Co si vzít s sebou do porodnice?

Jestliže se již těhotenství blíží ke konci, je ten nejlepší čas si zabalit věci, které budou potřeba k porodu. Jejich seznam většinou vydává každá porodnice, stejně tak lze řadu seznamů najít na internetu. Jaké věci jsou ale opravdu důležité a jaké jsou zbytečné? Co si sbalit do porodnice a co klidně nechat doma? Přehled toho nejdůležitějšího nabízí tento článek.

Maminky, které jedou do porodnice už podruhé, mají výhodu. Obvykle už vědí, kolik stojí péče o dítě a co všechno obnáší, a co vše je potřeba zabalit do porodnice. Prvorodičky však mohou tápat. Obavy z něčeho neznámého mohou vyústit v to, že se do porodnice jede se třemi kufry, protože „co když se zrovna tohle bude hodit“. Zbytečně velká zavazadla a mnoho věcí však do porodnice nepatří.

Je nutné si před vlastním balením uvědomit, že pokud se bude jednat o přirozený porod, taška bude s budoucí maminkou i na samotném porodním sále. A zdravotníci zde mají skutečně jiný úkol než skákat přes tašky, kufry nebo batohy, případně přes dětskou sedačku „vajíčko“, která je ale zapotřebí až na cestu domů.

Sbalená taška do porodnice by měla být připravena ideálně od 35. týdne těhotenství, v případě očekávaných komplikací klidně ještě dříve.

Ideálním řešením je zabalit si (menší) tašky tři – jednu skutečně s tím nejdůležitějším k samotnému porodu, druhou s věcmi potřebnými na oddělení šestinedělí a třetí s věcmi na cestu z porodnice domů. Dvě posledně zmiňovaná zavazadla mohou naprosto v klidu čekat v autě před porodnicí nebo dokonce doma.

Partner je může přinést až ve chvíli, kdy jsou zapotřebí. Není nutné si sebou brát těhotenské oblečení i klasické oblečení. Bříško je i po porodu trochu nafouklé, proto mohou těhotenské kalhoty či šaty posloužit i v prvních měsících po porodu.

Při výběru vhodné tašky s sebou do porodnice může pomoci i nabídka zavazadel a tašek značky Carpisa.

Při vytváření seznamu, co s sebou do porodnice, případně již při samotném balení, by si žena měla uvědomit, že rozhodně nebude mít k dispozici skříně na uložení všech věcí. Na pokojích se nacházejí obvykle jen nemocniční stolky, kam se vejdou jen drobnosti. I z tohoto důvodu je vhodné omezit počet věcí s sebou na minimum.

Většina maminek během těhotenství využívá funkcí těhotenské kalkulačky, díky které si hned na začátku dokážou určit přibližný termín porodu. Díky vývoji těhotenství týden po týdnu zase naopak vědí, co se děje s jejich tělem, jak se daří miminku a jsou včas upozorněny na to, že je čas si sbalit tašku do porodnice.

Během těhotenství je také důležité vědět, co jíst v těhotenství a co naopak nejíst a co pít. V těhotenství totiž více než kdy jindy záleží na stravování ženy. Ze stravy bere energii jak matka tak miminko. Tím pádem není únava v těhotenství tak častá.

To nejdůležitější…

I kdyby budoucí maminka na všechno zapomněla a tašku do porodnice neměla sbalenou vůbec, měla by mít neustále připravené alespoň potřebné doklady a dokumenty. Usnadní tím veškeré administrativní procesy související s porodem a narozením dítěte.

Neměl by chybět občanský průkaz, kartička pojišťovny, těhotenský průkaz, oddací list a prohlášení o jméně dítěte. U nesezdaných párů je požadovaných dokumentů ještě o něco víc. Pokud má být otec uveden v rodném listě dítěte a dítě nosit otcovo příjmení, je zapotřebí přinést do porodnice také souhlasné prohlášení rodičů o otcovství.

TIP: V porodnici obvykle těhotenský průkaz „zabaví“ a mamince ho již nevrátí. Pokud tedy chce mít žena památku na průběh těhotenství v podobě těhotenského průkazu, je vhodné si ho předem ofotit.

Někdo by mohl namítnout, že se dají tyto záležitosti vyřídit i po porodu. To bezpochyby ano, ale z praktického hlediska je to určitě lepší ještě před narozením dítěte. Poté už žena nemusí řešit administrativu a může se plně věnovat svému miminku a jeho potřebám.

Co si sbalit do porodnice k samotnému porodu?

Většina porodnic nabízí rodičkám erární košilky k porodu. I když se většinou jedná o víceméně univerzální velikost, není špatná volba po nich sáhnout. Budoucí mamince tak nebude vadit, pokud se při porodu nějak zašpiní. Košilky z domova si maminka může nechat až na nošení na nemocničním pokoji.

Co dalšího sbalit přímo k porodu? Hodit se bude určitě:

  • láhev s vodou nebo čajem (nedoporučují se perlivé nápoje, kofeinové nápoje apod.)
  • alespoň drobné občerstvení – porod může trvat dlouho a oblíbená dobrota přijde vhod
  • přezůvky (ideálně omyvatelné) a případně boty do sprchy
  • košilku (pokud porodnice nedává erární nebo pokud se nastávající maminka bude lépe cítit ve vlastní)
  • jakékoliv další věci, které samotný porod zpříjemní a porodnice je akceptuje (např. aromalampy, masážní oleje, apod.)

Pokud se k porodu rozhodne jít i tatínek, i ten by měl být řádně vybaven. Především fotoaparátem nebo videokamerou s nabitými bateriemi. Se svojí partnerkou může v porodnici strávit několik dlouhých hodin, proto se doporučuje pohodlné oblečení a případně přezůvky.

S sebou by měl mít také dostatek trpělivosti, pochopení a dobré nálady, aby mohl svoji partnerku při porodu podporovat. Rozhodně na porodní sál nepatří vztek a agrese, nadávky nebo výčitky. Otec je u porodu především z důvodu podpory a ke zvýšení sebevědomí rodičky, že to všechno zvládne.

Pokud se ovšem budoucí tatínek domnívá, že účast na porodním sále by pro něj byl spíš traumatizujícím zážitkem, nikoliv jedinečným okamžikem, měl by se dopředu s partnerkou domluvit na vhodném řešení. Nutno dodat, že za přítomnost partnera u porodu si řada porodnic účtuje poplatek, a to včetně těch nejlepších porodnic v Česku. Nic se neplatí především u menších porodnic.

Jaké věci jsou potřeba po porodu?

Jak je vidět, na porod toho žena příliš nepotřebuje. Trochu jiná situace je u věcí, které si sbalí do porodnice přímo na pokoj. Zde již určitě využije své noční košilky (raději 2-3 ks). Praktičnost košilek by měla být na prvním místě. Pro kojení narozeného miminka je zapotřebí mít košilku na zapínání v oblasti dekoltu. Zda žena po porodu zvolí zapínání na knoflíčky, zip či jinou možnost už nehraje roli, důležité je, aby se cítila komfortně.

Stejně jako při jakékoliv jiné hospitalizaci, i zde přijde vhod župan, přezuvky, standardní hygienické potřeby, ponožky a spodní prádlo, dále mobil včetně nabíječky, užívané léky, případně kniha nebo časopis. Speciálně do porodnice by si však žena měla zabalit také následující:

  • minimálně 2-3 ručníky (pokud za novopečenou maminkou chodí denně návštěvy, ideální je domluvit se na donesení vždy nové sady ručníků, je potřeba počítat s jejich častým zašpiněním)
  • kojící podprsenky a jednorázové vložky do podprsenky (nabídka kojících podprsenek z bio bavlny je například na C&A e-shopu)
  • síťové kalhotky (speciální prodyšné kalhotky pro ženy po porodu, jednorázové)
  • 2-3 balení porodnických vložek (některé porodnice zajišťují dostatek těchto potřeb ze svých zdrojů, poté není potřeba je řešit)

Některé ženy mohou mít během začátků kojení problém s bradavkami, není proto od věci si zabalit také krém proti jejich rozpraskání. Ale nutnost to určitě není. Porodnice bývají v tomto směru vybavené a poskytují masti nebo hojivé olejíčky. Často si ženy do porodnice přináší přípravky na podporu kojení (čaje, instantní mléčné nápoje apod.). Pro pohodlí při kojení je dobré sbalit si i těhotenský polštář.

Nutné věci pro miminko

Seznam, co s sebou do porodnice přímo na pokoj, tím ovšem nekončí. Zatím byly vyjmenovány pouze věci pro maminku. V tuto chvíli už je ale potřeba řešit i potřeby čerstvě narozeného děťátka.

Porodnice obvykle poskytují pro novorozená miminka většinu potřebných věcí. Je dobré si zjistit dopředu, co bude k dispozici a co nikoliv.

Naštěstí toho v tuto chvíli ještě moc nepotřebuje a také hodně záleží na tom, co poskytuje sama porodnice. Oblečení a čepičky pro pobyt v porodnici bývají samozřejmostí. Čisté oblečení dostává maminka pro své dítě každý den nové. Z domova určitě není nutné nosit dětské peřiny nebo povlečení do dětské postýlky, stejně tak se ve většině porodnic poskytují monitory dechu.

Žena po porodu také pro své miminko obvykle obdrží několik jednorázových plen. Jelikož jich ovšem čerstvé miminko spotřebuje klidně i patnáct denně, je dobré si do porodnice sbalit vlastní balení ideálně velikost 1. Krém na opruzeniny už příliš místa v tašce do porodnice nezabere, stejně tak bavlněné dětské rukavičky.

Vhod přijdou 2-3 jednorázové podložky a podle preferencí maminky buď balení neparfemovaných jednorázových vlhčených ubrousků na zadeček, případně alternativa v podobě perlanu nebo obyčejné žínky. Novorozeně by mělo mít vlastní ručník a upotřebí se i rychlozavinovačka. Je dobré se dopředu informovat, co porodnice poskytuje a co ne, aby se zbytečně nebalily věci navíc.

Konečně domů

Na cestu domů žena využije třetí sbalenou tašku. Tu ji může partner donést prakticky až pár chvil před samotným odjezdem. V ní by mělo být sbalené pohodlné oblečení jak pro samotnou novopečenou maminku, tak pro dítě.

Výběr oblečení pro ženu by se měl opět podvolovat možnosti kojit kdykoliv, kdy to miminko vyžaduje.

Oblečení pro novorozeně je potřeba vybírat skutečně důkladně. Dítě nemá ještě dostatečně vyvinutou termoregulaci, může se proto velmi rychle přehřát nebo mu naopak může být zima. V zimních měsících je potřeba si do autosedačky pořídit speciální fusak, díky kterému bude dítě v teple i během převozu. Během měsíců s tropickými teplotami může jet miminko domů pouze v lehkém body a přikryté slabou dekou.

Doma by si měla novopečená maminka především dopřát dostatek času naseznámení s miminkem a jeho potřebami. Na stres kolem domácnosti je času dost, stejně tak není potřeba hned řešit, jak rychle zhubnout po porodu. Prvních šest týdnů je nejnáročnějších a nejdůležitější je, aby maminka byla v psychické pohodě a co nejvíce odpočinutá.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang