Jak zvládnout rozchod?

Rozchod vždy přináší bolest, zklamání a v některých případech i zlost. Pokud se člověk neumí ovládat, může být následné chování související s rozchodem neadekvátní. Na jednu stranu je vyjádření emocí v pořádku. Na stranu druhou, vyhrocené emoce někdy pouze potvrzují to, že rozchod bylo správné rozhodnutí. Jak zvládnout stavy po rozchodu? Co opravdu pomůže?

Rozchod může být v některých případech očekávaný a jindy se jedná o blesk z čistého nebe. Zatímco při prvním zmíněném případě má člověk možnost se psychicky na rozchod připravit, druhá varianta s sebou přináší podstatně víc nepříjemných pocitů. Každý si v takových chvílích pravděpodobně položí řadu otázek začínajících „proč“.

Pokud zůstane jen u otázek, byla by to ještě ta lepší varianta. Stává se ale, že začne vzájemné obviňování a házení špíny jeden na druhého. Jako kdyby se zapomnělo na vše hezké, co spolu pár prožil.

Situace je to o horší, když v těchto hádkách figurují děti a situace vyústila až do podání žádosti o rozvod.

Jak nejlépe zvládnout rozchod?

Není jiná cesta než vzít rozum do hrsti, na celý „problém“ se zkusit podívat racionálně a začít jednat. A to i v případě, když už myšlenky směřovaly k velkolepé svatbě nebo dokonce seznamu věcí, co s sebou do porodnice. Je zapotřebí se buď smířit s novým single životem nebo se třeba pokusit vztah zachránit. Pro obojí ovšem platí jedno – vše by mělo probíhat nenásilně, bez vyhrocených situací.

Univerzální rada na to, jak zvládnout rozchod s partnerem a jak se vyrovnat s nevěrou, neexistuje. I když se to může zdát jako klišé, většinou pomůže čas. Někteří mají pocit, že když se zavřou doma a se svým smutkem se poperou tam, udělají nejlépe.

TIP: Kdy je vhodné ukončit vztah v případě citového vydírání?

I člověk zavřený doma může udělat něco pro to, aby přišel na jiné myšlenky, a to například podívat se na rady o tom, jak si zlepšit náladu. Často nacházejí útěchu třeba v pravdivých citátech o životě. Jiní naopak samotu nesnesou, vyrážejí na všemožné večírky a utápějí se v alkoholu.

Emoce, slzy a stesk k rozchodu patří. Každý se s těmito pocity vyrovnává po svém.

Pokud se rozchod ukáže jako definitivní, pomáhá pro smíření se s celou situací několik rad:

  • Bývalého partnera nebo partnerku nekontaktovat prvních pár dnů po rozchodu, dokud člověk není schopen myslet a jednat racionálně.
  • Neobklopovat se zbytečně věcmi svého bývalého partnera nebo partnerky. Lepší bude je uložit do skříně, po domluvě s expartnerem je vyhodit nebo mu je předat.
  • Rozchod je bolestivý, o tom není pochyb. Zatímco pár dnů smutnit je naprosto přirozené, nelze se doma zavřít na věky. Věnování se nějakému koníčku, přátelům, práci – čemukoliv, co zaměstná hlavu a zažene chmurné myšlenky – může pomoci.
  • Rozchod není konec, ale nový začátek. A budoucnost může být ještě lepší, než měsíce či roky se svým „ex“. Pozitivní myšlení člověka posouvá v životě dál. Budoucnost může nabízet mnohem více šťastný a produktivní život!
  • Situace ohledně rozchodu často nahrává tomu si začít hned vztah nový. Na to ale pozor. Nový vztah může trochu zvednout sebevědomí, ale spíše zavání problémy. Dokud není rozchod definitivně dořešen a dotyčný nemá ve své hlavě jasno, většinou půjde jen o ztrátu času, která může být ve finále bolestivá pro obě zúčastněné strany.
  • Pokud bude potřeba s bývalým partnerem nebo partnerkou cokoliv dořešit, mělo by se tak dít na „veřejné půdě“ – v kavárně, restauraci, při procházce v parku. Rozhodně se ovšem doporučuje vynechat oblíbená místa, na která pár často chodíval během svého vztahu.

Při vyrovnávání se s novou situací se nevyplácí hledět do minulosti, ale naopak plánovat budoucnost. Dříve či později se s tím srovná opravdu každý. Zůstane jen příjemný pocit nostalgie, ale zároveň touha po nových zážitcích.

Může se objevit i chuť zkusit nové věci, třeba podnikání na vlastní pěst. Jak začít podnikat? Díky možnosti založit živnostenský list online to dnes skutečně není složité. Samozřejmě je nutné vše předem řádně promyslet, vytvořit si dobrý podnikatelský plán a zjistit, zda je nápad perspektivní. Ať už to bude jakkoliv, člověk se zabaví a přijde na jiné myšlenky.

Co je technika vnitřních figur?

Někteří lidé mají v sobě po rozchodu takový zmatek, že nejsou schopni se s tím vyrovnat sami. V těchto případech mohou vyhledat pomoc odborníka. Nutno dodat, že se za to nemusí stydět. Mnohem lepší je vyhledat odbornou pomoc než se v tom „plácat“ dlouhé měsíce a dojít do stavu úplného vyčerpání.

Odborníci často pracují s tzv. technikou vnitřních figur. Spočívá v pojmenovávání sama sebe podle toho, jak se vnitřně daná osoba cítí. Vypovídá to o jejích vnitřních pocitech, ale ovlivňuje pochopitelně také jednání této osoby navenek. Figury mohou být pojmenovány různě – kritik, soudce, závist, méněcennost, zlost.

Díky pojmenování vnitřního stavu odborník získává klíč k tomu, co člověka skutečně trápí. Zda se jedná spíše o zlobu nebo třeba závist, že se expartnerovi vede po rozchodu lépe. Řešení problému už pak na sebe nenechá dlouho čekat.

Copyright © 2023 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang