38. týden těhotenství

Odpočinek a zase odpočinek. Spát, kolik žena může. Není však nutné dlít celé dny doma. Procházky do přírody také nabíjí pozitivní energií, avšak sama se nikde netoulat. Vzít kamarádku, maminku nebo partnera jako doprovod. A nezapomenout na nabitý mobilní telefon. Vždyť začít rodit může žena každou chvilku.

Prosakuje-li z prsou kolostrum, je to normální. Může se tak stávat i v noci. Stačí si do podprsenky vložit speciální prsní vložky. Ty se dají koupit v drogerii nebo lékárně. Stejně je bude nutné přibalit do tašky s věcmi do porodnice pravděpodobně také spolu s mateřskými poporodními vložkami.

S sebou je nutné mít doklady jako průkazku zdravotní pojišťovny, těhotenskou průkazku, občanský průkaz, oddací list (svobodné svůj rodný list a případně souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, které je potřeba předem učinit společně na matrice).

Co se děje uvnitř těla ženy v 38. týdnu těhotenství?

Bude stále obtížnější dobře se vyspat, a to zejména v noci. Žena když je nejvíce v klidu, tak miminko je aktivní a naopak. Může si také připadat obrovská a nemotorná jako velryba, není potřeba si z toho něco dělat a brát to s nadhledem.

Pokud žena nemůže spát v noci, měla by se snažit co nejvíce odpočívat během dne, nejlépe s nohama nahoře. Číst při tom knížky nebo se dívat na filmy. To jsou věci, na které po porodu zřejmě nezbude čas.

Využít čas i k přípravě porodního plánu. Je poslední šance v poradně si ujasnit poslední otázky, které se týkají porodu. Lze si vytvořit takový porodní plán, který pomůže aktivně se zapojit do rozhodování o narození dítěte a mít alespoň do jisté míry vše pod kontrolou.

Většina porodnic akceptuje tyto porodní plány a je dobré si o všem promluvit s porodní asistentkou, porodníkem apod. Spolupráce s personálem je totiž nezbytnou součástí porodního plánu. 

I když se totiž vše perfektivně připraví, je dobré vědět, zda jsou představy rodící ženy reálné. Porodní plán ženu zároveň uklidní a ujistí o možnosti řídit vlastní porod.

Co se děje ve 38. týdnu těhotenství?

Miminko je ve 38. týdnu těhotenství plně vyvinuté a připravené na porod. Většina lanuga, prvních chloupků již opadala. Děťátko je však stále kryto vernixem, mázkem, který také usnadní proklouznutí porodními cestami.

Varlata chlapečků již sestoupila do šourku, děvčátkům velké stydké pysky překrývají malé stydké pysky, což je znakem donošenosti plodu. Miminko má střeva naplněná smolkou, první stolicí, která vyjde ven až po porodu.

38. týden těhotenství je u konce

Miminko zase povyrostlo. Měří zhruba půl metru a váží více než tři kilogramy. Žena již zřejmě dochází také na ambulanci do porodnice, kde bude pravděpodobně i rodit.

Lékaři se soustředí na anamnézu a vyšetří dotyčnou ženu. Sem bude chodit až do porodu pravidelně. Její lékař bude nyní odhadovat, jakým tempem se blíží porod. Měřit bude dilataci děložního čípku. Sama žena si již nepřeje zřejmě nic jiného, než aby závěrečné okamžiky přivedení potomka na svět, byly již úspěšně za ní.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang