěžení díky zázvoru a citronu. Zde je recept na přípravu zázvorové limonády:

Ingredience:

 • 1 šálek čerstvé citronové šťávy (zhruba z 4-5 citronů)
 • 1/2 šálku medu nebo podle chuti
 • 1 palec čerstvého zázvoru (oloupaný a na plátky)
 • 6 šálků vody
 • led (volitelně)
 • čerstvá máta nebo plátky citronu na ozdobu (volitelně)

Postup:

 1. Příprava zázvoru:
  • Oloupat palec zázvoru a nakrájet ho na tenké plátky.
 2. Příprava citronové šťávy:
  • Vymačkat šťávu z citronů. Může se použít lis na citrony nebo vymačkat citrony ručně.
 3. Příprava sirupu:
  • Ve velkém hrnci smíchat vodu, citronovou šťávu a med. Přidat nakrájený zázvor.
 4. Vaření:
  • Přivést směs k varu a poté snížit teplotu na střední úroveň. Nechat vařit asi 10-15 minut, aby se uvolnila chuť zázvoru do nápoje.
 5. Scezení a ochlazení:
  • Scedit směs, aby se odstranili kousky zázvoru, a nechat ji vychladnout na pokojovou teplotu.
 6. Chlazení v lednici:
  • Poté, co je směs vychladlá, dát ji do lednice na vychlazení.
 7. Podávání:
  • Podávat zázvorovou limonádu s ledem a ozdobit čerstvou mátou nebo plátky citronu.

Tato zázvorová limonáda je osvěžující a má pikantní chuť zázvoru v kombinaci s kyselostí citronu. Tato limonáda je skvělá pro horké dny nebo jako alternativa k běžným limonádám.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang