Jaké čaje pro těhotné – zelený, černý a maliník

caje-v-tehotenstvi

Pití čaje má (nejen pro těhotné ženy) nespočet pozitivních účinků. Čaje totiž obsahují látky, které chrání mimo jiné třeba srdce, dále antioxidanty, které mohou snižovat riziko rakoviny a zároveň posilovat imunitní systém, nebo také speciální živiny, které podporují imunitní systém. A právě pro jejich pozitivní účinky se doporučuje konzumace některých čajů ženám v těhotenství. Jaké to jsou a kolik množství čaje už může ublížit tělu?

Tekutiny jsou pro lidské tělo nepostradatelné. Výjimka není ani během těhotenství ženy, obzvláště pokud ženu trápí únava v těhotenství. Pro doplnění (nebo také zpestření) pitného režimu se doporučují ženám vybrané čaje. Jaké to ale jsou, v jakém množství se čaje doporučují a co pít v těhotenství? Přinášíme přehled druhů čajů, které si těhotné mohou bez obav připravit do konvičky, termosky nebo termohrnku a v rozumné míře popíjet po většinu těhotenství.

Co pít v těhotenství

Otázku „co pít v těhotenství“ si položila snad každá žena, které se těhotenství týká. Snad každá nastávající maminka chce dopřát svému dítěti co nejvíce možných živin a látek, které jsou pro následující vývoj nezbytné. Proto se kromě obyčejné vody, která je na doplnění tekutin nejideálnější, doporučuje pít čaje.

Ty mohou kromě jiného také zmírnit ranní nevolnost a dokonce pomoci při porodu. Nicméně to neplatí plošně pro všechny čaje, některým by se dokonce těhotné ženy měly vyhýbat.

Na druhou stranu nic se nemá přehánět a to platí také pro konzumaci čajů. Některé zdroje uvádějí, že maximální množství čajů jsou tři šálky denně.

Výbornou volbou jsou např. čaje od firmy Oxalis, která má širokou nabídku čajů.

Čaje pro těhotné

Budoucí maminky mohou nalézt také v lékárnách už hotové směsi čajů pro těhotné. Ty jsou ve většině případů sestaveny přesně pro potřeby maminek a jejich dětí.

Vhodné jsou také například čaje vařené za studena. Ty obsahují dokonce i ve velkých šálcích méně kofeinu než ty horké a patří tak mezi vhodné čaje pro těhotné.

Těhotenský čaj

Směs bylinek a všech dalších složek, které těhotenské čaje obsahují, nejsou vždy stejné. Proto je dobré si před uvařením přečíst obsah bylin, které čaj obsahuje.

Některé bylinky, jako například maliník, mohou podporovat porod a proto se doporučuje je pít až v pozdějších měsících těhotenství.

To stejné platí u kopřivového čaje. Ten sice bývá součástí těhotenských čajů a směsí, nicméně pokud by se pil ve velkém množství, mohl by způsobit dokonce i potrat.

caje-pro-tehotne-9360814
Před konzumací jednotlivých čajů je vhodné se poradit se svým ošetřujícím lékařem., které typy žena se svou diagnózou může.

Zelený čaj v těhotenství

Zelené čaje v těhotenství, včetně čaje matcha, jsou považovány za bezpečné. Je to nejen díky živinám, které obsahují, ale také díky menšímu procentu kofeinu.

Vhodný je zelený čaj v těhotenství protože má nižší obsah kofeinu než například káva. Jedná se přibližně o dvacet pět gramů kofeinu v šálku. Pro srovnání, šálek kávy obsahuje průběrně sto gramům kofeinu.

Nicméně i zde platí, že by se neměly pít více jak tři šálky za den. Zelený čaj totiž může obsahovat také látky, které mohou bránit tomu, aby tělo nastávající maminky plně vstřebávalo kyselinu listovou.

Černý čaj v těhotenství

Černý čaj je na tom podobně jako ten zelený.

Přestože je skvělou náhradou za kávu, kterou si mnohé těhotné kvůli kofeinu odpouští, černý čaj v těhotenství by se měl konzumovat s určitou mírou.

Přestože má nižší obsah kofeinu než samotná káva, může ale i tak mít přibližně padesát miligramů kofeinu na jeden hrníček. Proto by měl být černý čaj v těhotenství konzumován s velkou opatrností.

Nicméně kofein je první látkou, která se během zalévání čaje uvolňuje do vody. Pokud se tak těhotné ženy obávají zvýšeného množství kofeinu, nebo si chtějí dopřát více šálků černého čaje, mohou zalít šálek čaje na dvakrát – první vodu po přibližně po půl minutě vylejí a následně čaj zalijí znovu.

Bílý čaj v těhotenství

Do třetice platí stejná situace i u bílého čaje v těhotenství. V maximálním počtu třech (ve výjimečných a příležitostných situacích čtyřech) šálcích je bílý čaj v těhotenství prospěšný a maminky si to tak můžou bez obav připravit.

Ovocný čaj v těhotenství

Ovocné čaje v těhotenství jsou skvělou volbou. Nejenže obsahují naprosté minimum kofeinu, ale dají se sehnat i verze, které jsou úplně bez kofeinu.

Ovocné čaje v těhotenství tak můžou bez problému doplnit tekutiny, které těhotná žena potřebuje a navíc skvěle chutnají.

Rooibos v těhotenství

Jedním z ovocných čajů, který je vhodný jako čaj pro těhotné, je rooibos. Rooibos v těhotenství je skvělou volbou především z toho důvodu, že je plný antioxidantů a především přirozeně neobsahuje kofein. Rooibos účinky zahrnují snížení krevního tlaku a zlepšení hladiny cholesterolu.

Pít se může rooibos v těhotenství i během následného kojení a mohou jej pít bez problému i malé děti.

Bylinky v těhotenství

Také vybrané bylinné čaje jsou další variantou, kterou si mohou ženy zpestřit svůj denní pitný režim. Například meduňkový čaj v těhotenství je mezi nastávajícími maminkami populární, stejně jako zázvorový, který pomáhá na (nejen) ranní nevolnosti.

Nicméně před konzumací je potřeba si ověřit (nejlépe s lékařem), jaké množství bylinek je pro danou ženu vhodné, aby zbytečně nepřekročila svou denní dávku.

bylinne-caje-2035673
Bylinné čaje jsou během těhotenství většinou prospěšné, leč s jejich konzumací se to nemá přehánět.

Úplně všechny bylinky v těhotenství nejsou vhodné. Obecně se nedoporučuje pít dietní čaje, detoxikační čaje, nebo čaje s bylinkami, jako je například černý nebo modrý kohoutek, ale také bylinné projímavé čaje.

Sečteno podtrženo, bylinky v těhotenství ano, nicméně je potřeba si opravu hlídat množství, které žena vypije (a to nejen kvůli kofeinu).

Pokud je to jen trochu možné, měla by se žena v případě jakýchkoli nejistot a obav (s ohledem právě na konzumaci bylinek v těhotenství nebo vhodné kombinace bylin) poradit rovnou se svým lékařem.

Jaké bylinné čaje patří mezi ty nejoblíbenější během těhotenství?

Heřmánkový čaj v těhotenství

Heřmánkový čaj v těhotenství může ženám ulevit od nespavosti, se kterou se mohou některé potýkat.

Ovšem je potřeba si opět hlídat množství. Nadměrná konzumace by totiž mohla ve výjimečných případech způsobit potrat.

Meduňkový čaj v těhotenství

Meduňkový čaj v těhotenství je možné si dopřát především pokud těhotnou ženu trápí úzkosti, podráždění nebo nespavost.

Meduňkový čaj v těhotenství je skvělý v případě, že žena například psychicky hůře snáší určité situace a změny svého těla. Proto je vhodné už s předstihem vybrat to správné těhotenského oblečení.

Kopřivový čaj v těhotenství

Ohledně konzumace kopřivového čaje v těhotenství panuje více názorů.

Někteří odborníci tvrdí, že pití takového čaje je prospěšné z hlediska jeho živin.

Kopřiva totiž obsahuje vitaminy A, C, K a některých z vitaminů skupiny B, antioxidanty, železo, hořčík, vápník fosfor, draslík a také sodík. Kromě toho má také protizánětlivé účinky, které pomáhají snižovat bolest například při artritidě a pomáhá zmírnit příznaky alergické rýmy.

Na druhou stranu ale může pití kopřivového čaje v těhotenství vyvolat děložní stahy a vyvolat kontrakce, což může být především v začátcích těhotenství rizikové.

V případě, že se blíží porod, je už nutné mít vybranou porodnici, kde bude chtít žena rodit, měla by mít už sbalenou tašku do porodnice a doma připravený monitor dechu pro miminko.

Problém by mohl kopřivový čaj vyvolat také v případě, že těhotná žena užívá další léky. Kopřiva by totiž mohla účinky některých léků zesílit a tím zvětšit pravděpodobnost vedlejších účinků.

V případě kopřivového čaje je tedy nejlepší se poradit předem s ošetřujícím lékařem.

mata-4814578
Mátový čaj si mohou dát (nejen) ženy, které trpí ranní nevolnosti.

Mátový čaj v těhotenství

Mátový čaj v těhotenství (spolu se zázvorovým) se používá ke zmírnění ranních nevolností, ale i zde platí, že nadměrná konzumace může uškodit.

Mátový čaj v těhotenství se používá také ke zklidnění podrážděného žaludku. Někdy ale může způsobit pálení žáhy, které je u těhotných žen velmi časté.

Zázvorový čaj v těhotenství

Zázvorová lízátka společně se zázvorovým čajem v těhotenství se používají také ke zmírnění ranní nevolnosti. Na druhou stranu přehnaná konzumace zázvorového čaje v těhotenství může negativně ovlivňovat pohlavní hormony plodu a zvyšovat riziko krvácení během těhotenství.

Těhotné ženy by se měli před tím, než začnou konzumovat zázvor ve velkém, poradit se svým lékařem, jak velké množství zázvoru je pro ně přijatelné.

Maliník v těhotenství

Někteří odborníci uvádějí, že pití listů červeného maliníku v těhotenství je prospěšné, jelikož může údajně podpořit kontrakce.

Datum, kdy bude žena rodit, si může vypočítat v těhotenské kalkulačce.

Maliník – od kdy ho začít pít?

Od kdy začít pít maliník? Některé zdroje uvádí, že maliník v těhotenství by se měl začít pít až v posledním trimestru, kdy se tělo připravuje na porod. V prvních dvou trimestrech by se pak měl pít opravdu velmi opatrně.

Nevhodné potraviny v těhotenství

Kromě čajů by si ženy měly dávat pozor celkově na konzumované potraviny. Jaké jsou tedy nevhodné potraviny v těhotenství?

Mezi nevhodné potraviny v těhotenství patří například ryby s vysokým obsahem rtuti. Ta totiž ve vyšším množství může být toxická pro nervový systém, imunitní systém a také ledviny.

zazvorovy-caj-3831440
Zelený čaj může ve správném dávkování pomoci od nevolností, ale ve větším množství může naopak uškodit.

Mezi takové ryby patří třeba žralok, mečoun nebo některé druhy tuňáka, například tuňák velkooký.

Nevhodné ryby jsou také ty nedostatečně tepelně upravené nebo dokonce syrové. Syrové ryby totiž mohou způsobit určité infekce. To stejné platí také u ostatních druhů masa.

Některé bakterie, které mohou ženy do sebe skrze syrové maso dostat, jako například bakterie listerie, se totiž můžou přenést na dítě přes placentu. To může vést k předčasnému porodu nebo i potratu.

Důležité tak je veškeré maso dostatečně tepelně upravit!

Nevhodná jsou také syrová vejce, která mohou obsahovat bakterii salmonely. Ta může vézt k horečce, nevolnosti, zvracení, žaludečních křečí nebo průjmům.

Těhotné ženy by si také měly dát pozor na orgánové maso. Přestože obsahuje spousty živin, jako například železo, vitamin B12, zinek, selen a měď, obsahuje také vitamin A, jehož přílišná konzumace není v těhotenství vhodná – zejména v prvním trimestru.

Pozor by si měly dávat také na nepasterizované mléko, sýry a ovocné šťávy. Ty mohou stejně jako dostatečně neupravená masa obsahovat škodlivé bakterie.

Z toho důvodu by se měly konzumovat pouze výrobky pasterizované. Pasterizace je totiž nejúčinnějším způsobem, jak se zničí všechny bakterie.

Veškerou zeleninu a ovoce je také kvůli případným bakteriím vhodné řádně před konzumací umýt, případně potraviny zbavit slupky.

Kofein v těhotenství

Konzumace kofeinu v těhotenství je velké téma. Některé zdroje uvádí, že by se ženy měly kofeinu zcela vyhýbat, jiné zase malé množství neuškodí.

Jelikož není přesná odpověď, kolik kofeinu (a zdali vůbec nějaký) je vhodný, existují pouze doporučení. Doporučené množství kofeinu v těhotenství je tak méně než dvě stě miligramů za den, což odpovídá přibližně jednomu šálku kávy denně.

Nicméně existuje alternativa a to je káva bez kofeinu. Přestože i v ní se vyskytuje nepatrné množství kofeinu (a to až dvanáct miligramů) je rozhodně lepší volbou než klasické espresso. Další alternativou ke kávě je čaj maté. Jihoamerické ženy pijí Yerba maté po staletí i v době těhotenství s důvěrou v jeho posilující účinek. V Evropě a USA se však pro vysoký obsah kofeinu v maté těhotným ženám a malým dětem nedoporučuje.

kava-3486500
Kávu s vyšším obsahem kofeinu by měly těhotné ženy konzumovat s mírou.

Ale i zde platí, že přehnaná konzumace bezkofeinových nápojů by mohla zapříčinit určité „nahromadění“ kofeinu a pak už by bezkofeinové produkty neměly ten správný význam.

Pokud ale byly maminky před otěhotněním zvyklé na určité množství kofeinu a ze dne na den ho vyřadí, může tato absence způsobovat bolesti hlavy. Z tohoto důvodu je vhodné dávky snižovat postupně i za cenu toho, že denní dávka kofeinu bude chvilku převyšovat.

Zakázané potraviny v těhotenství

Těhotné ženy by měly přestat s konzumací alkoholu, cigaret a také drog ihned po tom co zjistí, že jsou těhotné.

Přestože zakázané potraviny v těhotenství vyloženě nejsou (ve většině případů se jedná pouze o doporučení, nebo zkušenosti z výzkumů apod., které ovšem také spíše radí, než zakazují), tyto tři věci by si měla těhotná žena opravdu co nejrychleji odpustit. Mohou totiž způsobit vrozené vady nebo i potrat.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang